Cum protejati bebelusii daca dvs sunteti racita?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
afrodita mama de elena
Scris: Friday, October 13, 2006 7:37 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 10/2/2006
Buna seara!
am si eu problema..off.am cam racit..am incercat cu toate medicamentel posibile inca de la primele simtome..dar ,,,,
va rog sa-mi spuneti cum va protejati bebelusii cand sunteti racite?
au luat raceala de la voi?
va rog mult..mult..sa ma ajutati..va da-ti seama eu stau 100% din timp cu ea.(.sotul fiind plecat in misiune..asta ii alta poveste..) asa ca imi este frica sa nu i-a raceala de la mine.....
Kiki
Scris: Friday, October 13, 2006 8:23 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Eu incerc sa stau cat mai putin posibil cu David atunci cand sunt racita. Il schimb repede, ii dau sa pape cu masca pe fata, daca sunt atat de racita si nu pot respira prin masca, stau fara si incerc sa nu respir catre el. Intre timp, ma tratez: fervex, 3 pliculete pe zi, ceai de lamaie si daca nu am fervex in casa, 2 aspirine si ma bag in pat in timpul somnului lui. Transpir, ma schimb si gata.
Miri
Scris: Friday, October 13, 2006 8:26 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Draga mea, in primul rind va trebui sa porti o masca de tifon, cind intri in contact cu Elena(mai alaptezi?).
Trebuie sa te speli pe miini foarte des, mai des decit de obicei, mai ales daca iti curge nasul si folosesti batista.
Incerca sa eviti contactul direct cu bebele, sa nu o saruti pe obraji sau pe minute,chiar daca iti e draga de nu mai poti si e un chin a te abtine sa faci asta.

Daca imi mai amintesc, iti mai spun.
Eu am fost racita in perioada in care inca alaptam, dar Sara nu a luat virusii de la mine!pupici
codruta
Scris: Friday, October 13, 2006 8:39 PM
Nivel
Nivel: Avansat

partea cu tifonul sau masca pe fata nu mai tine cand cresc nazdravanii.Pai a mea, cand m-a vazut cu batista pe fata direct pe mine a fost sa mi-o ia.
Evita sa folosesti tacamurile bebelui, adica gusti mancarea daca e firbinte/rece cu o alta lingura si in nici un caz n-o mai bagi tot pe aia inapoi in mancarea bebelui.
Iar daca e alaptat , pe cat posibil sa nu stranuti, sa nu tusesti, sa nu vorbesti spre el sau cu el in brate.
Multa sanatate
afrodita mama de elena
Scris: Friday, October 13, 2006 10:00 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 10/2/2006
multumesc mult de tot! o sa incerc sa fac asa cum m-ati sfatiut
de alaptat numai alaptez de la 2 luni jumate..

va multumesc inca o data pt sfaturi!
Miri
Scris: Saturday, October 14, 2006 1:38 PM
Nivel

Cu mare placere Afrodita!
Insanatosire grabnica!
sousourel
Scris: Saturday, October 14, 2006 9:59 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/18/2006
Cum au spus fetele si in plus: lamaie si la mami si la bb. Vit C din fiola, o lingurita la fiecare masa, mai putin seara ca o poate agita. Mascuta face minuni si daca alaptezi, cu atat mai bine, anticorpii tai vor proteja puiutul. Daca nu, vit C face treaba buna. Eu si tati am mai racit iarna trecuta, iar Victor nu a racit deloc pt ca am procedat in acest mod. Multa sanatate!
andrada74
Scris: Wednesday, March 7, 2007 7:01 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 11/25/2006
dupa ce mama si sotul au racit, cu toate masurile de protectie luate de ei, am racit si eu. Am un inceput de febra, starea generala e de rau. Sa iau fervex? paracetamolul nu face nimic lui bebe, caci alaptez (are 7 saptamini). ce sa mai iau, urgent?

Kiki
Scris: Wednesday, March 7, 2007 7:04 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Fervex nu e indicat.

Cand am fost racita (si il alaptam pe Dav) mi-a trecut cu ceai de lamaie cu miere. Fierbi o lamaie (o tai felii ca sa iasa zeama din ea) si bei zeama (eu am pus si miere). Sanatate!
andrada74
Scris: Wednesday, March 7, 2007 7:05 AM
Nivel

Inregistrat: 11/25/2006
am citit pareri impartite legate de fervex. paracetamolul simplu o fi bun? faza e ca chiar nu ma simt bine si nu vreau sa transmit lui bebe, dar trebuie sa iau ceva. si in afara de sot nu mai e nimeni linga mine (mamele sunt mai de departe) sa aiba grija de bebe. am sa intreb si pe dr.
misha
Scris: Wednesday, March 7, 2007 7:44 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/12/2006
Andrada, cel mai bine e sa intrebi doctorul. Si eu stiu ca fervexul nu e bun, nici aspirina. Eu luam paracetamol daca se intampla sa fiu racita. si mai poti bea ceaiuri multe. Vezi ca se gasesc la farmacie/plafar special pentru raceli. Daca nu ceai de macese, tei, musetel...Sanatate multa tie, iar bb sa nu ia raceala de la tine!pupici

Acum a dat raceala si peste mine, dupa aproape un an. A debutat cu cap infundat de ziceam ca are 12kg si auzeam ca-n fantana, apoi cu usturime in gat si durere in piept. Am luat Bronhexin picaturi, Amoxicilina si Nurofen ptr raceala si gripa/Paracetamol sinus. Deja ma simt mai bine si simt cum incepe sa se rupa din gat. Febra nu fac, doar o oarecare stare de fierbintele din cand in cand...asadar mai am putin si ma fac bineeeebounce bounce bounce Maria vad ca e bine pana acum desi e toata ziua calare pe mine, oricat m-as opune. Oricum, i-am dat preventiv cate o lingurita de Calpol dimineata si seara. Da Doamne sa nu raceasca si ea pana termin eu...
gabyy
Scris: Saturday, September 29, 2007 8:38 PM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2007
Buna fetelor, ma confrunt si eu cu problema asta. Niko a racit,ii dau tratament, acum dupa 3 zile ale ei de raceala m-a luat si pe mine...e posibil sa fi luat raceala de la ea?Am o stare nasoala, nu am pofta de mancare, nici nu mi-e foame, iau medicamente.Acum cat ma tine raceala pe mine o tine si pe ea?sau ii poate trece ei inainte?Chiar sunt curioasa ce raspunsuri imi dati, eu incerc sa ma feresc de ea dar nu tine, sta agatata de mine toata ziua.
Astept sfaturialcool
Maria & Mario
Scris: Saturday, September 29, 2007 9:14 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Vai de steaua mea. Chiar daca citeam subiectul inainte, tot aici ajungeam. Am racit eu , a luat si Maria de la mine. Nu ne-a trecut la nici una dupa 2 saptamani la mine si o saptamana la ea. Stau departe, nu folosesc tacamuri comune, nu ii vorbesc direct, nu o pup , si degeaba. Ea e pe antibiotice ..... plans banghead

Gabby , fereste-te atat cat poti tu. Nu e nici o ” RETETA ” care sa functioneze. pale Ia medicamente la greu , sa va treaca la amandoua o data !

Sanatate multa, mamica si printesa ! pupici pupici
Miri
Scris: Sunday, September 30, 2007 12:25 PM
Nivel

Gabyy , nu e nicio regula general valabila:poti sa te faci tu bine , prima, poate sa isi revina bebe....poate sa va tina pe amndoua la fel de mult, cum zicea si Oana!
Multa sanatate si refacere rapida, mamici si pitici bolnaviori!pupici pupici pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.