Cum ii deschizi apetitul pentru teme atunci cand le uraste?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, January 30, 2008 10:17 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Tot la sedinta am aflat (sotul) ca dragul de Andrei isi invata, scrie temele doar la obiectele preferate.
Asadar, in timpul semestrului I la Educatie civica a efectuat temele stiind doar ca va fi controlat de noi, in schimb portofolii iocbataus , iar cand sunt teste anuntate baitul "repeta" materia doar de dragul obtinerii unui calificativ satisfacator (adica sa nu fie Insuficient)angry
Intrebat de catre noi: De ce?
raspunsul a fost cat se poate de socant what nu am avut chef, ca oricum lectiile alea sunt de 2 lei ca nici doamna nu respecta ce scrie in carte.cyclops
La acest obiect invata despre cinste, prietenie, comportament social ....
Pai in acest mod cum as putea eu obliga daca nu determina sa invete, cu placere ar fi prea mult spus ....?
sousourel
Scris: Wednesday, January 30, 2008 9:22 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/18/2006
Pai nu vad cum...si acum, privind in urma, de cate ori nu am invatat si noi pt nota? Daca analizezi putin potentialul, in concordanta cu stadiul de dezvoltare psihogenetica si cu interesele specifice varstei, sexului si individuale..ajungi la concluzia, eventual, ca multe chestii sunt fie inutile, fie predate de o maniera total inadecvata, fie prea stufoase...in concluzie, asa cum mai gandeam la un moment dat, cata vreme primeaza cantitatea...calitatea va suferi. Si inca ceva, se pare ca inv rom abunda in transmitere de informatie si e mai mult decat sarac in stimularea adecvata a operatiilor de gandire, a creativitatii...etc, etc. Ma opresc cu frana brusca aici, ca altfel cine stie unde ajungangry angry angry
nikmiki
Scris: Wednesday, October 6, 2010 1:36 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 7/18/2010
Baiatului meu ii da de la gradi teme pt acasa de citit cate o foaie pe zi,dar e scrisul mare,asa ca nu are mai mult de 30 de cuvinte(tata,mama,tomate,papa.....)Problema e ca ii place sa le scrie dar nu sa le citeasca,Iar la gradi doamna il lauda ca termina primul din clasa.
Cand incepem sa citim amandoi nu vrea,ba ca ii e sete,ba ca vrea la baie....sau are 2 litere : "t" si "a",le cunoste cat de cat,si cand ii spun sa le citeasca impreuna imi zice "mi" si incepe sa rada.Incerc sa-mi mentin calmul dar sunt dati cand simt ca nu mai pot.nervi nervi nervi
NU reusesc sa-l conving cu nimic,nici cu frumosul,nici cu pedeapsa,mai ia si cate o palma la fund,si..........nimic.Nu vrea si pace.
Daca poate cineva sa-mi spuna o metoda,ceva prin care sa reusesc sa-l fac sa citeasca,pleeeeeeeeeeeeeeeeseuff ca deja m-a adus la diperaretunete nervi nervi nervi toanerele
annes
Scris: Wednesday, October 6, 2010 3:42 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 8/27/2010
Poti incepe prin a spune ca va veti juca ceva special nicidecum sa nu i zici hai sa citim.Apoi iei un animalut de plus si copilu va citi un cuvant animalutul unu apoi fac schimb si gata cititulnewclap Este micut si trebuie mereu o alta metodaSper sa foloseasca
delfinasa
Scris: Wednesday, October 6, 2010 4:58 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Exact! Incearca tot felul de jocuri fara sa-i spui nimic de citit.
-Faceti teatru de papusi...aliniati-le ca la scoala, aduci foaia sa citeasca fiecare cate un cuvant si cine le citeste pe toate bine iese pe locul 1, apoi locul 2, le dati si premii cate-o jucarie...
-jucati-va de-a magia cu o patura sub care spuneti la lumina unei lanterne cuvintele "magice" pe care le are de citit si pt fiecare cuvant citit ii pregatesti sa apara pe neasteptate cate un obiectsic...
-cand faci mancare, cand adaugi ingredientele, mami are nevoie de niste cuvinte magice din lista sa se faca mancarea buna ras...
-propune un joc "mami deseneaza"...deseneaza in ordine ce citeste el din lista, de ex. planta, catel, cana etc...la sfarsit, te premiaza el, ca ai desenat bine ras...
-jucati loto- faci biletele (fara sa vada el) pe care scrii cuvintele de citit si faceti extragere dintr-un bol, le citeste imediat, apoi citeste si lista de la doamna sa vedeti daca e castigator, daca a extras numai cuvintele "castigatoare"sic.

Tot timpul, dupa ce citeste/scrie, il rasplatesti cu abtibilduri, tatuaje temporare, ii citesti o poveste, ii oferi ceva ce-i place lui si-i spui ce mandra esti de el.

Da, stiu, usor cu sfaturile, greu cu practica...si eu intampin rezistenta la efectuarea temelor pentru acasa si daca se incapataneaza prima data, o mai las putin sa se joace. Daca pe parcurs iar opune rezistenta sau isi pierde din chef, iar o las putin libera. Fii-mea are mai mult de scris- litere si cifre; e dezastru cand le streg pe cele distorsionate, se enerveaza de ce sterg de 10 ori, de ce trebuie sa iasa perfecte, ca "eu le fac bine, mami...poti sa citesti ce am scris"maseluta. Ma mai infig si eu in ea, mai ales daca se lalaie mult si ne apuca noaptea aproape de ora de culcare inca cu temele neterminate.
nikmiki
Scris: Thursday, October 7, 2010 9:56 AM
Nivel

delfinasa,annescomputerlove multumesc mult,mi-ati dat niste idei f bune,am sa incerc sa le pun in practica sa vedem cum functioneaza. mi se pare f distractivpupici pupici pupici
Lilly of the valley
Scris: Thursday, October 7, 2010 10:14 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
nikmiki wrote:
Baiatului meu ii da de la gradi teme pt acasa de citit cate o foaie pe zi,dar e scrisul mare,asa ca nu are mai mult de 30 de cuvinte(tata,mama,tomate,papa.....)Problema e ca ii place sa le scrie dar nu sa le citeasca,Iar la gradi doamna il lauda ca termina primul din clasa....

In curriculum din Romania nu se cere cititul in gradinita, asa ca daca locuiti in Romania nu va obositi sa stresati copilul. E un stress imens, iar educaroarea manifesta exces de zel gratuit. Mai ales ca tema pt. acasa.

Nu inteleg de ce in gradinitele noastre se tot lucreaza atat de mult la scrisul literelor si la citit atat timp cat nu e necesar, iar in ceea ce priveste deprinderile de baza ... varza totala. In unele privinte e toleranta maxima, ca sa nu spun ignoranta. Copii ajung in clasa I fara sa stie ce e pauza, cand au voie sa vb si cand nu, nu ridica mana sus cand sunt intrebati, etc.
nikmiki
Scris: Thursday, October 7, 2010 10:17 AM
Nivel

Lilly of the valley wrote:

In curriculum din Romania nu se cere cititul in gradinita, asa ca daca locuiti in Romania nu va obositi sa stresati copilul. E un stress imens, iar educaroarea manifesta exces de zel gratuit. Mai ales ca tema pt. acasa.

Nu inteleg de ce in gradinitele noastre se tot lucreaza atat de mult la scrisul literelor si la citit atat timp cat nu e necesar, iar in ceea ce priveste deprinderile de baza ... varza totala. In unele privinte e toleranta maxima, ca sa nu spun ignoranta. Copii ajung in clasa I fara sa stie ce e pauza, cand au voie sa vb si cand nu, nu ridica mana sus cand sunt intrebati, etc.

Nu locuim in Romania,ci in Spania,la gradi au inceput sa faca bastonase si cerculete,ceea ce faceam noi in clasa I, de la 3 ani.
Fluturas
Scris: Thursday, October 7, 2010 4:23 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
lilly,in spania e total diferit sistemul decat in romania,desi am inteles ca si in romania s-a inceput scrisul din gradinita.
aici de la 3 ani incep sa scrie cu litere mari de tipar,incepand cu numele,numele colegilor,data,lunile anului...si uite asa copilul trebuie sa recunoasca literele.la 5 ani incep dintr-o data scrisul de mana,copiind de pe tabla ce scrie educatoarea.desi darius e in al treilea an,nici acum nu inteleg sistemul asta,dar ma conformez
pana in vara el trebuie sa scrie,asta o stiu.insa,noi inca nu am primit niciodata teme pentru acasa,decat cate un desen pentru colorat si decupat

nikmiki,sfaturile lui delfinasa sunt super,si o sa le retin si eu pentru cand va fi nevoie,desi deocamdata scrisul la darius ii place
nikmiki
Scris: Friday, October 8, 2010 9:33 PM
Nivel

Feteloriloveyou iloveyou iloveyou iloveyou
Am facut temele cu Nik si am aplicat sfaturile pe care mi le-ati dat.S-a distrat atat de mult ca a citit si foile din urma pe care le mai citise si alta datayes yes yes yes M-am distrat si eu cu el,a luat-o ca pe o joaca si am reusit.dance dance dance
Uite de asta va iubesc eu pe voi.pupici pupici computerlove computerlove iloveyou iloveyou
img
annes
Scris: Friday, October 8, 2010 11:09 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 8/27/2010
Vezi mami ca ai copil cuminte daca totul este o joaca?angel Pup dulce micul studios
delfinasa
Scris: Monday, October 11, 2010 7:53 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
thumleft bravo Ma bucur ca au mers ideile astea la voi...la cat mai multe joculete inventate pentru lectii bine facute si cu placere angel!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.