Copil neastamparat
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mihaela2005
Scris: Sunday, August 19, 2007 11:27 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
bataus cearta cearta vreau sfaturi legate despre copilul meu in varsta de 9 ani.Este un copil mai neastamparat,vorbesc cu el, si el nu ma baga in seamna.CUM sa procedez; am vorbit frumos cu el, la-m si pedepsit dar tot de geaba nu are stare.
fdianamaria
Scris: Sunday, August 19, 2007 2:16 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/17/2006
Ups...al meu se incadreaza in definitia ta dar are doar 2 ani. Cred ca si mie mi-ar prinde bine niste idei...ras
g_nicoleta2000
Scris: Sunday, August 19, 2007 3:12 PM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
La noi functioneaza pusul in practica a fiecarei amenintari, adica nu stau prea mult la negocieri. Ii spun de 2 ori sa plece de unde nu trebuie sau sa lase jos din mana dupa care a treia oara o iau de o aripa si fugutza la ea in camera dupa usa.
Deci eu cred ca problemele apar mai ales din cauza ca se amenintza prea mult copilul fara sa aiba o finalitate. Mai vad in parc mamici care tipa si amenintza si-l fac pe copil in toate felurile dar .. nimic, mama in final nu face decat sa vorbeasca fara sa duca la capat nimic. Deci pedepsele si taierea unor drepturi se fac de fiecare data cand ii spun de 2 ori si ea nu ma asculta.

Eu am copil rezonabil, am obsrervat ca daca in parc sunt copii care testeaza mult devine si ea mai curajoasa in a nu ma asculta deci imediat devine maimutzica si imita comportamentul negativ, atata doar ca eu nu amenint prea mult, cand spun ca plecam o si facem!

fermitate mamici, fermitate!pupici
MNiko
Scris: Sunday, August 19, 2007 4:47 PM

g_nicoleta2000 wrote:

Deci eu cred ca problemele apar mai ales din cauza ca se amenintza prea mult copilul fara sa aiba o finalitate. Mai vad in parc mamici care tipa si amenintza si-l fac pe copil in toate felurile dar .. nimic, mama in final nu face decat sa vorbeasca fara sa duca la capat nimic. Deci pedepsele si taierea unor drepturi se fac de fiecare data cand ii spun de 2 ori si ea nu ma asculta.

Si eu cred la fel si am observat de multe ori acelasi lucru ca si tine. Mereu incerc sa nu amenint degeaba, doar ca sa "imi racesc gura de pomana" si cand suntem noi 2 merege mereu tactica asta. Stie ca ma tin de cuvant si daca i-am promis ceva atunci o sa si fac acel lucru. Cand mai usnt si altii pe langa noi nu ne iese mereu pt ca mai intervine cate cineva "binevoitor", dar am inceput sa ma impun fara sa-mi mai pese de ceilalti.
Eu si sotul mai tinem cont de un lucru: daca unul din noi a pedepsit-o si a pus-o la colt(asta e metoda noastra de pedeapsa) atunci doar cel care a impus pedeapsa ii si da voie sa plece de la colt la sfarsitul pedepsei si ii explica inca o data de ce a fost pedepsita.
Cristy
Scris: Sunday, August 19, 2007 6:42 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/8/2007
Mihaela, eu una cred ca ar trebui sa analizezi putin situatia si sa vezi cand, cum si de ce copilul reactioneaza cu reactionaza....

Uneori pedeapsa nu este solutia, mai ales ca un copil de 9 ani nu mai poate fii usor modelat sau amenintat...

Daca a fost dintotdeauna asa, va fii foarte greu sa il educi, cel putin nu asa cum doresti. Dar daca comportamentul lui s-a schimbat in ultima perioada, inca mai poti actiona, verifica anturajul, cu ce si cu cine se joaca copilul... ce activitati are... care ii sunt "sursele de inspiratie" si acolo trebuie sa tai....

