Cum sa faci micul tiran sa doarma noaptea ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Sunday, April 15, 2007 8:58 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Cine stie ponturi de pacalit copilasii ca sa doarma toata noaptea, e invitat sa le posteze aici.

Si eu am avut aceasta problema pana acum 3 saptamani. Andrei, desi avea 1 an si 4 luni aproape, continua sa se trezeasca noaptea la 00:00, 01:00, 02:00, 03:00, 04:00 si ... sa suga.

Dupa ce i-am luat mobila pentru camera lui, patul in care dormeam eu si il luam cu mine peste noapte, caci eu dormeam cu el in camera, a disparut din decor, iar in camera au ramas strict lucrurile lui.

La inceput a dormit Alice vreo 4 zile in camera cu el, s-a mai trezit noaptea, dar numai o data pe noapte, ma duceam la el, il luam putin in brate si apoi il puneam la loc si adormea.

Ulterior, nu am mai lasat-o nici pe Alice in camera lui, am trimis-o sa doarma la ea in camera, asa ca Andreiut a ramas singur in camera lui.

Se mai trezeste uneori acum maxim 1 data / noapte, dar adoarme de la sine pana sa ajung eu la el.

Eu i-am facut un oarecare program acum si se pare ca ii prieste si imi prieste si mie.

08:00 - 08:30 - se scoala si bea 250ml lapte cu cereale, apoi se culca la loc

11:00 - se trezeste, il schimb, se joaca putin pana ii pregatesc micul dejun

11:30 - mananca fie 2 mere cu biscuiti, fie mar cu para si banana, sau crenwurst cu ou, rosie si almette; apoi joaca pana pe la ora 13:00

13:30 - plecam la gradi dupa Alice (atunci cand o duc, ca nu o mai duc in fiecare zi), iar dupa gradi, daca e frumos afara, mergem in parc pana pe la 15:00

15:30 - masa de pranz - aici mananca fie 1 borcanel Nestle (200g) + 1 iaurt sau danette sau orez cu lapte, fie mancarica facuta de mine, apoi bea putina apita si il mai las sa se joace pana strang eu masa

16:00 - 16:30 - somnul de dupa-amiaza; il pun in patutul lui si plec din camera, uneori mai mataie putin can ies, dar in 5 min adoarme intotdeauna

18:00 - scularea; schimbat pampers, joaca

19:30 - mananca ceva usor, budincute, iaurturi, cozonac, ...; apoi din nou joaca

21:30 - baita - dar nu in fiecare zi, cam la 2 zile, depinde cat sunt de obosita, apoi bagat in pijama, uscat la par, curatat urechiute, taiat unghiute

22:30 - masa de seara - 250ml lapte cu cereale, dupa care il pun in pat si adoarme in 5 min; uneori se mai scoala 1 data peste noapte, dar adoarme singur pana ajung eu la el; doarme acum pana a 2-a zi dimineata.

TOTAL ore de somn / 24 ore: 11 - 12h
misha
Scris: Sunday, April 15, 2007 12:30 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/12/2006
bravo bravo bravo Adriana, super program. Cred ca il voi pune si eu in aplicare ca am fost cam dezordonata cu programul Mariei in ultimul timp. Sper sa tina si la noi, macar asa, in mare.
AdrianaC
Scris: Sunday, April 15, 2007 12:48 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Am avut noroc ca a fost cooperant si "micutul tiran", ca altfel degeaba vroiam eu sa ii fac program.ras
Fluturas
Scris: Sunday, April 15, 2007 5:23 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
si eu vreau ceva poante pt micuta noastra "tirana".darius imi doarme toata noaptea.daca se trezeste vine la noi in camera si se pune intre mine si tati si doarme in continuare.karina,in schimb,se trezeste noaptea de cel putin 3 ori.nu adoarme,numai daca ii dau ceai sau lapte.nu mai stiu ce sa ii fac sa doarma toata noaptea,si mi-e f greu asa
gabyy
Scris: Sunday, April 15, 2007 6:11 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 3/23/2007
eu pot spune k sunt o mareee norocoasa NIKO doarme de la ora 20-22 pana dim la ora 7-8 depinde.are program de 4-5 mese pe zi .daca doarme ziua bine ,daca nu...nu...noaptea este toata a ei
gabyy
Scris: Sunday, April 15, 2007 6:13 PM
Nivel

si nu am pacalit-o cu nimic ...asa doarme ea,inca cand era mai micutza o trezeam eu noaptea sa-i dau papa k ea nu avea de gand si nu puteam sa o las asa multe ore flamanda
gabyy
Scris: Sunday, April 15, 2007 6:24 PM
Nivel

cand va fi de varsta bbilor vostrii o sa citesc aici sa vad cum i-ati pacalit k sa fac la felras
Miri
Scris: Sunday, April 15, 2007 9:01 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Cum noi suntem trecuti prin"apa si foc"la capitolul son, sa va spunem ce program mai avemras
Sara se trezeste in fiecare zi in jur de 7,15-7,45! Nu papa nimic pana la ora 10--11, decat laptic, iese la plimbare cu tati si se intorc acasa pentru masa si somnicul de amiaza, intre 13-15!Cel mult 2 ore.ras
Dupa -masa iese la plimbare cu tati, vin inaintea mea la servici si mai intarziem prin parc, ajungem acasa pe la ora 17, papa, joaca, spalat si gris cu laptic pregatit pentru printesa, care intre 21-21,30 merge la nani, dupa ce ii da "pusy" lui tati si ii face "paaa".
De o saptamana, am ajuns la marea realizare de a ne trezi doar de maxim 2 ori pe noapte!yes yes yes yesCine cunoaste vesnicele noastre probleme cu somnul, stie ca pentru ni e o mare realizare!

Asa cum zicea si Adriana, media orelor de somn la varsta asta e cam 11-12 ore/ 24ore!
Kiki
Scris: Sunday, April 15, 2007 9:06 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Felicitari, Miri!

Hai ca poate curand o sa aiba si ea somn neintrerupt pana dimineata!

Noi avem cam acelasi program de mult timp.sic

Ne trezim intre 7 30 - 8 30, papam lapticul. Apoi ne jucam sau iesim afara in functie de vreme.
La 11 30 venim acasa, papam si la 12 nani pana la 14 - 15. Apoi iar afara sau joaca in casa, daca ploua sau e urat.
La 17 venim acasa in caz ca am iesit, papam si ne jucam, facem baita, iar la 20 - 20 30 nani.
Miri
Scris: Sunday, April 15, 2007 9:22 PM
Nivel

Kiki wrote:
Felicitari, Miri!

Hai ca poate curand o sa aiba si ea somn neintrerupt pana dimineata!

Mi-e si teama sa ma bucur prea mult si prea tare, avadn in vedere faptul ca am mai avut "minuni ce au durat doar trei zile( in cazul nostru, trei nopti!)ras
MNiko
Scris: Monday, April 30, 2007 9:35 PM
Nivel: Guest

Se pare ca metoda Adrianei de a lasa copilul in camera lui functioneaza si la noi. E vreo saptamana avem si noi un oarecare ritual :
20-20.30 baie sau dusulet(depinde de zi) si ne bagam in pijamale
21-21.30 laptic, apoi spalat pe dinti
urmeaza cititul unei povesti de catre mami, apoi verificarea ca a citit mami ce trebuiesic
apoi dam drumul la cantecele, stinge mami lumina si pleaca din camera.
Tipa intai putin dupa mine(nici macar jumatate de minut nu dureaza) si in 5-10 minute adoarme.yes yes
Miri
Scris: Monday, April 30, 2007 9:52 PM
Nivel

Bravo,Cristinuca!bravo bravo bravo
Poate ar trebui sa adoptam si noi metoda asta...oare
MNiko
Scris: Monday, April 30, 2007 10:01 PM
Nivel: Guest

Miri wrote:
Bravo,Cristinuca!bravo bravo bravo
Poate ar trebui sa adoptam si noi metoda asta...oare

Multumim Miri.
Ca sa fiu sincera m-a surprins mult faptul ca adoarme mai repede daca nu mai stau in camera cu ea. Eram obisnuita sa stau in pat cu ea pana adormea, iar ziua era si mai greu ca nu puteam sa "sting" lumina. Din disperare de vreo cateva ori am plecat din camera lasand-o singura numai si numai ca sa nu ma mai enervez ca nu se culca. Dupa 10-15 minute se culca. La inceput adormea pe jos, dar acum se urca in pat, pe perna ei, se mai inveleste uneori cu paturica, sau isi ia o jucarie anume cu care vrea sa doarma(inca n-are una preferata).
Avum si ziua cand vad ca ii este somn o duc in camera ei, o pun in pat si o invelesc, ii dau drumul la cantecele si plec. Nu se culca asa de repede ziua, dar in maxim 30 minute sigur adoarme.
A si am mai facut ceva. I-am scos majoritatea jucariilor din camera. Le-am mutat in balcon ca sa nu le mai vada ziua si se se ridice din pat ca vrea una anume.
kali
Scris: Tuesday, May 1, 2007 11:03 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Noi nu am avut niciodata problema asta; din prima zi mi-a dormit toata noaptea,la ea in patut... la fel si acum... se culca singura, fara comentarii, scancete de intimidare sau altele de genul asta- in max. 10 min. adoarme-... asa ca va dorim nopti linistite si rezolvarea problemelor de somn, cat mai curand.
Alina
Scris: Tuesday, May 1, 2007 1:37 PM
Nivel

Inregistrat: 3/27/2006
Bravo, Cristina. bravo
Oana, ai o fetita tare cuminte. Cand o mai dragaleste Tudor putin? sic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.