Cu ce ne "mintim" copii?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Scris: Sunday, September 2, 2007 9:50 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Nu sunt adepta minciunii in general si nu-mi place sa recurg la minciuni nici cand e vorba de un copil mic, ma refer in special la al meu. Eu pe Cristina am facut-o sa creada in cuvantul meu si cand ii fac o promisiune ea stie ca o s-o indeplinesc.

Si totusi am descoperit ca uneori e nevoie, e necesar chiar sa "torni" cate o minciuna celui mic.

Concret, ce am facut: Cristina avea prostul obicei sa se tot scarpine la buric. Initial am mers pe metoda ignorarii acestui fapt, spunandu-mi ca e o faza de descoperire, pana cand faza de descoperire se lasa tot cu urme rosii si buric foarte iritat. Eram pur si simplu disperata si ii dadeam numai salopete pe ea ca sa nu mai ajunga la buric. Din intamplare, cand am fost in concediu ne-a venit o idee salvatoare: sotul meu a facut in adolescenta peritonita si a ramas pe burta cu o cicatrice de toata frumusetea. Cristina imediat a vazut si ne spunea ca tati are "buba", asa ca noi am inceput sa-i spunem ca tati are buba pt ca s-a jucat cu buricul cand era mic si ca daca se mai joaca si ea o sa faca buba ca tati. La inceput s-a uita cam nedumerita la noi, dar dupa vreo saptamana in care noi am tot repetat povestea s-a lecuit de jucat la buric si acum chiar si-l acopera ea cu tricoul.

Voi ce "minciuni" spuneti copiilor vostri?
Ely
Scris: Sunday, September 2, 2007 11:23 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2006
Si Karina are acest obicei de a umbla pe la buric, dar nu mereu.La noi cel mai aiurea este cand iesim in parcul gradinei zoologice care are caluti,masinute tot ce este atractiv ,pur si simplu cand trebuie sa plecam se lasa pe jos ,tipa de nu o pot linisti si atunci trebuie sa o mint ca maine «mergem maine» si a inceput sa inteleaga .Dar nu mereu o duc a 2-a zi asa ca trebuie un pic mintitauff
Kiki
Scris: Sunday, September 2, 2007 11:50 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Mie nu imi place sa il mint. Nici macar ca o minciuna constructiva, ca sa zicem asa. Incerc sa ii explic pe intelesul lui, in loc sa-l mint. Sau il ignor (cum era Cristina cu buricul, asa era el cu putza; l-am ignorat pana i-a trecut de tot).
De promis, nici nu poate fi vorba. La mine o promisiune este o promisiune (chiar daca e tinuta mai tarziu, e tinuta). Chiar daca nu are notiunea timpului. Decat "venim maine" prefer sa ii spun "venim altadata". Si asta pentru ca imi poate intra in reflex treaba cu "venim maine", trece timpul si ma trezesc ca copilul meu intelege ca a venit si "maine" si nu facem ce am promis.
Ely
Scris: Monday, September 3, 2007 12:24 AM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Nici mie nu-mi place sa o mint, dar cand incepe sa tipe ce pot sa fac trebuie sa o linistesc cat de cat ,dar ma gandesc ca acum nu realizeaza prea bine ce inseamna maineoare .Cand o incepe sa inteleaga cu adevarat nu o sa mai existe acesta mica minciunica.ras .
MNiko
Scris: Monday, September 3, 2007 12:12 PM

Kiki wrote:
Mie nu imi place sa il mint. Nici macar ca o minciuna constructiva, ca sa zicem asa. Incerc sa ii explic pe intelesul lui, in loc sa-l mint. Sau il ignor (cum era Cristina cu buricul, asa era el cu putza; l-am ignorat pana i-a trecut de tot).

Am ignorat cred ca vreo 2 luni de zile si tot nu s-a lecuit. Iar cand a inceput sa se inroseasca i-am zis eu ca face buba, dar tot degeaba. Pana nu a vazut la tati nu a inteles. Si ca sa ma "linistesc", a terminat cu buricul si a inceput cu "pasarica". Momentan incercam faza cu ignoratul si speram sa functioneze de data asta.

Cu "venim maine" pana acum la mine nu prea a fost cazul, stiu ca s-a intamplat de vreo 2-3 ori sa trebuiasca sa placam si ea sa nu vrea, dar nu mai stiu ce am facut atunci.
Cristy
Scris: Monday, September 3, 2007 8:49 PM
Nivel

Inregistrat: 1/8/2007
Nici eu nu sunt pro minciuna, in situatia mea nici nu se poate pune problema, fetele mele sunt prea mari ca sa incerc sa le "duc de nas".. si pe uma de ca as face asta? O explicatie plauzibila poate rezolva problema.

MNiko, incerca sa ii distragi atentia prin ai da o jucarie sau altceva, sa fie intotdeauna cu chilotei sau pampersi pana ii trece si "obisnuinta" aceasta.

Minciuna poate creea uneori o conceptie falsa despre anumite lucruri...pupici
MNiko
Scris: Monday, September 3, 2007 8:55 PM

Cristy wrote:

MNiko, incerca sa ii distragi atentia prin ai da o jucarie sau altceva, sa fie intotdeauna cu chilotei sau pampersi pana ii trece si "obisnuinta" aceasta.

Tot timpul e cu pampars pe ea, exceptie facand doar schimbatul scutecului si baia(dar aici e prea preocupata de jucariile din cada ca sa-si mai aminteasca de altele). Eu nici pe plaja n-am fost de acord s-o las fara slip sau chilotei. Pampers nu i-am pus pe plaja, dar nici fara nimic nu pot accepta la copilul meu.

Cristy wrote:

Minciuna poate creea uneori o conceptie falsa despre anumite lucruri...pupici

Foarte adevarat, mai ales la varste ca ale fetelor tale. Eu sper sa nu mai fie nevoie de astfel de tertipuri pt a o educa pe Cristina sau de a o feri de anumite lucruri.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.