Crize: "numai cum vreau eu!"
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bulinutza
Scris: Tuesday, March 22, 2011 7:34 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/14/2007
De cateva zile ma confrunt la Alexandra cu niste crize de nervi cum n-am vazut pana acum. Nu ma mai asculta deloc. "Nu-i voie" e ignorat total, si daca fac ceva ce nu-i convine se tranteste pe jos si incepe sa urle. nervi nervi nervi nervi

Iesirile la plimbare au devenit un chin, fiindca ne oprim de 1 milion de ori la fiecare treapta si de obicei o luam la fuga in directia inversa. Daca vreau sa o iau de mana sa-i schimb directia se tranteste pe jos si urla. Mentionez ca avem 1 an si 2 luni!!!banghead banghead banghead

Ati patit asa ceva cu copilasii vostrii???? Ce e de facut??? N-am incercat sa o lovesc peste funduletz, ca nu cred ca ar intelege...Am luat-o cu vorba buna, i-am explicat una, alta, apoi am luat-o de mana si am venit acasa taraind-o dupa mine si cu concertul de rigoare...angry angry angry angry angry angry

Ce sa fac? Voi cum ati procedat???
serarg
Scris: Tuesday, March 22, 2011 7:47 PM
Nivel

Inregistrat: 9/10/2010
cred ca toti copii au momente ,incercand sa se impuna
tin minte ca rares pe la varsta Alexandrei ma facea de toata isprava pe strada,la joaca,la birou
chiar a avut un moment cand se dadea cu capsorul de podea...nu tare,dar suficient sa intru in alerta
trebuie sa ai multaaaaa rabdare si sa*i distragi atentia catre ceva ce-i place ,conteaza tonul pe care-i vorbesti,ferm si linistitor
eu faceam 15 min pana treceam de o farmacie,cand ma grabeam trebuia sa le ocolesc...ii placea sa urce si sa coboare rampa de la intrare...si acum mai pastreaza obiceiul cu trotineta sa bicicleta
la mine mai functiona si cand ii spuneam la revedere,mami pleaca!
si felicitari,mami,din tot sufletul,o sarcina usoara si un bebel la termen!pupici
mi-am mai adus aminte ceva,am pierdut nenumarate canite de baut,ghetute,jucarii....cand ieseam cu rares in carucior ,fiindca nu era el in centrul atentiei,se descalta si-si arunca incaltamintea sau si mai grav scotea limba la cate o persoana si nu stiam de ce se uita insistent sau urat
de cate ori am ajuns in sosete....acum ,cand imi amintesc ma apuca rasul,dar atunci angry
bulinutza
Scris: Tuesday, March 22, 2011 9:19 PM
Nivel

Ooooo....daaaaa....In faza cu rampa suntem si noi...astazi am stat 20 min la o banca urcand si coborand rampa pana m-au lut toti dracii...Cand am luat-o de acolo a facut circul de pe lume...

Mi-e asa greu acum...ooooff...sorry1 Si asta e doar inceputul...:018:
Irene
Scris: Tuesday, March 22, 2011 10:00 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/16/2010
Ioana mea are 1 an si 3 luni si a avut si ea accese de furie cu trantit si "fugit la ea in camera".. Am incercat tactica cu vorba-buna, n-a mers; am inceput sa-i distrag atentia cu ceva nou si asta functioneaza sau sa ma joc ceva nou, de-a v-ati-ascunselea, ca asta ii place si usor-usor uita. Am mai incercat sa o las sa se tanguie, dar nu am inima sa o stiu suparata, pentru ca ea e o fire tare vesela..
Noi mai mergem in carucior, dar nu am voie sa stationez mai mult de 1 minut in locuri neinteresante, ca imediat incepe sa strige pe limba ei..
Cred ca trebuie sa preintimpinam accesele lor, sa le oferim ceva nou inainte sa se apuce de tipat( Ioana se joaca de 3 zile cu o cutie in care i-am dat toate ojele mele si are la treaba... ) si sa avem in continuare multa-multa, repet: multa rabdare!
Succes!
delfinasa
Scris: Wednesday, March 23, 2011 4:03 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Pana pe la 2 ani jumate - 3 ani, o sa tot fii umbra ei si o sa-i tot atragi atentia spre altceva. Degeaba ii dai cate una, ca nu rezolvi absolut nimic. La fel cu tipatul- este inutil; mai mult se sperie de tine decat de pericolul de langa ea. La varsta ei, numai cu captarea spre altceva rezolvi situatiile neplacute. Multa, multa stapanire de sine si rabdare...ai sa vezi ce repede creste si o sa duci dorul nazdravaniilor de bebe.
danab
Scris: Thursday, March 24, 2011 9:41 AM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Miru urca si cobora scarile din parc de 100 de ori, si se oprea numai cand obosea de nu se mai tinea pe picioare. Am lasat-o ca doar pt ea ieseam in parc, si era un exercitiu bun pentru pfota de mancare si somn.
Scenete nu facea, am scapat fara urlaturi in magazine sau prin oras, ca ne interesa imediat altceva. faceam un oooooo! ce frumoasa e floarea aia sau orice atceva si uita primul stimul.
Ely
Scris: Thursday, March 24, 2011 10:24 AM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Bulinuta este normal tot ce face si inca-i inceputul.Are dreptate Delfinasa pana aproape de 3 ani o sa tot fie asa si intr-adevar nimic nu -i opreste decat sa-i atragi atentia cu altceva si de multe ori nici asta nu functioneaza cand este pe jos si tipa.Si la noi incepe spectacolul ,se pune pe tipat daca vrea ceva ,dar stiu ca totul abia incepe.In fiecare zi isi schimba caracterul hi!hi.sic .Nu sunt de acord cu hamul la copii parca asa se numeste,dar in cazul tau insarcinata fiind cred ca ti-ar prinde bine,mai ales cand burtica creste ,iar tie iti va fi din ce in ce mai greu sa te ti dupa fetita.pupici
ingerash
Scris: Saturday, March 26, 2011 6:19 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Toti copii trec prin aceasta etapa.Depinde doar de caracterul care il au.Am trecut prin asa ceva cu Madalina,o ambitioasa si jumatateras cu Ionut a fost mai usor,e mai intelegator.Eh,acum vad zilnic fel si fel de isterii,in clasele la care asist; care sa fie primul la usa,ori cel care se joaca cu cutare jucarie...etc.
Multa rabdare dragelorcomputerlove trece si aceasta perioada.
alexandrabogdan
Scris: Saturday, March 26, 2011 6:30 PM
Nivel

Inregistrat: 4/17/2008
facem si noi crize din astea dar deocamdata numai in casa. dc pune mana pe ceva ce nu ii voie si ii iei lucrul respectiv ....... mama mama..... se pune in fund si urla.nervi afara inca suntem cuminti si norocul meu e ca sta in carucior iar cand nu va mai sta in el vom lua tricicleta. o scoatem noi la capat cumva.
ingerash
Scris: Saturday, March 26, 2011 6:53 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
alexandrabogdan,multa rabdarecomputerlove pupici
bulinutza
Scris: Sunday, March 27, 2011 1:22 PM
Nivel

Noi nu mai contenim cu crizele afara....deja mi-e rusine sa mai ies...banghead banghead banghead

Se tranteste pe jos in momentul in care vrei sa o iei de mana, ca sa-i schimbi directia...Urla cat o tine gura, se tranteste pe jos, se ridica, iar intinde mana sa o iei in brate si daca nu vrei se tranteste din nou in mijlocul trotuarului...angry

Nu stiu de unde si pana unde au aparut crizele astea, in casa nu face asa ceva niciodata...

Cu hamul nu sunt nici eu de acord, dar incepand de maine fie ne vom plimba numai in spatele blocului unde nu ne vede nimeni, fie vom merge DOAR in carucior...

Sunt terminata, plimbarile au devenit un chin...mi-e greu sa o ridic, m-am saturat de circ, cred ca ne stie tot cartierul deja...plans plans plans
misha
Scris: Sunday, March 27, 2011 2:41 PM
Nivel

Inregistrat: 3/12/2006
Bulinutza, imi pare rau ca pitica iti face probleme. Poate te ajuta sa stii ca nu esti singura care trece prin asta si ca toate vor trece, e doar o etapa. Cat despre ridicat, ai grija sa nu faci rau lui bb din burtica!
miriam
Scris: Sunday, March 27, 2011 2:52 PM
Nivel

Inregistrat: 5/17/2009
la noi distrasul atentiei in alta parte, luatul cu povesti a tinut cel mai bine...si acum mai face dar mai rar.
bulinutza cu rabdare si povesti o sa vezi ca trece incet...
bulinutza
Scris: Sunday, March 27, 2011 4:16 PM
Nivel

Misha,Miriam, multumesc mult dragelor...ma consoleaza oarecum sa aud ca nu suntem singurele "crizate"...angry angry angry

Mie, sincer, mi se pare ca numai copilul meu e cel mai urlacios...plans plans plans plans
miriam
Scris: Sunday, March 27, 2011 5:04 PM
Nivel

Inregistrat: 5/17/2009
bulinutza wrote:
Misha,Miriam, multumesc mult dragelor...ma consoleaza oarecum sa aud ca nu suntem singurele "crizate"...angry angry angry

Mie, sincer, mi se pare ca numai copilul meu e cel mai urlacios...plans plans plans plans

stai linistita, mie mi-a facut si in biserica asa, vreo 2 luni anul trecut nu l-am dus deloc.Si cu bataia nu rezolvi nimic,asta spun din experienta,trebuie sa fii ferma cu ea si sa ai rabdare.hearts
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.