Incearca sa vorbesti mai mult cu el, despre subiecte ca il intereseaza pe el pentru inceput, incetul cu incetul schimband subiectele cu cele ce te intereseaza pe tine ( sa aflii de la el)... apropie-te de el nu prin tipete, amenintari sau pedepse... cu vorba buna si cu muuuulta rabdare, nu uita un lucru copii nu vor reactiona imediat.. uneori poate dure si luni de zile....

Si nu uita un lucru .... copii in ziua de astazi vor parinti cool cool cool poate daca vei fii mai mult implicata in viata baiatului va ve-ti apropia unul de calalalt....thumright

Mult succes si bine ai venit pe forum Mihaela...flowers
daniela
Scris: Thursday, February 14, 2008 4:09 PM

Salutare sunt Dana am 2 baietei nazdravani ,cel mare in martie face 3 anisori si juniorul are doar 2 luni(nici botezul nu lam facut inca,e doar un ingerasangel )si nu stiu ce sa mai fac e un subiect chiar interesant.baietelul meu e un obraznic de nu are pereche am incercat cu tot felul pedepse: ,fara desene ,jucari aruncate la gunoi etc,si degeaba parca e mai rau ,deci vreau sa va spun ca nici cu bataie cu nimic nu merge,nu stiu ce draku sa mai facplans plans plans.cu exceptie ca cu bebelul e un dulce,il pupa,e cuminte cu el.macar atat .chiar nu e gelos.in fine asta e o sa razolvam noi cumva.vam pupat.oricum cele mai mari bucurii din lumea pe care o traim nu e faima,bogatia ci fiintele astea mici si firave.asa ca sunt o mama bucuroasa de 2 baietei boyla revedere bye bye bye
mihaela75
Scris: Thursday, February 14, 2008 4:35 PM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2006
daniela wrote:
,nu stiu ce draku sa mai facplans plans plans.

hohot hohot hohot Stiu ca nu e de ras dar nu ma pot abtine ai o postyare asa candida si dulce si de-odata apare disperarea drakului hohot eu nu mai stiu cum e la 3 ani , poate fetele te ajuta cu sfaturi pupici
AmethystRain
Scris: Thursday, February 14, 2008 6:38 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 12/6/2007
Eu cu a mea (are 2 ani si 8 luni) fac asa:
-confisc jucaria care ii place repetandu-i de multe, multe ori de ce am facut asta (si o tin suficinet de mult-cateva zile iar cand i-o dau, ii reamintesc de ce i-am luat-o si ii spun ca, daca va face din nou, din nou "voi trimite jucaria de acasa")
-ii spun ca m-a suparat si ii explic pentru ce si o tratez cu indiferenta, repetandu-i atunci cand vrea sa imi vorbeasca, cum ca "sunt suparata pt ca ai facut asa si asa" (la inceput, parea ca nu-i pasa, dar am vazut ca se supara si plange daca o las singura si ii inchid usa; in plus, incearca sa imi atraga atentia tragand de mine etc.,dar nu are efect, o vreme o ignor si ii repet ca sunt suparata)
-dupa un timp, cand ne impacam (stie sa isi ceara scuze si mereu zice ca " a fot un accident"- cred ca avazut la desene), ii explic de ce am fost suparata si o pun sa promita " nu mai fac"
Fireste, dupa un timp, face alte nazbatii si o luam de la capat. Ajung si sa tzip la ea!!!nervi
Nu uit insa de laude cand face ceva bun (primeste fooarte multe felicitari cand face la olitza care "canta de bucurie"-are un senzor muzical) si primeste recompense, dar nu totdeauna (cu olita, vreo saptamana a primit cercelusi, diadema, inel de printesa, bile de plastic dupa fiecare reusita. Apoi am rarit recompensele care "sunt la magazin" pana le-am eliminat)
Sigur e loc de mai bine...astept sugestii!
Pfuaaai, dar ce m-am intinsalcool

Succes Daniela si rabdaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaare!flowers
Lilly of the valley
Scris: Thursday, February 14, 2008 7:53 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
La 3 anisori, copiii nu pot avea prea mult timp astampar. Si totusi chiar nu sta nici o clipa locului?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.