cu bebelusul acasa sau la job
Subiectul anterior · Subiectul urmator
beblina2010
Scris: Thursday, July 29, 2010 5:19 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 6/18/2010
avantaje cu copil acasa...
avantaje la job......

sa cantaram,cum este mai bine stam acasa doi ani?mami de fetita ....s-au mergem la servici pe timp de criza....nono

sunt mamica unei fetite de trei lunite.....imi iubesc enorm de mult copilul,nu stiu cum este mai bine stau s-au nu cei doi ani??? am bunica aproape copilul ar fi in siguranta si fara mine...ma gandesc oare nu voi sta cu grija la servici cele 6 ore?
cer sfatul mamicilor care au trecut prin aceste probleme....

beblina2010 attached the following image(s):
imagine0042.jpg

mirela74chris
Scris: Thursday, July 29, 2010 6:45 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 10/17/2009
Daca nevoile materiale sunt satisfacute fara sa mergi la job,stai acasa!Nimic nu se compara cu primii an din viata puiului tau!Creste si face progrese atat de repede incat ai sa pierzi foarte multe.Plus ca are nevoie de dragostea ta.Daca as mai avea acum inca un bebe,nimic nu m-ar tine sa stau cu el.Am stat cu amandoi acasa si nu imi pare rau.Dar asta e strict parerea mea!Tu faci cum e mai bine pentru voi.Si precizez ca si mama era aproape si ma putea foarte usor ajuta,dar am preferat sa stau cu puii mei.pupici
Irinuca
Scris: Thursday, July 29, 2010 7:16 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/22/2010
delfinasa
Scris: Thursday, July 29, 2010 7:52 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Depinde de situatia materiala si ce vrei tu pana la urma. Daca ne-am putea descurca cu un singur salariu si as vrea sa petrec fiecare clipa cu bebe sa nu pierd nimic din evolutia lui, nici n-as clipi sa las serviciul ca sa-i ofer copilului un an macar exclusiv din viata mea. Pe de alta parte, daca avem bani suficienti si eu nu mai vreau stat acasa non-stop cu bb, m-as gandi la varianta serviciu si bb cu bunica, babysitter sau la cresa. La polul opus, daca nu ne ajungem cu banii din salariu/ii, oricat as vrea sa stau acasa, nu pot- daca vreau sa-i asiguram un confort cat de cat copilului- si as fi nevoita sa merg la serviciu si bb sa stea cu altcineva. Este un sacrificiu si asta, chiar daca nu toata lumea il vede asa.
Pune-ti in balanta avantajele si dezavantajele si singura iti dai raspunsul angel!
alimami
Scris: Friday, July 30, 2010 6:43 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/2/2009
Cred ca raspunsul are mai mult legatura cu personalitatea ta.Poate va soca ceeea ce scriu,dar luati-o ca pe o parere a cuiva aflat la incheierea celor 2 ani.Pt mine,acesti 2 ani au fost ani de izolare, de inchisoare,de stres si oboseala de una singura. Nu as mai sta acasa daca as mai avea vreun copil si daca ar avea cine sa stea cu el.Asta cu pierzi nush ce din partea mea e aiurea,pt ca ai un servici cat de cat normal,de vreo 8 ore,daca vii de la servici in fiecare zi ai timp sa stai si cu copilul pana seara si vezi ce progrese face s.a.m.d. Nu cred ca statul non stop cu bebe acasa (ca mine) ajuta la ceva o mama, mai ales daca aceasta a avut inainte o viatza activa dpdv social. Cred ca pt sanatatea mentala a mamei e mai ok sa mearga la servici(mai ales daca are un job care ii place),pt ca are timp sa stea si sa se joace cu copilul,sa-l ingrijeasca,sa iasa cu el la plimbare dupa-amiaza. Poate par o mama denaturata,dar eu deja cred ca sufar de claustrofobie si abia astept sa inceapa cresa(peste 2 zile yes ). sorry daca v-am socat
mirela74chris
Scris: Friday, July 30, 2010 10:51 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 10/17/2009
Alimami nu e un soc,fiecare face strict cum simte.Mai vorbim si dupa ce incepi munca...Poate ai pe cineva care sa iti faca si treaba in casa pt a avea tu timp de calitate cu bebe...Eu vorbesc din punctul meu de vedere.Am avut servici lejer,dar cand ajungeam acasa trebuia sa ma ocup de treburi gospodaresti(asta cand era sotul plecat).Timp cu copii mai putin...Cand era sotul acasa facea el toata treaba,eu doar gateam.Atunci era altceva,doar ca aici e vorba de temperamentul si optiunea fiecareia.Si eu sunt o fire activa,nu imi place sa stau degeaba,mereu fac cate ceva...
bulinutza
Scris: Friday, July 30, 2010 11:38 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/14/2007
Si eu "sufar" de dilema asta...
Desi am luat hotararea de a incepe serviciul si chiar incep de luni (Alexandra are 6 luni), inca nu sunt impacata ca am luat decizia cea mai buna. Am cantarit totul pe toate partile si n-am putut sa-mi raspund cu mana pe inima la niciuna dintre intrebari. Daca as fi hoatarat sa stau acasa mi-as fi dorit sa merg la servici, iar daca am hotarat sa merg la servici parca imi doresc sa stau acasa...banghead banghead banghead

Am angajat o bona, am facut o luna de proba, pana acum totul e ok...Asa ca nu mai pot da inapoi! plans plans plans

Vom vedea cum va fi...sorry1
beblina2010
Scris: Friday, July 30, 2010 12:10 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 6/18/2010
bulinutza.....te cred..
trec printr-o perioada asemanatoare....patroana mea ma suna si ma intreaba cand vin...eu inca nu pot da un raspuns, tot asa parca as vrea sa merg,parca as vrea sa stau ac...
inca ma gandesc....am fetita de trei lunite....

dar sa fi sigura ca ai luat o hotarare buna...va fi putin greu la inceput dar ai sa vezi te vei descurca...

PS
mai povesteste-ne si noua cum merge treaba acasa cand lucrezi...
nikmiki
Scris: Sunday, August 1, 2010 2:39 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 7/18/2010
eu am stat acasa 2 ani de zile cu baiatul si nu regret.la serviciu oricum nu puteam sa ma intorc pt ca s-au facut disponibilizari si nu m-au dat afara pt ca eram gravida. aveam cu cine sa-l las dar nu as fi putut sa stau departe de el,mai ales asa micut si bolnavicios.am fost plecata o zi la tara si l-am lasat cu mama si am sunat-o de 20 de ori sa o intreb de el,am inebunit-o.ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.