Copii cu conturi pe Facebook

Options Copii cu conturi pe Facebook
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Cera
Postat: Wednesday, May 20, 2015 8:24 PM

Nivel: Membru

Intrat: 6/3/2013
Postari: 20
Locatia: Bucuresti
Nici eu nu cred ca Facebook-ul este harmless pentru copiii pana pe la 13-14 ani. Stiu, e greu sle explicam ca nu avem nimic impotriva lor, ci doar incercam sa ii ferim de un potential pericol atunci cand si "colegul de banca are" si mai nu stiu ce prieten...Iar varianta ca le-am facut cont si il acceseaza doar de acasa si sub supravegherea noastra este, spun din proprie experieta, nerealista. Nu-i impiedica nimic sa acceseze de pe device-ul altui coleg sau sa isi faca un cont incongnito. Cred ca cel mai bine ar fi sa ii lamurim cumva (nu stiu cum, daca as stii as fi cel mai intepelpt om din lumeAngel ) ca nu le foloseste la nimic contul asta si ca pot tine legatura cu prietenii lor (reali, vizibili si cunoscuti cat de cat si de noi) prin telefon sau "pe viu". Dar astea sunt vise si frustrari de parinte care nu are o solutie la problemele stringente pe care ni le pune educatia unui copil in zilele astea :)
t-mihaela
Postat: Wednesday, May 20, 2015 10:06 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Eu pe ai mei nu-i las online .Le distrag atentia cu altele.Pe Diana am lasat-o pe Fb la 14 ani si am urmarit-o un timp dar fix cand am capatat incredere in ea mi-a facut pozne.plans So ,lectia invatata e ca niciodata sa nu ai incredere,daca la 14-15 ani e ok sa aiba Fb stati totusi in umbra cu ochiul din ceafa treaz cyclops
bereea
Postat: Thursday, May 21, 2015 9:15 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22768
Ale m-a intrebat daca poate sa aiba si ea facebook. Raspunsul meu a fost "nu " al ei "ok, mami". Nu voi fi de acord mult , mult timp de acum inainte.
mirela74chris
Postat: Thursday, May 21, 2015 12:15 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8601
Locatia: Constanta
bereea wrote:
Ale m-a intrebat daca poate sa aiba si ea facebook. Raspunsul meu a fost "nu " al ei "ok, mami". Nu voi fi de acord mult , mult timp de acum inainte.

Si o sa te trezesti ca si-a facut unul pe ascuns.Sau poate nu.Dar copii din ziua de azi sunt foarte inventivi.Eu am patit-o cu Diana.Ii stergeam un cont,dupa un timp descopeream ca si-a facut altul si tot asa.(Faza e ca isi facea contul la scoala,in orele de informatica,pentru ca acasa eram mereu cu ochii pe ea)Pana cand am lasat-o sa foloseasca.Bineinteles cu conditia ca eu sa am acces.Asa ca fii cu ochii in patru.
Cu Razvan nu am mai patit la fel.Are cont,nu il prea foloseste.Are doar colegi si familie in lista lui.El e baiat.E mai interesat de sport.Si isi petrece timpul liber afara,la joaca cu prietenii.
bereea
Postat: Friday, May 22, 2015 9:22 AM

Deocamdata nu prea cred, o sa vad ce-mi rezolva viitorul.
KarlaM
Postat: Saturday, May 23, 2015 10:43 AM

Intrat: 4/16/2015
Postari: 25
A mea are Facebook. Dar am încredere în ea, nu face surprize.
bereea
Postat: Saturday, May 23, 2015 11:06 AM

KarlaM wrote:
A mea are Facebook. Dar am încredere în ea, nu face surprize.

Pana la proba contrariaLol

Nu e vorba de incredere ci de varsta prea mica si pierderea fara folos a timpului.
t-mihaela
Postat: Sunday, May 24, 2015 2:40 AM

Increderea 100% e o povara prea mare pe umerii lor.
aurishta
Postat: Sunday, May 24, 2015 9:43 AM

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
t-mihaela wrote:
Increderea 100% e o povara prea mare pe umerii lor.
Asa este! Un copil ramane un copil, el nu are taria pe care am crede si am vrea s-o aiba, chiar daca pare asa! Un ochi vigilent trebuie sa priveasca mereu din umbra!
Josefina
Postat: Sunday, May 24, 2015 12:34 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/12/2015
Postari: 144
Eiii,copii si copii!Gossip
Fiecare e unic si reactioneaza particular la pericolele din umbra sau nu.
Nu putem generaliza problemele unora ca fiind comune tuturor; mai sunt copii(spre disperarea celor care i-ar trage spre rele) care au discernamant,responsabilitate fata de viata lor.Chiar,ar trebui sa mai vorbim copiilor de aceste valori,inante de a-i alinia ,potential,delicventei.

Treaba e ca facebookul este un mediu bun pentru raufacatori sa strice copiii si nu este absolut necesar pentru viata lor,deci s-ar putea lipsi de el.Parerea mea,daca as fi copil pe vremea asta!NuStiu
KarlaM
Postat: Sunday, May 24, 2015 7:23 PM

Intrat: 4/16/2015
Postari: 25
Când spun încredere,nu vreau sa spun ca o las de capul ei...Ca oricum facebook - ul ei e conectat si la tableta ei si vad notificarile. Si asa intra lunar!yes
aurishta
Postat: Sunday, May 24, 2015 10:57 PM

Karla, cati ani are copilul tau?
t-mihaela
Postat: Monday, May 25, 2015 2:38 AM

Din partea mea puteti sa-i lasati pe fb din fasa salut
aurishta
Postat: Monday, May 25, 2015 9:27 AM

t-mihaela wrote:
Din partea mea puteti sa-i lasati pe fb din fasa salut
ras Hilar Hilar Lol
Lilly of the valley
Postat: Monday, May 25, 2015 10:29 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
bereea wrote:

Nu e vorba de incredere ci de varsta prea mica si pierderea fara folos a timpului.

Exact!
Copilul trebuie antrenat in tot felul de activitati. Golul de timp trebuie umplut cumva. Si nu e suficient sa i spui sa lase fb.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed