Cum sa evitam sa ne transformam micutul intr-un adevarat rege?

Options Cum sa evitam sa ne transformam micutul intr-un adevarat rege?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Tuesday, May 15, 2007 9:27 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Cum sa evitam sa ne transformam micutul intr-un adevarat rege?

Cu totii visam ca micutul nostru sa fie un ingeras politicos si bine crescut, si iata ca ne trezim cu un pitic care face legea in casa!

Faptul ca l-am invatat sa-i cerem prea mult parerea cu privire la ce-i place, la ce nu-i place…..iata ce-l face acum pe micut sa ne terorizeze: «Nu vreau asta! Vreau cealalta!», ca sa nu mai vorbim ca toate aceste replici sunt zbierate! Stie ce sa faca ca sa obtina ce vrea : tipa, plange, reactioneaza violent si imprevizibil… Si iata-ne bulversati de acest micut egocentrist care nu vrea decat sa-si satisfaca pana si cele mai mici dorinte si care nu suporta refuzul sau frustrarea. In plus mai trebuie si sa suportam privirile reprobatoare ale celor din jur, in fata carora avem tendinta de a ne justifica «capitularea» invocand caracterul puternic pe care l-ar detine minunata noastra odrasla care stie exact ce vrea! Nu-i prea convingator!

Un mediu propice?

Media joaca un rol important, exploatand aceasta imagine a copilului rege ca initiator al tuturor achizitiilor. Totul se invarte in jurul copiilor, toate alegerile se fac in functie de ei, de la masina familiei pana la masa de seara. Si atunci cum sa nu se creada micutul nostru prea important? Se spune de asemenea ca parintii separati, cei recasatoriti sau cei care lucreaza prea mult se izbesc de aceasta problema mult mai des, caci acestia, dintr-un sentiment de vinovatie, isi rasfata prea mult copiii. Copilul simte imediat slabiciunea si profita de situatie pentru a-si indeplini dorintele. Adevarul este insa ca problema “copilului rege” ii priveste pe toti parintii indiferent de categoria socio-profesionala din care fac parte. Tot lasand putin cate putin in fiecare zi pentru a-i face pe plac copilului, parintii sfarsesc prin a ceda tot. Copilul devine atunci singurul conducator al navei si din acel moment “copilul vrea, copilul are!”

Cum sa remediem situatia cat mai repede

Sentimentul de frustrare este foarte necesar copilului, caci acesta trebuie sa invete sa-si cunoasca limitele. De aceea trebuie sa reinvete sa accepte raspunsul “NU”. Iar pentru a ajunge aici nu ne e de folos nici santajul, nici severitatea excesiva si nici toleranta. Va trebui sa ne restabilim autoritatea si sa-l facem pe micut sa inteleaga ca nu-l lasam de capul lui dar ca reactionam asa pentru propriul sau bine. Mai bine sa programam diferite activitati care sa-l implice pe «micutul dracusor» : sport, iesiri in parc, jocuri de societate… Dar inainte de a le pune in practica va trebui sa-i expunem regulile: ceea ce are voie si ceea ce nu are voie sa faca. Iar daca nu respecta regulile trebuie sa stie ca-l asteapta pedeapsa. Astfel va stii ce reactie sa aiba in anumite momente si care sunt consecintele ei.

SURSA

Va recunoasteti in acest articol? sic
Cris-DL
Postat: Tuesday, May 15, 2007 9:58 AM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
Kiki wrote:
Copilul devine atunci singurul conducator al navei si din acel moment “copilul vrea, copilul are!”
Va recunoasteti in acest articol? sic

* Deea devine atunci singurul conducator al familiei si din acel moment “Deea vrea, Deea are ! ” cearta boxing

ira_tgr
Postat: Tuesday, May 15, 2007 10:15 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
cris22tyna wrote:

* Deea devine atunci singurul conducator al familiei si din acel moment “Deea vrea, Deea are ! ” cearta boxing

cred k Sonia o cam urmeaza pe Deea cu pasi mici dar siguri banghead ras
Cris-DL
Postat: Tuesday, May 15, 2007 10:19 AM

ira_tgr wrote:

cred k Sonia o cam urmeaza pe Deea cu pasi mici dar siguri banghead ras

Pai normal ! ras in ordinea varstei hohot pasi maruntzi si cu viteza alcool
ira_tgr
Postat: Tuesday, May 15, 2007 10:19 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
cris22tyna wrote:

Pai normal ! ras in ordinea varstei hohot pasi maruntzi si cu viteza alcool

mdea ras ...
la noi in casa e ori cum vrea Sonia, ori cum vrea Sonia hainoroc ras
Cris-DL
Postat: Tuesday, May 15, 2007 10:22 AM

hohot hohot cunoastem ! banghead
Maria & Mario
Postat: Tuesday, May 15, 2007 10:59 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
La noi NU ras
MNiko
Postat: Tuesday, May 15, 2007 10:13 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
In general nici la noi in casa nu e "cum vrea Cristina". mai sunt si situatii in care facem asa(de exepmlu cu ce ne jucam), dar incerc sa o incata ca mami mai are si altceva de facut in afara de a sta doar cu ea si ca trebuie sa gatesc, sa fac curat si chiar sa dorm si cand ea e treaza.
sousourel
Postat: Tuesday, May 15, 2007 10:17 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Nu prea s-a intamplat asa ceva, exceptie facand programul, care vrand-nevrand se oraganizeaza in functie de programul copilului...masa...somn, etc.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed