Cu ce le administrati bebeilor medicamentele/siropurile?

Options Cu ce le administrati bebeilor medicamentele/siropurile?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
fdianamaria
Postat: Friday, March 13, 2009 8:50 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
si noi la fel...direct in gurita sau cu siringa
vanina
Postat: Friday, March 13, 2009 9:59 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Acum mai conteaza si ce varsta are copilul. Eu am mari probleme la administrarea siropurilor - nu vrea sub nici o forma, daca incerc sa il pacalesc nu mai deschide gurita nici la mancare... Picaturile de vigantol si de fier le ia fara probleme, dar calciul si alte siropele(nurofen, efferalgan, eurespal, stodal) nu reusesc sa i le dau, mai si vomita de la ele pale . Sper sa nu mai avem nevoie de medicamente... ca e tare greu. Avem si noi seringa de la Nuby pt medicamente, si de la Efferalgan un tub gradat cu lingurita in varf, si alte lingurite de la siropuri, dar degeaba. Am incercat sa ii dau cand dormea, dar fara rezultate.
lory_loryro
Postat: Thursday, June 18, 2009 3:40 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Administram siropurile cu seringa gradata sau cu lingurita
cathy
Postat: Saturday, February 13, 2010 11:54 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/25/2008
Postari: 433
Locatia: galati
Voi cum le dati bebelusilor calciu lactic?
Pana acum eu am pisat tableta de calciu si i-am pus-o in ceai dar nu prea mai vrea ceai in ultima vreme sau nu il bea pe tot desi ii pun putin ceai in biberon.
Nu ar fi si alta varianta?
snowdrop
Postat: Saturday, February 13, 2010 1:02 PM

Intrat: 3/26/2007
Postari: 1462
Locatia: Ro. Bzzzz
Eu nu i-am dat calciu lactic, i-am dat calciu natural siropel.
vanina
Postat: Saturday, February 13, 2010 3:15 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Poti sa ii dai gluconat de calciu la fiola amestecat in ceai nu se simte la gust. Sau alte siropele de calciu speciale pentru sugari. Dar medicul iti poate spune mai sigur ce doza are nevoie.
KRYS85
Postat: Saturday, February 13, 2010 3:36 PM

Nivel: Senior

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
Eu cand i dadeam calciu la Daniel zdrobeam tableta ,o puneam in lingurita si cu miere,nu am avut probleme!!!!
computerlove computerlove
miorita02
Postat: Saturday, February 13, 2010 9:22 PM

Intrat: 11/12/2009
Postari: 304
noi cu siringa la siropori sau cu capacul gradat la unul de tuse.cu astea dulci nu avem probleme ca inca mai cere.am avut unul pentru tuse foarte amar.ambroxol.la inceput a crezut ca e bun si de 2 ori la baut dar dupa scuipa imediat ,a si vomitat odata.calciu nu i-am dat deloc nu ne-a zis nimeni.

apropo de vomitat nu stiu unde sa scriu daca este un topic sau nu.copilul meu vomita foarte des.de cand era bebelus ai dadeam lapte antireflux.acum zicea doctorul sa nu ai mai dau lapte.la un copil e 1 an si 8 luni.pai saracu nu adoarme fara lapte.si vomita cateodata si de 3 4 ori pe seara.are zile cand nu vomita deloc.
cathy
Postat: Wednesday, February 17, 2010 2:00 PM

Intrat: 11/25/2008
Postari: 433
Locatia: galati
Multumesc pentru raspunsuri fetelor
Eu ii dau calciu lactic la recomandarea doctorului dar o sa merg sa o intreb daca ii pot da siropel sau gluconat de calciu ca e mult mai usor.pupici
andreealife
Postat: Friday, September 24, 2010 8:51 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
oanalaurisa wrote:

Nici Mira nu e mofturoasa,ii dau direct cu seringa gradata,incet-incet,iar Vigantolul il picur in gurita.

Buna seara ! Sunt noua pe forum si nu am gasit o alta modalitate de a putea vorbi! Am citit cu mare atentie toate postarile dvs mi-au fost de mare ajutor si pentru asta va multumesc! Avem o rugaminte am vazut ca sunteti farmacista! Micuta mea are 2 luni si din pacate a facut bronsiolita acuta am fost internate in spital timp de trei zile unde i-a fost administrat tratament intravenos ! Acum e mai bine in sensul ca au inceput sa se curete plamani ! Doctorita ne-a recomandat pentru acasa eurespal la care a facut alergie ! Acum folosim siropel de patlagina insa nu prea are efect! Vroiam sa stiu ce alte siropele mai eficiente sunt recomandate pentru bebey asa micuti!
raly
Postat: Saturday, September 25, 2010 9:40 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25889
Locatia: M e d i a s
Siropul de patlagina este un sirop naturist,este facut doar din plante si nu contine alte chimicale,si ca toate tratamentele naturiste isi fac efectul muuult mai incet decat cele cu o gramda de chimicale in ele.Dar iti zic eu ca-si fac efectul sigur!Daca doctorul ala ti l-a prescris continua cu el,stie doctorul ce zice!Tot natural este sirop de muguri de pin,de brad sau mai exista varianta amestecata Sirop de muguri de pin si brad,Sirop de Muguri de Pin si Propolis(acesta din urma nefiind indicat pt micutza ta de 2 luni deoarece contine propolis).
alimami
Postat: Monday, October 4, 2010 6:14 AM

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
Cu Forta, cu siringa gradata de la nurofen sau panadol. Oricat ar fi de dulci sau frumos mirositoare,nu o pacaleste nimeni sa le ia.
Fluturas
Postat: Monday, October 4, 2010 8:55 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9778
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
alimami wrote:
Cu Forta, cu siringa gradata de la nurofen sau panadol. Oricat ar fi de dulci sau frumos mirositoare,nu o pacaleste nimeni sa le ia.

asa a fost karina mea,si daca o fortam voma tot.cu timpul a inceput sa prinda gustul dulce al siropurilor
alexandrabogdan
Postat: Monday, October 4, 2010 9:22 AM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
noi tocmai am trecut prin asa ceva. a avut de laut un sirop ata de rau de iti venea sa vomiti. prima doza a luat-o fara probleme nestiind despre ce e vb, dar apoi.........nu a mai vrut. asa ca i l-am dat cu nectar de pere si asa l-a baut draga de ea din bibe chiar dc nu era nici asa tocmai un deliciu.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed