Cum ii ferim pe bebei de microbi?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Scris: Tuesday, September 19, 2006 8:51 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
sau, mai bine zis: ii ferim sau nu?
este atat de controversata problema asta: ii lasam sa puna mana pe alte persoane, jucarii si orice ii atrage in lumea inconjuratoare sau nu? ii spalam pe maini si ii stergem cu servetele umede dupa orice "contact" cu un strain sau un obiect strain sau nu?
eu am innebunit cu obsesia mea ca ia nu stiu ce la orice/orice chestie pe care o atinge...
am permanent la mine servetele umede sa il sterg sau ii sterg jucariile, caruciorul etc. pe ai mei si pe cei care vor sa puna mana pe el ii pun sa se spele pe maini inainte si fac extrem de urat daca cineva necunoscut pune mana pe el..
astazi, de ex., l-am pus pe Andrei in fundulet pe iarba, in fata blocului si ce i-a mai placut! a jumulit cativa pumni de iarba (pe unde, evident, calca oricine, inclusiv mate si caini!) a mai si pascut cateva fire si... era tot murdar pe manute pe care, evident, le baga in gura! l-am dus in casa si l-am spalat bine cu apa si sapun.
sau, de ex., la mine in fata blocului sunt multi copii, unii peste un an cu putin si toti trag la el, la jucariile lui, le iau in maini, le baga in gura... eu, ma enervez da' de cele mai multe ori nu zic nimic, le duc in casa si le spal! si nu i le mai dau pana nu sunt curate!
sunt exagerata? sunt chiar obsedata? ce parere aveti? voi cum faceti? este bine sau nu sa le incurajam contactul cu strainii? este bine sau nu sa ii lasam sa puna mana pe orice (bine, in limita bunului simt ca doar nu o sa lasam copiii sa pape kk!)
Kiki
Scris: Tuesday, September 19, 2006 9:52 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Anca si eu sunt obsedata de chestiile astea. Mor daca pune mana pe ceva si apoi baga in gura. Tot timpul am servetele antibacteriene la mine si il sterg pe maini. Jucariile pe care au pus mainile alti copii sau u cazut pe jos nu i le mai dau pana nu ajung acasa sa i le spal.
Nu imi place sa puna mana pe el persoane necunoscute, cu atat mai mult sa ii pupe mana sau mai stiu eu ce.
Nu mai zic de pupat pe gura. As turba daca l-ar pupa cineva pe gura cum am mai vazut in parc cand se intalnesc mai multe mamici cu odraslele si se pun pe pupat fiecare copiii celorlalte femei...As innebuni. Numai eu si tati il pupam pe fatza, foarte rar pe gura (doar sa se miste el si sa nimerim pe gura)...si bunicii...si numai persoane pe care le cunosc si care stiu ca tin la igiena....
Cert e ca oricat as incerca sa il protejez, stiu ca intra in contact cu microbi...
leut
Scris: Tuesday, September 19, 2006 9:59 PM
Nivel

Inregistrat: 2/15/2006
Pai, Kiki, draga, stai sa mearga David sa vezi atunci nervi Asa am inceput si eu, cu servetelele...si daca baga in gurita toate frunzele, pune mana pe chistoace si mai vin si alti copii si se tin de mana...ce poti face? Si eu stau cu servetelele dupa mine si ce crezi ca pier toti microbii? Nu mi-a mai ramas decat sa sper ca nu o sa ia cine stie ce boli, e vioaie, vesela deci sanatoasa dar am zis ca o serie de analize cat de curand tebuie sa fie facute. In rest...asta e, sunt copii!uff
Kiki
Scris: Tuesday, September 19, 2006 10:06 PM
Nivel

Da, Leut, asa cred si eu...oricat stau in garda, tot sunt microbi peste tot...
Roxanel
Scris: Wednesday, September 20, 2006 9:27 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/13/2006
Intru si eu la categoria de obsedate.ras Sterg tot ce se poate cu servetele umede sau antibacteriene. Antonia a inceput sa se exerseze de-a busilea, numai cu spatele momentan, si cand ajunge pe mocheta de pe covorasul ei ma reped si o pun la loc. Dar ce ma fac cand o sa cutreiere toata casa? Zau nu stiu.oare

O sa incerc sa aspir cat mai des si cam atat. Noi nu intram incaltati in casa dar nu se stie niciodata ce si cum. Nici nu vreau sa ma gandesc ca o iau razna .... fool
Kiki
Scris: Wednesday, September 20, 2006 9:30 AM
Nivel

Roxanel wrote:
O sa incerc sa aspir cat mai des si cam atat. Noi nu intram incaltati in casa dar nu se stie niciodata ce si cum. Nici nu vreau sa ma gandesc ca o iau razna .... fool

Sigur asa vei face...eu zieam ca atunci cand o mearga Dav de-a busilea o sa aspir la doua zile si o sa spal zilnic pe jos. Am ajuns sa aspir in fiecare zi si sa spal pe jos de 2 ori pe zi. banghead
Maria & Mario
Scris: Wednesday, September 20, 2006 12:17 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Aspirati la doua zile ! H, ha ! Dar de zilnik aspirat si dat cu mop cu solutie antibac teriana ce ziceti ? Maria mananca papa in scaun, dar la fructe rontzaie non stop, peste tot prin casa. Deci : mobila, masutza, marchet ..... dupa care poti face meniul zilei. Si oricat as sterge-o pe manutza, merge pe jos si in patru labutze,,,,,deci....... Iar noi am invatat-o sa intinda fruntea cand ii spun Da Pup ! si deci nu sunt sanse sa ajunga la gurita vre-un pupik ratacit. Afara se sterge tot , de la manerul leaganului, la high chair -ul de la restaurant. Dar copii sunt copii. Eu eram mult mai " cyclops cyclops cyclops " dar m-am mai linistit. asta e, creste, si nu o sa stau o viata sa o spal pe maini si sa dezinfectez tot . salut
codruta
Scris: Wednesday, September 20, 2006 12:26 PM
Nivel
Nivel: Avansat

aoleu, ce m-ati lovitnervi
saptamana trecuta am fost la bunici la tara iar la masa, medeea a considerat ca ciorba lui bunu e mai buna decat a ei si a papat din farfuria lui si cu LINGURA lui cateva imbucaturi!!!!Eu-sa mor, n-am facut atunci crize ca-mi era jena dar i-am spus apoi sotului, care era de acord cu mine. Bine, ca fata n-a patit nimic dar aveam eu pitici pe creier. Si mai am dar poate cu timpul o sa-mi treaca.
Darria
Scris: Saturday, December 9, 2006 8:43 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 5/20/2006
Pana acum am respectat toate regulile dar cum tb. sa fie si o exceptie ca era prea frumos sa-mi fie sanatos copilul.......... acum are rubeola si rosu in gat, astept evolutia zilele urmatoare - am fost cu ea la pediatru.

De mos Nicolae a venit in vizita o fetita care era racita(spre final: gat + nas) si cu inceput de rubeola. Mama nu mi-a spus ca e bolnava, am vazut la finalul vizitei(o jum. de ora) ca tusea si-i curgea nasucul. Am intrebat-o iar ea ft. senina mi-a spus ca da, dar e spre sfarsit banghead
In timpul vizitei fetita bolnava mi-a pupat pe gurita puiul si ca sa fie tacamul complet i-a bagat si degetele in gurita fara ca eu sa am timp sa ajung la ele sa mai pot face ceva.
Acum mititica se chinuie, antitermicele nu prea isi fac efectul......... iar eu mai am un pic si inebunesc de tot.

De acum inainte o sa "tai in carne vie" si nu o sa mai las pe nimeni in camera fetitei. Cine o sa inteleaga e bine iar cine nu sa fie sanatos, e mai importanta sanatatea puiului meu decat supararile altora.
Miri
Scris: Saturday, December 9, 2006 12:07 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Multa sanatate micutei!flowers
Sara a facut rubeola, tot pe la 6 luni, si nici macar nu stiu de la cine a contactat-o!Noroc ca in 3-4 zile si-a revenit iar eruptia a disparut complet!dance
Darria
Scris: Saturday, December 9, 2006 2:54 PM
Nivel

Miri: multumesc frumos :601: Multa sanatate si voua, sa nu va mai intalniti cu doamna boala, indiferent de forma.
3-4 zile.......... speram sa scape mai repede uff
Miri
Scris: Saturday, December 9, 2006 5:55 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Draga mea, sa scapati cat mai repede si sa nu va mai initlniti prea curand cu o noua afectiune!
Andi&Mariuca
Scris: Saturday, December 9, 2006 7:21 PM
Nivel

Darria, draga mea, imi pare rau sa iti spun dar cred ca eu ii ziceam vreo doua de suflet acelei mamici inconstiente! nu este posibil sa fie atat de nepasatoare si de ...hm, as vrea eu sa ii zic ceva dar mai bine lasa!
nu mai lasa pe nimeni sa iti atinga copilul pt ca uite ce se poate intampla! si din toata povestea tot tu si copila aveti de suferit!
va dorim insanatosire grabnica si sa nu mai aveti astfel de evenimente!
ps: e f bine ca a facut acum rubeola. este cea mai usoara boala a copilariei.
danab
Scris: Saturday, December 9, 2006 9:12 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Darria, pupici (virtuali) Andreiei pupici pupici
Eu ma uit foarte atent la copiii cu care vine in contact, ca Miru are mereu impulsul sa-i pupe alcool. Am vazut si eu mamici nesimtite. Eu nu tac, chiar ii spun sa stea beparte de Miru, ca nu vreau sa ia ceva. bataus Si pe sot l-am exilat cand a fost racit, si i-am facut scandal ca tot a luat Miru mucisori tunete
Darria
Scris: Sunday, December 10, 2006 10:17 AM
Nivel

Miri, Dana si Andismom: multumesc frumos pt. urari. Multa, multa sanatate si copilasilor vostri flowers
Asa am procedat pana acum, sunt doar cateva persoane care au avut voie sa o atinga dar uite ca nu am fost prudenta si de aceasta data.
Din pacate se pare ca nu e doar rubeola, a inceput de aseara sa-i curga nasucul si sa tuseasca iar febra e greu de scazut si pe scurta durata.
Dana, sunt un pic mai linistita fiindca maine ajungem iarasi la d-na doctor, sa o vada.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.