Cum imbracati copilul in parc?

Options Cum imbracati copilul in parc?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Friday, May 18, 2012 9:31 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17788
Locatia: Bucuresti
Noi mergem destul de des in parc cu copiii, uneori vara daca e frumos mergem zi de zi, dupa servici, alteori numai in weekenduri...

De fiecare data incerc sa vad cu ce isi imbraca lumea copiii in parc, in functie si de varsta, bineinteles si uneori stau si ma minunez ...

Unii sunt imbracati de "tavaleala", si sunt lasati sa se joace in voie si sa se bage pe unde vrei si pe unde nu vrei, altii sunt parca scosi din cutie (nu zic, arata foarte frumos cand ii vezi) si nu prea au voie sa faca nimic (din seria nu te sui pe tobogan ca iti rupi dresul, sau nu te duce la nisip ca te murdaresti) desi e clar ca ei vor sa se joace, nu sa se plimbe.

Altii, si ma refer acum la copiii mai mari, sunt pe biciclete sau cu rolele, dar tot imbracati ca de parada...

Voi cum imbracati copiii cand mergeti in parc?
Mami_de_gemeni
Postat: Friday, May 18, 2012 10:14 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Eu de fiecare data, incerc sa inbin utilul cu placutul.
Cand este frumos afara, ii imbrac "de tavaleala" cu hainute inchise si placute ochiului.
Atunci cand e de mers in vizite ii imbrac si eu in hainute cu culori deschise, si daca se intampla sa aiba niscai accidente de a se pata. Le pune mama frumos la inmuiat cateva ore apoi la masina de spalat si gata s-a rezolvat problema.
kali
Postat: Friday, May 18, 2012 10:18 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Deci discutam despre parc. Noi mergem doar in we. si-l legam de shopping ori vizite - cand suntem plecati zi-lumina cat e cald. In restul zilelor sunt scosi la aer la gradi, apoi stam in fata blocului, unde sunt leagane si tot tacamul, fix cum am iesit din scara.

La baieti e extrem de simplu: pantaloni scurti ( nici nu conteaza... blug, raiat, short ) + tricou ( ca tot ziceai de vara ) + sandale + sapca. Mai casual-sport, asa...

La fete e alta poveste, ca ale mele vor numai cu rochie - atat cat permite vremea - si ma conformez; chiar imi place pentru le vreau feminine si consider ca asa cum le obisnuiesti de mici la fel vor fi si dupa ce cresc. Deci incurajez chestia asta cu motzatul si asortarea pantofilor si a accesoriilor; daca le-as creste in trening, e putin probabil sa devina cochete de la sine, pe parcurs.

Clar, nu le impun sa stea locului. De ex., au cate un pardesiu crem - teroarea bunicilor care il considera de " ocazie " - pe care il poarta chiar si la tobogan. Daca se murdaresc exista curatatorie, doar nu cumpar hainele ca sa stea in dulap ori sa le dau mai departe nou-noute. Unde sa le poarte daca nu afara?

Imi place sa fie frumosi si asortati - nu neaparat si curatiras De aceea spuneam la un alt topic - cea cu geanta bebelusului - ca eu si acum car dupa mine cate un rand de haine... chiar si pentru o iesire de 3-4 ore. Nu se stie niciodata in ce balta cad ori cum isi toarna mancarea pe ei si tot asa... important e sa nu fie ca purceii, ca in rest... sanatosi sa fie, ca nu pun pret pe " tzoale ".
shirel
Postat: Friday, May 18, 2012 11:20 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
Tin minte o faza cand am fost eu in Romania cu Cristy si cu fetele in parc la Suceava .Fetele noastre invatzate ca aici in pantaloni scurti (vremea nu ne permite altceva ras ,maieu cu slapi in picioare .Au aruncat slapii si descultze frate prin nisip asa se jucau hohot hohot mai rau Shahar a lui Cristy si-a si facut o gaura in pantaloni dar se distreau super nu aveau retinere de la nimic.Erau privite foarte ciudat de toti din jur si crede-ma ca la fel priveam si noi pe ceilalti copii cu rochitze ca de balet nici nu erau comode nu alunecau pe topogan plus ca parinti erau numai cu gura pe ele.
eu una tin foarte tare la felul cum arata copii imbracati si asta in functii de evenimente.La joaca ies in pantaloni scurti ,maieuri ,fustitze sport ceva de genul sport binenteles haine curate ca sa aiba cel putin cum sa le si murdareasca (cu toate ca pe aici nu prea se intampla fiind totul curat in jur)
niciodata nu le imbrac cu haine de gala cu care mergem la petreceri cum am vazut in Romania aici nici nu ai avea cum este foarte cald si copii sunt imbracati foarte comod ca sa se poate simti in voia lor.
In Romania eu si Cristy ne-am simtit prost de tot aratam si noi exact la fel ca niste tigance hohot de piatza cu toate ca eram machiate si aranjate eram imbracata sport in ziua de duminica hohot fiind in parc.imi aduc aminte in schimb si de libertatea de care au dat dovada fetele noastre ,erau mult mai libere in miscari ,mai vesele ,mai deschise si s-au distrat si jucat mult mai bine decat toti copii din jur.Erau cu o foarte mare sigurantza in ele ,ceea ce am observat ca in Romania copii nu prea au sunt mult mai rusinosi ,inchisi in ei si cu parinti care mereu le faceau observatii:vezi sa nu cazi .cum spunea si Adriana :ai grija sa nu te murdaresti ,sa nu-ti rupi rochitza sau ciorapul'ras ras .
Binenteles daca plecam pentru mai mult timp sau mai departe de casa obligatoriu avem haine de schimb asa umblu si eu cu trei randuri de haine dupa mine.Noroc ca am masina si bagaj incapator ca iau cu mine toata casa.
kmn
Postat: Saturday, May 19, 2012 5:40 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/21/2010
Postari: 2506
Locatia: sibiu
kali wrote:

La fete e alta poveste, ca ale mele vor numai cu rochie - atat cat permite vremea - si ma conformez; chiar imi place pentru le vreau feminine si consider ca asa cum le obisnuiesti de mici la fel vor fi si dupa ce cresc. Deci incurajez chestia asta cu motzatul si asortarea pantofilor si a accesoriilor; daca le-as creste in trening, e putin probabil sa devina cochete de la sine, pe parcurs.

Clar, nu le impun sa stea locului. De ex., au cate un pardesiu crem - teroarea bunicilor care il considera de " ocazie " - pe care il poarta chiar si la tobogan. Daca se murdaresc exista curatatorie, doar nu cumpar hainele ca sa stea in dulap ori sa le dau mai departe nou-noute. Unde sa le poarte daca nu afara?

Imi place sa fie frumosi si asortati - nu neaparat si curatiras De aceea spuneam la un alt topic - cea cu geanta bebelusului - ca eu si acum car dupa mine cate un rand de haine... chiar si pentru o iesire de 3-4 ore. Nu se stie niciodata in ce balta cad ori cum isi toarna mancarea pe ei si tot asa... important e sa nu fie ca purceii, ca in rest... sanatosi sa fie, ca nu pun pret pe " tzoale ".

exact asa si eu...
fata mea nici nu are pantaloni in garderoba, abia am convins-o asta iarna, si iarna trecuta, sa poarte pe frigurile cele mari pantaloni mai grosi, in rest voia doua perechi de strampeni si rochita neaparat:)..e cocheta si sta frumos imbracata si in casa, treninguri nu avem, acum o luna i-am luat prima pereche de adidasi (pentru bicicleta si de schimb cand isi da rolele jos din picioare)....

in rest...traiasca solutiile de scos pete topai
aurishta
Postat: Saturday, May 19, 2012 8:44 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Locatia: Bucuresti
Si eu scot copii in parc cu haine frumoase, nici nu-mi pasa daca le murdaresc sau chiar daca le distrug. Hainele mai "de tavaleala",ca sa zic asa, nu exista fiindca le arunc indata ce nu mai sunt "prezentabile"
S.ELENA
Postat: Sunday, May 20, 2012 1:37 PM

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7309
Locatia: Printre probleme......
In parc sau la plimbare imbrac copiii cu haine frumoase, sport-casual (dupa cum spunea Oana-Kali). Nu au restrictii, daca se murdaresc asta este, avem detergent, masina de spalat si solutie ptr pete sic. Nu stau cu gura pe ei, dar vreau sa spun ca desi se joaca dupa cum le pofteste sufletul, nu prea se fac precum purcelusii, doar daca cine stie, se intampla vreun accident (balta, alunecat pe noroi, etc).
bulibuli
Postat: Sunday, May 20, 2012 2:55 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
O sa va intrebati de ce ma mai bag si eu in seama hohot nu, nu am nimic de relatat legat de scosul in parc, ca noi suntem prea mici sa ne dam cu parerea. ras Vroiam doar sa scriu ce am citit recent intr-o carte despre psihologia copilului (apropos o am in format electronic pt cine e interesata) cat e de important jocul pentru copil si chiar e mentionat la loc de cinste nisipul (sau pamantul chiar), alaturi de apa si tobogan... se stie ca prin joc, copilul invata iar interdictiile nu fac decat sa-i afecteze dezvoltarea dpdv psihologic - mi-a placut mult analogia urmatoare:

"imaginati-va ca micutul este acum în clasa a saptea. În clasa se gasesc un numar de obiecte educative interesante: carti care trateaza diferite subiecte, un microscop, un acvariu, documente stiintifice. Copilul ia cartea de matematica si începe sa citeasca. Profesoara îi da peste mâini si îi spune sa nu se atinga de acea carte. Copilul lasa cartea din mâna si se îndreapta spre microscop unde începe sa priveasca. Profesoara îi spune sa lase microscopul în pace. Respins înca o data, copilul se întoarce la locul sau si incepe sa citeasca o carte de povesti. Profesoara îi spune: “vrei sa încetezi?”
Nu trebuie sa treaca mai mult de câteva saptamâni pentru ca acest gen de restrictii sa-l descurajeze complet pe copil sa mai învete orice în aceasta clasa.
Rapid va ajunge sa-si spuna: “ De câte ori am curiozitatea sa învat câte ceva sunt mustrat. Trebuie ca sunt un copil rau. Poate ca daca nu învat nimic, daca nu mai ating nimic, poate ca profesoara ma va iubi.”
Daca dumneavoastra ati vedea o profesoara care se comporta în acest fel, ati fi în mod sigur furioasa. I-ati spune: “ În felul acesta descurajati sistematic dorinta copiilor de a învata. Le sufocati curiozitatea si le distrugeti încrederea.”"
bereea
Postat: Sunday, May 20, 2012 3:28 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
Foarte adevarat, Buli!
Pentru parc obligatoriu pantalon si tricou.In fustita nu o las pentru ca e marisoara si nu trebuie sa-si arate chilotei tuturor si nici nu-mi place sa se aseze doar cu chilotei pe topogane, scranciob, etc.De asemenea, parul este prins in coada.E important sa fie curata (macar la venire) si sa se simta in largul ei.De fapt aici, cam toti copiii sunt imbracati comod si sport(cu foarte mici exceptii si alea romanesti, cred)
t-mihaela
Postat: Sunday, May 20, 2012 3:37 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Arti al meu se tranteste in nisip si se rostogoleste ca mingea face niste kestii zici ca nu e zdravan la cap fool Si are prostul obicei de a merge in genunchi ,toti pantalonii lui de tavaleala sunt peticiti cu" iron on patches" poate stiti peticute dinalea de le aplici cu fierul.El are regim special ,ii dau in parc ce am mai rau prin casa hohot Daria e mai curatica ,tot haine de tavaleala dar mai cu floricele inimioare ,ea alege ea se imbraca ,eu nu prea mai am cuvant de spus .maseluta Diana e mare , in parc se cocoatza cu fetele pe un leagan si acolo stau la vorbe pana plecam.
praslea_cel_voinic
Postat: Sunday, May 20, 2012 5:30 PM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
hohot hohot hohot Mihaela, uite asa face si Alex....toti pantalonii sunt rupti in genunchi dar am observat e boala generala si la gradi....acum caut disperata patches, nu gasesc alcool Pantaloni noi-nouti, in 3 zile i-a si rupt!!!! Sa vad acum ca a venit vara daca mai are curajul sa se arunce in genunchi peste tot daca are pantaloni scurti...ras La gradi si la joaca le dau ce e de purtat, spal in fiecare zi...uff
vanina
Postat: Sunday, May 20, 2012 5:51 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Si eu am retinut analogia redata de Bulibuli, si am actionat ca atare, l-am lasat chiar sa se joace intr-o balta cand era micut si l-am mai si filmat ras . Apoi, i-am cumparat niste hainute din primul magazin si am folosit un pachet intreg de servetele umede ca sa-l fac curat, caci o fetita mai mare i-a si spus: "Nu ma joc cu tine pentru ca esti murdar!". Noroc ca nu avea decat 1 an si jumatate si nu stia ce inseamna sic .
In parc ne imbracam casual, caci nu face doar sport ca sa-l imbrac in trening, ci mai si socializeaza. Eu sincer nu am intalnit parinti care sa nu-si lase copiii sa se joace in voie din cauza hainelor. O singura data am ramas socata cand am vazut o bunica de la tara ca ii spunea nepoatei sa stea pe banca si sa nu se joace cu baietii pentru ca ea e fetita alcool .
Astazi am vazut niste baieti care jucau fotbal cu slapi, astia chiar nu sunt practici deloc, imaginati-va cata grija trebuie sa aiba copiii aia la alergat ca sa nu-i scape din picioare!
t-mihaela
Postat: Sunday, May 20, 2012 6:15 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
praslea_cel_voinic wrote:
hohot hohot hohot Mihaela, uite asa face si Alex....toti pantalonii sunt rupti in genunchi dar am observat e boala generala si la gradi....acum caut disperata patches, nu gasesc alcool Pantaloni noi-nouti, in 3 zile i-a si rupt!!!! Sa vad acum ca a venit vara daca mai are curajul sa se arunce in genunchi peste tot daca are pantaloni scurti...ras La gradi si la joaca le dau ce e de purtat, spal in fiecare zi...uff

Praslica , la Wallmart sau Zellers sunt atarnate pe perete unde sunt ate si ace de cusut,foarcefe etc.
Mami_de_gemeni
Postat: Sunday, May 20, 2012 6:39 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Si eu incep sa ma aprovizionez cu astfel de peticele. Printisorul meu are si el aceeasi "boala" ruptul pantalonilor in genunchi.banghead banghead
mikaela
Postat: Sunday, May 20, 2012 7:19 PM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Cand am fost acasa in Ro, am dat peste niste parcuri de cartier de m-am speriat! Nu am vrut sa ma opresc da' fii-mea si familionu' au insistat, as fi imbracat-o cu costum de protectie din ala ca-n filme, din cap pana-n picioare alcool Ce tobogane, ce mizerie, rupte, vopsite cu injuraturi, scuipate, nici nu mai zic ca au amplasat si o ghena de gunoi chiar langa parculet. AM fost extrem de dezgustata, sincer!! SI chiar i-am spus sa nu atinga ala cu kaka sau sa nu faca aia sau cealalta, i-am explicat si de ce, erau dezastru, poate gasesc pozele sa le pun angel In fine, aici parcurile sunt curate, ingrijite, au pe jos zgura de cauciuc pt protectie, imi imbrac odrasla asortat dar nu cu haine noi. Curat, asortat si cu haine obisnuite, sport,fustite cu pantalon scurt pe dedesubt, pantaloni si tricouri, hanorace,etc. dupa sezon, iar pe timp de ploaie are cizmulite de cauciuc si haina de ploaie. Parcul e peste strada de casa noastra, deci cum sta acasa prin gradina asa ne ducem si in parc.

P.S. A nu se intelege ca-i dau eu pantalon pe sub fusta, asa sunt facute/croite fustitele astea, au un pantalonas scurt cusut dedesubt, cam in genul celor de la costumele de baie angel SI eu port fustite din astea, nu stiu cum se numesc, eu le zic "running skirts", cam asa ceva:

mikaela attached the following image(s):
untitled.png images.jpg

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed