Credinta ortodoxa
Subiectul anterior · Subiectul urmator
petro
Scris: Wednesday, November 19, 2008 1:12 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/31/2008
Fluturash, exista intr-adevar materia respectiva. Nu stiu daca se mai studiaza insa. Eu sper ca nu. E ca un manifest impotriva sectelor. cry

Despre sarutatul icoanelor... fiecare face dupa cum simte ras
Acum cativa ani a fost un pelerinaj cu moastele Sfantului Anton de Padova in toata tara. In 2004 daca nu ma insel. Cand a ajuns la Alba Iulia am mers impreuna cu prietena mea la Catedrala Romano-Catolica din oras unde poposisera. N-am sarutat nimic, dar am atins amandoua statuia in care se pastrau moastele. Eu personal n-am simtit nimic. Insa prietena mea m-a luat de mana si m-a scos afara din biserica. A palit toata si i s-a facut rau. A zis ca trebuie sa mearga acasa ca taica-su se simte rau. Tatal ei era bolnav de cancer pulmonar in metastaza. O luna mai tarziu a murit. Noi suntem amandoua de credinta ortodoxa.
Fluturas
Scris: Wednesday, November 19, 2008 1:33 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
am cautat pe internet si se pare ca materia se numeste "misiologie si ecumenism"
am gasit aici cate ceva despre aceasta materie.se pare ca ei studiaza despre fiecare religie,cult in parte si pe urma trag unele concluzii
am gasit si chiar cartea online,am si salvat-o si sunt curioasa s-o citesc

cat despre sarutatul icoanelor...nici eu nu sunt de acord.sunt doar "dumnezei"straini

dar despre "sfantul"stefan cel mare ce imi puteti spune?am auzit ca mai nou si el e un sfant
cristinaflorina
Scris: Wednesday, November 19, 2008 1:35 PM
Nivel

Inregistrat: 1/12/2008
butterfly wrote:

indarjita???absolut deloc....dar uite cu asta am aflat raspunsul la muuuulte intrebari pe care le-am avut si nu am indraznit sa le pun aici.

habar nu am cat castiga un pastor...si sincer nu ma intereseaza,dar stiu,si sunt convinsa ca are doar salariul,si nu alte "atentii" din partea oamenilor,dar nu vreau sa ne contrazicem...am pus-o doar ca o gluma....habar nu am ce functie,cine este preafericitul la voi

Mare dreptate ai cu "atentiile" la preotii din Romania nu mi se pare normal ca tocmai ei sa aiba asa ceva dar ma rog e Roamania tara tuturor posibilitatilor si spagilor. Nu toti iau spaga am intilnit si care nu iau dar putini deci nu vreau sa vorbesc in numele la toti. Si poate ati vazut la tv ce s-a mai intimplat cu anumiti preoti si ce au facut.Important este sa crezi tu in D-zeu indiferent ca pupi sau nu icoanele ca degeaba le pupi daca nu crezi. Parearea mea.Deci eu am trait pe propria piele la mormintarea socrului meu cind a venit preotul in casa la pomana a sta 5 min la masa dupa acre a zis "stiti puneti-mi putin din fiecare la pachet" si cind i-a intins sotul meu banii (atentia) a zis "doar atit?" si erau 2 mil. Deci......
Fluturas
Scris: Wednesday, November 19, 2008 1:40 PM

cristinaflorina wrote:

Mare dreptate ai cu "atentiile" la preotii din Romania nu mi se pare normal ca tocmai ei sa aiba asa ceva dar ma rog e Roamania tara tuturor posibilitatilor si spagilor. Nu toti iau spaga am intilnit si care nu iau dar putini deci nu vreau sa vorbesc in numele la toti. Si poate ati vazut la tv ce s-a mai intimplat cu anumiti preoti si ce au facut.Important este sa crezi tu in D-zeu indiferent ca pupi sau nu icoanele ca degeaba le pupi daca nu crezi. Parearea mea.Deci eu am trait pe propria piele la mormintarea socrului meu cind a venit preotul in casa la pomana a sta 5 min la masa dupa acre a zis "stiti puneti-mi putin din fiecare la pachet" si cind i-a intins sotul meu banii (atentia) a zis "doar atit?" si erau 2 mil. Deci......

