Cum ii invatati sa fie darnici?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Sunday, August 27, 2006 8:08 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Cum ii invatati sa fie darnici?

Ce faceti cand copilasul vostru se incapataneaza sa tina numai pentru el jucariile, chiar daca are o multime sau daca mai are inca una la fel?
lori16ro
Scris: Sunday, August 27, 2006 11:49 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/25/2006
unii sunt ei asa altii nu si trebuie invatati prin exemple concrete si vazind la adulti mai ales apropiati ( parinti , bunici)
eu fac usor comparatie ca am 2 si un e mai darnica ce mica cealalta nu.........

acum incerc sa le conving ( pina acum nu prea am avut succes)sa si dea hainele ramase mici la alti copii ......si sa vad cum se comporta ca am auzit ca au primit si ele la rindul ( nu sunt acasa acum)lor de la o nepoata.......
mihaela75
Scris: Monday, August 28, 2006 5:03 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
da, cred ca asta e secretul, trebuie sa primeasca mai intai sa vada ce bine e sa primesti.oare
Alina
Scris: Monday, August 28, 2006 10:05 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Pe Catinca mereu am invatat-o sa fie darnica, incepand cu mersul in parc, de la cateva luni. Ei, nu mi-a iesit intotdeauna, caci este extrem de incapatanata. Dar incet-incet a invatat. De cand il am pe Tudor e si mai darnica, cel putin cu el; i-am explicat ca trebuie sa imparta totul ei doi, sa nu se certe niciodata de la mancare (ca a fost cazul) sau de la jucarii, acum sa vedem ce va fi pe viitor, caci Tudor e inca mic. Oricum nu am incurajat-o sa cedeze mereu in fata lui, pentru ca el e mai mic; nu mi se pare corect asa. Acest lucru poate duce la schimbari majore de comportament. Tudor va fi un alintat, va astepta sa primeasca orice, oricand, iar Catinca isi poate crea un complex de inferiritate, cedand mereu in fata lui.
stele_pe_cer
Scris: Wednesday, August 30, 2006 11:29 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
mihaela75 wrote:
da, cred ca asta e secretul, trebuie sa primeasca mai intai sa vada ce bine e sa primesti.oare

Eu cred ca e mai important sa il invateti pe cel mic intai sa dea, astfel incat sa se obisnuiasca sa fie darnic, nu sa conditioneze darnicia de primirea de altceva in skimb.Ca daca el asteapta intai sa primeasca si apoi da, o sa stea cam o viata intreaga cu mana intinsa, ca nimeni nu va da primul de la el.

Eu cu Matei am inceput lectiile de "darnicie" cam de cand ne jucam in colectivitate,adica de cand a inceput sa mearga singurel.

Nu pot spune nici ca e darnic, dar nici zgrcit.Un exemplu:astazi am mers la vaccin si asistenta i-a daruit lui Matei o jucarie, pe care am tinut cu tot dinadinsul sa o inapoiem la plecare, desi dansa imi spunea ca o poate pastra (pai, daca fiecare copil pleaca cu cate o jucarie, de unde alte jucarii pt.copiii ce vor veni dupa noi?) si l-am luat pe Matei de mana si i-am spus:"hai la Doamna Jeni sa ii inapoiem jucaria".Daca i-o luam brusc din mana eu, incepea sa urle, dar asa, lasandu-l pe el sa o dea domanei, a fost de acord.

Mai face crize in parc cand exact jucaria pe care o vrea el o vrea si alt copil.Atunci, kiar daca jucaria era deja in mainile lui Matei, il rog sa o dea si celuilalt.Daca Matei nu vrea, incerc eu sa i-o dau copilului si, kiar daca Matei se smiorcaie, ii explic ca jucariile sunt la comun, ca trebuie sa dea si la altii, ca oricum jucaria nu este a lui, sau daca este - ca trebuie sa o imprumute pt.un scurt timp si altuia.

Pana acum nu pot sa spun ca m-a facut de ras (inconstient, fireste).Este un copil intelegator,destul de maleabil si receptiv la ce i se spune.

Sa speram ca si la cresa va aprofunda lectiile "darniciei".

mihaela75
Scris: Wednesday, August 30, 2006 7:29 PM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2006
Dar oare e chiar asa de important sa-i invatam darnici?oare Mie parca imi vine sa ma gandesc de doua ori inainte de a-i preda lectia astaras
stele_pe_cer
Scris: Wednesday, August 30, 2006 10:25 PM
Nivel

mihaela75 wrote:
Dar oare e chiar asa de important sa-i invatam darnici?oare Mie parca imi vine sa ma gandesc de doua ori inainte de a-i preda lectia astaras

As spune vital kiar...este una din calitatile care te defineste ca OM...zic euuff !Poate gresesc, dar asa gandesc eu...
Alina
Scris: Thursday, August 31, 2006 7:47 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Si eu sunt de acord cu tine, stele. A fi darnic e o calitate pe care fiecare dintre noi ar trebui sa o avem. Dar, din pacate, societatea actuala e plina de alte "calitati".
Kiki
Scris: Thursday, August 31, 2006 8:12 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Si eu o sa incerc sa il invat sa fie darnic, dar pana la o limita.

Imi place cum se poarta Matei, al lui Stele, l-am vazut in parc, atunci cand am fost cu Stele si Vesna la plimbare. Tot asa as vrea sa fie si David. bounce
Rody
Scris: Thursday, August 31, 2006 1:29 PM
Nivel

Inregistrat: 6/10/2006
Eu cred ca nu trebuie sa fie invatati.Elo a mea are momente cand pur si simplu nu vrea sa atanga nimeni jucriile ei,si nici dac are ceva dulce in mana sa inparta cu alt copilras si are momente cand ea singurica le inparte jucariarele cu copiii si daca are ceva bun de papacool
stele_pe_cer
Scris: Thursday, August 31, 2006 3:34 PM
Nivel

Kiki wrote:
Si eu o sa incerc sa il invat sa fie darnic, dar pana la o limita.

Imi place cum se poarta Matei, al lui Stele, l-am vazut in parc, atunci cand am fost cu Stele si Vesna la plimbare. Tot asa as vrea sa fie si David. bounce

Multumim, kiki!Este asa o bucurie pt. o mama cand cineva din afara observa un lucru frumos la copilul ei, oricat de neinsemnat ar parea el!

Pupiceipupici !
Kiki
Scris: Thursday, August 31, 2006 3:52 PM
Nivel

stele_pe_cer wrote:

Multumim, kiki!Este asa o bucurie pt. o mama cand cineva din afara observa un lucru frumos la copilul ei, oricat de neinsemnat ar parea el!

Pupiceipupici !

Mai, e adevarat ce am spus. Chiar mi-a placut. Rar vezi copii care sa imparta jucariile proprii cu alti copii. daca toate mamele ar face asa, ar fi excelent. pupici
delfinasa
Scris: Friday, September 22, 2006 12:58 AM
Nivel

Din motivul asta am inceput socializarea timpurie a Karinei...cu cat intra mai devreme in contact direct cu alti copilasi si impart aceleasi jucarii, carticele, aceeasi mancare, cu atat se vor forma si ei mai intelegatori si nu vor urla daca alt copil pune mana pe jucaria lui...pana acum n-am avut probleme de posesivitate cu fii-mea si sper sa nu avem nici pe viitor.
Kiki
Scris: Friday, September 22, 2006 11:50 AM
Nivel

David a invatat singur sa fie darnic. Cand avem musafiri cu copii imparte jucarii tuturor. Nu zbiara sau urla daca ii ia cineva jucaria din mana. Ia alta si gata balciul!
georgy_adinutza
Scris: Friday, September 22, 2006 11:57 AM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Kiki wrote:
David a invatat singur sa fie darnic. Cand avem musafiri cu copii imparte jucarii tuturor. Nu zbiara sau urla daca ii ia cineva jucaria din mana. Ia alta si gata balciul!

kiki , asa facea si Adina pana pe la 2 anisori ,, ...iar acum sa nu cumva sa puna mana cineva pe jucarii fara sa ii ceara ei voie ......iar daca cineva ii atinge carutul de papusa ca e vai si amar !!! boxing cearta
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.