cultul penticostal
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Fluturas
Scris: Monday, October 27, 2008 2:17 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
dya wrote:
Am si eu o intrebare , cum este cu contraceptia in acest cult? Din cite stiu eu contraceptia nu este permisa sau ma insel?

aici sunt impartite parerile,unii zic ca e pacat,altii spun ca nu e pacat.parerea mea personala e ca e pacat.nu am luat niciodata vreo pastila contraceptiva
Mela
Scris: Monday, October 27, 2008 2:29 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 11/19/2006
nu ai luat pilula,Fluturas,dar te-ai ferit vreodata sa nu ramai gravida,de cand ai nascut pe Karina si pana acum?
Fluturas
Scris: Monday, October 27, 2008 4:23 PM

sami wrote:
nu ai luat pilula,Fluturas,dar te-ai ferit vreodata sa nu ramai gravida,de cand ai nascut pe Karina si pana acum?

ne-am ferit atat ca nu lasa inauntru,dar fara prezervative,fara pilule.eu sunt convinsa ca daca Dumnezeu vroia ,in momentul de fata puteam linistita sa fiu insarcinata,sau chiar sa mai avem un bebe.eram tare fericita in ziua cand vedeam ca mi-a venit menstruatia.nu neg ca am folosit prezervativ niciodata,ca doar suntem oameni si noi si curiozitatea e mare,dar nu ne-a placut deloc
shirel
Scris: Monday, October 27, 2008 10:11 PM
Nivel

Inregistrat: 7/22/2007
Nu trebuie aici sa ne dovedim una la alta care este mai credincioasa sau cine are dreptate,eu una m-am bucurat cind am vazut acest topic deoarece din totdeauna am fost curioasa sa
aflu lucruri interesante din toate religiile.De asta mi s-a parut normal sa auzim tot ce ne poate povesti Fluturas din acest
cult.Dar ma gindesc ca ati inceput sa va condamnati si sa va dovediti cine are dreptate si in ce,si mi se pare ca ati mers putin prea departe.
Sa va mai spun ceva religiile toate in general au adus in dealungul vremurile numai la ura si razboaie,deci trebuie sa luam din fiecare religie ceea ce ni se potriveste noua fara sa criticam si sa comentam si sa incercam sa schimbam unul pe celalalt.Nu are rost sa va suparati si sa va jigniti la urma urmei toti sintem facuti din acelasi pamint si tot noi toti acolo ne vom intoarce,deci suntem egali,ca poate vom raspunde pentru faptele noastre asta depinde de fiecare personal ,nu avem dreptul sa ne judecam unul pe altul.
deci pupici si va iubesc pe toate indiferent ce religie aveti!computerlove computerlove computerlove
raly
Scris: Monday, October 27, 2008 10:19 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
shirel wrote:
deci pupici si va iubesc pe toate indiferent ce religie aveti!computerlove computerlove computerlove

Subscriubravo bravo bravo
Fluturas
Scris: Monday, October 27, 2008 10:42 PM

shirel wrote:
Nu trebuie aici sa ne dovedim una la alta care este mai credincioasa sau cine are dreptate,eu una m-am bucurat cind am vazut acest topic deoarece din totdeauna am fost curioasa sa
aflu lucruri interesante din toate religiile.De asta mi s-a parut normal sa auzim tot ce ne poate povesti Fluturas din acest
cult.Dar ma gindesc ca ati inceput sa va condamnati si sa va dovediti cine are dreptate si in ce,si mi se pare ca ati mers putin prea departe.
Sa va mai spun ceva religiile toate in general au adus in dealungul vremurile numai la ura si razboaie,deci trebuie sa luam din fiecare religie ceea ce ni se potriveste noua fara sa criticam si sa comentam si sa incercam sa schimbam unul pe celalalt.Nu are rost sa va suparati si sa va jigniti la urma urmei toti sintem facuti din acelasi pamint si tot noi toti acolo ne vom intoarce,deci suntem egali,ca poate vom raspunde pentru faptele noastre asta depinde de fiecare personal ,nu avem dreptul sa ne judecam unul pe altul.