mi-ai amintit ca am vazut recent pe youtube un filmulet in care un preot era filmat in timp ce cersea,iar cand a observat ca e filmat si-a ascuns fata cu hartia care o avea in mana si pe care era scrisa "ajutati-ma ca..."si si-a intins degetul mijlociu catre cel care filma
cristinaflorina
Scris: Wednesday, November 19, 2008 1:42 PM
Nivel

butterfly wrote:

mi-ai amintit ca am vazut recent pe youtube un filmulet in care un preot era filmat in timp ce cersea,iar cand a observat ca e filmat si-a ascuns fata cu hartia care o avea in mana si pe care era scrisa "ajutati-ma ca..."si si-a intins degetul mijlociu catre cel care filma

Foarte frumos din partea lui si noi le pupam mina.Dar cel carefacea orgii si subsolul bisercii l-ai vazut?
AlexandraL
Scris: Wednesday, November 19, 2008 1:48 PM
Nivel

Inregistrat: 11/18/2007
Doamnelor, v-as ruga sa nu mai judecati aici preotii. Nu trebuie sa generalizam, fiecare padure are si uscaturi. Da, exista oameni care iau preotia doar ca pe o meserie, e plina lumea de ei, asa cum e plina de multi care nu pun suflet in ceea ce fac. Dar exista si preoti adevarati, care nu iau bani, care nu stiu cum sa faca sa le fie bine credinciosilor, sa ii aduca mai aproape de Hristos. Cunosc personal cativa astfel de preoti, asa ca va rog inca o data sa nu ii mai judecati.
cristinaflorina
Scris: Wednesday, November 19, 2008 1:51 PM
Nivel

alexandra_lazar wrote:
Doamnelor, v-as ruga sa nu mai judecati aici preotii. Nu trebuie sa generalizam, fiecare padure are si uscaturi. Da, exista oameni care iau preotia doar ca pe o meserie, e plina lumea de ei, asa cum e plina de multi care nu pun suflet in ceea ce fac. Dar exista si preoti adevarati, care nu iau bani, care nu stiu cum sa faca sa le fie bine credinciosilor, sa ii aduca mai aproape de Hristos. Cunosc personal cativa astfel de preoti, asa ca va rog inca o data sa nu ii mai judecati.

De acord cu tine am si spus mai sus ca nu sunt toti la fel am spus doar un caz prin care eu personal am trecut. Si eu cunosc preoti adevarati care pun suflet in ceea ce fac.Dar ziceam doar ca cei care fac asa ceva nu au ce cauta in Biserica Ortodoxa
Fluturas
Scris: Wednesday, November 19, 2008 1:56 PM

alexandra_lazar wrote:

macar de ar fi majoritatea preoti adevarati..dar adevarul e ca majoritatea considera preotia ca un servici nu sa atraga oamenii catre Dumnezeu

si ma repet cu intrebarea:dar despre "sfantul"stefan cel mare ce imi puteti spune?am auzit ca mai nou si el e un sfant
TeosOf
Scris: Wednesday, November 19, 2008 2:07 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/4/2008
Aici se discuta despre ortodoxism, nu despre "obiceiurile" unor preoti. Ce-ar fi sa comparam literatura romana cu noul val de scriitori erotici. Daca unii preoti fac rau, iar altii bine, asta nu inseamna ca religia ortodoxa va avea plusuri sau minusuri.
petro
Scris: Wednesday, November 19, 2008 2:23 PM
Nivel

Inregistrat: 1/31/2008
Din cate stiu, Stefan cel Mare a fost facut sfant de catre biserica datorita contributiei sale la raspandirea si impamantenirea credintei ortodoxe pe meleagurile noastre. Mai exact, datorita multitudinii de manastiri ridicate sub ctitoria lui.
Mela
Scris: Wednesday, November 19, 2008 2:42 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 11/19/2006

Fluturas,incerc eu sa iti raspund la intrebare:

mai intai,trebuie sa intelegi cuvantul canonizare:actul solemn prin care Biserica recunoaste, declara si aseaza pe eroii dreptei credinte adormiti in Domnul in randul sfintilor pe care ea ii venereaza,spre a li se face cu lauda si cinste pomenirea si spre a li se inalta rugaciuni, ca unor ajutatori si mijlocitori ai darurilor celor dumnezeiesti pe langa tronul Celui Prea inalt.

In calendarul Bisericii, in cartile de slujba,in vechiul si noul testament,gasim mentionati marii binefacatori ai credintei si ai Bisericii, luptatori pentru dreapta credinta, simpli ostasi sau domnitori, imparati.
Dintre cei amintiti face parte si Sfantul Voievod Stefan cel Mare.
Istoria Bisericii ne arata ca initiativa pentru asezarea eroilor credintei crestine in randul sfintilor a avut-o intotdeauna poporul dreptcredincios prin evlavia sa curata si prin impreuna-incuviintarea clerului si episcopilor. Evlavia poporului, ca si in cazul maritului Voievod Stefan, a fost aceea care a identificat pe adevaratii sfinti luptatori si eroi.

dupa cum stii,Stefan cel Mare a fost un neinfricat aparator al credintei si al bisericii,a zidit manastiri iar prin canonizarea sa biserica pronunta recunoasterea si marturisirea soborniceasca a faptului de constiinta istorica si crestina ca poporul nostru a pastrat neintrerupt vreme de cinci secole candela aprinsa la Putna, locul odihnei vesnice intru slava a marelui Stefan, i-a pastrat chipul - icoana, intr-o lumina limpede si in toata stralucirea ei.

ce ti se pare in neregula,Fluturas???
AlexandraL
Scris: Wednesday, November 19, 2008 2:42 PM
Nivel

Inregistrat: 11/18/2007
Stefan cel Mare

Stefan cel Mare este cunoscut in istoria tarii ca domnitor al Moldovei- a condus-o cu mana tare, aparand-o de amenintarile Semilunei (sultanii Mahomed al doilea, apoi Baiazid al doilea).

De asemenea, a fost si ctitor de locasuri sfinte- manastirile Putna, Voronet( renumita pentru picturile sale exterioare), Tazlau si Sf. Ilie din Suceava; nenumarate biserici de mir, ridicate in amintirea unor biruinte dupa luptele purtate cu turcii, printre care bisericile din Badeuti, Patrauti, Vaslui (in amintirea luptei de la Podul Inalt), Iasi, Borzesti, Husi, Dorohoi, Razboieni, Piatra Neamt si multe altele, nu doar in Moldova, ci si in Tara Romaneasca.

Demna de luat in seama este si latura culturala: in timpul domniei sale s-au copiat o serie de carti de cult si multa literatura patristica, s-a dezvoltat arta bisericeasca (picturi, manuscrise, piese de broderie si de argintarie).

"A trecut la cele vesnice intr-o zi de marti, la 2 iulie 1504. Sfarsitul domniei sale este prezentat de Grigore Ureche in aceste miscatoare cuvinte: "Iara pe Stefan Voda l-au ingropat tara cu multa jale si plangere in manastirea Putna, care este zidita de dansul. Atata jale era, de plangea toti ca dupa un parinte al sau, ca cunostea toti ca s-au scapat de mult bine si de multa aparatura. Ca dupa moartea lui, pana astazi ii zic sveti (sfantul n.n.) Stefan Voda, nu pentru suflet, ci ieste in mana lui Dumnezeu, ca el inca au fost om cu pacate, ci pentru lucrurile lui cele vitejesti, carile nimenea din domni nici nainte, nici dupa aceia l-au ajuns".

