Copilul-liant al familiei?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Miri
Scris: Thursday, July 6, 2006 10:16 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Credeti ca un copil sudeaza mai tare un cuplu?
Dar despre cei care cred ca un copil le rezolva problemele de cuplu,ce parere aveti?
Ati intilnit asemenea cazuri?
g_nicoleta2000
Scris: Friday, July 7, 2006 7:39 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/14/2006
In cazul meu cred ca noroc ca eram destul de legati unul de altul pentru ca Alex avenit ca o bomba gata sa ne rupa.
Am vrut un copil ca sa fim o familie nu neaparat ca "sa-l prind" pe Liv mai bine si spun cu mana pe inima ca daca cei doi nu se iubesc mult de tot nu ai sanse prea mari de a duce o relatie cand apare un copil.
Copilul vine cu nopti nedormite, cu maraieli, cu restrictii la petreceri, tenis si biliard. Mai vine cu colici, cu varsaturi, cu diaree si atunci daca nu are cine sa te sustina este greu sa te mentii pe linia de plutire.
leut
Scris: Friday, July 7, 2006 7:46 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/15/2006
In cazul nostru, Alex a fost ca o implinire, ca o intregire a inimilor noastre.
Da, am intalnit cazuri in care venirea pe lume a unui copilas a insemnat "salvarea unei casnicii". Partea proasta e ca, dupa un anumit timp relatiile se racesc din nou si atunci ce te faci? Mai faci unul? Un copil nu ar trebui sa "tina o casnicie" pentru ca ce poate fi mai rau in cazul unei despartiri decat suferinta lor?uff
stele_pe_cer
Scris: Friday, July 7, 2006 11:22 AM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Eu cred ca daca relatia nu este destul de solida INAINTEA aparitiei copilului, atunci sansele de destramare a casniciei sau o atmosfera apasatoare sunt inevitabile.

Mai cred ca un copil implineste si intregeste o familie care are deja problemele rezolvate, sau mai bine spus nu are probleme majore de comunicare, intelegere si/sau respct.Un copil care vine intr-o famile ai carui membri se cunosc bine, are sanse mari sa cresaca intr-o atmosfera destinsa, plina de voia buna, pe cand familiile in care partenerii se cunosc de putin timp se pot ciocni de opinii diferite, divergente aproape de netrecut peste ele iar problemele pe care le pune venirea pe lume a unui copil nu poate decat sa agraveze lucrurile.Dar, ca in orice situatie, banuiesc ca exista si exceptii.Eu una, cunosc mai multe pereki care au ajuns in stadii urate de (ne)intelegere, decat familii care, in ciuda "grabei" cu care s-au aruncat in valtoarea familiei au reusit sa supravietuiasca.
Miri
Scris: Friday, July 7, 2006 12:06 PM
Nivel

Si acum sa va spun ce m-a indemnat sa deschid acest topic...
Prin anii '70- '80 femeile nu prea divortau,adica nu-si "lasau barbatii".Indurau multe ca sa pastreze famila unita,mai faceau cite un copl si sperau ca acesta sa il faca mai responsabil pe sotul care intirzia de la servici sau care le mai si batea...
"De dragul copiilor"....
O formula pe care am auzit-o de la o colega care,dupa ani de casnicie,plini de umilinte,s-a hotarit sa divorteze cind a ajuns la 50 si ceva de ani.O viata intreaga sperase ca sotul ei sa se schimbe,sa isi revizuiasca atitudinea fata de ea si de copii..."De dragul copiilor"s-a sacrificat si nu a rezolvat mare lucru.
Acum e o femeie libera,independenta,cocheta...iar sotul regreta amarnic1Doar ca prea tirziu!
In cazul acesta ,copiii nu au putut stabiliza familia!
stele_pe_cer
Scris: Friday, July 7, 2006 12:18 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Miri wrote:

In cazul acesta ,copiii nu au putut stabiliza familia!

In cazul acesta, copiii cred ca au devnit martiri in suferinta provocata de ambii parinti, "de dragul lor"plans ...
Miri
Scris: Friday, July 7, 2006 12:31 PM
Nivel

stele_pe_cer wrote:

In cazul acesta, copiii cred ca au devnit martiri in suferinta provocata de ambii parinti, "de dragul lor"plans ...

Ai dreptate!La momentul adevarului,i-au spus mamei ce mult au suferit in copilarie din cauza certurilor parintilor si duritatii tatalui...
g_nicoleta2000
Scris: Friday, July 7, 2006 12:33 PM
Nivel

Ahaaa, acum inteleg ce vrei sa spui, Miri. Pai daca te bate inainte de a avea copii ce te face sa crezi ca dupa aia se linisteste? Asta tine si de personalitatea fiecarei femei in parte, cat este de realista sau cat de visatoare.
Intr-adevar divortul era candva o rusine, zau daca pricep de ce!banghead. Matusile mele au fost toate maritate cu niste betivani ca tatal meu si nici una nu a divortat. Au stat intr-o casnicie de 2 bani nu cred ca de dragul copiilor cat de dragul lumii; mi se pare o prostie.
Lasa-l, frate, si fugi cat poti!
Miri
Scris: Friday, July 7, 2006 12:40 PM
Nivel

g_nicoleta2000 wrote:

Intr-adevar divortul era candva o rusine, zau daca pricep de ce!banghead.

Una din prejudecatile acelor vremi era urmatoarea:toate femeile care divorteaza sunt c....!Si vorbesc foarte serios!Se considera ca o femeie divorteaza pentru ca "are pe un altul"ras
Cite femei a distrus aceasta prejudecata si gura lumii care a intretinut-o!

Si ca sa nu fim off topic:eu consider, ca prin copii, o familie se implineste, nu atunci se pun bazele ei, ci mult mai devreme!
g_nicoleta2000
Scris: Friday, July 7, 2006 1:06 PM
Nivel

Interesant punct de vedere! Pai numai un roman putea privi o femeie divortata ca fiind c..... cuvant care nu inseamna CULT, nu?uff
Miri
Scris: Friday, July 7, 2006 1:10 PM
Nivel

g_nicoleta2000 wrote:
Interesant punct de vedere! Pai numai un roman putea privi o femeie divortata ca fiind c..... cuvant care nu inseamna CULT, nu?uff

Bineinteles ca asta inseamna!ras
fdianamaria
Scris: Friday, July 7, 2006 1:55 PM
Nivel

Inregistrat: 2/17/2006
leut wrote:
In cazul nostru, Alex a fost ca o implinire, ca o intregire a inimilor noastre.
Da, am intalnit cazuri in care venirea pe lume a unui copilas a insemnat "salvarea unei casnicii". Partea proasta e ca, dupa un anumit timp relatiile se racesc din nou si atunci ce te faci? Mai faci unul? Un copil nu ar trebui sa "tina o casnicie" pentru ca ce poate fi mai rau in cazul unei despartiri decat suferinta lor?uff

Asa-i...multi insa nu se gandesc la asta in momentul deciziei (de a avea un copil...) ci doar dupa. Si atunci, el pica la mijloc, adica e impins de la un parinte la altul, pana saracul copil nu mai stie ce sa creada. Cred cu tarie ca familia e bazata pe dragoste iar copilul vine doar ca un rezultat al ei. E o responsabilitate in plus, dar si o bucurie.
Iar daca se ajunge totusi la divort (oricare ar fi cauzele), cred cu foarte mare convingere ca puii trebuie sa stea doar la unul din parinti (stabilitatea mi se pare ffffff importanta in copilarie). Exemplul cel mai apropiat sunt eu si sora mea...
MNiko
Scris: Sunday, January 14, 2007 9:07 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Sotul meu provine dintr-o familie ca in exemplul lui Miri. Socrii mei sunt divortati acum, iar soacra mea care se tot vaita ca ce viata grea a avut cand era casatorita, spune ca a stat cu el ca sa se faca copiii mari. Pe de alta parte, sotul mi-a zis ca l-au enervat enorm mutarile si despartirile temporare ale parintilor. Nu-i pare rau ca au divortat parintii lui. Cu tatal lui nici nu vorbeste si nici nu vrea sa-l vada (la nunta noastra s-a dus la el si i-a spus ca se insoara, dar nu cumva sa-l prinda ca vine la nunta). Ce l-a enervat pe el a fost faptul ca soacra-mea nu a luat o decizie definitiva mai devreme si i-a tot purtat pe drumuri.

Iar ideea de a face copii pentru a tine o casnicie...mie mi se pare o prostie desi am un exemplu in care a mers (un unchi de-al meu), dar cred ca asta e un caz deosebit, poate chiar exceptia de la regula.
Kiki
Scris: Sunday, January 14, 2007 9:40 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

MNiko wrote:
...

Iar ideea de a face copii pentru a tine o casnicie...mie mi se pare o prostie desi am un exemplu in care a mers(un unchi de-al meu), dar cred ca asta e un caz deosebit, poate chiar exceptia de la regula.

A mers o data la nu stiu cate mii de cazuri. Poate sa imbunatateasca o relatie dar pe termen scurt, probleme vor iesi oricum la suprafata. Si decat sa chinui copilul, mai bine lipsa!
mommy
Scris: Sunday, January 14, 2007 10:40 AM
Nivel

Inregistrat: 11/18/2006
Miri wrote:

Una din prejudecatile acelor vremi era urmatoarea:toate femeile care divorteaza sunt c....!Si vorbesc foarte serios!Se considera ca o femeie divorteaza pentru ca "are pe un altul"ras
Cite femei a distrus aceasta prejudecata si gura lumii care a intretinut-o!

Si ca sa nu fim off topic:eu consider, ca prin copii, o familie se implineste, nu atunci se pun bazele ei, ci mult mai devreme!

Vai Miri, cata dreptate ai! Eu ma enervez groaznic cand vad cum unii inca mai intretin tot felul de prejudecati si discriminari. Si cel mai tare ma enerveaza chiar femeile care sustin astfel de aberatii, de parca ar vrea sa se razbune pentru suferinta lor asigurandu-se ca o vor indura si altele. toanerele
Eu nu cred ca un copil poate salva o casnicie pe termen lung, decat in cazuri exceptionale, in care poate chiar copilul era "elementul" lipsa...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.