Cum credeti ca se vor purta copii vostri cu voi si invers?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Thursday, November 23, 2006 2:07 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Cum credeti ca se vor purta copii vostri cu voi si invers?

Veti urma acelasi sablon?

Exista o vorba - "asa tata, asa fiu". Sa fie adevarata?

sau "Aschia nu sare departe de trunchi"
Alina
Scris: Thursday, November 23, 2006 3:22 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
AdrianaC wrote:
"Aschia nu sare departe de trunchi"

Intr-un anumit procent, e adevarata aceasta zicala.
Dar, eu zic asa:
1. Copiii nostri se vor purta cu noi asa cum ii invatam - deci noi, ca parinti - le suntem principalele, primele si poate unicele exemple.
2. Copiii nostri se vor purta cu noi cum ne purtam si noi cu ei.
3. Copiii nostri se vor purta cu noi asa cum meritam; daca meritam respectul si dragostea lor, oferindu-le acestea la schimb, le vom primi si noi la randu-ne.
stele_pe_cer
Scris: Thursday, November 23, 2006 3:38 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Alina wrote:

1. Copiii nostri se vor purta cu noi asa cum ii invatam - deci noi, ca parinti - le suntem principalele, primele si poate unicele exemple.
2. Copiii nostri se vor purta cu noi cum ne purtam si noi cu ei.
3. Copiii nostri se vor purta cu noi asa cum meritam; daca meritam respectul si dragostea lor, oferindu-le acestea la schimb, le vom primi si noi la randu-ne.

Cat de guraliva sunt eu si nu mai am nimic de adaugathohot .Foarte la obiectbravo !Dar cred ca ultima le inglobeaza pe celelalte.
Maria & Mario
Scris: Thursday, November 23, 2006 6:58 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Asa e . Fiecare parinte va primi dragostea si respectul pe care l-a inoculat ( sadit ) in copilul sau.
Cat despre educatia oferita, da ..... stiu sigur ca fiecare copil pastreaza mult din acei ani ai copilariei - educatiei primite de acasa. ( ex: aude injuraturi, da, va injura si el //// exemplu extrem ). Va fi crescut intr-un camin cu dragoste si caldura, va cauta sa isi cladeasca propria familie bazata pe principiile mostenite din casa parinteasca !
Kiki
Scris: Thursday, November 23, 2006 9:26 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Cum as vrea sa se poarte copilul meu cu mine? As vrea sa se poarte bine, sa ma iubeasca, sa ma respecte, sa ma ajute cand nu oi mai putea sa il ajut eu. dar toate astea, depind numai de mine si de sotul meu. Depinde foarte mult de educatia pe care acest copil o va primi de la noi, depinde de asteptarile noastre si asteptarile lui.
spezam
Scris: Thursday, November 23, 2006 10:03 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 11/21/2006
Sa ma iubeasca, cred ca asta imi doresc, fiindca daca ma va iubi, va face in asa fel incat sa-mi fie bine, din toate punctele de vedere (moral - in primul rand, si poate material - desi sper sa nu fiu vreodata dependenta financiar de copilul meu, asa e cel mai bine!).
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.