Cum il inveti sa fie ordonat ?

Options Cum il inveti sa fie ordonat ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Sunday, August 6, 2006 10:44 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17799
Locatia: Bucuresti
Voi cum ati procedat sau procedati ca sa ii invatati pe copii sa fie ordonati. Eu oricat m-as chinui cu Alice, nu prea imi iese miscarea. Uneori isi face ordine fara sa ii spuna nimeni, de te si miri, alteori nici dupa ce ii spunem nu isi face ordine.
Miri
Postat: Sunday, August 6, 2006 10:52 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Abia astept sa aflu vreo reteta minune!sic
Alina
Postat: Monday, August 7, 2006 4:04 PM

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Nu ma pot plange chiar de Catincuta mea, e destul de ordonata, mai impinsa de la spate, mai face si singurica, e OK.
Eu zic ca vazand exemplul mamei sau al celorlalti membri ai familiei, ii va lua drept exemplu, nu de la bun inceput, dar, in timp da.
Mai intai copilul trebuie solicitat, rugat (fara a i se da comenzi) sa faca un anumit lucru. de exemplu: Catinca, vrei sa o ajuti pe mama sa stranga jucariile? La care ea imi raspunde de cele mai multe ori afirmativ, mai sunt si momente cand sunt refuzata si fac eu, fara sa-i fac niciun repros.

Oarecum off topic:
Catinca: mama, nu trebuie de dus gunoiul?
Eu: da, de ce ma intrebi?
Catinca: vreau sa-l duc eu
Eu: bine, du-l, dar vezi ca e grea punga!
Catinca: duc punga afara la usa de la intrare.

Catinca: vreau sa spal niste rufe, nu ai nimic ce trebuie spalat?
Eu: uite, sunt cateva.
Catinca: pot sa le spal?
Eu: mama iti pune apa calda in lighean si putin detergent si tu le speli, bine?

Ei, bucuria ei a fost. Mare lucru nu a facut. Ideea era: copilul trebuie incurajat si laudat cand e cazul.
MNiko
Postat: Wednesday, January 24, 2007 11:35 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Am citit ca undeva de mult ca daca copilul e obisnuit de mic cu ordinea si curatenia, in timp ii va placea si lui sa traiasca asa si chiar va face curat. Nu stiu cat e de adevarat, dar la Cristina am obsevat o chestie ciudata. Inchide usile de la mobila. Orice usa care o vede intredeschisa. Iar daca scot ceva din frigider vine si inchide ea usa. Daca nu te dai redede din fata frigiderului te mai si loveste. Si am mai observat ca se joaca mult mai vesela si fericita cand e ordine in camera.
Vesna
Postat: Thursday, January 25, 2007 7:24 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Locatia: Bucuresti
MNiko wrote:
Am citit ca undeva de mult ca daca copilul e obisnuit de mic cu ordinea si curatenia, in timp ii va placea si lui sa traiasca asa si chiar va face curat. Nu stiu cat e de adevarat, dar la Cristina am obsevat o chestie ciudata. Inchide usile de la mobila. Orice usa care o vede intredeschisa. Iar daca scot ceva din frigider vine si inchide ea usa. Daca nu te dai redede din fata frigiderului te mai si loveste. Si am mai observat ca se joaca mult mai vesela si fericita cand e ordine in camera.

Cunoastem...
Raz "sterge" televizorul de praf asa, cand ii vine. Iar de Craciun, cand stergeam eu faianta la bucatarie, a luat si el o carpa si s-a asezat langa mine si a inceput sa stearga faianta. Alte dati, ia batul de la aspirator si se plimba cu el si tipa.
MNiko
Postat: Thursday, January 25, 2007 7:28 PM

Vesna wrote:

Cunoastem...
Raz "sterge" televizorul de praf asa, cand ii vine. Iar de Craciun, cand stergeam eu faianta la bucatarie, a luat si el o carpa si s-a asezat langa mine si a inceput sa stearga faianta. Alte dati, ia batul de la aspirator si se plimba cu el si tipa.

Stim si de-astea. Intr-o zi cand faceam mancare, probabil am sters ceva pe jos ca nu-mi amintesc, dar disparuse Cristina de langa mine. Cand ma duc ce credeti? Luase un prosop din bucatarie si freca cu el parchetul din camera ei. Se si muta din loc in loc asa in patru labe si a sters cred ca jumatate din suprafata.
sousourel
Postat: Thursday, January 25, 2007 7:34 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
MNiko wrote:

Stim si de-astea. Intr-o zi cand faceam mancare, probabil am sters ceva pe jos ca nu-mi amintesc, dar disparuse Cristina de langa mine. Cand ma duc ce credeti? Luase un prosop din bucatarie si freca cu el parchetul din camera ei. Se si muta din loc in loc asa in patru labe si a sters cred ca jumatate din suprafata.

WOWcyclops harnicuta Cristina...bravo nu vii si la V sa-i explici cum e cu ordinea sic ?
MNiko
Postat: Thursday, January 25, 2007 9:34 PM

sousourel wrote:

WOWcyclops harnicuta Cristina...bravo nu vii si la V sa-i explici cum e cu ordinea sic ?

Venim cum sa nu. Sa-i povesteasca Andi(Andismom) cum e la Cristina cu ordinea.
mihaela75
Postat: Thursday, January 25, 2007 9:55 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
MNiko wrote:
Am citit ca undeva de mult ca daca copilul e obisnuit de mic cu ordinea si curatenia, in timp ii va placea si lui sa traiasca asa si chiar va face curat. Nu stiu cat e de adevarat.

s-ar putea sa nu fie chiar adevarat.mama mea era de o curatenie iesita din comun, spala in doua ape ,apreta, calca ,dantele peste tot in casa,albul era alb indiferent ce obiect era.Numai camera noasta a copiilor arata cam ca la razboi .Bun. eu...as face o poza sa vedeti ce-i aici la calculator:o andea, o croseta, o bobina de ata, un minicalculator, aparatul foto, doi ciorapi,niste bonuri de casa,trei poze,spray-ul de mobila,,nelipsita ceasca de cafea...nu mai enumar ca ma cam ia ametealaalcool
stele_pe_cer
Postat: Thursday, January 25, 2007 10:51 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Eu cred ca daca mama este ordonata,si copilul va fi ordonat.Asta cred ca tine mai mult de obisnuinta decat de ceea ce ii sta in fire copilului.Daca copilul este obisnuit de mic sa aiba niste responsabilitati pe care tre sa le indeplineasca de bunavoie si cu placere, atunci va ajunge ca mai tarziu sa poata duce la capat si lucruri mai grele cu aceeasi constiinciozitate.

De ex noi, inainte de a iesi afara si inainte de somnul de seara strangem jucariile:Matei strange toate masinile, le parkeaza la parcare facuta langa patutul lui, iar eu strang restul.In casa noastra tot timpul este ordine deplina.Nu suport ca lucrurile sa nu fie la locul lor inainte de a iesi pe usa afara.

Sosetele murdare, body-ul murdar, pampersul murdar si le duce singur la cosul de rufe/gunoi.

Hainele udate de pipi si le scoate singurel, sau altfel sta ud (un timp rezonabil)...acum nu mai e cazulsic .

Cosul de picnic cu tacamuri de plastic si oale, farfurii le strange singur intr-un loc.

Ursii la fel, ii pune la locul lor.Scaunul lui il duce la masuta de desen.

Toate astea le face de bunavoie, de placere si, daca uneori nu vrea sa faca un lucru, nu il dojenesc, dar ii arat ca nu prea imi convine.Cu pampersul mai face nazuri cateodata, cand deja s-a luat cu joaca imediat dupa ce il skimb dimineata, dar asta se intampla rar.

Cred ca deja am un baietel harnicutz si sper sa am puterea sa il educ tot asa si pe mai departesic .Momentam sunt multumita de receptivitatea lui la ceea ce il rog sa faca.
Lilly of the valley
Postat: Sunday, June 3, 2007 8:11 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
"Andrei fa ordine in camera! Andrei du sosetele murdare la cosul de rufe! ...

cam asta se aude zilnic. in camera lui e o dezordine totala, la care mai contribuie si Leea. intre carti gasesti intotdeauna orice si ... sosete murdare in sertarul cu sosete. culmea daca ii ceri ceva gaseste imediat.
inainte de a spala rufe, neaparat trebuie sa iau rafturi si sertare la cotrobait ca altfel ma trezesc(,) ca nu are cu ce se imbraca.

si nu s-ar putea spune ca nu suntem o familie ordonata. tati are o manie sa vada lucrurile la linie in dulapuri (defect profesional - e militar)ras si nici mie nu imi place sa vad lucrurile in dezordine.
cand era mic ma ajuta chiar si la treburi, isi punea in ordine lucrusoarele lui. acum insa ... daca nu stau langa el face totul numai de fatada, ar fi instare sa ascunda si gunoiul sub covor.
pana si cea mica isi strange jucarioarele gramada (e drept sub canapea)
Cum procedez?
Miri
Postat: Sunday, June 3, 2007 2:06 PM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Mariuta, sper sa gasesti o metoda care te va ajuta!Pana atunci, multa rabdare iti doresc!pupici
stele_pe_cer
Postat: Sunday, June 3, 2007 3:27 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Eu sunt convinsa ca asa cum este de ordonat Matei, la fel va si ramane.Si asta va tine numai si numai de consecventa si diplomatia cu care voi sti sa il ghidez/stimulez.El de pe acum este un copil care nu suporta murdaria, nici pe el, nici la altul, nici pe lucruri.Daca la gradi primim sosete rupte la deget, e musai sa le skimb, ca altfel nu vrea sa si le puna, pe motiv ca "e upte", daca se murdareste cu mancare, e musai sa fie skimbat (tot la gardi) iar acasa daca ii cade mancare pe baveta cu greu il conving ca o sterg/spal dupa ce termina de mancat.Dar daca se murdareste pe maini, atunci kiar e imperios sa il sterg, ca nu mai vrea sa manace.Si nu face fitze ca e la masa, ci nu suporta sa fie murdar.

In camera isi strange jucariile stimulat de mine.Patul nostru, desi nu doarme el in el, ma ajuta sa il fac, si nu rugat de mine, ci din pura placere.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed