Copii care au nevoie de ajutor
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Alyna
Scris: Tuesday, May 6, 2008 8:45 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/15/2006
Aproape zilnic la Maternitatea Cuza Voda din Iasi cate o mama asteapta mila personalului pentru a capata cateva hainute pentru bebelus si astfel sa poata pleca acasa. Dupa cum a afirmat si managerul Maternitatii Cuza Voda, dr. Vicuta Todosiciuc, aceste mame sunt atat de sarace incat hainele pentru micut, strictul necesar, si banii de transport pana la domiciliu sunt un lux. De aceea, personalul medical a denumit cateva saloane din maternitate Valea plangerii. Lunar, managerul Todosiciuc aproba cel putin 10 foi de parcurs pentru transportul cu ambulanta unitatii medicale a acestor mame catre domiciliu. In aceste conditii, apare o problema destul de grava, si anume abandonarea bebelusilor in spital. In majoritatea cazurilor asistentul social din maternitate reuseste sa convinga mama si familia acesteia sa nu abandoneze copilul.

"Este groaznic sa vezi cum o mama nu are bani ca sa cumpere copilului cateva hainute ca sa-l duca acasa. Sunt destule mame care nu pot pleca din maternitate tocmai din acest motiv. In unele cazuri, punem noi mana de la mana bani si le cumparam hainute sau apelam la mamele care au o situatie buna sa-si faca o pomana cu acesti copii. Iarna este si mai grava situatia, pentru ca nu poti trimite din maternitate un nou-nascut doar cu cateva hainute pe el. Asteptam mila oamenilor pentru a ajuta si aceste mame", a declarat una dintre asistentele de la Maternitatea Cuza Voda ce are in ingrijire astfel de mame. Managerul Vicuta Todosiciuc a discutat cu sefii clinicilor si pentru aceste mame se fac eforturi ca la externare sa primeasca macar cateva cutii cu lapte praf pentru hrana bebelusului. "Pana acum avem inregistrate 90 de cazuri, dintre care 80 sunt din judetul Iasi. La toate se pune problema sa cautam hainute pentru a imbraca sugarii. Sunt mame extrem de sarace care nu-si permit luxul de a avea macar cativa lei in buzunar sa plateasca transportul pana la domiciliu. Facem cheta pentru hainutele sugarilor aflati intr-o astfel de situatie si mamele impreuna cu copilul sunt transportate acasa cu salvarea unitatii. Lunar semnez cel putin 10 foi de parcurs pentru aceste mame. In aceste familii este o saracie crunta. Nu pot sa-mi imaginez cum sunt crescuti acesti copilasi. Avem si situatii cand mamele nu sunt primite acasa cu sugarii si atunci trebuie sa ducem munca de lamurire cu familie pentru ca mama sa nu abandoneze copilul. Sunt situatii disperate", a declarat dr. Vicuta Todosiciuc.

Sursa:http://www.ziuaiasi.ro/articol.html?show=all&id=10980

Voi merge saptmana viitoare si ma voi interesa daca sunt astfel de mame in maternitate si daca da,voi dona toate hainele mici ale lui Matei.Imi pare rau ca nu am facut asta mai devreme...Daca mi se va oferi sansa,voi si boteza astfel de bebelusi..Iddea de baza e ,ca,daca aveti posibilitatea,faceti o fapta buna si vizitati maternitatile din orasul vostru si donati acolo hainutele,ca e intr-adevar nevoie de ele...Poate,astfel,o mama necajita,nu-si va mai abandona copilul...Daca o sa fie nevoie,voi posta aici,cazuri de mamici nevoiase,voi atasa poze cu dansele si bebeii,impreuna cu adresa la care locuiesc si cei care vor,sa le ajute.Mai ales ca anul care vine voi face stagiul de obstetrica,voi avea ocazia sa cunosc astfel de mamici,pe care,le putem ajuta,fiecare cum poate..
stele_pe_cer
Scris: Wednesday, May 7, 2008 11:10 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Alyna wrote:

Voi merge saptmana viitoare si ma voi interesa daca sunt astfel de mame in maternitate

Ceva vesti despre mamele si copilasii din Cuza Voda?
stele_pe_cer
Scris: Wednesday, May 7, 2008 11:10 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Ceva vesti?
ingerash
Scris: Thursday, May 8, 2008 5:53 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Eu de 2 ani donez haine la orfelinate si la o fundatie.Bravo Alynafirstprize firstprize firstprize ,daca fiecare am face macar o donatie de cateva hainute cazuri din acestea nu vor mai fiangel
Este trist ce se intamplacry ,dar ajunse acasa ce le ofera ?Trebuie sustinute cumva si de atunci incolo.Sau luata legatura cu fundatiile din oras.
Alyna
Scris: Thursday, May 8, 2008 6:05 PM
Nivel

stele_pe_cer wrote:

Ceva vesti despre mamele si copilasii din Cuza Voda?

Voi merge saptamana viitoare,deoarece sapt asta nu s-a putut iar maine plec din judet.Promit sa va tin la curent cu gasesc prin spitalflowers
greta
Scris: Tuesday, July 15, 2008 2:21 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
DIN MAI SI PINA ACUM NU AI MAI SPUS NIMIC DE ACEI BEBEI? SI EU SUNT DIN IASI SI AS PUTEA DONA HAINUTE
dya
Scris: Tuesday, July 15, 2008 2:38 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 5/12/2006
Pai avind in vedere ca esti din Iasi poti sa mergi la Maternitatea respectiva si vorbesti cu medicul sef de sectie sau cu asistenta sefa si sunt convinsa ca te vor baga in seama si te vor pune la curent cu necesitatile de pe acolo.
Alyna
Scris: Tuesday, July 15, 2008 6:08 PM
Nivel

Mii de scuzesorry sorry sorry ,dar am avut de dat o groaza de examene,am facut si scoala de soferi,bebele a intrat in vacanta si a trebuit sa stau cu el,asa ca nu am mai avut timp sa merg la Cuza,mai ales ca nu am avut stagii acolo.Din oct voi face stagiul de obstetrica acolo,si voi putea sa ma documentez detailat despre cazurile sociale.Eu am gasit pe strada(le-am abordat pur si simplu)mamici carora le-am donat hainute si alte obiecte.Eu stau in zona garii si pe aici trec multe persoane de la sat,modeste,asa ca am pe cine ajuta.Voi incerca sa ajung(dar nu promit)in vacanta de vara,daca nu,imediat ce incep stagiile,va voi pune la curent.
Dya are dreptate:cei care vor sa faca o fapta buna cat mai curand,pot sa mearga personal la spital.Pe bancutele din fata spitalului stau mereu mamici modest imbracate,despre care se vede clar ca nu o duc prea bine.Vointa sa fiemajoreta majoreta
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.