eu una nu m-am suparat si sper ca nici nu am suparat pe nimeni
pupici pupici pupici
bulibuli
Scris: Monday, October 27, 2008 11:36 PM

Inregistrat: 3/17/2008
sunt de acord cu shirelcool.. subiectul e interesant si discutiile pot fi placute si utile in sensul ca putem invata multe lucruri noi si putem impartasi din experienta si cunostintele noastre , dar daca acest lucru va duce la neintelegeri intre noi, mai bine renuntam, eu sper si cred ca putem pastra in continuare aceeasi atmosfera calda si placuta aici pe forumcoeur
nu are nici o importanta religia, etnia, culoarea, atata timp cat suntem si ramanem prietenecampfire iloveyou
bulibuli
Scris: Tuesday, October 28, 2008 12:00 AM

Inregistrat: 3/17/2008
si acum sa incerc sa-ti raspund fluturas:
butterfly wrote:

daca ai primit ajutor din partea Lui,daca stii ca El te iubeste,atunci de ce mai cauti si explicatii logice sau stintifice?El ne poate si raspunde,nu doar ajuta
nu te poti schimba??

eu nu ma refeream la faptul ca pun sub semnul intrebarii existeta Lui, ci in general la activitatile de zi cu zi, eu sunt convinsa ca totul are o explicatie si incerc sa o gasesc..

de exemplu un tratament corect, logic si foarte bun, ca la carte.. la unii merge, la altii nu... desi logic, teoretic ar tebui sa mearga la toti cu boala x, ei, nu pot sa ma multumesc cu explicatia "nu a mers pt ca nu a vrut Dumnezeu" ci incerc sa caut explicatii logice, sa-i repet analizele, sa mai fac niste investigatii in plus, poate trebuie sa modific tratamentul... totul are o explicatie in final, nu poti sa spui lasa asa, ca o sa mearga daca o vrea Dumnezeu... la asta ma refeream ... nu stiu daca am reusit sa ma explic cat de cat, e doar un exemplu, lucrurile sunt mult mai complicate...

asta nu inseamna ca pun la indoiala existenta Lui, ci doar ca inteleg ca nu functioneaza mereu cu "Doamne-ajuta" si gata ai cerut ti s-a dat pe loc, trebuie sa te implici, sa muncesti ca sa obtii rezultatul dorit, nu sa astepti sa-ti vina de-a gata, ca in final tot El iti da puterea si intelepciunea sa mergi pe calea care trebuie si sa obtii ce ai cerut in rugaciunile tale (poti sa te rogi cu toata credinta sa iei 10 la un examen, dar nu ajunge, trebuie sa si inveti sa fii pregatit, nu?)

in sensul asta nu pot sa ma schimb, caut mereu explicatii si nu am liniste pana nu le gasesc, asta ma caracterizeaza din copilarie, nu puteam sa ma multumesc cu "te-a adus barza" ras
Mela
Scris: Tuesday, October 28, 2008 12:21 AM
Nivel

Inregistrat: 11/19/2006
Fluturas,insist sa ne dai detalii referitoare la experienta ta cu vorbitul in limbi.
ce simti,ce vorbesti,intelegi ce spui,cine te-a auzit sau vazut ce parere are,cum te-a schimbat experienta(cica se petrec importante schimbari morale cu omul care vorbeste in limbi...)?
daca vrei,binenteles...
Fluturas
Scris: Tuesday, October 28, 2008 10:34 AM

bulibuli wrote:
si acum sa incerc sa-ti raspund fluturas:

eu nu ma refeream la faptul ca pun sub semnul intrebarii existeta Lui, ci in general la activitatile de zi cu zi, eu sunt convinsa ca totul are o explicatie si incerc sa o gasesc..

de exemplu un tratament corect, logic si foarte bun, ca la carte.. la unii merge, la altii nu... desi logic, teoretic ar tebui sa mearga la toti cu boala x, ei, nu pot sa ma multumesc cu explicatia "nu a mers pt ca nu a vrut Dumnezeu" ci incerc sa caut explicatii logice, sa-i repet analizele, sa mai fac niste investigatii in plus, poate trebuie sa modific tratamentul... totul are o explicatie in final, nu poti sa spui lasa asa, ca o sa mearga daca o vrea Dumnezeu... la asta ma refeream ... nu stiu daca am reusit sa ma explic cat de cat, e doar un exemplu, lucrurile sunt mult mai complicate...

asta nu inseamna ca pun la indoiala existenta Lui, ci doar ca inteleg ca nu functioneaza mereu cu "Doamne-ajuta" si gata ai cerut ti s-a dat pe loc, trebuie sa te implici, sa muncesti ca sa obtii rezultatul dorit, nu sa astepti sa-ti vina de-a gata, ca in final tot El iti da puterea si intelepciunea sa mergi pe calea care trebuie si sa obtii ce ai cerut in rugaciunile tale (poti sa te rogi cu toata credinta sa iei 10 la un examen, dar nu ajunge, trebuie sa si inveti sa fii pregatit, nu?)

in sensul asta nu pot sa ma schimb, caut mereu explicatii si nu am liniste pana nu le gasesc, asta ma caracterizeaza din copilarie, nu puteam sa ma multumesc cu "te-a adus barza" ras

sunt si eu de acord cu aceste tratamente,si automat,daca ma imbolnavesc fug la doctor sa vada ce si cum....pe langa asta ma si rog...
acum sa iti dau un exemplu ce l-am auzit chiar zilele astea.un pastor de al nostru povestea ca a fost chemat de un barbat care se plangea de mari dureri.a spus ca a fost la spitale,a primit tratamente,si nicicum nu se facea bine.atunci pastor l-a intrebat in ce legatura este cu biserica,cu oamenii din biserica.a spus ca totul e ok,dar pastorul continuan cu intrebarile,pana la urma a recunoscut ca nu e totul chiar bine,ca avea ceva probleme cu cineva.s-au rugat impreuna si omul a hotarat sa il ierte pe acel cineva.a spus ca in acel moment toate durerile i-au disparut si totul a revenit la normal.

si un alt exemplu din viata mea.aveam undeva in jur de 10 ani cand am cazut de la o inaltime de aprocimativ 1,5m direct in cap.automat m-au dus la urgenta,unde timp de cateva saptamani(nu mai stiu exact) de 2-3 ori pe saptamana imi scoteau aproximativ jumatate de litru de sange din cap.aveam capul moale ca un burete.a fost vineri cand i-au spus doctorii parintilor mei sa se pregateasca pentru luni ca vor trebuie sa ma opereze.duminica am mers la biserica,unde mi-au facut ungere cu untdelemn.eu,ca o copila nu am simtit diferenta,dar luni,cand ne-am dus pregatiti cu bagajele,doctorul a spus:"slava Domnului,nici urma de vreo boala".mi s-a zis ca totul e bine doar ca eu voi ramane cu dureri de cap.crede-ma,nu am avut niciodata dureri din cauza acelei lovituri
asa-i ca Dumnezeu poate vindeca?
Fluturas
Scris: Tuesday, October 28, 2008 10:47 AM

sami wrote:
Fluturas,insist sa ne dai detalii referitoare la experienta ta cu vorbitul in limbi.
ce simti,ce vorbesti,intelegi ce spui,cine te-a auzit sau vazut ce parere are,cum te-a schimbat experienta(cica se petrec importante schimbari morale cu omul care vorbeste in limbi...)?
daca vrei,binenteles...

ce simt?simt o mare liniste,fericire,o legatura cu Dumnezeu cand nu ma intereseaza ca cel de langa mine se uita la mine sa vada oare ce zic.sunt doar eu si Dumnezeu
ce vorbesc?nu stiu....

