Cum putem economisi timp cand preparam masa micutilor
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Friday, May 12, 2006 4:06 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
La cat de putin mananca ei la o masa la inceput, parca te apuca si nervii sa stai sa pui legumele sa fiarba, sa le pasezi si apoi sa iti manance numai 3-4-7 lingurite si gata, s-a zis cu munca ta.

Eu azi mi-am facut 7 pachetele cu legume, gata pregatite, ceapa, morcov, pastarnac, ardei, cartof, dovlecel, fix pentru cat ii pun la o supita sa manance 1 data, si le-am pus la congelator. Asa cand am nevoie, le scot, le pun la fiert si mai castig ceva timp. Dar oare e OK sa le pastrez asa la congelator?

Voi ati incercat asa?
Kiki
Scris: Friday, May 12, 2006 4:29 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Eu asa fac Adriana si intr-adevar economisesti timp.ras
Alina
Scris: Friday, May 12, 2006 4:29 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Adriana, nu are ce sa fie rau.
Pana la urma multe femei congeleaza o gramada de legume pastrandu-le pe timpul iernii.
Deci, eu zic ca nu e rau.

P.S. poate nu e foarte bine sa le pastram mult timp, ca sa nu-si piarda din vitamine, nu stiu, zic si eu
Kiki
Scris: Friday, May 12, 2006 4:30 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Alina wrote:
P.S. poate nu e foarte bine sa le pastram mult timp, ca sa nu-si piarda din vitamine, nu stiu, zic si eu

Eu pun pachetele pentru cate o saptamana. Zic ca e ok.
Alina
Scris: Friday, May 12, 2006 4:32 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
o saptamana cred ca e bine, nu cred ca legumele isi pierd proprietatile atat de repede.
lori16ro
Scris: Friday, May 12, 2006 4:34 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/25/2006
intreb si eu de ce nu-i dai sa manince ciorba ( sau separi un pic de supa inainte de a pune bors sa ai pe 2 zile) din oala in care faci mincare pt voi
faci ciorba mai dietetica in care pui la fiert si niste carne , sa zic pt voi pe 2 zile si scoti legume de acolo le pasezi si le dai
sau mincarica de cartofi fara prajeala si multa sare, fara delicat, ( eventual imparti putin inainte de a pune condimente pentru voi)

unde ai auzit tu sa gatesti pentru copii separat si pt voi separat ( ihhh in carti)
sau faci un pilaf cu ceapa fiarta si ulei si carne fiarta pentru toata lumea

e mult prea obositor sa gatesti separat pentru 2 copii

la toata lumea faci cite ceva de mincare si te trezesti ca nu mai ai timp de nimic( ca si asa nu ai prea mult cu 2 copii)

si eu gatesc destul de mult ca asa am fost invatata , mincare proaspata la 2 zile, si le felicit pe cele care fac mincare pentru o saptamina intreaga .....

copii sunt mofturosi una maninca numai cartofi,
mihaela75
Scris: Friday, May 12, 2006 5:35 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
Si eu gatesc in fiecare zi, fara wek-end ca mancam in oras dar un pic de timp pt. papa lui bebe tot o sa-mi gasesc.Daca nu...traiasca borcanelulrasIdeea cu congelatorul e buna, am pus in practica la Diana.Chiar daca se mai pierd vitaminele...cat o sa se piarda ca doar nu pui pe o luna. nu
Maria & Mario
Scris: Friday, May 12, 2006 5:47 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Eu si tati mancam cat se poate de fresh , si mancare gatita mai "veche" de doua zile de frigider nu mancam nici unul, Deci si pt Maria , la fel supica o data la doua zile si asta e. Dar am gata curatate in frigider de toate , in sertar si doar le pun la fiert. La congelator am doar inghetata mea si carne pentru orice eventualitate , ca si pe aia tot proaspata o luam mereu. pupici
AdrianaC
Scris: Friday, May 12, 2006 5:56 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

lori16ro wrote:
intreb si eu de ce nu-i dai sa manince ciorba ( sau separi un pic de supa inainte de a pune bors sa ai pe 2 zile) din oala in care faci mincare pt voi
faci ciorba mai dietetica in care pui la fiert si niste carne , sa zic pt voi pe 2 zile si scoti legume de acolo le pasezi si le dai
sau mincarica de cartofi fara prajeala si multa sare, fara delicat, ( eventual imparti putin inainte de a pune condimente pentru voi)

unde ai auzit tu sa gatesti pentru copii separat si pt voi separat ( ihhh in carti)
sau faci un pilaf cu ceapa fiarta si ulei si carne fiarta pentru toata lumea

e mult prea obositor sa gatesti separat pentru 2 copii

la toata lumea faci cite ceva de mincare si te trezesti ca nu mai ai timp de nimic( ca si asa nu ai prea mult cu 2 copii)

si eu gatesc destul de mult ca asa am fost invatata , mincare proaspata la 2 zile, si le felicit pe cele care fac mincare pentru o saptamina intreaga .....

copii sunt mofturosi una maninca numai cartofi,

Poate ca pe la 1 an asa o sa fac. Acum insa e prea mic ca sa manance ce mancam si noi. Pentru Alice de exemplu nu gatesc separat, dar o mai sar de la carne de porc de exemplu, ciuperci si alte alimente care mi se par mie prea grele pentru un copil (unele sunt cam grele si pentru oameni mari).

Eu am facut pachetelele pentru 1 saptamana, deci sper sa fie OK.
Ce ma bucur ca nu sunt singura. La Alice nu m-a dus capul sa fac asa si nici nu mi-a zis nimeni banghead
lori16ro
Scris: Friday, May 12, 2006 7:20 PM
Nivel

ideea a fost sa schimbi " un pic " meniul vostru, nu al copilului mic,
dar stii cum e lumea zice tu faci cum stii tu ca e cal mai bine
mihaela75
Scris: Friday, May 12, 2006 7:27 PM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2006
As muri.Sa transform mancarea noastra in mancare de bebe,fara sare si vegeta ,fara prajealaoareCred ca m-ar parasi si Kaze hohotsau ma trimite acasa inot sic
lori16ro
Scris: Friday, May 12, 2006 7:59 PM
Nivel

ei si tu acuma inainte de a pune vegeta ia un polonic si pune in alta oala pentru copi si dupa aia la tine pui ce vrei
la mine a fost invers eu mincam sarat, mie imi place vegeta si totul cu " gust " el daca a mincat de 14 ani pe la cantina cind m-am maritat m-a tot batut la cap sa pun solnita pe masa si mai putina sare si a trebuit sa ma dezobisnuiesc eu intii , si prin urmare la copii a fost mai simplu le scoteam legume din oala , si carn fiarta si le dadeam
la mine a fost diferenta mica intre copii 1.7 ani, si bineinteles ca una sugea si cealalta urla cit o tinea gura ca nu o bagam in seama, ca normal i " se facea foame in acelasi timp"
Anaida
Scris: Friday, May 12, 2006 8:58 PM
Nivel

Dar de ciorbica gata fiarta si apoi congelata (portii mici, cat papa bebe o data) ce parere aveti? Ca, daca fierb numai cat papa Alexandra inca o zi, ma ia blenderul la fuga, ca nu vrea sa mi-o amestece de putina ce e, plus ca, la cat sunt de ametita (ba sa-i dau lui Razvan sa pape, ba Alexandrei, ba sa ne imbracam sa iesim afara...), cu siguranta as face-o scrum. Eu am facut 2 ciorbite, una cu carne, cealalta fara carne...cand ii dezghet din aceea fara carne, ii pun galbenus de ou in ea. Si fac tot pt o saptamana, ca sa nu ramana multa vreme congelata. Asa ii faceam si lui Razvan, si a crescut, bine-mersi, ditamai voinicul!
oana_nicole
Scris: Friday, May 12, 2006 9:07 PM
Nivel
Nivel: Senior

Cred ca e o idee foarte buna sa se pastreze la congelator supa pentru cei mici. Mai ales pentru acelea dintre noi care nu au nici un ajutor si trebuie sa se descurce singure zi de zi. E o adevarata economisire de timp si munca. Noi nu am pus pana acum la congelator decat carnea de pui, in pachetele mici, cat pentru supica pentru 2-3 zile. Voi cum procedati cu carnea? O fierbeti in ziua respectiva si o adaugati in supa, sau merge si ea congelata o data ce supa e gata?

lori16ro
Scris: Friday, May 12, 2006 9:14 PM
Nivel

eu votez pentru, e ok fara probleme
eu mai pun in congelator umplutura pentru sarmale care ramine, si o folosesc mai tirziu, dar stiu persoane care fac efectiv pachete cu sarmale gata , le pun in congelator si le folosesc cind au nevoie, dar sa nu schimbam subiectul cu mincarea pt copii
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.