Cum alegem masina potrivita
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Scris: Thursday, March 23, 2006 12:15 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006

A cumpara o masina nu e un lucru usor. Aceasta pas care dorim sa-l facem la un moment dat necesita adesea sfatul unui psiholog, delicatetea financiara a unui bancher, cunostintele despre produse ale unui expert in marketing precum si abilitatile in condus a unui pilot de test-drive.

Credeti ca va descurcati? Nu va faceti probleme suntem alaturi de voi. Foarte putini oameni cunosc dinainte ce masina li se potriveste. Foarte multe modele sunt disponibile pe piata iar a face o alegere este, dese ori o perspectiva intimidanta. Urmatoarele teste va vor ajuta sa descoperiti masina care vi se potriveste insa, trebuie sa sa raspundeti cum trebuie.

Test 1- Stil de viata

Acest lucru se refera la statutul dumneavoastra: necasatorit, casatorit, casatorit cu copii. Locul unde traiti: in oras sau suburbii, zona rurala. Se iau in considerare activitatile zilnice, hobby-uri si locul de munca. Si, desigur este vorba si de venit.
Va sugeram sa va asezati, sa luati un pix si o foaie si sa analizati stilul dumneavoastra de viata. Fiti cinstiti chiar daca este dureros. Cand ati terminat notati necesitatile voastre. Nu va agatati de design sau performante sau ceea ce va recomanda inteleptul unchi sau bunic.
Test 2- Stilul de condus

Fiecare om care se aseaza in spatele volanului are un mod diferit de a conduce, chiar daca realizeaza sau nu. De exemlu: va place sa conduceti sau este o necesitate dureroasa? Daca strazile sunt intortocheate, urca sau coboara, acest lucru reprezinta o provocare sau un chin pana la prima autostrada? Cat de importanta este performanta? Raspundeti onest la aceste intrebari si ati stabilit modul de a conduce.

Test 3- Alegerea optiunilor

Cumparatorii intelepti vor stii cat de mare trebuie sa fie un motor pentru a fi deajuns.Modernul motor in 4 cilindrii este impresionant de puternic dar si placut.Acesta poate reduce facturile la combustibil. Cele mai noi motoare V6 sunt capabile sa inlocuiasca vechile V8.

Moto-ul nostru este: Nu cumpara mai multi cai putere decat ai nevoie. Cum toti aleg optiunea automata, alegerea transmisiei devine irelevanta. Dar daca esti o persoana caruia ii place precizia iti rcomandam transmisia manuala, tansmisie care este mult mai economa din punct de vedere al consumului de combustibil.

Dar cand vine vorba de design? Moda este trecatoare, prietene! Designerii pot face maine, ceea ce reprezinta astazi ultima moda, o aparitie invechita. Sfatul nostru: numai daca va permiteti sa schimbati designul la fiecare 3-4 ani cumparati masini cu linii exagerate si trendy.

Selectarea optiunilor nu se face atat de osor. Cateva, cum ar fi ABS-ul si si controlul stabilitatii contribuie la siguranta dumneavoastra. Alte lucruri contribuie la optiunea de lux insa nu sunt necesare in condusul zilnic.

In momentul in care ati terminat nu ramane decat sa va decideti ce categorie de vehicule vi se potriveste. Dupa aceea trebuie sa luati deciziile asupra performantei, pretului si a optiunilor. Puteti lua in considerare sfatul prietenilor sau a familiei insa nu va lasati influentati. Este stilul tau de viata, viata ta si ….masina ta.

Sursa: www.about.cars.com
AdrianaC
Scris: Tuesday, June 20, 2006 7:29 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Eu cand am ales masina actuala, am luat in calcul urmatoarele aspecte:

- sa fie suficient de incapatoare pentru 2-3 copii (desi cand am luat-o o aveam numai pe Alice, dar si pe Andrei in burtica ras )

- sa fie sigura (in caz de accident sa mai ai o sansa sa scapi cu viata)

- sa fie usor de condus (ceea ce si este, dar din pacate pentru mine e greu de parcat datorita dimensiunilor ras )

- sa nu consume exagerat de mult in oras (pentru ca drumuri lungi facem mai rar)

