Cosmeticele pentru copii si parabenii!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanalaurisa
Scris: Tuesday, August 12, 2008 5:53 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/10/2007

In ultima vreme s-a mediatizat mult problema parabenilor - compusi chimici intalniti in aproape toate produsele de ingrijire pentru corp,atat pentru copii cat si pentru adulti,chiar si in pastele de dinti,asa ca am decis sa deschid acest topic,desi nu stiu exact daca nu s-a mai discutat problema de fata.
Ideea e ca acesti compusi provoaca in timp tumori maligne,deci toate produsele care ii contin sunt de evitat.
Am luat la rand toate produsele Mirei si am gasit parabeni in game de cosmetice pentru copii,in care nu ma asteptam; de ex. Chicco sau Boots.
Paradoxal,gama Nivea nu avea,cel putin nu samponelul pe care-l folosim noi acum.
Gama Johnson's contine si ea,chiar si in crema de fundulet.

Asa ca mare atentie si sa ne tinem la curent cu ce am mai gasit prin ce avem pe-acasa,atat pentru copii cat si pentru noi.
Cautati pe compozitie orice tip de paraben: Etil-paraben,Methyl-paraben,Propil-paraben,orice paraben si evitati-le pe cat posibil.
Darria
Scris: Tuesday, August 12, 2008 9:54 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 5/20/2006
flower pentru subiect.
Nu doar parabenii tb. evitati, mai sunt si alte substante.
Am renuntat la gama Nivea datorita parabenilor. Poate ca intre timp au lansat pe piata produse mai bune.
Produsele din gama Klorane contin parabeni.
Acum folosim de la seba med. Teoretic pe eticheta nu e scris nici un paraben, practic ..........
oanalaurisa
Scris: Wednesday, August 13, 2008 10:27 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/10/2007
Darria wrote:
flower pentru subiect.
Nu doar parabenii tb. evitati, mai sunt si alte substante.
Am renuntat la gama Nivea datorita parabenilor. Poate ca intre timp au lansat pe piata produse mai bune.
Produsele din gama Klorane contin parabeni.
Acum folosim de la seba med. Teoretic pe eticheta nu e scris nici un paraben, practic ..........

Sa stii ca la Nivea doar pe samponelul asta care-l am acum m-am uitat,in rest nu folosim,dar in asta nu sunt parabeni.
La KLorane nu m-am uitat,dar la Sebamed stiu sigur ca nu sunt,mai ales ca Sebamed are si produse antiperspirante fara aluminiu.
Bubchen am mai verificat si nu are parabeni.
dya
Scris: Thursday, August 14, 2008 6:45 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 5/12/2006
Noi in general folosim produse Bubchen {inclusiv crema pentru protectie solara care este super}, dar le-am luat printr-o intimplare fara sa tin cont in momentul cumpararii daca au sau nu parabeni. O alegere buna facuta din intimplare.sic ras
Ecomami
Scris: Tuesday, July 7, 2009 2:32 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Puteti incerca cu incredere produsele organice,acestea nu contin parabeni,SLS,ci sunt facute doar din ingrediente organice si naturale.Eu folosesc asa ceva pentru fetita mea in varsta de 1an si 2 luni.
Produsele le cumpar de la un magazin online reclama interzisa , si nu sunt nici scumpe.
Au nu numai cosmetice organice ci si hainute organice,vi-l recomand,sunt de incredere si livrarea se face a doua zi.
Sper ca o sa va fie de folos informatia.

Mesaj editat de moderator
Lilly of the valley
Scris: Tuesday, July 7, 2009 2:35 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Reclamastop
vanina
Scris: Tuesday, July 7, 2009 2:42 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 12/19/2008
Ma duc sa ma uit si eu pe etichete plans Revin cu detalii
Da din ce am citit plans nu am gasit decat o solutie de la Bioderma pt copii la care specifica clar ca e fara parabeni si un ulei de masaj de la Mustela (dar samponul si crema de corp tot de Mustela contin parabeni ). Si servetelele umede au pale
Imi pare rau ca nu am aflat de mai demult, dar timpul nu e pierdut inca ..

Am mai gasit un sampon (ultimul pe care l-am cumparat) de la Klorane care nu contine parabeni ras , ce bine! Credeam ca trebuie sa il arunc
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.