Cresa - cum o alegem?

Options Cresa - cum o alegem?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Postat: Tuesday, February 27, 2007 7:50 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Daca s-a mai discutat pe undeva acest aspect imi cer scuze dar nu l-am gasit.

Ce ar trebui sa intrebam sau sa urmarim(sa vedem) atunci cand cauti o cresa? Care sunt criteriile de alegere ale unei crese?
Roxanel
Postat: Tuesday, February 27, 2007 9:56 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Eu pe la noi nu stiu cum e, dar aici toate cresele, gradinitele, etc trebuie sa fie inregistrate la un organism care se numeste Ofsted.

Toate aceste institutii sunt inspectate anual si raporturile sunt publice pentru oricine.

La ce ma uit cand aleg gradinita:

*Citesc raportul de la Ofsted
*Curatenie + igiena (locului si a copiilor)
*Comfortul copiilor (dotarea gradinitei cu patuturi, scaune, masute, etc)
*Supravegherea copiilor (risc de accidente)
*Ce acitivitati fac zilnic (stau inauntru toata ziua sau stau si in aer liber + activitati educationale)
*Stimularea creativitatii (ce jocuri, ce jucarii, desene pe pereti, etc)
*Relatia parinti - educatori (comunicare)
*Aglomeratia (aici legea spune 1 educatoare la 3 copii)
*Nu in cele din urma distanta fata de casa si pretul

Si ar mai fi dar nu imi vin in minte.

Maria & Mario
Postat: Tuesday, February 27, 2007 10:44 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Roxanel wrote:
Eu pe la noi nu stiu cum e, dar aici toate cresele, gradinitele, etc trebuie sa fie inregistrate la un organism care se numeste Ofsted.

Toate aceste institutii sunt inspectate anual si raporturile sunt publice pentru oricine.

Asa e ! Si poti avea toata increderea ca sunt respectate toate normele necesare unei bune educatii- curatenii-evolutii a copilului in institutia respectiva. raportul gradinitei noastre intruneste calificativul vary good la toate capitolele. love

Kali, aici si la Tv vezi cazuri ( rare , dar exista ), cand child minder-ul ( un fel de bona cu studii in domeniu, autorizata de stat !!! cand ori beau alcool in timp ce au grija de copii, au fost si cazuri de viol , pedofilie , neglijenta, batai .... etc. Asa ca...... ce incredere sa mai am intr-o femeie in varsta , necalificata pentru ceea ce ii solicit sa faca , o platesc dar NU O POT TRAGE LA RASPUNDERE pentru ceva " incidente ". closedtopic
Cris-DL
Postat: Tuesday, February 27, 2007 11:15 AM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
Nu stiu cum alegeti voi, dar va spun cum am ales noi gradinita : cu pile, ca la Romania alcool ... adica, unde am cunoscut educatoarea si directoarea gradinitei, acolo o s-o duc, ca stiu ca va avea mai multa grija de Deea .... am fost in inspectie ras sa vedem curtea, sala de joaca, dormitoarele, sala de mese, etc .... ne-a placut si gata closedtopic
MNiko
Postat: Tuesday, February 27, 2007 11:31 AM

cris22tyna wrote:
Nu stiu cum alegeti voi, dar va spun cum am ales noi gradinita : cu pile, ca la Romania alcool ... adica, unde am cunoscut educatoarea si directoarea gradinitei, acolo o s-o duc, ca stiu ca va avea mai multa grija de Deea .... am fost in inspectie ras sa vedem curtea, sala de joaca, dormitoarele, sala de mese, etc .... ne-a placut si gata closedtopic

Stiu ce zici. Am fost si eu saptamana trecuta la una despre care am auzit numai lucruri bune si imi spuneau ca nu mai au locuri decat din toamna si ca inscrierile se fac in iunie-iulie, iar unei cunostinte de-ale mele i-au spus ca inscrierile deja s-au terminat pentru toamna. Tot de la alta prietena stiu ca si-a inscris copilul acolo cu spaga.(si spga respectiva era cu mult mai mare decat salariul meu).
Eu vreau s-o duc la o cresa pt ca asa cum spunea si Sousorel pe alt topic am observat ca i-ar prinde mult mai bine sa fie intr-un colectiv decat cu bona. Acum trebuie sa gasesc si ceva sa imi convina ca spatiu, ingrijire, nr de copii in grupa...
Kiki
Postat: Tuesday, February 27, 2007 11:48 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Eu ma duc si vizitez, ca pe site-uri arata bine, vezi copii veseli, care se joaca cu minuni de jucarii, vezi sala de masa ok, dormitorul ok, educatoare tot timpul langa copii...Si eu ma duc sa vad daca e asa.
Pana acum nu am fost, momentan mi-am facut o lista cu ce crese si gradinite am gasit, ce activitati au copiii...si preturi bineinteles, ca nimic nu e gratis.
Imi place ca directorii sau ma rog, persoanele de contact mi-au raspuns repede si amabil la mailuri, chiar ei m-au invitat sa vin sa vad cum stau lucrurile, insa m-au rugat sa respect programul de somn afisat pe site. Asta e normal, insa.
MNiko
Postat: Tuesday, February 27, 2007 12:05 PM

