costume populare romanesti
Subiectul anterior · Subiectul urmator
roxinthya
Scris: Monday, July 18, 2011 9:08 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 11/10/2009
newclap Waw - ce costumase frumoase! newclap
mirela74chris
Scris: Monday, July 18, 2011 9:53 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 10/17/2009
Absolut frumoase.Felicitari!newclap newclap newclap Iti trebuie multa indemanare si un car de rabdare.
mihamihaela
Scris: Tuesday, July 19, 2011 6:51 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/6/2011
multumesc mult fetelor.intr-adevar trebuie sa ai foarte multa rabdare.madanuta,eu le fac din panza alba din bumbac .mi-ar fi placut sa fac si din panza topita dar din pacate in giurgiu nu gasesc acest fel de material.acum mai mult din panza alba din bumbac se fac costumele populare.
mikaela
Scris: Tuesday, July 19, 2011 1:23 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 8/11/2010
Wow Miha, ce-mi plac! Si eu as vrea sa fac o ie micuta pentru fetita mea, am deja catrinta ( fustita, asa se zice in Moldova). Stiu sa cos si ia si sa cos si modelul. Insa ma intreb daca pot tine cusutul (modelul) drept, mai ales pe material diferit de etamina alcool Si nu iese urat pe dedesubt?
mihamihaela
Scris: Thursday, July 21, 2011 6:44 AM
Nivel

stiu ca asa se spune .eu sunt nascuta la iasi dar de 30 de ani sunt in giurgiu.mikaela,poti tine modelul drept ,trebuie multa atentie.pentru a fi mai sigura,poti incadra partea in care vrei sa pui modelul cu creionul( care se va lua sigur la spalat).dar eu zic ca o sa poti.daca iei acelasi nr de fire din panza nu ai cum sa gresesti.multa rabdare si atentie.pe dos iese bine.ai grija sa pui firul mai lung ,ptr a nu face prea multe noduri.daca faci noduri ascundele.abia astept sa vad cum iese.succes!!!
mikaela
Scris: Thursday, July 21, 2011 7:13 AM
Nivel

Miha, multumesc de raspuns, am sa incerc, stiu ca e migaloasa tare dar probabil voi alege si un model mai simplu si rapid. computerlove

madanuta wrote:
Andruska, explica-mi si mie cum sa fac o bluza gen ie...n-as vrea sa toc materialul degeaba, d-aia cer informatii. Oricine altcineva se pricepe poate sa imi dea informatii...pupici

Mada, Carla, cautati pe net cu "peasant shirt" , sunt o multime de instructiuni si filmulete! Spor computerlove

http://www.youtube.com/watch?v=LodWNmjYZeo
http://indietutes.blogspot.com/2007/07/peasant-blouse.html

Sunt multe variatiuni ale iei, de la cele simple pana la cele cu elastic la mijloc si tot felul de briz-brizuri.
mihamihaela
Scris: Thursday, July 21, 2011 7:27 AM
Nivel

mihamihaela
Scris: Thursday, July 21, 2011 8:09 AM
Nivel

mikaela am pus asa.eu snu am reusit sa fa poze la felul cum le croiesc eu..dar cu ajutorul mikaelei am gasit aceste poze .sper sa va fie de ajutor.exact asa le fac si eu.eu nu pun elestec.pun jnur .

mihamihaela attached the following image(s):
1.jpg2.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg11.jpg

mihamihaela
Scris: Friday, August 5, 2011 8:05 AM
Nivel

costum popular din Moldova,Banat,Crisana,Vlasca.Ar fi interesant sa punem cate o poza cu portul popular din zona de care apartinem fiecare.

mihamihaela attached the following image(s):
146.jpgcos_banat.gifcos_cris.gifvlasca.gif

zaza_
Scris: Friday, August 5, 2011 10:17 AM
Nivel

Inregistrat: 3/25/2008
Am gasit pe youtube cusaturi populare romanesti. Sunt mai multe,trbuie accesat inkul.

bire.anamaria
Scris: Friday, August 5, 2011 1:09 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
mihaela felicitari in primul rand ca duci traditia mai departe.si felicitari pentru costumase.sunt excelentenewclap newclap
mikaela
Scris: Friday, August 5, 2011 1:15 PM
Nivel

Ce frumoase sunt!! Vad ca tipa din film foloseste etamina, cred ca e mult mai usor decat pe material, dar are motive foarte dragute!

Multumim Zaza!computerlove
mihamihaela
Scris: Saturday, August 6, 2011 7:37 AM
Nivel

multumim Zaza.da,e mult mai usor pe etamina.multumesc ptr aprecieri fetelor.
andrushka
Scris: Saturday, August 6, 2011 8:19 AM
Nivel

Inregistrat: 1/9/2011
Unde se mai gaseste etamina?As vrea si eu sa cos ceva ,dar nu am vazut etamina pe la magazinele cu metraj.

Mihamihaela,dar pe panza cum reusesti sa cosi? Eu cred ca ar trebui sa cos cu o lupa mare in fata.
mihamihaela
Scris: Saturday, August 6, 2011 8:35 AM
Nivel

cu atentie,rabdare....greu intr-adevar,pana iti formezi ochiul,ca sa spun asa.stii cum se zice.in orice lucru ,ptr a-l face bine e 30% talent restul transpiratie.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.