copiii si televizorul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mela
Scris: Wednesday, November 22, 2006 2:42 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 11/19/2006
a mea se uita la reclame si la muzica,dar doar daca e plictisita.
tv-ul e sus,nu are cum sa ajunga la el,dar daca e ceva ce-i place mult,se catara pe canapea si ajunge cam la 1 m de el.de obicei,sta deschis pe muzica,sa avem si noi un fundal sonor ras
MNiko
Scris: Wednesday, November 22, 2006 8:53 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
La fel si Cristina. Se uita doar la anumite reclame. Si doar la anumite melodii, ca sa danseze. Si la cumparaturi daca aude vreo melodie care ii place incepe sa danseze. In schimb se tot uita la stiri si la talk-show-uri. Poate ca mai mult decat mine.
g_nicoleta2000
Scris: Wednesday, December 13, 2006 1:12 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/14/2006
Un articol deosebit de interesant din ziarul Adevarul:

Reclamele au un impact negativ asupra copiilor
Sabina Tudor

Raportul numit "Comercializarea copilariei" atrage atentia asupra modului în care reclamele schimba perceptia copiilor despre lumea înconjuratoare, pentru ca sunt expusi agresiunii publicitare la vârste prea fragede. Copilaria e serios amenintata de agresivitatea reclamelor, dezvaluie un raport comandat de arhiepiscopul de Cantebury, comentat ieri de cotidianul britanic "The Telegraph", care avertizeaza ca impactul asupra copiilor este mult mai puternic decât îsi închipuie parintii lor. Înca de când sunt bebelusi, ei vad reclame televizate si panouri publicitare pe strazi sau în parcuri.
Pe la doi ani, aproape orice copil poate fredona unele melodii din reclame, mai ales pe acelea ce promoveaza produsele destinate celor mici.
Pe la patru ani nu mai manânca nicio mâncare care n-a "dansat" pe micile ecrane.
La 10 ani, copiii nostri recunosc imediat sute de branduri (McDonald's, Barbie, Coca-Cola, Tubbies, M&M si altele asemenea), dar nu deosebesc o rata de o gâsca sau o capra de o oaie.
Ideea de sex, sugerata la vârste fragede
Papusile pentru fetite sunt îmbracate sumar si au o multime de accesorii pentru aranjarea parului, pentru colorarea unghiilor, pantofi de schimb si lenjerie sexy, toate pentru ca "sa fie frumoase".
Nu e de mirare ca, pe la cinci ani, o fetita din ziua de azi stie deja ca fetele trebuie sa se "dichiseasca" doar ca sa placa baietilor.
De aici si pâna la ideea de sex nu mai e decât un pas.
Când se fac mai mari, pe la 11 -12 ani, micutii nostri îsi organizeaza "întâlniri fierbinti" imaginare, în cadrul unor jocuri video care poarta nume banale si par absolut nevinovate. Rezultatul? Adolescenti complexati, care, în loc sa se plimbe prin parc, îsi dau întâlniri "pe net" si discuta pe "chat" în miezul noptii.
Copiii platesc pretul
Aparent, parintii sunt "victimele" pe care le vizeaza companiile. Dar, dupa cum semnaleaza raportul, milioanele de dolari folosite pentru a realiza reclame ce se adreseaza celor mici nu fac decât sa alieneze noile generatii, care îsi fac o impresie distorsionata despre viata si sensul ei. si e pacat!
Copiii trebuie sa ramâna copii si, daca trebuie, sa se transforme abia mai târziu în "consumatori".
stele_pe_cer
Scris: Wednesday, December 13, 2006 1:27 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
g_nicoleta2000 wrote:

Aparent, parintii sunt "victimele" pe care le vizeaza companiile. Dar, dupa cum semnaleaza raportul, milioanele de dolari folosite pentru a realiza reclame ce se adreseaza celor mici nu fac decât sa alieneze noile generatii, care îsi fac o impresie distorsionata despre viata si sensul ei. si e pacat!

Pai, cam asta e si ideea, de a "imbolnavi" generatiile viitoare, ca lumea nu are nevoie de oameni sanatosi si destepti, ci de prosti care sa joace dupa cum li se canta...Imi vine sa ma pup ca n-am teveusic , kit ca sunt o exceptieyes !
taki
Scris: Friday, December 22, 2006 1:57 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Sasha a inceput sa se uite la reclame. Avem si una care ne place foarte mult ras ( Pepsi, cea cu citricele vorbitoare ).

Si cand asculam muzica trebuie sa fie neparat rimata ca sa dansam, altfel....nu
mihaela75
Scris: Saturday, December 23, 2006 4:47 AM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2006
stele_pe_cer wrote:

.Imi vine sa ma pup ca n-am teveusic , kit ca sunt o exceptieyes !

Bucura-te cat mai ai timp ca acusica vine Mateias cu idei de inoire a casei.La gradi se comenteaza desenele animate cum comentam noi telenovelele la o cafeasic Deci n-o sa ai incotro si o sa iei pana la urma.Si eu cat eram acasa credeam ca o sa mor o zi fara tv si aici sa nu-l vad. Thumb down M-am dezintoxicatras
codruta
Scris: Saturday, December 23, 2006 8:26 AM
Nivel

taki wrote:
Sasha a inceput sa se uite la reclame. Avem si una care ne place foarte mult ras ( Pepsi, cea cu citricele vorbitoare ).

Si cand asculam muzica trebuie sa fie neparat rimata ca sa dansam, altfel....nu

astea de la pepsi si la noi au efect de hipnozahohot

Nu pot sa zic ca sta toata ziua cu ochii in tv, ca n-o intereseaza. Dar are atentie distributiva: se joaca in treaba ei si daca aude o reclama cunoscuta se intrerupe si sta supercuminte pana e gata.
A, si mai face ceva: se joaca cu telecomanda si apasa butonul de volum maxim, apoi o cuprinde frica si arunca telecomanda si se cuibareste in brate la mine.E scumpa-scumpa cand face asapupici
kali
Scris: Saturday, December 23, 2006 9:43 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Daca pana acum o luna Alexia era complet dezinteresata de t.v., acum deja are si ea chestii care o captiveaza. Prima pe lista ar fi reclama de la Orange share (aia cu 2 maimutoi care impart o guraras). Pentru ea lasa tot.
Apoi a facut o pasiune pentru Tom si Jerry. Imi cere sa-i pun, stigand "chit-chit" si aratand cu degetul la t.v. pana ma conformez (de fapt la ea suna ceva de genul "zii-tzi").
Si ultima favotita, dar nu cea din urma, muzica popularabanghead banghead pe care danseaza cu foc si chiuie. Este ceva cu totul diferit in comportamentul ei decat atunci cand danseaza pe muzica ritmatadance
Eh, si uite asa ne umplem dimineata.
AdrianaC
Scris: Saturday, December 23, 2006 11:52 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Eu incepand de astazi i-am interzis complet televizorul lui Alice pentru ca incepuse sa spuna ca ii e teama sa se culce la ea in camera ca vin monstrii si stafiile.

Azi mut televizorul la bucatarie angry
g_nicoleta2000
Scris: Saturday, December 23, 2006 12:16 PM
Nivel

Muzica populara de pe Etno tv este in programul nostru zilnic. La trezire vine la noi in camera si in vrea NA-naaaaa; se batzaie 5-10 minute timp in care noi avem mai furam o clipa de somn dupa care gataaaaa vrea "lalic" si "papa". M-a uimit bucuria cu care asculta muzica populara, de obicei la socrii mei asculta populara dar acum vrea si acasa.
Marti sau miercuri dimineata cand am deschid tv-ul pe etno canta o doamna un colind deosebit. Alex a stat si s-a uitat la ea perfect nemiscata, era vrajita.. imi pare rau ca nu stiu cum o chema pe doamna si cum se intitula colinduloare

Saraca Alice, greu cu monstri, mai aveam niste prieteni cu exact aceeasi problema. La inceput au incercat sa-i spuna ca nu exista si mai rau faceau ca nu se mai intelegeau cu copila. Educatoarea i-a scos din incurcatura, le-a spus ca nu trebuie sa-i spui ca-s prostii de la tv ci ca la copii cuminti nu vin niciodata, sa-i citeasca o rugaciune care sa o apere sai sa-i puna in camera o iconita special cumparata impotriva monstrilor. Dupa ce i-au cumparat iconitza fata era asa de increzatoare ca monsirii nu o mai pot "ataca"yes .
Pupici lui Alice si numai vise cu ingerasi.
mommy
Scris: Saturday, December 23, 2006 1:24 PM
Nivel

Inregistrat: 11/18/2006
Mihaita adora reclamele. Muzica si desenele animate mai putin. Ii mai plac sitcomurile romanesti, unde se vorbeste cu intonatie, este foarte atent. Si ii mai plac prezentatoarele sau modelele tinere si zambitoare, rade la ele. Si mai rade cand vede copii sau catei, de fapt chiuie. Si cand mai vede pe monitor poze postate de voi cu piticii, sa vedeti ce mi se urca in brate sa vada mai bine si chitaie...bounce
Tina
Scris: Saturday, December 23, 2006 3:54 PM

Pai sa v-o spun si eu pe a mea...reclamele sunt viata ei, am descoperit intr-o zi ca doar asa statea cuminte in scaunel la masa, si de atunci a devenit addicted...parca e drogata, vine in fuga din fundul casei daca aude ca-s reclame la vreun televizor ( sa-si rupa gatul si nu alta )...cert este ca stiu ca nu e ok dar sunt momente cand doar in felul asta o pot tine cateva secunde langa mine, s-o imbrac sau mai stiu eu ce. Pt. ca altfel e intr-o fuga continuua. Iar la faza cu imbracatul, a devenit un chin, nu-i place si punct, aproape se tavaleste pe jos in timp ce o imbrac si urla...credeti ca as putea sa nu-i ofere mama o portie de reclame????banghead Dar sincer, disperarea ei in a vedea aceste reclame, ma sperie; doctora mi-a spus ca explcatia este ca in reclame, imaginile se succed cu mai mare repeziciune decat la un film sau mai stiu ce altceva si ca nu ar fi in neregula.uff
stele_pe_cer
Scris: Saturday, December 23, 2006 3:59 PM
Nivel

mihaela75 wrote:

Bucura-te cat mai ai timp ca acusica vine Mateias cu idei de inoire a casei.La gradi se comenteaza desenele animate cum comentam noi telenovelele la o cafeasic Deci n-o sa ai incotro si o sa iei pana la urma.Si eu cat eram acasa credeam ca o sa mor o zi fara tv si aici sa nu-l vad. Thumb down M-am dezintoxicatras

Eu cred ca ma voi descurca si fara teveu si cand va merge Matei la gradi.Si asta pt.ca va vedea desene animate la bunici (vecinii nostrisic) , la ore bine stabilite, nu cand vrea el si de cate ori vrea el.Plus ca va putea viziona si acasa desene animate la calculator sau poate ca kiar voi reinstala tv-tunerul.Pana atunci insa, mai e destul timp si...ma bucur de avantajele teveului lipsasic !
sousourel
Scris: Sunday, December 24, 2006 1:59 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
kali wrote:
Daca pana acum o luna Alexia era complet dezinteresata de t.v., acum deja are si ea chestii care o captiveaza. Prima pe lista ar fi reclama de la Orange share (aia cu 2 maimutoi care impart o guraras). Pentru ea lasa tot..

Msi stiu pe unul ras
katy
Scris: Sunday, December 24, 2006 2:36 PM

Si Luanei ii era frica de monstri chiar daca nu se uita mult la TV, insa i-am cumparat de la Ikea o frunza deasupra patului si i-am explicat ca rolul ei este de a-i apara somnul si sa viseze frumos. Anul trecut a renunta la frunza cand a vazut la noi la birou cum se fac desenele animate, filmele si reclamele. E bine ca intelege asta, am scapat de explicatiiras .
On topic, Luana se uita in vara la TV mult, nu voia nici sa iasa afara, insa de cand cu grupa pregatitoare la gradi e mai preocupata sa-si faca temele si se uita la maxim 3 seriale pe zi, doar la Minimax, i-am scos Cartoon Network, e cel mai cumplit program pentru copiinervi Si in weekend, dimineata si seara leneveste mai mult in fata TV-ului.flowers
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.