costum national
Subiectul anterior · Subiectul urmator
t-mihaela
Scris: Saturday, August 28, 2010 11:16 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/20/2008
hohot aoleu, as avea ce rade toata viata mea sa-l vad in itzari si opinci topai
stefureac_doina
Scris: Saturday, February 1, 2014 11:14 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 1/24/2014
sunteti dragute ,ce panza se foloseste? multumesc!
zaza_
Scris: Sunday, February 2, 2014 3:54 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/25/2008
Bumbac si in. Eu asa am citit intr-o carte de-i zice Cusaturi Populare Romanesti. Am gasit-o pe scribd. Am pus si eu aceasta intrebare de multe ori, insa nu am primit raspuns... parca ar fi asa un mare secret :)) Si cred ca se poate folosi si panza topita, nu stiu cat de greu se coase pe ea. La Ramnicu Valcea nu se gaseste mai deloc panza de in, doar bumbac ...
aurishta
Scris: Sunday, February 2, 2014 4:10 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2011
zaza_ wrote:
Bumbac si in. ...si panza topita
Asa este!
AdrianaM
Scris: Tuesday, February 4, 2014 11:12 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 7/1/2012
Am avut ocazia sa vad niste ii foarte vechi si chiar sa le port. Se faceau pe mai multe tipuri de panza, in principiu ce se gasea pe vremea aia, dar se tinea cont si de anotimp. Panza topita e mai subtire, bumbacul si inul un pic mai pline. Se tine cont si de complexitatea modelului. Daca se face un model aglomerat nu o sa se aseze bine pe panza topita ci mai bine pe ceva tare. De examplu modelul care la inceput zaza pt zona Valcei, partea aceea de pe maneca o sa fie foarte grea pt ca e multa ata si trebuie facuta dintr-un bumbac mai tare.
Referitor la a da niste raspunsuri, nu stiu de ce lumea se fereste sa le dea. Eu am intrebat (verbal) o profesoara care se pricepe la asa ceva si pot spune ca e maestra, iar raspunsul ei a fost "aaa...e foarte greu si nu stiu daca o sa intelegi, iti strici ochii,..." si multe altele. Concluzia: o trage fiecare.
Eu personal am rupt netul asta in doua de cand caut informatii pt croiala...
aurishta
Scris: Tuesday, February 4, 2014 11:51 AM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2011
AdrianaM wrote:

Referitor la a da niste raspunsuri, nu stiu de ce lumea se fereste sa le dea.
Eu, de pilda, daca nu sunt sigura pe raspuns, evit sa il dau ca sa nu pun pe cineva in confuzie...stii tu, cum sunt cei pe care ii intrebi de o adresa si te plimbi aiurea prin oras din cauza indicatiilor ambigue...
AdrianaM
Scris: Tuesday, February 4, 2014 12:53 PM
Nivel

aurishta wrote:
Eu, de pilda, daca nu sunt sigura pe raspuns, evit sa il dau ca sa nu pun pe cineva in confuzie...stii tu, cum sunt cei pe care ii intrebi de o adresa si te plimbi aiurea prin oras din cauza indicatiilor ambigue...

Mare dreptate ai cu adresele...
Eu nu acuz pe nimeni, sper ca nu asta se intelege din ce am spus.
zaza_
Scris: Tuesday, February 4, 2014 10:26 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/25/2008
Adriana, tot pe semne cusute am vazut tipuri de croieli pentru ii. Sincer, trebuie sa stii ceva ceva. Pentru ca fiecare bucata in parte intai se brodeaza, apoi se imbina. Cand le imbini le imbini intr-un anumit fel, nu ca orice camasa, la masina de cusut. Desi eu asa cred ca o sa fac, pentru ca altfel, fara sa-mi arate cineva, o sa enervez mai mult. Am gasit pe facebook la Tehnici de cusut, sau ceva de genul asta, o ie pozata bucati si apoi cusuta. Poate te vei prinde tu inainte sa ma apuc eu de facut cu nerviii.

Acum fac o perdeluta. Reconfortant. Pentru bucatarie, pe etamina. Nu merge foarte repede, dar nici nu e chinul de pe lume SimplyLove SimplyLove SimplyLove
AdrianaM
Scris: Wednesday, February 5, 2014 11:13 AM
Nivel

Multumesc zaza, stiu de cele de pe Semne cusute, le am si eu.
Eu nu mai caut nimic, incerc sa-mi storc mintea si sa-mi amintesc cum erau cele pe care le purtam cand eram mica si sa le adaptez din mers. Problema e ca nu prea gasesc materiale cum trebuie. Iar de pe net nu ma tenteaza pt ca toate au denumiri dar nu stii cum arata in realitate. Am cautat prin mag si la aceeasi denumire am gasit alta calitate.
Spor la perdelulta zaza.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.