Cum ii convingeti sa poarte aparatul dentar?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Sunday, October 29, 2006 8:37 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Multi dintre cei care au purtat sau poarta si acum aparat dentar inteleg despre ce este vorba. Si cei care nu au purtat niciodata, cu siguranta au vazut / auzit in jurul lor persoane care ar fi avut nevoie de un aparat, dar nu il purtau pentru ca cel mai mult conta imaginea lor in fata celorlalti si nu sanatatea.

Cum determinati copilul care are nevoie de aparat dentar sa il poarte?

Eu a trebuit sa port aparat dentar in scoala generala pentru ca aveam strungareata, dar nu prea l-am purtat pentru ca nu vroiam sa rada lumea de mine fool

Cum va veti determina deci copilul sa poarte aparatul dentar? Andrei deja da semne de aceeasi strungareata ca si mine, Alice inca nu stiu.

Acum imi dau seama ca era spre binele meu, dar atunci conta mai mult imaginea decat sanatatea. Cum sa stau eu cu sarmele in gura? ras
Ema
Scris: Sunday, October 29, 2006 9:00 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Cred ca poate fi neplacut sa porti aparat dentar, nu pot vorbi din experienta personala, dar baietii mei l-au avut!
Edoardo l-a purtat 3 ani, un an a avut aparat fix, apoi mobil de tinut numai noaptea si cind era in casa.
Le-a suportat deajuns de bine, mai ales ca era in interesul lui...
si s-a vazut diferenta...absolut pozitiva!

Stefano il are acum, este la al doilea an , daca merge bine, il v-a tine tot trei ani...si la el efectele sint vizibile...thumright

Ei l-au acceptat bine, a fost probabil si meritul dentistului, dar mai e si faptul ca aproape totii copii au aparat, e normal...
Au fost obisnuiti de mici cu dentistul, la controale preventive , nu au avut probleme de carii si au purtat aparatul fara probleme.

yes
Roxanel
Scris: Sunday, October 29, 2006 9:32 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/13/2006
Eu am avut aparat dentar care evident ca nu-mi placea. Acum as purta dar degeaba. Stiu ca la vremea respectiva mama zicea ceva de "ca sa fii frumoasa", "sa nu ai dinti de iepuras" dar nu m-a convins deloc. Acum am vazut aparate tare dragute cu pietricele pe ele de zici ca-s bijuterii. Eu le-as purta cu drag. Poate daca am prezenta copiilor aparatul dentar ca un lucru frumos si nu ca o obligatie s-ar lasa convinsi mai repede.
Maria & Mario
Scris: Monday, October 30, 2006 11:28 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Si eu am purta si am indurat cu stoicism rautatile copiilor. Nu imi pare rau , regret doar ca nu s-a meritat , ca tot strambi ii am ! banghead Ca si ochelarii , sunt bijuterii. Si daca ii explicam copilului ca trebuie, ca e spre binele lui, ca il va face mai..... frumushel, ca e sanatos, ca asa a spunDl Doctor.....etc...etc..... poate tine. De rautatile copiilor nu va scapa oricum.maseluta
delfinasa
Scris: Tuesday, October 31, 2006 3:40 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Cand eram in scoala generala am purtat cativa ani aparat dentar si nu m-au interesat afirmatiile celorlalti copii din clasa sau de la bloc...stiam ca e spre binele meu ca am o verisoara mai mare cu 4 ani care nu a vrut sa-l poarte si are si acum dintii strambi si asta m-a motivat foarte mult...mergeam mereu la dentist sa-mi mai stranga surubul, ba sa-mi faca alt mulaj pt alt aparat si, desi uneori eram deprimata din cauza lui, ca trebuia sa-l port toata ziua, seara si cand mancam il scoteam si-l puneam intr-un pahar cu apa, l-am purtat si am dintii frumos aliniatiras sic...daca va fi cazul ca vreunul dintre copiii mei sa poarte aparat dentar si n-o sa inteleaga cu vorba buna, o sa-i arat pe internet poze cu oameni si copii care nu au purtat si sa vedem ce va alege.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.