Cum alegeti frigiderul ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Tuesday, June 27, 2006 11:23 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
La ce va uitati atunci cand vreti sa achizitionati un frigider ?

Kiki
Scris: Wednesday, June 28, 2006 7:56 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Eu ma uit sa aiba o capacitate mai mare si partea de frigider si partea de congelator (nu vreau sa aglomerez casa si cu frigider si cu congelator separat), sa consume putin, sa aiba rafturi pe usa pentru sticle, pentru oua....sa aiba dezghetare automata si sa fie usor de curatat ras
georgy_adinutza
Scris: Wednesday, June 28, 2006 9:17 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/2/2006
Cum sa alegi frigiderul
Diferenta de clasa energetica se amortizeaza abia in zece ani

In alegerea unui nou frigider trebuie sa tineti seama de cateva elemente esentiale: * In primul rand, masurati cu atentie spatiul in care veti aseza frigiderul. Inaltimea lui poate varia in limite destul de largi, latimea si adancimea sunt, la mai toate modelele, in jur de 60 cm. * Frigiderele pot fi cu o usa, clasice, sau cu doua usi, delimitand racitorul si, in partea superioara, congelatorul. Combina frigorifica are, de asemenea, doua incinte separate, dar congelatorul se afla in partea de jos a aparatului, este mare si compartimentat cu sertare. * Sistemul No-Frost (fara gheata) presupune curenti de aer care racesc eficient, fara sa permita formarea ghetii in frigider si congelator. Apa din condens este "aruncata" in afara aparatului, evaporandu-se. In general, sistemul No-Frost este folosit pentru capacitati mai mari de 280 l. Dezavantajele lui sunt uscarea mai puternica si mai rapida a alimentelor neprotejate cu folie de polietilena, din cauza curentilor de aer, dar si pretul sensibil mai mare fata de aparatele cu decongelare automata. * Functia "dezghetare automata" este activata la intervale regulate de timp, gheata din interiorul frigiderului este topita, apa rezultata fiind colectata intr-un vas exterior de evaporare. * Acordati atentie mare perioadei de garantie, ca si nivelului service-ului pe care il asigura producatorul in perioada de garantie si postgarantie. * In cazul frigiderului, consumul energetic este extrem de important, pentru ca, dintre toate electrocasnicele, frigiderul este cel care functioneaza permanent. Clasa (de eficienta) energetica indica nivelul consumului si este afisata pe toate aparatele frigorifice, conform Directivei 94/2/EC, care stabileste etichetarea frigiderelor. Exista sapte astfel de clase, notate de la A la G. Clasele A, B si C indica un consum de electricitate foarte scazut. In general, toate modelele noi se incadreaza in categoriile de eficienta energetica In alegerea unui nou frigider trebuie sa tineti seama de cateva elemente esentiale: * In primul rand, masurati cu atentie spatiul in care veti aseza frigiderul. Inaltimea lui poate varia in limite destul de largi, latimea si adancimea sunt, la mai toate modelele, in jur de 60 cm. * Frigiderele pot fi cu o usa, clasice, sau cu doua usi, delimitand racitorul si, in partea superioara, congelatorul. Combina frigorifica are, de asemenea, doua incinte separate, dar congelatorul se afla in partea de jos a aparatului, este mare si compartimentat cu sertare. * Sistemul No-Frost (fara gheata) presupune curenti de aer care racesc eficient, fara sa permita formarea ghetii in frigider si congelator. Apa din condens este "aruncata" in afara aparatului, evaporandu-se. In general, sistemul No-Frost este folosit pentru capacitati mai mari de 280 l. Dezavantajele lui sunt uscarea mai puternica si mai rapida a alimentelor neprotejate cu folie de polietilena, din cauza curentilor de aer, dar si pretul sensibil mai mare fata de aparatele cu decongelare automata. * Functia "dezghetare automata" este activata la intervale regulate de timp, gheata din interiorul frigiderului este topita, apa rezultata fiind colectata intr-un vas exterior de evaporare. * Acordati atentie mare perioadei de garantie, ca si nivelului service-ului pe care il asigura producatorul in perioada de garantie si postgarantie. * In cazul frigiderului, consumul energetic este extrem de important, pentru ca, dintre toate electrocasnicele, frigiderul este cel care functioneaza permanent. Clasa (de eficienta) energetica indica nivelul consumului si este afisata pe toate aparatele frigorifice, conform Directivei 94/2/EC, care stabileste etichetarea frigiderelor. Exista sapte astfel de clase, notate de la A la G. Clasele A, B si C indica un consum de electricitate foarte scazut. In general, toate modelele noi se incadreaza in categoriile de eficienta energetica A si B, insa aparatele No-Frost consuma mai mult decat cele cu decongelare automata, diferenta putand trece chiar de 100 kWh anual. La acelasi volum (intre 267 si 280 l), frigiderul cu decongelare automata clasa A consuma 299 kWh/an (0,82 kWh/zi), unul clasa B, cu acelasi sistem, consuma 402 kWh/an (1,10 kWh/zi), iar un frigider clasa C, dar de tip No-Frost are un consum de 558 kWh/an (1,53 kWh/zi).
mihaela75
Scris: Wednesday, June 28, 2006 4:44 PM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2006
Eu as vrea un frigider dinala cu robinete pentru gheata si apa rece.Apas pe buton si, pac, cade gheata in paharras si as vrea sa fie alb dar lui kaze ii place de inox.uff

mihaela75 attached the following image(s):
am-asd2624he.jpg

delfinasa
Scris: Wednesday, June 28, 2006 4:55 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Neaparat sa functioneze pe baza de curenti de aer rece si el si congelatorul...nu-mi place sa stau saptamanal sa il dezghet, pierd o gramada de timp...si sa aiba icemaker care-si trage apa singur si cutiile pentru legume/fructe sa aiba posibilitatea sa le controlezi umiditatea.
vivy
Scris: Friday, August 11, 2006 4:30 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 8/5/2006
Buna fetelor,
are cineva combina frigorifica Whirpool? Eu am si face zgomote ciudate, cand merge compresorul, ca un scartait pe sticlaplans, ma are cineva si face la fel? Merci!
misha
Scris: Thursday, April 19, 2007 9:40 PM
Nivel

Inregistrat: 3/12/2006
Fetelor, vrem sa ne luam combina frigorifica si nu stim de care.Suntem in dilema si as dori sa-mi dati cateva pareri: voi ce marca de frigidere, combine aveti? Sunt bune? Fac zgomot? Sunteti multumite de achizitia facuta? Va multumesc mult!
bontocel
Scris: Thursday, April 19, 2007 10:09 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/30/2006
vivy wrote:
Buna fetelor,
are cineva combina frigorifica Whirpool? Eu am si face zgomote ciudate, cand merge compresorul, ca un scartait pe sticlaplans, ma are cineva si face la fel? Merci!

Avem noi
Ai dreptate cu asocierea zgomotului cu un scartait de sticla hohot
Asa facea si a mea la inceput, dar de cand i-am schimbat loxul...nu prea mai face zgomotul ala. Vezi ca tb echilibrat k-lumea si asezat la distanta de perete si mai ales de alte electrocasnice. pupici
bontocel
Scris: Thursday, April 19, 2007 10:11 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/30/2006
hohot hohot Se pare ca Vivy a postat anul trecut.....hohot
misha
Scris: Thursday, April 19, 2007 10:15 PM
Nivel

Inregistrat: 3/12/2006
bontocel wrote:
hohot hohot Se pare ca Vivy a postat anul trecut.....hohot

Mai, dar vad ca te distrezi, nu gluma!sic hohot

M-am informat putin pe net si am vazut ca sunt recomandate cele de la Electrolux, Bosch, Gorenje...voi ce parere aveti?
Kiki
Scris: Thursday, April 19, 2007 10:17 PM
Nivel

misha wrote:
Fetelor, vrem sa ne luam combina frigorifica si nu stim de care.Suntem in dilema si as dori sa-mi dati cateva pareri: voi ce marca de frigidere, combine aveti? Sunt bune? Fac zgomot? Sunteti multumite de achizitia facuta? Va multumesc mult!

Eu am un Arctic, de acum 5 ani si nu am avut nici o problema cu el. E foarte incapator, are frigiderul sus si congelatorul jos. Congelatorul are 4 sertare, iar frigiderul este si el incapator.
Cristy
Scris: Thursday, April 19, 2007 10:58 PM
Nivel

Inregistrat: 1/8/2007
Eu am Sharp de 5 ani si sunt fff multumita de el, este mare, non-frost dar cu congelatoarul sus ( daca ar fii trebuit sa aleg unul astazi, as fii ales ce congelatorul jos... dar ) nu face zgomot si nu a facut nici un fel de probleme pana astazi....recomand cu incredere...
Stiu ca in ROM se prefera cele cu congelatorul jos... pe buna dreptate !!!
Ely
Scris: Thursday, April 19, 2007 11:10 PM
Nivel

Si eu vreau sa-mi iau frigider si sa aiba si congelator si vreau si aragaz si canapea dar nu stiu cam de la ce firma sa fie convenabile ca pret si calitate.Fetelor ce ziceti de magazinele Domo sunt ok ca preturi?sau sa mai caut pe net dar nu stiu undeoare pupici
Kiki
Scris: Thursday, April 19, 2007 11:19 PM
Nivel

Ely wrote:
Si eu vreau sa-mi iau frigider si sa aiba si congelator si vreau si aragaz si canapea dar nu stiu cam de la ce firma sa fie convenabile ca pret si calitate.Fetelor ce ziceti de magazinele Domo sunt ok ca preturi?sau sa mai caut pe net dar nu stiu undeoare pupici

Da si tu o cautare pe google cu ce te intereseaza si vei gasi. Sunt site-uri care chiar compara produsele intre ele cool (price.ro, de exemplu).
Domo este totusi scump. Daca gasesti in alta parte ce te intereseaza, e bine. Daca nu gasesti, asta e, iei de la Domo. Am dat acum o cautare dupa cateva produse si de fiecare data la Domo mi-a afisat pretul cel mai mare.
Ely
Scris: Friday, April 20, 2007 12:04 AM
Nivel

Kiki wrote:

Da si tu o cautare pe google cu ce te intereseaza si vei gasi. Sunt site-uri care chiar compara produsele intre ele cool (price.ro, de exemplu).
Domo este totusi scump. Daca gasesti in alta parte ce te intereseaza, e bine. Daca nu gasesti, asta e, iei de la Domo. Am dat acum o cautare dupa cateva produse si de fiecare data la Domo mi-a afisat pretul cel mai mare.

Kiki multumesc mult pentru raspuns am tot cautat pe Google si nu am gasit ceva mai convenabil dar am sa caut unde ai zis tu pupici flowers
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.