Copilul tau vine batut acasa
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Sunday, August 6, 2006 10:43 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Ce faci daca copilul tau vine acasa de la scoala batut (de un coleg sau de un alt elev din scoala)? Ce masuri iei?
Kiki
Scris: Monday, August 7, 2006 7:08 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Vai de ala care ar indrazni sa imi bata copilul!angry Jar mananca. tunete
Daca ar fi vorba de un coleg de la scoala / gradinita, in primul rand ma duc la educatoare / invatatoare, sa o trag de urechi ca nu i-a supravegheat si nu i-a despartit. Apoi ma duc la parintii copilului si le vorbesc frumos. Daca nu tine cu vorba buna, apelam si la alte mijloace.
Alina
Scris: Monday, August 7, 2006 1:13 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Kiki wrote:
Vai de ala care ar indrazni sa imi bata copilul!angry Jar mananca. Daca nu tine cu vorba buna, apelam si la alte mijloace.

Nu e chiar asa, kiki, impulsul de moment poate face mai mult rau decat bine, crede-ma, am avut dintr-astea la scoala.
Ce as face eu?
1. As analiza bine situatia.
2. Mi-as dojeni copilul, indiferent daca a fost vinovat sau nu, nu trebuia sa se implice in asa ceva.
3. I-as astrage atentie educatoarei / invatatoarei ,etc, desi se putea intampla in pauza, nu?
4. As discuta cu parintii copilului pentru a lua masurile cuvenite, mai exact sa preintampinam repetarea acestui fel de incident.
Kiki
Scris: Monday, August 7, 2006 1:15 PM
Nivel

Alina wrote:
Nu e chiar asa, kiki, impulsul de moment poate face mai mult rau decat bine, crede-ma, am avut dintr-astea la scoala.

Nu stiu ce ti-ai imaginat tu ca as face eu ca impuls de prim moment....Eu ma enervez, ca prima reactie.....
mihaela75
Scris: Monday, August 7, 2006 6:12 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
Mi-a venit Diana odata plangand de afara ca o batuse un baiat.Bun.Ies afara cu o falca-n cer si una in pamant si alerg la propriu, nu la figurat bietul copil .Bineinteles ca nu l-am prins,era iute de picior,dar i-am strigat ca daca-l mai prin prin preajma blocului il fac tocanitza.Dadusem si eu in mintea copiilor.Peste vreo cateva luni,ce credeti ,Diana mea imi spune ca trebuie sa mearga la ziua unui copil ...a cui ?A batausuluiplansAcum erau prieteni iar eu am ramas cu eticheta de Zgriptzuroaica in cartier. hohot

Si revenind la problema cu scoala...daca vine de la scoala batuta ,nu stiu, o fi facut ea ceva de a luat-o pe coajahohotca degeaba nu se leaga nimeni de tine.Vedem care-i partea ei de vina si apoi mergem la scoala cu jalba-n protzap. ras
stele_pe_cer
Scris: Monday, August 7, 2006 10:14 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Daca vine batut de un coleg, hai, mai treaca-mearga, dar daca vine batut de un prof, a cacarisit-o cu mine, proces scrie pe el !
AdrianaC
Scris: Friday, September 22, 2006 7:26 PM

Tocmai ce am aflat si noi ieri ca Alice era batuta aproape in fiecare zi de un coleg de grupa, la joaca, de obicei acolo unde nu prea stateau educatoarele la supraveghere, adica in casute sau la tobogane.

Ce am facut? Dupa ce am bodoganit-o pe Alice pana n-am mai putut ca a putut sa stea ca prostuta atata timp sa o bata idiotul ala de copil fara sa spuna nimanui, azi am mers la gradinita, am vorbit cu educatoarea si i-am spus ce s-a intamplat, i-am spus ca vreau sa o aseze intr-o bancuta cu o fetita (vorbisem inainte si cu fetita respectiva si cu mamica fetitei si fusesera de acord) si nu vreau sa o mai lase sa se apropie de Shadi, baiatul cu pricina. Nici sa vorbeasca, nici sa se joace, nimic-nimic. I-am spus ca n-as vrea sa se mai repete istoria pentru ca platesc o multime de bani si nu ii platesc ca sa imi vina copilul batut. In al doilea rand le-am solicitat sa vorbeasca si cu baietelul respectiv, dar si cu parintii lui, pentru ca Alice se pare ca nu e singura batuta de el si asa ceva este inadmisibil. Si la scoala te atentioneaza cat te atentioneaza, pana te exmatriculeaza.

Am vorbit apoi si cu directoarea si i-am spus cum sta situatia si a spus ca o sa aiba grija sa nu se mai repete.

Azi nu a mai batut-o ras
mihaela75
Scris: Friday, September 22, 2006 7:53 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
La banii care-i dai acolo copiii trebuie sa fie supravegheati non stop, mai ales la joaca unde fiecare face ce vrea. Eu imi imaginez cum se face...stau ca doua tate de vorba si uita de copii, isi aduc aminte cand se incaiera unul cu altultoanerele Sper sa nu fie asa...
Kiki
Scris: Friday, September 22, 2006 8:46 PM
Nivel

Pai si Alice de ce nu a zis nimic pana acum? uff Bine ca ai fost a gradi si ai vorbit cu educatoarea si directoarea...Ar fi bine sa nu se mai intample asa ceva. bataus
AdrianaC
Scris: Friday, September 22, 2006 10:32 PM

Nu stiu ce o fi fost in capul ei de nu a zis angry
Kiki
Scris: Saturday, September 23, 2006 5:40 AM
Nivel

I-ai spus sa iti spuna daca Doamne fereste se mai intampla? Nu e bine sa stea mutulica si sa o bata careva la gradi toanerele
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.