- sa arate bine

Deocamdata sunt atat de incantata de masinuta incat nu cred ca o voi schimba vreodata ras .
mihaela75
Scris: Tuesday, June 20, 2006 7:32 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
Eu vreau una mica , minuscula, microscopica daca se poate sa-mi iasa si mie parcarieuffAa...si sa nu consume multa benzina ras
delfinasa
Scris: Wednesday, June 21, 2006 6:04 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Noi am cumparat masina mea intamplator, de ocazie si cum am vazut-o ne-am si hotarat s-o luam si vreau sa zic ca nu as da-o pe multe masini noi straine...desi e model din 92, mi-a placut culoarea, ca e lata, e automata, a fost excelent intretinuta si nu a avut kilometraj mare, are airbags, ABS, inchidere centralizata cu telecomanda, scaune, oglinzi, antena audio electrice, sistem audio beton, are climatizare electronica, ceas electronic, multe optiuni pe volan (in afara de claxon, am cruise, seek la radio, volumul, setare de temperatura), are hooks pentru agatarea carseatului, imi place ca se aseaza foarte bine la drum lung, e una dintre masinile cele mai safe pe care le-am condus, e infigareata, are acele aparatori de soare duble, una pt lateral si una in fata si are portbagajul imens...de consumat consuma un plin de 14-15 galoane la 400 de mile, mai mult decat una normala, dar e V6 si e normal, are mai multa putere, dar cum benzina nu e asa scumpa ca-n Europa, nu conteaza foarte mult consumul daca-ti place masina. Cand ma voi hotara s-o schimb, tot una americana o sa-mi iau sau una nemteasca, depinde ce preferinte voi avea si cum stam cu banii atunci.

Mihaela, nu stiu cum e in CA, dar aici nu conteaza asa mult sa-ti iasa parcarile perfecte, o muti de 10 ori pana o asezi si gata sau o lasi asa stramba, cum face multa lume.sic
Kiki
Scris: Wednesday, June 21, 2006 6:26 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
mihaela75 wrote:
Eu vreau una mica , minuscula, microscopica daca se poate sa-mi iasa si mie parcarieuffAa...si sa nu consume multa benzina ras

Stai linistita, Miha. Ca dupa ce te obisnuiesti cu condusul, o sa iti iasa parcarile indiferent ce masina ai avea. Chiar si tancul vei putea sa-l parchezi ras
stele_pe_cer
Scris: Sunday, July 30, 2006 11:35 AM
Nivel

Eu am tinut cont de urmatoarele:

-sa nu consume mult in oras, pt.ca la serviciu voi merge cu masina, pe Matei de la cresa/gradi tot cu masina il voi lua
-sa nu fie mare, ca si gabarit, o masina mica imi da senzatia de intimitate
-sa aiba un portbagaj incapator, atat de incapator cat il poate avea o masina mica
-sa aiba 5 usi
-sa aiba 3 locuri in spate
-sa am optiune pt.portbagaj superior (nu stiu cum ii spune), pt.ca la gabaritul masinii, portbagajul din spate nu este incapator pt.un concediu cu 1-2 copii
-si, nu in ultimul rand, sa fie aspectuoasa (forma, culoare, tapiserie, optiuni, accesorii).
georgy_adinutza
Scris: Thursday, September 14, 2006 9:33 AM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Noi am tinut cont de urmatoarele :
- sa aiba 5 usi
- culoarea sa fie cea pe care o vrem noi , metalizata
- dotarile : AC, electric , etc
- consum cat mai mic
- aspect
- intretinerea sa fie acceptabila , ma refer la costul pieselor de schimb
- sa aiba portbagajul cat de cat mai maricel

Noi am ales Opel Astra Classic II , deoarece la ora actuala piesele de la Opel sunt mai ieftine decat cele de la un Logan , noi am avut inainte tot Opel si este o marca ff buna .Acum insa am dat comanda la inceputul acestei luni , dar trebuie sa asteptam 2 luni , asa ca suntem in STAND_BY ....
monachris05
Scris: Wednesday, October 11, 2006 2:52 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/28/2006
Noi cand am ajuns aici...adica eu, fiindca am ajuns prima...mi-am cumparat masina tinand cont de: consum, pret, marime...si am cumparat o masinuta micuta.....o sa vedeti in prima poza...Toate bune si frumoase....pana cund a venit pe lume Christian, si...era cam inghesuiala in masinuta noatra: si cu scaun, sa stau si eun in spate cu el si tot asa....De aceea am cumparat o alta...mai mare, mai incapatoare....pt...3!!! Asadar, aveam 2 masini...cea mica i-a ramas sotului meu, care mergea cu ea la servici in fiecare zi...cea mare...o foloseam eu in week-end, in ea pusesem si scaunul lui Christian..totul perfect...Pana cand a venit momentul sa platim inregistrarea pt prima noastra masinuta..si am ajuns la concluzia ca....inregistrarea a juns sa fie mai mult decat mansinuta (si am avut dreptate, de vreme ce am vandut-o la un pret mai mic decat am fi platiti inregistrarea)....asa ca ne-am hotarat sa cumparam o alta masina...mai mare...sa fie masina de familie...si uite asa....acum sotul meu o foloseste pe cea mijlocie pt servici...iar eu o folosesc pe cea de familie pt week-end...cand mergem la...cumparaturi! Ura!!!
O sa pun pozele in ordine...de cumparare...
Eu cred ca e important, cand vrei sa iti cumperi masina, sa tii seama de mai multe chestii: pt ce o folosesti, pret, consum, drumuri...de ex in Ro nu cred ca merita sa cumperi o masina straina, la drumurile care sunt...se va sctrica destul de repede..si ca sa o repari...scoti destul de mult din buzunar..

Maria & Mario
Scris: Wednesday, October 11, 2006 1:32 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Sa le stapaniti sanatosi, fara evenimente rutiere. Si ce familie frumoasa aveti ! pupici Sa imi spui si mie cum se fac baietii..... hohot
mihaela75
Scris: Wednesday, October 11, 2006 5:23 PM
Nivel

Noi am fost loa drum lung sa testam o masina si biata masina a picat testul.Mie mi-a amortit fundul pe bancheta iar lui Kaze nu stiu ce nu i-a convenit ca masina avea detoate.Eu ma uit la consum si sa fie incapatoare inauntru.Scaunele sa fie moi si ergonomice .In rest nu prea ma pricep dar la comfort ma uit mai intairas
monachris05
Scris: Thursday, October 12, 2006 4:09 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/28/2006
Pai da, asa este, consumul..si e masura ce familia creste...sa fie incapatoare!!!hohot
Mami, multumim de urari, asa este....e bine sa avem masini, dar fara...evenimente neplacute....ca daca te uiti cate se intampla si aici....!
Cum se fac baietii???!!! Hmm, nu stiu sa iti dau un sfat....la noi a fost asa: ce o fi primul, fata sau baiat, nu conteaza, sanatos sa fie...la al doilea o sa fie mai "complicat", ca de, acum vrem fetita....hohot Dar la urma urmei, sanatatea e cea mai importanta, fata, baiat, sunt ai tai...si ii iubesti no matter what!pupici
mihaela75
Scris: Friday, October 13, 2006 8:30 PM
Nivel

si noi ne gandeam la un minivan dar parca e prea mare...7 locurioare Mai vedem.
georgy_adinutza
Scris: Monday, October 16, 2006 1:40 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
in sfarsit pot sa va arat si poze cu masinutza noastra ......sunt poze facute vineri exact cand am luat-o de la opel ....yes yes dance dance dance

georgy_adinutza attached the following image(s):
masinutza 1.jpgmasinutza 2.jpgmasinutza 3.jpg

Cris-DL
Scris: Monday, October 16, 2006 2:20 PM
Nivel

Inregistrat: 10/4/2006
hainoroc Tre` s-o udati ras .... s-o stapaniti sanatosi, voiosi si fara evenimete rutiere neplacute dance
Miri
Scris: Monday, October 16, 2006 2:34 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Georgy, sa o stapiniti sanatosi si fara evenimente rutiere!cool
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.