Criterii de alegere a cresei
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Scris: Monday, February 13, 2006 10:21 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
In curand il voi da pe Matei la cresa, si nu stiu la ce sa ma uit cand vizitez o cresa...Care ar fi criteriile ce stau la baza alegerii unei decizii corecte?
stele_pe_cer
Scris: Thursday, April 6, 2006 12:37 PM
Nivel

Nimeni nu stie nimic despre crese?
Nimeni nu si-a dat copilul la cresa?
Nici nu ati auzit pareri bune sau rele despre cresa?
alinutza
Scris: Monday, June 5, 2006 5:23 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/4/2006
De curind am inscris-o pe Ana la cresa. Nu pot sa spun ca am cautat ceva anume, ci am cautat o CRESA. Eram la faza de disperata pentru ca nu mai gaseam locuri pe niciunde in apropiere de casa, iar cele particulare sint destul de scumpe pe aici, de la 150 euro in sus.Si asa am ramas la singura optiune care ne-a mai ramas: cresa de stat.Fusesem plecate din localitate vreo 2 saptamini, adica exact in perioada de inscrieri. Noroc cu o asistenta de la o gradinita care ne-a recomandat o cresa unde stia ca mai sint locuri. Putin cam departe de casa. Dar aveam sa mai incerc inca o dezamagire: pe dinafara arata destul de jalnic, parca era o cladire parasita. Asa ca am facut stinga-mprejur, in ideea ca fata mea nu va merge la o astfel de cresa. Si m-am pus pe dat telefoane la gradinitele acreditate din oras, la prietene cu copii si fara copii. Ce mai, intrasem in panica. Pina cind o vecina mi-a spus ca are nepotelul la cresa aia "parasita" si ca e super inauntru, iar asistentele sint foarte de treaba. Asa ca m-am intors la acea cresa si am cerut permisiunea de a o vizita. Si.....surpriza! O curatenie de nedescris, totul nou, proaspat renovat. Culmea este ca, dupa trei zile, asistenta-sefa inca ma astepta; deci avea un loc neocupat tocmai pentru mine, adica pentru Ana. Asa ca nici n-am mai stat pe ginduri si am inscris-o. Asa ca, din toamna, domnisorica mea va merge la cresa.
Nu stiu ce criterii ai putea sa urmaresti daca vrei sa-l inscri pe Matei la cresa. Cel mai important este sa te lase sa vizitezi cresa, sa-ti formezi singura o idee despre cum sint tratati copii, ce mincare li se pregateste, cum este atmosfera, unde e locul de joaca, daca este curte cu zona de joaca si spatii verzi, distanta fata de serviciu sau casa... Poate ca ar mai fi si alte criterii. Eu iti pot spune doar ce am urmarit eu. E bine sa poti merge si in timpul programului sau cind sint luati copii de la cresa sa poti discuta cu parintii si sa sti cam ce impresie au despre asistente... Sunt doar citeva idei.
stele_pe_cer
Scris: Wednesday, June 7, 2006 10:41 PM
Nivel

alinutza wrote:

Nu stiu ce criterii ai putea sa urmaresti daca vrei sa-l inscri pe Matei la cresa. Cel mai important este sa te lase sa vizitezi cresa, sa-ti formezi singura o idee despre cum sint tratati copii, ce mincare li se pregateste, cum este atmosfera, unde e locul de joaca, daca este curte cu zona de joaca si spatii verzi, distanta fata de serviciu sau casa... Poate ca ar mai fi si alte criterii. Eu iti pot spune doar ce am urmarit eu. E bine sa poti merge si in timpul programului sau cind sint luati copii de la cresa sa poti discuta cu parintii si sa sti cam ce impresie au despre asistente... Sunt doar citeva idei.

