copiii si televizorul
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Scris: Monday, November 20, 2006 5:54 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
este sau nu ok dpdv medical sa lasam copiii mici la tv? prin medical ma refer la radiatii si la modul in care poate afecta vederea... piciul meu sta absolut fascinat in fata tv-ului... in special la reclame se lasa liniste in casa, cad jucarii, se opreste mergatorul, nu se mai aude nici musca... ehe, bine,se aude... televizorul!ras
piciul meu sta foarte aproape de tv, nu de alta dar de obicei sta in mergator si se tot apropie de el... eu il trag mai departe, el se duce tot langa ecran... cand sta iun tarc sau in patut sunt cel putin 3-4 m distanta dar...
este bine sau nu? ii afecteaza sau nu?
MNiko
Scris: Monday, November 20, 2006 8:22 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Din punct de vedere medical nu stiu daca e bine sau nu. Dar eu cred ca ceva tot ii afecteaza daca stau la distante asa mici. Stiu sigur ca distanta minima recomandata fata de monitorul calculatorului este de 60 cm (oare cine poate s-o respecte? Eu nu!). Asa ca ma gandesc ca si la tv o fi la fel. Ca sa evit cat de cat statul asa de aproape de tv, eu am luat o comoda mai inalta si n-am mai pus televizorul pe margine, astfel incat Cristina tebuie sa se departeze macar un metru ca sa vada reclamele( ca si la tine devine statuie in fata televizorului).

MNiko attached the following image(s):
img_1537.jpg

mihaela75
Scris: Monday, November 20, 2006 8:28 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
eu am vreo trei zile de cand nu mai deschit tv-ul ziua.Daria mea devenise prea atasata de dumnealui, il iubea mai mult decat pe minesic O puneam la 2 m distanta si in doua secunde o gaseam lipita de el.plans Si mai ales daca il inchideam incepea sa se agite sa faca urat asa ca am zis GATA,pana la o data viitoareoare
Maria & Mario
Scris: Monday, November 20, 2006 9:49 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Eu sunt fericita. Maria nu prezinta nici o atractie pentru Tv. poate 5 minute de reclame sau maxim 10 de desene animate sau copii * emisiuni cu copii *. Stiu ca nu e bine ca in camera copilului sa fie orice tip de aparat media ( emit unde chiar si atunci cand nu sunt deschise), iat Tv sigur dauneaza vederii .
Sper sa nu ..... cobesc si sa o vad de maine tv dependenta ! hohot
Kiki
Scris: Monday, November 20, 2006 9:56 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Si eu sunt happy! Daca e deschis TV bine, daca nu, la fel de bine. Isi face de lucru cu altceva! Nu mai vine asa aproape de el, se batzaie daca aude muzica, se uita la el daca e vreo reclama...cam atat.
delfinasa
Scris: Tuesday, November 21, 2006 6:13 AM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Ooo, pai fii-mea dis-de dimineata cand se trezeste si coboram jos, dupa ce papa e toata pe tv, stie sa-i dea drumul, are desenele ei la care se uita pana iesim afara, la altele nici dac-o fortez nu sta...are si un dvd preferat, m-a capiat de tot cu el, in fiecare zi i-l pun ca altfel imi demoleaza si dvd-ul si urechile...dupa ce butoneaza dvd-ul de-l gasesc bazdacii ca nu stiu cum mai merge, vine cu carcasa la mine si mi-o da si daca nu execut, se pune pe jos si se jeleste sau incepe sa-mi scoata tot de prin dulapuri, sa-mi caute-n gunoi si altele de-mi vine sa-mi dau pumni in cap banghead...i-am luat si carticele si jucarii cu soricioaica ei, dar daca n-o vede si-n actiune, sa danseze cu ea, sa cante, nu avem liniste-n casa...aaa, si eu fac bicepsi cu ea punand-o din fata tv-ului in canapea, ca nu poate sa stea fara sa danseze si sa vorbeasca tete-a-tete cu toate animalele din desene ras.
mihaela75
Scris: Tuesday, November 21, 2006 6:27 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
hohot deja e mare si n-ai ce face ,eu respir un pic pana...la o data viitoare dar sunt sigura ca asta ma asteapta si pe minealcool
Kiki
Scris: Tuesday, November 21, 2006 8:13 AM
Nivel

Mai Mihaela, e mortala delfinasa ta! hohot hohot hohot
Cris-DL
Scris: Tuesday, November 21, 2006 10:17 AM
Nivel

Inregistrat: 10/4/2006
delfinasa wrote:
Ooo, pai fii-mea dis-de dimineata cand se trezeste si coboram jos, dupa ce papa e toata pe tv, stie sa-i dea drumul, are desenele ei la care se uita pana iesim afara, la altele nici dac-o fortez nu sta...

da, cunoastem ras

Deea cum se trezeste spune: "da dumu la tiodu asta" ... nu are rabdare, ia telecomanda si butoneaza, pana gaseste reclame .... se termina reclama pe postul respectiv, cauta alte reclame si tot asa, pana nu mai gaseste deloc si se da jos din pat .... altceva nu o pasioneaza la Tv...... aaaaa, ar mai fi ceva, melodia de la o telenovela, nu stiu cum se numeste dar tipa prin casa : "a `nceput Sidonia" cine-o o fi, ea stie si mamai-sa binenteles cyclops
TatyKS
Scris: Tuesday, November 21, 2006 10:45 AM
Nivel

Inregistrat: 3/1/2006
Delfinasa...ar trebui sa scrii o carte cu "Nazbatiile copiilului meu"...nu ti-ar ajunge 200 de pagini ras la doar 1 an si 4 luni aproape. Ma distrez de fiecare data cand povestesti ce face Karinapupici pupici Kari ii transmite multi pupici dulcipupici pupici pupici

Cris , si Kari a mea tot doar de reclame e pasionata si de muzica...in rest nu se uita.
danab
Scris: Tuesday, November 21, 2006 11:32 AM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Kiki wrote:
Si eu sunt happy! Daca e deschis TV bine, daca nu, la fel de bine. Isi face de lucru cu altceva! Nu mai vine asa aproape de el, se batzaie daca aude muzica, se uita la el daca e vreo reclama...cam atat.

Si Miru la fel, mai danseaza cand aude muzica, se uita la copii sau la desene animate (cand o tin eu in brate, special), dar in rest nu o intereseaza. Eu nici nu am lasat tv cu sonor sa o atraga.
Aaaa, butoanele in schimb sunt foarte interesante chatten2much
Kiki
Scris: Tuesday, November 21, 2006 11:33 AM
Nivel

Da, corect! Am uitat de butoane! banghead
TatyKS
Scris: Tuesday, November 21, 2006 12:15 PM
Nivel

Parca mai e deschis un subiect cu "TV -ul si copii"...haideti sa nu incepem si noi sa deschidem zeci de topicuri asemanatoare...Cine se ocupa de chestia asta?pupici pupici Sper ca nu va suparati pe mine...imi dadeam si eu cu parereapupici
Andi&Mariuca
Scris: Tuesday, November 21, 2006 12:39 PM
Nivel

Taty si eu retin ca am citit mai demult pe undeva despre asta dar cum nu am gasit topicul si ma intereseaza problema, am zis sa deschid unul nou. daca gaseseti link-ul, pune-l aici si se va discuta acolo!
TatyKS
Scris: Tuesday, November 21, 2006 12:46 PM
Nivel

O sa ma chiunui sa caut...si il pun

Unul e asta....http://forum.7p.ro/Default.aspx?g=posts&t=1806
si unul e asta unde s-a discutat mai multicel...http://forum.7p.ro/Default.aspx?g=posts&t=112
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.