Credinta ortodoxa
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AlexandraL
Scris: Tuesday, November 18, 2008 10:46 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/18/2007
mama lui rik wrote:
da interesanta pagina...dar toate aveti aceasi religie??nu se poate vorbi si despre altee religii??cum ar fi penticostali,baptisti???sau nu se vorbeste aici de asa ceva??credeti ca sarutan_d o icoana sunteti mai putini pacatosi??vreau un raspuns ce semnifica icoana pt voi??cand o sarutati simtiti ceva???simtiti k sunteti aproape de Dumnezeu???simtiti cum El va mangaie???simtiti eliberare???vreau sa stiu....

Exista un topic deschis de Butterfly despre cultul penticostal.

Nu am afirmat ca daca sarutam icoanele suntem mai putin pacatosi. Am scris doar ceea ce afirma Biserica Ortodoxa, daca vrei sa scrii ce cred alte culte, o poti face la subiectele care se refera la ele, aici este o pagina destinata credintei ortodoxe.

Despre icoane s-a scris, nu e nevoie sa repetam.
Ana
Scris: Tuesday, November 18, 2008 10:48 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 11/9/2008
bine am gasit...eu vroiam un raspuns ceea ce simti cand saruti o icoana...si astept si de mai multe mamici raspuns...nu e neaparat ca daca sunt de alta religie aici nu am voie sa scriu
ingerash
Scris: Tuesday, November 18, 2008 10:53 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
mama lui rik wrote:
bine am gasit...eu vroiam un raspuns ceea ce simti cand saruti o icoana...si astept si de mai multe mamici raspuns...nu e neaparat ca daca sunt de alta religie aici nu am voie sa scriu

Mami dragalasa ai voiepupici ,tu nu ai sarutat o icoana?Eu da si cel mai simtit ceva puternic,la Sfantu Gheorghe cand am fost acum cativa ani la maslu si deslegariangel
Ana
Scris: Tuesday, November 18, 2008 10:56 PM
Nivel

plus ca pe mine nu ma deranjeaza religia mea...atat stiu toti avem acelasi Dumnezeu(in afara de cei ce si-l creeaza singur)...nuami diferenta ca fiecare avem primit altfel SFANTA SCRIPTURA...dar daca le pui la capat...e aceasi..Dumnezeu sa va intaresca pe toate ce vizitati si va implicati in acest site...si sa auzim de bine...scuzati deranjul
Ana
Scris: Tuesday, November 18, 2008 10:59 PM
Nivel

Mami dragalasa ai voiepupici ,tu nu ai sarutat o icoana?Eu da si cel mai simtit ceva puternic,la Sfantu Gheorghe cand am fost acum cativa ani la maslu si deslegariangel am sarutat dar nu am simti nimica..pentru ca am fost ortodoxa...eu nu am nimik de aici cum am zis avem acelasi Dumnezeu...numai k atat vroiam sa stiu...ce simtiti pentru ca eu nu am sintit nimica...si na eram curioasa...eu atat simt cand ma rog cu putere simt cum DOMNUL ISUS ma magaie...si doresc la toti sa simta asa...ca o icoanan nu ma poate mangaia...nu va suparati ...pe minepupici angel
AlexandraL
Scris: Tuesday, November 18, 2008 11:00 PM
Nivel

Nu este nici un deranj, daca vrei iti raspund ce simt eu cand sarut o icoana, cand o privesc atunci cand ma rog...Il simt pe Dumnezeu mai aproape prin intermediul Sfantului reprezentat. E ca si cum ai avea o poza cu cineva drag...o privesti, o saruti cu dragoste si dor, chiar daca acea poza nu este persoana in sine, ci doar o reprezentare a ei.
Ana
Scris: Tuesday, November 18, 2008 11:03 PM
Nivel

alexandra_lazar wrote:
Nu este nici un deranj, daca vrei iti raspund ce simt eu cand sarut o icoana, cand o privesc atunci cand ma rog...Il simt pe Dumnezeu mai aproape prin intermediul Sfantului reprezentat. E ca si cum ai avea o poza cu cineva drag...o privesti, o saruti cu dragoste si dor, chiar daca acea poza nu este persoana in sine, ci doar o reprezentare a ei.
eu nu am simtii niciodata nimica...si nu k nu ma rugam...na fiecare considerati si luati o icoana cum credeti...eu ma rog doar la ISUS fara intermediul icoanelor
AlexandraL
Scris: Tuesday, November 18, 2008 11:06 PM
Nivel

Bineinteles, fiecare are dreptul sa faca exact ceea ce considera. Nu toti oamenii simt la fel, nu toti gandesc la fel. Altfel nu ar mai exista varietate, si ar fi taaare plictisitor...
Fluturas
Scris: Wednesday, November 19, 2008 9:44 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
stiti ca studentii la o facultate de teologie(ortodoxa) au o materie anume(sectologia) unde invata cum sa respinga,sa se lupte impotriva pocaitilor?biblia scrie sa traim in pace cu oricine

aaaa,si inca ceva...stiti de ce preafericitul este preafericit??la cei 200 milioane pe care ii ia ca salar nu are cum sa nu fie fericit....(spus de un fost preot)
Mela
Scris: Wednesday, November 19, 2008 11:19 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 11/19/2006
butterfly wrote:
stiti ca studentii la o facultate de teologie(ortodoxa) au o materie anume(sectologia) unde invata cum sa respinga,sa se lupte impotriva pocaitilor?biblia scrie sa traim in pace cu oricine

aaaa,si inca ceva...stiti de ce preafericitul este preafericit??la cei 200 milioane pe care ii ia ca salar nu are cum sa nu fie fericit....(spus de un fost preot)

Fluturas,nu te prinde sa fii asa indarjita,esti prea tanara pentru asta...si nu are nici un rost...

plus ca si preotii vostrii castiga destul de bine,sau nu???
Mela
Scris: Wednesday, November 19, 2008 11:25 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 11/19/2006
mama lui rik wrote:

in Oradea,la una dintre biserici,este o icoana cu Isus rastignit pe cruce,cand ma rog la ea ma simt mai linistita,mai impacata,iar dupa ce am terminat rugaciunea Ii sarut picioarele,Ii multumesc pentru tot ceea ce am,stiu ca el a fost pe pamant si pentru mine,SIMT ca e cu mine atunci,in biserica si nu numai angel
Fluturas
Scris: Wednesday, November 19, 2008 11:53 AM

sami wrote:

Fluturas,nu te prinde sa fii asa indarjita,esti prea tanara pentru asta...si nu are nici un rost...

plus ca si preotii vostrii castiga destul de bine,sau nu???

indarjita???absolut deloc....dar uite cu asta am aflat raspunsul la muuuulte intrebari pe care le-am avut si nu am indraznit sa le pun aici.

habar nu am cat castiga un pastor...si sincer nu ma intereseaza,dar stiu,si sunt convinsa ca are doar salariul,si nu alte "atentii" din partea oamenilor,dar nu vreau sa ne contrazicem...am pus-o doar ca o gluma....habar nu am ce functie,cine este preafericitul la voi
TeosOf
Scris: Wednesday, November 19, 2008 12:12 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/4/2008
butterfly wrote:

Verisoara mea a terminat Teologia, prin 2000, si am intrebat-o despre aceasta disciplina si nu auzise de asa ceva. Poate or face numai baietii?

Referitor la sarutatul icoanelor, eu doar ma rog la ele, dar nu pun gura acolo unde a pus toata lumea.
Si cred ca fiecare simte, in functie de cat de mare ii e credinta.
TeosOf
Scris: Wednesday, November 19, 2008 12:17 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/4/2008
shirel wrote:
Am citit ,este foarte interesant cum este explicat la voi cele zece porunci.Ce mi-ar place daca ati stii sa citi-ti ebraica v-as trimite
noul testament sa il cititi este cu totul altceva decit cele traduse in Noul testament citit in romaneste,
Daca imi ve-ti permite binenteles voi scrie si eu la religia mea despre cele 10 porunci sa vedeti cum sunt si la noi interpretate.

Alexandra,am primit multe raspunsuri la intrebarile pe care ti le-am pus odata,saru mana.

Shirel, ce-ar fi sa faci, aici pe forum, un curs de ebraica, 1-2 lectii pe saptamana? Cred ca ar fi multe doritoare.
Scuze ca am fost off topic.computerlove
Fluturas
Scris: Wednesday, November 19, 2008 1:01 PM

TeosOf wrote:

Verisoara mea a terminat Teologia, prin 2000, si am intrebat-o despre aceasta disciplina si nu auzise de asa ceva. Poate or face numai baietii?

ma gandesc ca fac cei care ajung preoti....ca doar ei folosesc asta.ma repet,nu stiu exact,eu am auzit de la un preot,nu de la un simplu om care a facut teologia
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.