Ieri am fost sa vorbim din nou la cresa pt.o eventuala inscriere.Se pare ca mai exista inca o fisa, pusa deoparte de asisitenta inca din iarna, de cand am vizitat cresa.Ca si prima data, cresa mi-a parut curata, toaletele luna, desi nu ne asteptau nici de data asta. Putem vizita copilul oricand dorim, am aflat meniul oferit copiilor saptamanal (in mare, fireste), am intrat in camera de joaca a grupei unde va fi inscris Matei, am intrat in dormitoare unde asistenta le-a spus ca sunt o educatoare de la gradinita hohot si am venit sa iau cativa copii cu mine!Unii au venit spre mine, un baietel m-a luat de mana zicand ca el vrea la gradi, iar cativa sareau in pat si spuneau cu gura pana la ureki ca nu merg la gradi, ca aici e bine!Lucrul asta, spus de niste copii de 2 ani si ceva, m-a impresionat teribil...

Loc de joaca este, au o gradina cu copaci, nu e foarte mare, dar exista.In fata cresei, exista si un parculet cu leagane frumos amenajat.In iulie vom mege dupa fisa, apoi din septembrie, are mami scolarel in prima lui clasa angel !
alinutza
Scris: Monday, August 28, 2006 1:38 PM
Nivel

Fetelor, am o mare problema! Mare-mare, adica....Asa cum stiti, Ana va mrge la cresa din 15 septembrie si am fost de curind sa ma interesez ce analize trebuie facute, ce trebuie sa duc...si printre altele, imi spune asistenta-sefa ca trebuie sa-i sudez cercelusii la inchizatori, daca vreau sa ii las, altfel trebuie sa ii dau jos, ca ele nu raspund daca se rup sau se pierd.banghead Eu nu stiu inca ce sa fac, asa ca apelez la ajutorul vostru, al celor care v-ati mai confrntat cu asa ceva...fool
Kiki
Scris: Monday, August 28, 2006 1:48 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Nu poti sa o duci fara cercei la cresa?
Bine asta, daca nu vrei sa investesti in mai multe perechi de cercelusi cry
g_nicoleta2000
Scris: Monday, August 28, 2006 1:54 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/14/2006
Mi se pare criminal sa-i sudezi cercelusii indiferent de procedeu. daca te ajuta cu ceva iti pot spune ca dupa ce am ratacit un cercel prin casa si nu l-am mai gasit nici in ziua de azi bijutierul de la care am luat cea de-a doua pereche mi-a spus ca se pot securiza incuietorile de la cercelusi. Si asa avem acum o pereche de cercei cu incuietoarea de nota 10, Alex nu-i mai scote de la ureche chiar daca trage o zi intreaga de ei iar eu trebuie sa ma inarmez cu rabdare cand vreau sa ii scot pentru ca se deschid greu.
Deci lasa copila cu cercei si mergi la orice bijutier sa le faca inchizatoarea mai sigura.
alinutza
Scris: Monday, August 28, 2006 2:23 PM
Nivel

Aha, deci se pot doar securiza?!oare Pe asta n-o stiam. Lasa ca sper sa se faca vreme mai buna si mergem sa ne interesam pe la bijuterii. Mercic de ponturi, fetelor.pupici pupici pupici
alinutza
Scris: Friday, September 1, 2006 4:01 PM
Nivel

Inca o intrebare catre mamici cu pitici de cresa sau gradi: ce trebuie dus , in afara de pijamale, canita, periuta si pasta de dinti, prosopel, canita, farfurie si lingurita? In prima zi sa duc si ceva asistentei-sefe? stiu eu, un buchet de flori ar fi frumos....mai trebuie si altceva?! oare Idei....

pupici
Alina
Scris: Friday, September 1, 2006 4:46 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
alinutza wrote:
Inca o intrebare catre mamici cu pitici de cresa sau gradi: ce trebuie dus , in afara de pijamale, canita, periuta si pasta de dinti, prosopel, canita, farfurie si lingurita? In prima zi sa duc si ceva asistentei-sefe? stiu eu, un buchet de flori ar fi frumos....mai trebuie si altceva?! oare Idei....

pupici

Mai, sunteti grozave cu atentiile acestea; doamnele asistente au salariu, deci primesc bani pentru ce presteaza, nu?
Unele dintre voi erati foarte revoltate la unele topicuri legate de "atentii".
Din nou spun: atunci cine greseste? Noi, ca ducem? Sau ele, ca primesc?
Scuza-ma, sper sa nu te fi suparat.
Deci sfatul meu: nu duci nimic. Tu faci cum doresti.
In ceea ce priveste cerceii, mi se pare o aberatie, ori ii securizezi, cum spunea Nico, ori iei altii mult mai siguri, in caz ca ai Anei nu sunt siguri, ori risti pierderea lor. Oricum de pierdut, ii poate pierde oriunde, nu neaparat la cresa.
Si, nu in ultimul rand, iti doresc mult succes, iar Anei, o acomodare cat mai rapida la cresa. pupici
stele_pe_cer
Scris: Friday, September 1, 2006 10:28 PM
Nivel

alinutza wrote:

pupici

Alinutza...sper sa nu te superi pe mine, dar...tu intrebi mai mult ce se poate cere la gradi, ori aici topciul era numai si numai despre cresa.Ai vrea te rog sa pui aceeasi intrebare la topicul de gradi ?Nu de alta, dar eu as putea raspunde la ce se cere la cresa :actele necesare inscrierii si numai pantofi de interior.Daca copilul face in pampers, si cateva scutece de unica folosinta.Daca mai bea la biberon si intra inca in categaria "suga", si unul-doua biberoane.

Sper sa nu te superi pe mine, dar m-am gandit ca intre cresa si gradinita sunt diferente cam mari!

Pupicisic !
stele_pe_cer
Scris: Friday, September 1, 2006 10:40 PM
Nivel

Alina wrote:

Mai, sunteti grozave cu atentiile acestea; doamnele asistente au salariu, deci primesc bani pentru ce presteaza, nu?
Unele dintre voi erati foarte revoltate la unele topicuri legate de "atentii".
Din nou spun: atunci cine greseste? Noi, ca ducem? Sau ele, ca primesc?

Mie mi se pare ca cu asa usurinta se vorbeste despre copilul altuia...si sper sa nu te supere nici ce scriu eu acum:

Cred ca nu trebuie sa uitam ca, oricat de revoltati am fi de spaga care se poarta pe la noi, nu vom skimba noi mentalitatea tarii si a poporului roman.Dupa principiul :cu o floare nu se face primavara.

Eu nu sunt adepta spagii, pe acelasi motiv exemplificat de tine:cine ia spaga este platit de stat ca sa presteze munca respectiva, nu traieste numai din spaga.DAR, si este un maaare DAR:cand este vorba de copilul TAU, nascut si CRESCUT in Ro, atunci datele problemei se skimba:in Romania trebuie sa platesti si pentru un zambet, d'apoi pt.un pampers skimbat la timp, sau pt.o punere pe olita la timp, sau pt.o atentie obisnuita.

Eu imi voi da copilul la cresa de luni.Si am dat spaga ca sa imi fac o relatie, relatie care sa ma conduca la directoare unde voi cotiza si acolo.De ce?Foarte simplu: copilul meu este prea mic, cica.Aiurea, TREBUIE SPAGA!Cum sa fie prea mic la 1 an si 6 luni?Cand la cresa se poate da copilul de 4-5 luni?Voi da spaga si la asitenta sefa, si la infirmiere si la toata lumea.La ingrijitoarele copiilor (2 ture) voi da cate ceva constant.Nu mare lucru, dar oricum CEVA.De ce?PT.CA VREAU FAVORURI.

Si acum sa detaliez ce inteleg eu prin favoruri:vreau ca copilul meu sa fie tratat cu atentie, cu o minima atentie, nu vreau sa fie batut, muscat, haituit, murdar, facut pe el, nemancat, neconsolat, neluate in seama dorintele lui (perna si suzeta), fara portocale, nuci si rosii crude, ca este alergic.

Si DA, PLATESC pt.ca copilului meu sa ii fie bine:platesc de 2 ori:odata taxa impusa de stat, si altadata taxe la cei ce intra in contact direct cu copilul meu.Si nu imi este rusine sa recunosc ca dau spaga..Mai trist este sa vrei sa dai spaga si sa nu ai cuihohot !
stele_pe_cer
Scris: Friday, September 1, 2006 10:46 PM
Nivel

alinutza wrote:
In prima zi sa duc si ceva asistentei-sefe? stiu eu, un buchet de flori ar fi frumos....mai trebuie si altceva?! oare Idei....

pupici

In primul rand, DA, ar trebui sa duci ceva, daca vrei sa te pui pe bune cu lumea de acolo, lumea care va avea sau nu grija de copilul tau.

Ce crezi tu ca poate face asistenta sefa cu 30 de bukete de flori in prima zi (ca banuiesc ca vor fi la gradi de stat cam 30 in grupa).O sa isi deskida o florariehohot , dar nu ii va folosi la nimic.Bani nu e bien sa dai.Dar, poti da o cafea, o sticla cu vin,tigari mai tarziu daca fumeaza, bomboane.Orice atentie e binevenita.Mai tarziu, o ciocolata iarasi e buna sau orice altceva, numai bani si flori nu.Banii folosesc dar poate fi considerata mita/spaga cum vrei tu si se poate face dovada cu seria si alte nebunii de iti prinzi urekile de nu mai stii de tine, si flori pt.ca sunt frumoase, dar traim intr-o lume fomista, materialista, lipsita de gesturi sublime.

Cam asta-i sfatul meu.Acum, tu faci cum consideri de cuviinta.

Iti urez ca puiul sa se adapteze cat mai bine la noile skimbari si...nu in ultimul rand, sa depasesti si tu aceasta etapa deloc usoaradance !
alinutza
Scris: Monday, September 4, 2006 10:13 AM
Nivel

stele_pe_cer wrote:

Alinutza...sper sa nu te superi pe mine, dar...tu intrebi mai mult ce se poate cere la gradi, ori aici topciul era numai si numai despre cresa.Ai vrea te rog sa pui aceeasi intrebare la topicul de gradi ?Nu de alta, dar eu as putea raspunde la ce se cere la cresa :actele necesare inscrierii si numai pantofi de interior.Daca copilul face in pampers, si cateva scutece de unica folosinta.Daca mai bea la biberon si intra inca in categaria "suga", si unul-doua biberoane.

Sper sa nu te superi pe mine, dar m-am gandit ca intre cresa si gradinita sunt diferente cam mari!

Pupicisic !

Stele, draga, nu ma supar, dar sa stii ca intrebarea se refera strict la cresa, dar am pus intrebarea de asa natura ca sint si mame care au copii de 2 ani si ceva si merg la gradi ( pe aici prin Timisoara copii merg la gradinita si de la 2 ani, dar eu am optat pentru cresa caci personalul e mai bine pregatit). In mare mi-a explicat cam ce trebuie sa duc, dar n-as vrea sa uit ceva.

Inca o intrebare pentru mamici:pe voi v-au lasat sa stati cu puiutii in primele zile de cresa?Oare daca am pretentia asta nu exagerez?Macar doua zile, pina se invata cu noul mediu....?
pupici
Alina
Scris: Monday, September 4, 2006 2:13 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
stele_pe_cer wrote:
Mie mi se pare ca cu asa usurinta se vorbeste despre copilul altuia...si sper sa nu te supere nici ce scriu eu acum.

De unde ai dedus tu acest lucru? Ma cunosti atat de bine?
oare
Si, da, chiar m-am suparat. Uite de asta nu o sa se termine cu spaga.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.