Asa l-au socotit romanii de aproape 500 de ani incoace, de cand Dumnezeu l-a chemat la Sine, ca un adevarat "sfant", aparator de tara in fata cotropitorilor, si sprijinitor al Bisericilor Ortodoxe de pretutindeni. Drept aceea, socotind ca este bine placut lui Dumnezeu si neamului romanesc, Sfantul Sinod al Bisericii noastre a trecut pe marele domnitor in sinaxarul si calendarul Bisericii in ziua de 2 iulie, cu numele "Binecredinciosul voievod Stefan cel Mare si Sfant."In acest fel au procedat si alte Biserici ortodoxe surori cu unii din marii lor carmuitori politici de alta data, care au fost nu numai aparatori eroici ai tarilor lor, ci si fii buni ai Bisericii Ortodoxe, pe care au stiut sa o apere in fata oricaror vitregii. Asa trebuie sa-l cinstim si noi romanii pe Stefan cel Mare, ca pe un eroul al neamului, dar si ca un "sfant marturisitor"al credintei ortodoxe!" (Pr. Prof. Dr. Mircea Pacurariu)

Fluturas
Scris: Wednesday, November 19, 2008 2:50 PM

multumesc de raspunsuri...
sami wrote:

ce ti se pare in neregula,Fluturas???

a fost pur si simplu o intrebare,fara nici o neregula,dar daca vrei raspuns iti dau.nu inteleg ce lucru bun aduce in viata unui ortodox acesti "sfinti".sau daca eu ma apuc si construiesc cateva manastiri,peste ani de zile voi deveni si eu "sfanta"?
Mela
Scris: Wednesday, November 19, 2008 3:16 PM
Nivel

Fluturas,daca te uiti putin in istorie,o sa vezi ca imperiul otoman cucerise aproape toata europa,crestinatatea era in pericol,iar Moldova,o tara mica cu o armata incomparabil mai mica decat cea a otomanilor a reusit,datorita lui Stefan cel Mare,sa nu se lase cucerita.
era el un bun strateg,dar,totusi,victoriile sale nu prea pot fi explicate rational, ci doar cu puterea lui Dumnezeu acesta a biruit.

sa pun aici si conditiile de fond pentru ca Sfantul Sinod sa procedeze la actul de canonizare.

1.Ortodoxia neindoielnica a credintei;
2.Proslavirea lui de catre Domnul cel putin printr-unul din urmatoarele daruri sau puteri:
a) puterea de a suferi moartea martirica pentru dreapta credinta;
b) puterea de a infrunta orice primejdii sau chinuri pentru marturisirea dreptei credinte, pana la moarte;
c) puterea de a-si inchina viata celei mai desavarsite trairi morale si religioase;
d) puterea de a savarsi minuni in viata sau dupa moarte
e) puterea de a apara si de a sluji cu devotament eroic credinta si Biserica Ortodoxa;
3.Raspandirea miresmei de sfintenie dupa moartea lui si confirmarea acesteia prin cultul spontan pe care i-l acorda poporul credincios, numarandu-l in rand cu sfintii. De la indeplinirea acestei conditii pot face exceptie mucenicii dreptei credinte.

Mela
Scris: Wednesday, November 19, 2008 3:30 PM
Nivel

se zice ca sfintii mijlocesc pentru noi inaintea lui Dumnezeu angel

sfintii Bisericii sunt o dovada clara ca Hristos e prezent, lucreaza si sfinteste oamenii in toata vremea si in toate locurile, ca Biserica e vie, ca Duhul Sfant lucreaza si sfinteste Biserica lui Hristos. Daca ne uitam in calendar, mai toti sfintii sunt martiri, mucenici sau marturisitori de limba greaca.

asta e raspunsul meu la intrebarea:

butterfly wrote:

...
nu inteleg ce lucru bun aduce in viata unui ortodox acesti "sfinti".sau daca eu ma apuc si construiesc cateva manastiri,peste ani de zile voi deveni si eu "sfanta"?

pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.