Kiki wrote:
Eu ma duc si vizitez, ca pe site-uri arata bine, vezi copii veseli, care se joaca cu minuni de jucarii, vezi sala de masa ok, dormitorul ok, educatoare tot timpul langa copii...Si eu ma duc sa vad daca e asa.
Pana acum nu am fost, momentan mi-am facut o lista cu ce crese si gradinite am gasit, ce activitati au copiii...si preturi bineinteles, ca nimic nu e gratis.
Imi place ca directorii sau ma rog, persoanele de contact mi-au raspuns repede si amabil la mailuri, chiar ei m-au invitat sa vin sa vad cum stau lucrurile, insa m-au rugat sa respect programul de somn afisat pe site. Asta e normal, insa.

Presupun ca sunt particulare sau nu. Ma refer si la faptul ca au site. Eu pe internet n-am gasit decat particulare care sa aiba site propriu(cel putin la Bv). Am gasit si unele de stat si sincer le prefer dar mai intai trebuie sa vad si conditiile de acolo. Daca imi convin o s-o inscriu, dar altfel raman cu bona.
Kiki
Postat: Tuesday, February 27, 2007 12:15 PM

Da, sunt particulare...si scumpe, adica cea mai ieftina era 7.000.000 si cea mai scumpa vreo 11.000.000 (asta pt program lung de la 8 la 8, ca programul scurt e mai ieftin, undeva intre 5 si 7 milioane).

Cateva prietene au avut experiente proaste cu cresele de stat si am zis ca la cresa de stat nu il dau, orice ar fi. Nu aveau jucarii, pereti goi, ii puneau sa stea toti pe scaunele la masuta fara nimic, jocuri ceva, mancarea era proasta, ii punea pe copii pe olita, faceau pampersii teanc (aceiasi) si apoi cine se scula de pe olita primea un pampers din gramada (indiferent daca era al lui sau nu). Asa ceva nu imi trebuie. nono
MNiko
Postat: Tuesday, February 27, 2007 12:32 PM

Kiki wrote:
Da, sunt particulare...si scumpe, adica cea mai ieftina era 7.000.000 si cea mai scumpa vreo 11.000.000 (asta pt program lung de la 8 la 8, ca programul scurt e mai ieftin, undeva intre 5 si 7 milioane).

Cateva prietene au avut experiente proaste cu cresele de stat si am zis ca la cresa de stat nu il dau, orice ar fi. Nu aveau jucarii, pereti goi, ii puneau sa stea toti pe scaunele la masuta fara nimic, jocuri ceva, mancarea era proasta, ii punea pe copii pe olita, faceau pampersii teanc (aceiasi) si apoi cine se scula de pe olita primea un pampers din gramada (indiferent daca era al lui sau nu). Asa ceva nu imi trebuie. nono

Brr.... Nici eu nu vreau asa, dar de exemplu gradinita de care vorbeam mai sus si are conditiile uneia particulare, dar e de stat. Pentru cresa, la program de 8 ore, platesti 5,5 ron pe zi. E curat cu desene pe pereti (asta am vazut eu). Iar din 2 surse diderite(care nu se cunosc intre ele) am aflat ca fiecare copil are patutul lui, dulapiorul lui(in care se pun si scutecele pe care le duci tu) primeste un set de pijamale de acolo pentru somnul de dupa amiaza, iar daca la masa isi murdareste hainutele, in marea majoritate a cazurilor ti le spala ei si iei copilul acasa cu pijamalele de la ei.
Ely
Postat: Tuesday, February 27, 2007 12:59 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Si eu am vizitat 3 crese pana acum. M-am uitat la dormitoare ,sa vad daca este curat ,sala de mese ,sala de joaca desene pe peret in general toate aratau bine .Am vizitat si una de stat aici trebuie sa-ti faci programare cred cu un an inainte what mi-au zis ca daca vreu sa o inscriu ma suna ei prin septembrie si sa vedem si atunci daca au locuri ca nu sunt siguri.Acum sa vedem ca nu mai stiu cum sa facem ca noi am vrea sa plecam in alta tara poate chiar Romania ,dar sa vedem daca ne convine ce ni se ofera daca nu ramanem aici si va trebui sa o dau la o cresa, cu bona nu prea sunt de acord dar mai vedem.Si aici sunt scumpe numai inscrierea este 180 de euro +360 program de la 8 la 5 si daca vrei program prelungit platesti 25 de euro,dar acasa nu-mi vine sa cred sunt la fel de scumpe ca aicipale
Maria & Mario
Postat: Tuesday, February 27, 2007 1:43 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Pe noi ne costa 119 lire pe saptamana . Adica 24.200.000 lei vechi pe luna. nervi toanerele disputa bataus tunete boxing cry angry box2
Kiki
Postat: Friday, April 13, 2007 11:57 AM

Am ales cresa pentru Dav.ras

Ce mi-a placut?cool cool

- bucatarie extrem de curata; pentru meniurile copiilor colaboreaza cu un nutritionist. La inscriere si pe parcurs duci o lista cu preferintele culinare ale copilului si ei le respecta intocmai. Daca copilul tine regim in urma unei boli sau daca nu are voie anumite mancaruri, daca este alergic, ei se ocupa sa tina regimul copilului.
- grupa de copii de cresa este mica, are 10 copii si sunt 2 educatoare si un ingrijitor.
- gradinita are curte, unde au leagane, jucarii de exterior (masinute, etc), groapa de nisip.
- duc copiii la circ, la teatru, in parcuri, la Zoo, la Gradina Botanica
- au intructor de dans, profesor de informatica, sala de sport (cu profesor)
- sala de mese si sala de somnic sunt separate. Paturile pentru pitici sunt foarte joase, copiii sunt supravegheati in timpul somnului. Daca nu vor sa doarma la program nu sunt obligati. Daca depasesc cu somnul ora de trezire nu sunt treziti. Ii lasa sa doarma cat au nevoie. Daca au jucaria preferata sau biberonul sau suzeta pentru somn, le respecta obiceiurile.
- vorbesc cu ei in romana si engleza (mai mult romana la grupa de pitici, ca ei inca nu stiu sa vorbeasca)
- ii invata sa faca la olita
- educatoarele sunt tinere si toate au copii (mai marisori sau mai mici)
- au medic, le fac control saptamanal copiilor. Daca copilul e bolnav nu il primeste decat dupa ce s-a insanatosit si numai cu aviz de la medic ca poate reintra in colectivitate
- toate activitatile facute cu copiii sunt incluse in pretul gradinitei (nu iti cer bani de mers la teatru la circ sau de rechizite sau jucarii)
- vor pune camere de supraveghere din vara si asa parintii vor putea verifica online ce face copilul lor
- au cursuri de tenis si de inot (incepand de la 3 ani) - optionale - 1.200.000 - 12 sedinte de tenis (2/sapatamana) si inot (la o piscina acoperita, la un hotel, cu instructor de copii)

Daca imi aduc aminte de ceva, mai completez.

Ce nu mi-a placut?
- la rubrica asta chiar nu am nimic de completat cool cool cool
cute_babies_of_mine
Postat: Friday, April 13, 2007 12:02 PM

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Mai, ce bine e de voi in Bucuresti!!! In Piatra exista o singura gradinita particulara, dar nu are clasa de cresa. Asa ca....
Cris-DL
Postat: Friday, April 13, 2007 12:02 PM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
uff in acest ***** de oras nu sunt nici un fel de cursuri plans Mi-as dori si eu pt Deea ceva cursuri de inot, de dans, ceva ....dar nimic aici banghead

Ce bine de voi ca sunteti in Bucuresti !

ras am scris in acelasi timp cu, cute si acelasi lucru "ce bine e la Bucuresti"
Kiki
Postat: Friday, April 13, 2007 12:03 PM

cute_baby_of_mine wrote:
Mai, ce bine e de voi in Bucuresti!!! In Piatra exista o singura gradinita particulara, dar nu are clasa de cresa. Asa ca....

ras ras Sa stii ca nu am gasit alte gradinite cu grupa de cresa in afara de asta. Mai sunt gradi particulare care primesc copii de la 2 ani si mai fac cate o exceptie sa ti-l primeasca la 2 ani fara o luna ca sa vezi pana te intorci la serviciu daca se acomodeaza copilul.

Aaaa, am uitat sa zic ceva...Va avea o colega de gradinita foarte dragutza...de aici de pe forum ras love love love love
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed