Contraindicatii in sarcina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mamidiana
Scris: Thursday, September 4, 2008 1:22 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Sunt destule "lucruri" de evitat in timpul sarcinii. Cel mai bine ar fi sa le cunoastem inainte de a ramane gravide. Cele mai multe dintre noi le si respecta. Eu una cam asa am facut. Cu exceptia a 2 tigari pe luna. Sa imi fie rusine stiu angel

Mesaj editat de Kiki.
CRACIUN MADALINA
Scris: Monday, October 20, 2008 5:00 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 10/20/2008
Anaida wrote:
Nici branzeturile cu mucegai nu sunt indicate in sarcina, si, mai nou, am citit ca nici ficatul, desi eu am consumat destul de mult, pt ca aveam anemie si mi-a recomandat medicul sa mananc.
De asemenea, nu sunt indicate baile fierbinti, se prefera dusurile caldute; apa fierbinte poate inmuia si deschide colul.
Burtica nu face casa buna nici cu valurile mari, deci, daca mergeti pe litoral si marea este agitata, nu va incumetati sa intrati in apa.

DA AI DREPTATE,SI IN SPECIAL CARNEA CRUDA ESTE INTERZISA IN TIMPUL SARCINI
andreea_mdm
Scris: Monday, January 25, 2010 2:42 PM

am si eu o intrebare? nu este deloc recomandat sa facem baie , adica sa stam in cada in apa, sau doar sa ne ferim de apa fierbinte? mi/a zis cineva ca trebuie sa faci doar dus! e adevarat? si ce stiti de telina? e buna? undeva scrie ca e contraindicata dar eu am mancat si...astept raspuns! de margarina ce stiti?
cute_babies_of_mine
Scris: Monday, January 25, 2010 3:03 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 4/4/2006
Da, baia fierbinte e contraindicata ca poate relaxa colul. Cu toate astea, eu am facut aproape zilnic baie in ultimele luni de sarcina, ca doar asa ma relaxam si eu putin.
Despre telina, e prima oara cand aud ca ar fi contraindicata! Chiar nu stiu!
Margarina nu vad de ce! Eu nu folosesc din principiu, dar care ar fi problema in sarcina????
Lilly of the valley
Scris: Monday, February 1, 2010 7:23 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
baie am facut, nu fierbinte ci calduta.
de telina nici eu nu am auzit. care-i legatura?
Margarina nu consuma, doar daca vrei E-uri pe paine. Nu contine nimic sanatos.
andreea_mdm
Scris: Wednesday, February 3, 2010 10:23 AM

andreea_mdm
Scris: Friday, February 5, 2010 11:00 AM

stiti cumva daca piperul ii face rau lul bb? am facut niste paste si am pus cam multicel piper! trebuia sa mananc ca nu mai puteam de foame! dar era extra picant! hohot
andreea_mdm
Scris: Friday, February 5, 2010 2:31 PM

si inca ceva; sarea face rau la bb sau doar mie ca ma umfla? imi place sa mananc seminte dar au sare!
sweet angel
Scris: Saturday, February 6, 2010 5:49 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/6/2010
sarea e contraindicata in sarcina, retine apa in organism. dr mi-a spus ceva dar nu mai stiu exact ce legat de sarcina ,sare si rinichi, poate este cineva care stie mai multe detali. dar pana vei afla las-o mai usor cu sarea, parerea mea.
teea
Scris: Tuesday, February 16, 2010 12:12 PM

mie ginecoloaga mi-a spus asa "sarea este importanta pentru organism in timpul sarcinii, dar nu in exces..adica moderat, chiar mai putin decat inainte.exces inseamna : muraturi, branza telemea din aia sarata, seminte cu multa sare etc...tot ce contine foarte multa sare".
nu este buna pentru ca : retii apa in organism si te "umflii"...si pentru ca sarea creste tensiunea mamei....tensiunea marita a mamei duce la un puls marit al bebeluslui.
cam asa am inteles eu din ce mi-a spus doctorita...(asta pentru ca eu am probleme cu tensiunea...imi creste..si imi provoaca sangerari nazale).
pupici pe burtici si sa aveti bebei sanatosi.
Cornelia Miron
Scris: Monday, October 15, 2012 10:41 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 9/26/2012
...eu consider ca cel mai indicat este sa nu bei si sa nu fumezi in sarcina,sunt riscurile cele mai mari si sunt probabill si cel mai greu de respectat!ras
shirel
Scris: Tuesday, October 16, 2012 1:30 PM
Nivel

Inregistrat: 7/22/2007
Mie chiar imi place sa pufai o tigara ,doua pe zi dar uite ca de data asta parca nici nu exista ptr mine.Ies pe terasa am tigarile pe masa nimic exact ca si cum nu as fi fumat niciodata.
In schimb niciodata nu mi-a placut berea nu stiu mirosul ei parca si daca beam beam doar Corona bereea mexicana fara miros care se bea cu lamaie ,ei sa ma vedeti acuma ce pofta nebuna am de un pahar de bere rece cateodata,nici nu imi vine sa cred.si il si beau binenteles.sic alcool
Nanny
Scris: Tuesday, October 16, 2012 3:05 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2012
Mai..Shirel dar ce pofta ai!! La bere??hainoroc hohot Poate e baiat...
Cu tigarile nu sunt de acord si nici cu alcoolul ..dar de pofta, putin merge!sic In viata in general PREA MULT, PREA DES SI PREA TARE...sunt excese care ar trebui ponderate. Deci ECHILIBRU in toate!
giulia_mamik
Scris: Thursday, October 18, 2012 8:05 AM
Nivel

Inregistrat: 3/22/2010
Si eu pofteam cate un pahar de berehohot ras .Si imi satisfaceam pofta:018: .Medicamente n am luat de nicio culoare in timpul sarcinii.Tigari nici atat ca nu am fost fumatoare vreodata.
shirel
Scris: Thursday, October 18, 2012 10:30 AM
Nivel

Inregistrat: 7/22/2007
Gata mi-a trecut si de bere acuma imi face si ea greatza!hohot hohot Deocamdata beau apa cu lamaie dar in schimb mananc foarte sarat si foarte iute ,offf mai iute ca niciodata.sic Voi ma credeti ca in urma cu 6 ani nu eram in stare nici sa gust putin dintr-o mancare care era iute eram asa de anti iutelui si mancarurilor piperate dar de cu prima sarcina mananc fiecare mancare cu ceva iute alaturi ardel sau pasta de ardei iute pe care mi-o prepar singura.(si placerea asta de iute creste din luna in luna )alcool alcool Sunt dependenta de iute mai mult decat tutunul.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.