Cu ce le administrati bebeilor medicamentele/siropurile?

Options Cu ce le administrati bebeilor medicamentele/siropurile?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Postat: Saturday, July 22, 2006 6:21 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Folositi lingurita sau pipeta cand le administrati medicamentele si siropurile? Pe-aici n-am vazut medicamente pt bebei sub forma de tablete, toate sunt siropuri si odata cu ele se cumpara si pipeta gradata care se insurubeaza in locul capacului...in trusa pe care-o am cu termometru, pompita etc, am si-o lingurita tare interesanta, gen tub gradat, iar la iesire e lingurita, dar nu prea am folosit-o deoarece vitaminele, tylenolul, siropul de colici pe care le am in casa au toate pipeta.
Roxanel
Postat: Saturday, July 22, 2006 6:56 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Cu suzeta ras de fapt e un suzetzoi la cat de mare e.sic

Roxanel attached the following image(s):
ac_1_b.jpg

Kiki
Postat: Saturday, July 22, 2006 4:37 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Siropurile pe care i le-am cumparat lui David au ori seringa gradata ori lingurita gradata.
Miri
Postat: Saturday, July 22, 2006 5:17 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Vigantolul il picur direct in gurita,deja stie si deschide gura cind ii spun"unu-doi",iar la Nurofen avem seringa gradata.Deocamdata,atit i-am dat!sic
mihaela75
Postat: Saturday, July 22, 2006 5:46 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Ce misto e suzeta, o sa caut si eu.oare
Roxanel
Postat: Saturday, July 22, 2006 10:46 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
mihaela75 wrote:
Ce misto e suzeta, o sa caut si eu.oare

Mihaela ca sa fiu sincera, tot mai bine e cu lingurita. Masor cu siringa dupa care ii pun in lingurita. Pana suge din suzeta aia te plictisesti oare
mihaela75
Postat: Sunday, July 23, 2006 1:54 AM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
hohotChiar ca la asta nu m-am gandit.Ca nu trage din ea ci o molfaie cred.
lori16ro
Postat: Sunday, July 23, 2006 7:32 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 995
Locatia: iasi
acum vad si eu chestii din astea sofisticateoare

am folosit la amindoi copii lingurita gradata, ( cu seringa nici n-am incercat)pina se dezmeticeau inghiteau din lingurita dar trebuia sa fiu atenta sa-mi iasa figura din prima (ca apoi nu se stie daca mai vroiau)
AdrianaC
Postat: Sunday, July 20, 2008 6:13 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17788
Locatia: Bucuresti
Eu am mare noroc cu copilasii mei ca nu sunt deloc mofturosi la medicamente. Iar daca vine vorba de siropele, chiar vor mai mult decat le dau ras

Nurofen, Panadol, Calpol, Ketof... orice e siropel il iau direct din lingurita gradata a respectivului medicament, sau cu seringa gradata (unde e cazul), nu se stramba, nu cer apa sau ceva dulce dupa ... pana si algocalmin fiola cand le-am dat l-au luat fara sa zica nici pas.
oanalaurisa
Postat: Sunday, July 20, 2008 10:08 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
AdrianaC wrote:
Eu am mare noroc cu copilasii mei ca nu sunt deloc mofturosi la medicamente. Iar daca vine vorba de siropele, chiar vor mai mult decat le dau ras

Nurofen, Panadol, Calpol, Ketof... orice e siropel il iau direct din lingurita gradata a respectivului medicament, sau cu seringa gradata (unde e cazul), nu se stramba, nu cer apa sau ceva dulce dupa ... pana si algocalmin fiola cand le-am dat l-au luat fara sa zica nici pas.

Nici Mira nu e mofturoasa,ii dau direct cu seringa gradata,incet-incet,iar Vigantolul il picur in gurita.
dya
Postat: Monday, July 21, 2008 6:45 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Daca sunt siropuri care nu au seringa gradata inclusa atunci serveste la lingurita insa de exemplu Panadolul il serveste la seringa. Indiferent de modul de administrare le ia fara probleme asta poate ca i-am dat foooarte rar si nu a apucat sa prinda o "greata " fata de ele.
mamica23
Postat: Tuesday, July 22, 2008 11:41 AM

Intrat: 2/21/2008
Postari: 3402
Locatia: turda
Siropurile cu seringa gradata sau cu lingurita.Indiferent de "medicament" il ia fara mofturi.Pana acum nu am avut probleme cu el.
Lilly of the valley
Postat: Tuesday, July 22, 2008 12:15 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Sa dea Domnul sa nu ajungeti la medicamente.
De regula si Leea inghite fara pb. siropurile, dar uite ca mai sunt si siropuri greu de inghitit si pt. un adult. Sunt cumplit de amare, asta dupa ce initial sunt gretos de dulci. Aici avem pb. mari. Nu mai stiu exact care, ca Leea a luat atat de multe banghead , cred ca Klacid, nu stiu sigur. Pe asta il amestecam cu suc de fructe si imediat ii dam ceva dulce.
raly
Postat: Tuesday, July 22, 2008 2:33 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25889
Locatia: M e d i a s
Noi folosim mai bine seringa gradata decat lingurita,merge mai usor si stii exact cat iei.Dar si de ar fi sa luam cu lingurita nu ar fi probleme ,lui Raul i plac mai ales siropurile,iar medicamentele desi nu am luat prea multe le roade asa fara apa fara nimic,ca pe bomboane!love love
crysa80
Postat: Friday, March 13, 2009 6:59 PM

Nivel: Membru

Intrat: 8/17/2008
Postari: 55
Locatia: bucuresti
noi vigantol direct picurat in gurita restul si sunt destule(debridat si septilin zilnic) cu seringa de la panadol super buna si usor de manevratyes
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed