Crize: "numai cum vreau eu!"
Subiectul anterior · Subiectul urmator
cristal
Scris: Sunday, November 10, 2013 2:25 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 11/10/2013
Buna fetelor, eu sunt noua pe forum desi va citesc de mult timp si nu ma pot abtine sa nu intru si sa comentez si eu un pic. Ma identific cu voi toate cate un pic si imi vine sa rad si sa plang in acelasi timp citind ce fac nazdravanii. Eu am doua fetite una de 5 ani si una de 18 luni si nu stiu ce metode sa mai aplic sa fie armonie la noi.Cea mica e cumintica dar pe strada si in magazine pleaca unde vrea si nu asculta. E f greu cu ea si nu merge de mana deloc. Am o prietena ce i-a pus ham la spate pt ca fugea mereu in directia opusa si saraca m-a sunat plangand ca a primit asa multe critici in 2 ore cat n-a primit o viata. Erau in parc si toti gaseau sa comenteze. Eu nu vreau s-o tin in ham si ne chinuim asa. Cu cea mare a functionat o metoda citita de mine pe undeva, adica in magazin a fugit si radea si se ascundea si eu am facu la fel, m-am ascuns si am asteptat. A iesit si a inceput sa planga si sa ma strige si eu nimic,o pandeam undeva langa iesire. A luat-o o doamna de mana si ma cautau si atunci am iesit si i-am explicat doamnei ca a fost intentionat si fetelor a functionat. Nu a mai plecat de langa noi, s-a speriat rau. Nu va incurajez si pe voi dar eu asa am facut, mentionez ca avea vreo 2 ani jumate.Cu cea mica nu functioneaza inca, nu constientizeaza pericolul inca.uff
Fluturas
Scris: Monday, November 11, 2013 11:13 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
cristal wrote:
Buna fetelor, eu sunt noua pe forum desi va citesc de mult timp si nu ma pot abtine sa nu intru si sa comentez si eu un pic. Ma identific cu voi toate cate un pic si imi vine sa rad si sa plang in acelasi timp citind ce fac nazdravanii. Eu am doua fetite una de 5 ani si una de 18 luni si nu stiu ce metode sa mai aplic sa fie armonie la noi.Cea mica e cumintica dar pe strada si in magazine pleaca unde vrea si nu asculta. E f greu cu ea si nu merge de mana deloc. Am o prietena ce i-a pus ham la spate pt ca fugea mereu in directia opusa si saraca m-a sunat plangand ca a primit asa multe critici in 2 ore cat n-a primit o viata. Erau in parc si toti gaseau sa comenteze. Eu nu vreau s-o tin in ham si ne chinuim asa. Cu cea mare a functionat o metoda citita de mine pe undeva, adica in magazin a fugit si radea si se ascundea si eu am facu la fel, m-am ascuns si am asteptat. A iesit si a inceput sa planga si sa ma strige si eu nimic,o pandeam undeva langa iesire. A luat-o o doamna de mana si ma cautau si atunci am iesit si i-am explicat doamnei ca a fost intentionat si fetelor a functionat. Nu a mai plecat de langa noi, s-a speriat rau. Nu va incurajez si pe voi dar eu asa am facut, mentionez ca avea vreo 2 ani jumate.Cu cea mica nu functioneaza inca, nu constientizeaza pericolul inca.uff

si eu am folosit metoda asta.lukas chiar mi s-a pierdut in magazin odata,dar de atunci nu ma mai lasa de mana.cum intram in magazin,primul lucru ce face e sa ma ia de mana.fratii lui pot face orice,el nu ma lasa...
cristal
Scris: Monday, November 11, 2013 2:31 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 11/10/2013
Da functioneaza dar cred ca la cei mai maricei,cea mica nu stie de frica pleaca peste tot singurica.Asteptam sa creasca un pic si poate ii fac si ei figuraBig Laugh
kali
Scris: Wednesday, November 13, 2013 10:10 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
bulibuli wrote:
Eu cautam un subiect sa ma plang nu neaparat de crizele de personalitate ale copilului, ca am inteles ca e varsta, e normal... ci de faptul ca nu sunt eu in stare sa le fac fata.

De aceea se spune ca " meseria " de parinte e cea mai grea.

Toti avem perioade mai stresante in care stam foarte prost cu rabdarea pana si fata de un adult - care are o alta capacitate de perceptia - d'apai fata de un copil care se incapataneaza pe masura ce nu intelege cauza nervilor nostri!

Ca sa nu te invinovatesti prea tare, tin sa te anunt ca toti suntem asa. Toti parintii cu job, casa, copchil, probleme, oboseala, stress, etc... si ca nu stiu pe nimeni care sa-si creasca copiii dupa criteriile proprii de educatie perfecta. Si e posibil, dupa parerea mea, doar daca au facut din asta un scop, in sensul ca-si dedica viata copilului si casei ceea ce putini isi permite.

Influiente din exterior vor exista mereu, insa noi trebuie sa ne obisnuim sa le manageriem. Cat e mic, bunica, bona, matusa, educatoarea, etc... fac cat anturajul copilului mai mare.

Cum iti camuflezi nervii? Facand exercitii de control pe adulti - pe bune. Pe soacra, sot, colegi, etc... incearca sa-ti educi autocontrolul si sa te eliberezi cumva... altcumva - nu mancare! Sau anunta acasa: sunt un sac de nervi si vreau sa ma cert. Si cearta-te, nah, dar cu un adult care te iubeste... descarca-te la prietene si nu lasa sa se adune frustrarile prea mult pana sa faci poc!

ingerash
Scris: Friday, November 15, 2013 1:18 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
bulibuli,trebuie sa ajungi la o intelegere cu soacra,sotul,Bibi este si al lor.Voi aveti nevoie de clarificat multe intr-e voi,sa fiti o echipa....copilul vede,simte ce se petrece intre voi.....si eu am momente cand nu sant de acord cu modul de actiune al sotului,in privat facem bilantul,stabilim tehnici,metode.....sa vezi intre 3 copii cum e,cum cauta ei veriga slaba ...si Davidutu mai face prostioare,este trecator....numai bine si intelegere va doresc computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.