Duhul Sfant in general,se primeste staruind,adica cu o inima sincera si impacata,cu siguranta ca El te-a iertat,vii la El prin rugaciune si Il rogi sa iti dea.au fost trei seri din astea saptamana trecuta la biserica.sunt cei care staruie,care cer...si sunt lucratorii,pastorii,care se roaga si ei pentru tine si ei,avand experienta,iti spun cand ai primit sau nu.deci,nu merge ca spun eu asa aiurea doua-trei cuvinte,si gata,am primit.parerea lor a fost simpla:"ma bucur pentru tine...vorbeste...ai grija de aceasta vorbire"

cu ce m-a schimbat?? simt asa o liniste interioara,o fericire....incontinuu m-as ruga,as canta....nu ma intereseaza daca am sau nu bani,nu ma intereseaza ca ma doare capul sau nu,stiu ca toate astea de la El vin si tot El le va rezolva
dya
Scris: Tuesday, October 28, 2008 11:09 AM
Nivel

Inregistrat: 5/12/2006
Shirel mare dreptate ai.cool angel
Fluturas acum am inceput cu intrebarile , mai bine zis curiozitatile....si cum sunt o fire foooarte curioasa..... Vroiam sa te intreb cind ti sa intimplat prima data chestia asta cu vorbitul in limbi , inainte sau dupa ce te-ai hotarit sa mai aveti un copilas? Intreb deoarece daca sa intimplat dupa eu una as interpreta chestia asta ca o rasplata....angel
dya
Scris: Tuesday, October 28, 2008 11:14 AM
Nivel

Inregistrat: 5/12/2006
Ahhh am uitat sa zic de unde mi-a venit intrebarea cu contraceptia....am o colega care este la penticostali si are montat sterilet ( eu zic despre ea ca este moderna ras si mi se pare normal deoarece toate religiile au suferit modernizarithumleft ) iar in urma cu ceva ani eram in practica si m-am dus cu matusa mea la cabinet sa mai vad si eu una alta si a venit o doamna care dorea sa-si monteze sterilet si era de-a dreptul terorizata de ce urma sa faca si ii spunea matusi mele ca daca o intreaba cineva ceva sa zica ca nici nu o cunoaste...alcool alcool alcool
Fluturas
Scris: Tuesday, October 28, 2008 11:22 AM

dya wrote:
Shirel mare dreptate ai.cool angel
Fluturas acum am inceput cu intrebarile , mai bine zis curiozitatile....si cum sunt o fire foooarte curioasa..... Vroiam sa te intreb cind ti sa intimplat prima data chestia asta cu vorbitul in limbi , inainte sau dupa ce te-ai hotarit sa mai aveti un copilas? Intreb deoarece daca sa intimplat dupa eu una as interpreta chestia asta ca o rasplata....angel

da,a fost dupa....rasplata nu o pot considera...mai degraba sa fi fost o piedica din partea mea ca nu vroiam....iar in momentul in care am hotarat,am primit un thumright thumright .dar au mai fost multe alte hotarari pe care le-am mai luat....
Fluturas
Scris: Tuesday, October 28, 2008 11:29 AM

dya wrote:
Ahhh am uitat sa zic de unde mi-a venit intrebarea cu contraceptia....am o colega care este la penticostali si are montat sterilet ( eu zic despre ea ca este moderna ras si mi se pare normal deoarece toate religiile au suferit modernizarithumleft ) iar in urma cu ceva ani eram in practica si m-am dus cu matusa mea la cabinet sa mai vad si eu una alta si a venit o doamna care dorea sa-si monteze sterilet si era de-a dreptul terorizata de ce urma sa faca si ii spunea matusi mele ca daca o intreaba cineva ceva sa zica ca nici nu o cunoaste...alcool alcool alcool

stiu si eu cazuri...si stiu ca s-a mai "modernizat" lumea.eu nu condamn pe nimeni.din partea mea oricine poate sa ia pilule,sa isi monteze sterilet,sau legarea trompelor,sau orice altceva.pentru persoana mea nu concep asa ceva...eu nu calculez ca vreau 3,5 sau 10 copii.sincer,3 mi-am dorit intotdeauna,dar daca voi avea mai multi,ii voi multumim lui Dumnezeu.ce imi doresc,sa fie totusi la o diferenta cat de cat normala(adica 2-3 ani),si asta pentru ca stiu cum e la o diferenta mai mica,si stiu cum e ca din cauza burtii sa nu te poti ocupa de celalalt copil
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.