Cum rezistati psihic atunci cand bebe se pune pe plans ?

Options Cum rezistati psihic atunci cand bebe se pune pe plans ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Fluturas
Postat: Tuesday, February 17, 2009 9:22 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9778
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
ahla,au dreptate fetele.tine-i pe amandoi langa tine.in timp se vor obisnui si ei si tu.imi imaginez ca e greu,dar trebuie luptat un pic pentru a fi bine.lasa-l pe baiat sa planga cateva zile si pe urma se va invata sa doarma cu tine,acasa.nici cu leganat nu ii obisnui... ce te faci cand mai cresc si vor amandoi leganati in acelasi timp??nu o duce pe fetita la mama ta,tine-i pe amandoi langa tine si obisnuiti-va impreuna toti 3

succes si ai niste copilasi tare scumpi
sousourel
Postat: Tuesday, February 17, 2009 9:38 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Cu partea teoretica cred ca ai inteles cum eras dar greul e al tau, tot-tot.
Baietii sunt mai mamosi, ai sa vezi, probabil ca s-a atasat mult de bunica, apropie-l mai mult de tine si in curand o s te bucuri de dragalasenii. Curaj

Copiii agreaza muzica clasica. Pune-le muzica linistita (valsuri)poate ai o surpriza placuta.pupici
carla
Postat: Tuesday, February 17, 2009 10:07 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Azi am incercat sa nu-l mai leagan pe Bogdanel sa adoarma si vai! ca-am avut pe aici.De la ora 20 la 22,30 m-am chinuit cu el si Cristian statea si astepta sa ma ocup si de el.Pai cum sa-l invat sa adoarma singur ca e mare deja si tare greu(am si hernie de disc si dupa 5 minute de tinut in brate simt ca ma rup)ca urla de aude tot blocul.Coboara din pat si vine dupa mine urland si tremurand.Iar il puneam in pat,suzeta,biberonul lapte,ceai,iar se punea pe urlat,iar jos dupa mine.Pana la urma tot in brate a adormit ca mi-era tare mila de el.Ce sa fac?Si Cristian are nevoie de mine si eu tot cu Bogdan in brate.
Fluturas
Postat: Tuesday, February 17, 2009 10:14 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9778
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
carla,de asta mi-a fost si mie frica la karina,ca se da jos din pat si iasa din camera,dar stii cum faceam noi...lasam usa intredeschisa,ne mai uitam la ea si cand o vedeam ca se da jos din pat,hop in camera si o certam.sa o fi vazut cum fugea inapoi in pat.si acum iasa de vreo doua ori din camera pana adoarme,ii explic ca ea trebuie sa doarme,o duc inapoi in pat si pana la urma adoarme
matilda
Postat: Thursday, February 19, 2009 11:39 AM

Nivel: Membru

Intrat: 2/10/2009
Postari: 68
Locatia: Covasna
dragele mele, nu stiu cum sa va multumesc!
ieri noapte am dormit numai cu baiatul, azi noapte cu amandoi. nu a fost usor, a inceput sa planga peste noapte, dar l-am luat langa mine in sufragerie si am dormit amandoi, a vazut clar ca nu e bunica dar a acceptat sa adoarma si cu mine. la somnul din timpul zilei e mai greu, acum chiar se ingana in plans unul cu altul, dar am rabdare caci sunt f multumita de rezultatele de "noapte".
daca nu erati voi sa ma sfatuiti/sprijiniti, bietii mei pui dormeau separat mult si bine. nu stiu cat o sa planga asa, dar am curaj sa incerc mai departe.

si aviz si altor mamici, care ca si mine se multumeau doar sa citeasca si nu-si scriau diversele probleme, pentru mine a avut si are un mare efect sprijinul de pe forum! :bowing:

of, daca ii mai vad ca adorm si ziua impreuna sunt ca mai fericita mamica :018:
cute_babies_of_mine
Postat: Thursday, February 19, 2009 11:49 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
De-acum nu poate sa fie decat din ce in ce mai bine. Vor mai fi incercari de "revolta" din partea baietelului, dar nu te lasa! Oricand ai nevoie, suntem aici, intri, te descarci, numeri pana la zece, tragi aer in piept si o iei de la capat cu forte proaspete!
Pupacim cu drag minunile!pupici pupici pupici
petro
Postat: Thursday, February 19, 2009 12:07 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Carla, aceeasi problema am avut-o si eu cu Darius. Nu vroia nicicum sa doarma singur. De cand merge la gradi a vazut ca toti copii dorm singuri, iar acum cand ii e somn vine si bate cu manuta pe pat ca vrea sa faca nani. Eu il asez, ii dau un plus si biberonul cu lapte, il invelesc si am plecat de langa el. Daca mai maraie stau pe un scaun cu o carte in mana cu el in camera. Poate o cresa cu program prelungit ar fi si la voi solutia. pupici
oanalaurisa
Postat: Thursday, February 19, 2009 2:10 PM

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

Eu deja nu ma mai stresez cand plange Mira,la inceput,cand avea colici,plangeam si eu cu ea,acum de cand e mai mare,deja imi dau seama care e problema cand se pune pe plans si incerc sa o rezolv...
sousourel
Postat: Thursday, February 19, 2009 2:41 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
ahla0907 wrote:

Orice efort se plateste in fericirea de a-i avea pe amandoi langa tine, si unul impreuna cu celalaltpupici
shirel
Postat: Thursday, February 19, 2009 2:57 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
ahla0907 wrote:
dragele mele, nu stiu cum sa va multumesc!
ieri noapte am dormit numai cu baiatul, azi noapte cu amandoi. nu a fost usor, a inceput sa planga peste noapte, dar l-am luat langa mine in sufragerie si am dormit amandoi, a vazut clar ca nu e bunica dar a acceptat sa adoarma si cu mine. la somnul din timpul zilei e mai greu, acum chiar se ingana in plans unul cu altul, dar am rabdare caci sunt f multumita de rezultatele de "noapte".
daca nu erati voi sa ma sfatuiti/sprijiniti, bietii mei pui dormeau separat mult si bine. nu stiu cat o sa planga asa, dar am curaj sa incerc mai departe.

si aviz si altor mamici, care ca si mine se multumeau doar sa citeasca si nu-si scriau diversele probleme, pentru mine a avut si are un mare efect sprijinul de pe forum! :bowing:

Daca ai stii ce ma bucur pentru tine !Mami ai sa vezi ca pina la urma au sa-ti doarma si dupa masa ,incetul cu incetul si cat poti si tu sa rezisti.Vai sunt asa de frumosi copilasi tai siii dulci!pupici pupici computerlove computerlove Ramanem in continuare alaturi de tine.

Carla daca vrei deschid un curs de adormit copii sau asteapta la vara trec pe la tine .Nu exista ca dupa 30 de ori de intors in pat copilul sa nu se sature si sa nu inteleaga ca asa va trebuii sa fie cum vrei tu.El incearca si de obicei reuseste sa te dezorienteze de las planul tau si asta pentru ca nu-l mai poti auzi cum plinge .Incearca sa-i spui ca el acuma trebuie sa doarma atat si scurt ,pune-l in patut fara sa-l legeni .coboara ,pune-l inapoi dar incearca sa nu mai vorbesti cu el dupa a doua oara deci automat fara discutie asta are sa fie de 30 ,40 de ori dar sa stii ca pina la urma il vei vedea ca a obosit si de plins si va adormi unde vrei tu,ti-o garantez 100%.Iti tin pumnii si fii tare merita!
matilda
Postat: Thursday, February 19, 2009 8:35 PM

2 pui de om au avut taria sa planga , pe rand, de pe la 11:30 pana pe la 14:30, cand nu am mai rezistat psihic si am plecat la cmparaturi (tot ptr ei, caut cel mai ieftin si bun scaun de luat masa). concluzia, nu au dormit la pranz dar au luat portia de somn automat dupa papica de la 20:00 (piure cu legume)iar acum pot sa fac discoteca langa ei.
dar stiu ca-mi vine randul, peste cateva ore vor face ei discoteca cu mine topai
carla
Postat: Thursday, February 19, 2009 10:41 PM

Am incercat sa-l adorm pe Bogdan fara sa-l leagan in brate si am reusit dupa foarte multe incercari,urla dormind,atata era de suparat ca nu-l luam in brate,ne tragea de haine,cobora din pat,iar il urcam,n-am numarat de cate ori,oare se va obisnui?Cristian,cand a vazut,n-a zis nimic cand l-am pus in patul lui a adormit imediat,se gandea ca-i aplicam si lui acelasi tratament.Dar e foarte greu pentru noi sa-l auzim atata plangand,eu stiu ca ne testeaza limitele,dar mi-e asa de mila,merita oare?
shirel
Postat: Thursday, February 19, 2009 10:51 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
carla wrote:
Am incercat sa-l adorm pe Bogdan fara sa-l leagan in brate si am reusit dupa foarte multe incercari,urla dormind,atata era de suparat ca nu-l luam in brate,ne tragea de haine,cobora din pat,iar il urcam,n-am numarat de cate ori,oare se va obisnui?Cristian,cand a vazut,n-a zis nimic cand l-am pus in patul lui a adormit imediat,se gandea ca-i aplicam si lui acelasi tratament.Dar e foarte greu pentru noi sa-l auzim atata plangand,eu stiu ca ne testeaza limitele,dar mi-e asa de mila,merita oare?

Cum te-ai comporta tu sa spunem cu ceva cu care te-ai obisnuit asa de mult ,nu te-ai inerva si nu ai vrea sa-i convingi pe toti ca trebuie sa faci asa cum este obisnuita si Bogdanel este la fel .cum adica deodata cineva incearca sa-i schimbe lui programul si mai ales tu?Nu se poate!ras Mami ,mila ,mila dar cand are sa aiba 10 kg de cine imi va fi mila .Stai linistita orice invat are si dezvat.
Cu toata mila sigur ca se merita ,cum tu nu meriti ca ,copilul tau sa adoarma singur si fara sa fie leganat ca in timpul asta sa poti sa faci si tu ceva pentru tine.Ce pentru asta ne-am facut copii sa nu mai putem trai si respira.Stiu ca multi poate ma credeti prea dura dar eu am limitele mele pe care copii trebuie sa mi le cunoasca.eu sunt plina de dragoste ,ma joc cu ei ,le cumpar ceea ce vor dar am si eu pretentiile mele fiindca si eu le merit.
carla
Postat: Thursday, February 19, 2009 10:57 PM

Shireliloveyou m-am gandit la tine si am rezistat eroic.Sotul a cedat de vreo doua ori apoi m-a ascultat.Si nu are 10 kg.,are peste 13!pupicipupici
matilda
Postat: Friday, February 20, 2009 2:06 PM

dance dance dance dance dance dance dance
am dormit bine azi noapte!!! cu totii!!!
puii mei au adormit profund in jur de 23:30 si s-au mai trezit abia la 05 sa pape un bibe!

saru-mana fetelor!!!

sper sa nu ma bucur prea devreme, dar chiar si asa, merita orice efort pentru a avea timp si pentru noi!

pupicicomputerlove computerlove computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed