Nivel: Guest
Inregistrat: 2/12/2006 Mesaje: 14
| intre Andre si Gabriele, eu una as alege Andrei sau Gabriela. parca suna mai expresiv cand sunt nume romanesti simple de copii, fara diminutive italiene, spaniole sau englezesti :) |
|

 Nivel: Senior
Inregistrat: 10/4/2006 Mesaje: 6849
| copiii wrote:intre Andre si Gabriele, eu una as alege Andrei sau Gabriela. parca suna mai expresiv cand sunt nume romanesti simple de copii, fara diminutive italiene, spaniole sau englezesti :) Tu, de fapt ai vrut sa-ti faci reclama cu postul asta (la semnatura)... cred ca nu ai citit regulamentul acestui forum!!! |
|

 Nivel: Ambasador
Inregistrat: 8/1/2007 Mesaje: 636
| bulinutza wrote:Pentru cei mai putin hotarati asupra numelui, am gasit un site foarte dragutz care va poate ajuta. In afara de faptul ca au peste 20.000 de nume in baza lor de date, puteti introduce numele vostru si al sotilor si se generaza automat un nume care sa se potriveasca cu numele voastre... Noua ne-a iesit nume de baiat Daniel si de fetita Tatiana Incercati si voi... http://www.babynamescountry.com/babynamesadvisor.htmledit: Fluturas, hai vezi ce iese... Pentru fata a iesit tot Roxana, pentru baiat Soroush. Asta ca am pus numele din buletin. Cand am pus numele cu care il strig pe sot, a iesit Jasmin si Tabor. |
|

 Nivel: Senior
Inregistrat: 2/18/2006 Mesaje: 7688
| In cazul meu: Lilian si Dominic, respectiv Nora si Cristofor cu al doilea nume al sotului.
|
|

 Nivel: Avansat
Inregistrat: 6/19/2009 Mesaje: 2349
| Stati sa vedeti ce mi-a dat mie...Sorry, but no match was found. Try to change names spelling and try again. Pai ce sa mai incerc daca pe sotul meu il cheama Petrica???? (asa e si in buletin...)Nu va spun cate nume am primit aici si eu si el....De la Oana am devenit Wana, Ouna, Ouaua etc....iar el...Patricia....a devenit femeie, mai rau....off topic de acum... |
|

 Nivel: Senior
Inregistrat: 2/18/2006 Mesaje: 7688
| praslea_cel_voinic wrote: Pai ce sa mai incerc daca pe sotul meu il cheama Petrica???? (asa e si in buletin...) O da, si eu am patit exact la fel, ca la fel e si situatia (cam multe chestii "la fel" ) asa ca am incercat..cu Peter, nah, sa duc treaba la bun sfarsit |
|

 Nivel: Avansat
Inregistrat: 6/19/2009 Mesaje: 2349
| sousourel wrote:O da, si eu am patit exact la fel, ca la fel e si situatia (cam multe chestii "la fel"  ) asa ca am incercat..cu Peter, nah, sa duc treaba la bun sfarsit
|
|
 Nivel: Membru
Inregistrat: 12/13/2010 Mesaje: 6
| Fetita mea se numeste Diandra -Ivana. Primul nume ales a fost Ivana.De cand am aflat ca o sa am o fetita am hotarat sa se numeasca asa ,mi-a placut si imi place foarte mult ,la inceput, sotului nu ia placut foarte mult numele dar incet, incet a inceput sa-i placa. al-2-lea nume ales a fost Diandra , dupa ce am ales eu primul nume i-am spus sotului ca il las pe el sa-l aleaga pe al-2-lea..si a ales Diana , cand am auzit mi-a picat cerul in cap , deja erau 3 Diane in familie si mie personal nu prea imi place numele..e prea comun , in schimb im placea foarte mult numele Andra..si asa a iesit Diandra :D
noi ii spunem Iva , Ivanuca, Ivanutz..Cateodata ii mai spune si Dia dar foarte rar
imi mai doresc o fetitza, poate chiar 2..asa ca m-am mai gandit la niste nume ca sa fiu pregatita numele care imi plac sunt: Isabelle , Dariela ,Selena |
|

 Nivel: RUBIN
Inregistrat: 4/22/2009 Mesaje: 20813
| Ivana e un nume foarte frumos . |
|
 Nivel: Membru
Inregistrat: 12/13/2010 Mesaje: 6
| ma bucur ca spui asta :D Cand a auzit soacra mea ce nume vrem sa-i punem a spus ceva de genul : " Alt nume nu ati gasit?" ea ii spune Andrutza |
|
Nivel: Guest
Inregistrat: 2/12/2006 Mesaje: 14
| buna ziua,mamici!
am doua fetite gemene...deci trebuia neaparat sa aleg 2 nume de fetite, greu! un nume il aveam deja pregatit din totdeauna :Ilinca , dar al doilea a fost o alegere grea pt. mine... dar am avut suficient timp , 4 luni de zile sa ma gandesc la numele fetitelor mele... din ianuarie, de cand am aflat ca am doua fetite in burtoi a inceput scotocirea pe internet de nume de fetite. vroiam neaparat ca prenumele fetitelor sa inceapa cu aceeasi litera, adica cu I...si am gasit Irina... insa m-am rugat mult, cat am fost insarcinata la sf. Anton de Padova... el e sfantul copilasilor si al saracilor, deci, vroiam ca pe una dintre fetitele mele sa o cheme si Antonia. Insa nu puteam ca una sa aiba 2 nume, iar cealalta doar unul.. asa ca am cautat un alt 3-lea nume care sa inceapa cu A. Acela a fost Alexandra. Deci, in concluzie, am doua fetite : Irina Alexandra si Ilinca Antonia |
|

 Nivel: Membru
Inregistrat: 5/3/2010 Mesaje: 54
| Fetita mea se numeste ana teodora. "ana" este numele personajului feminin principal al scrierilor mele de adolescenta, adica celalalt eu al meu. Teodor este tatal meu, si ana a fost prima nepoata. Ulterior, am aflat ca ANA inseamna in greaca "cea binecuvantata", iar TEODOR inseamna "darul lui Dumnezeu". Deci, darul lui Dumnezeu cel binecuvantat. Nu asa ar trebui sa fie considerati toti copiii?
Si, imi aduc aminte de 2 parinti care isi doreau mult o fetita pe care sa o cheme ana. Pentru ca mai intai a venit un baiat, i-au spus...ANEL. |
|

 Nivel: Ambasador
Inregistrat: 7/18/2010 Mesaje: 881
| Mie mi-a iesit la baiat Vasile si la fata Viorica.Pe ai mei ii cheama Nicolae si Mihaela. |
|

 Nivel: Avansat
Inregistrat: 3/12/2006 Mesaje: 3527
| Dupa testul minune de mai sus am patit si eu ca praslea, nu s-au gasit nume...dar l-am facut doar asa de amuzament.
Din punctul meu de vedere cel mai bine e sa se puna copilului nume de sfant (e calendarul plin) si numai unul. Eu am doua nume si pana si parintii mei uita ca-l mai am pe al doilea. Mi se pare inutil si enervant ca atunci cand trebuie sa completez vreun act sa umplu rubrica. Si daca doua nume, hai sa spunem ca sunt ceva obisnuit, din pacate sunt parinti atat de nehotarati incat pun cate 3-4 nume copilului. Cunosc cel putin un caz... Pe principiul de mai sus dar si drept multumire pentru ajutorul primit in timpul sarcinii si la nastere, pe fetita o cheama Maria, ca pe Maica Domnului. Numele baietelului a fost ales in urma unui vis (am stat mult in cumpana daca sa dau crezare visului sau nu, dar cum toate celelalte detalii au fost reale si sfatul duhovnicului a fost pro...)si tot nume de sfant este: Filip (Sf. Apostol Filip). |
|
 Nivel: Membru
Inregistrat: 6/13/2011 Mesaje: 94
| la mine a iesit"Sorry, but no match was found. Try to change names spelling and try again."
Eu am ales un nume mai rar si un nume de sfant.
|
|
|
|