Contraceptiv injectabil - Depo-Provera

Options Contraceptiv injectabil - Depo-Provera
Subiectul anterior · Subiectul urmator
praslea_cel_voinic
Postat: Thursday, May 20, 2010 9:16 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
giulia_mamik wrote:

Ely ai nascut natural??Daca nu,e indicat cel putin 6 luni sa astepti sa iti pui steriletuff .Eu l-am pus la o luna dupa nastere..dar am nascut natural.Eu zic sa te mai gandesti la metoda asta.Eu am folosit-o 4 ani.Am scris la alt topic.Nu a fost asa grozav.

Praslea,nici pe mine nu ma incanta anticonceptionalele,dar astea care le voi lua,sunt cele mai slabe cantitaiv dpdv hormonal.Si nu le iau decat o luna,ca apoi raman singura.Si pun fabrica pe pauzahohot Pe urma o sa vad eu ce o sa fac.Poate ma las free pt un nou bebe(momentan ma sperie gandul asta,nu stiu de ceuff )

hohot hohot hohot spui si tu ca si mine...le spuneam la fetele de la servici cand ma intrebauu pe cand al 3lea....: se inchide fabrica:004: Nu e deloc de speriat cu 2...din contra! pupici scuze de off topic...sorry
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, May 20, 2010 10:31 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
well gagici, eu nici acum nu folosesc nici o metoda contraceptiva dar e musai sa ma vad cu medicul meu pentru ca asa ramasese pe la 3 luni de la nastere: ca ne mai auzim cand se fac 6 luni de la nastere si discutam varianta unui sterilet simplu. fiind cezariana, mai devreme de 6 luni a zis ca nu discutam de asa ceva. deci...trebuie sa il sun, mai ales ca e musai sa fac si un Pap (ca tot se dicuta la alt topic de el) pentru ca nu am mai facut de 2 ani.

in continuare steriletul imi repugna si mi-e groaza de manevrele de fixare si apoi de efectele secundare dar...ce sa fac? as merge pe varianta calendarului dar a dat primavara peste noi ras si mi-e ca apare bebe 3 cu muuuult inainte de a fi cazul...dance
giulia_mamik
Postat: Friday, May 21, 2010 7:47 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Eu cu calendarul am o problema.As inebuni de stress pana mi-ar veni ciclul.Si mai bine inghit ceva ,bag cevahohot si dorm linistita noaptea.Eu sper sa ma impac luna asta cu anticonceptionalele cu toate ca am o teama.Nu am luat in viata mea asa ceva.Ieri de la un duphastonfool am facut urat tare.M-a busit sangele pe nas in jet si nu alta.Deci,sa vedem anticonceptionalele ce vraji or mai face la mine-n organism.

Eu cred ca steriletele sunt bune DAR folosite pe perioade scurte de timp .Cel care l-am avut eu avea valabilitate 5 ani.Dar cica l-am tinut mult si 4 ani fool .Era oxidat fetelor si mi-a provocat o inflamatie pelviana.Cica va trece de la sine in lipsa luifool .Am auzit ca la Mirena nu mai ai cicluras ras ras ..suna tentant dar o fi oare sanatos.Absenta ciclului ma sperie dar si prezenta lui in cantitati mari ma oripileaza.Sunt ceva de genul :te iubesc dar nu pot fi cu tinehohot .
Poate vine totusi cineva si ne prezinta o metoda contraceptiva ingenioasa.
Ahh,era sa uit.Dar de PLASTURI CONTRACEPTIVI ati auzit?A folosit careva???O cunostinta a avut.Dar nu de la noi si-a pus,ci din UKscratch .Nu a ramas gravida dar si alapta in perioada aia.Or fi apa de ploaie si astia....
Ely
Postat: Wednesday, November 10, 2010 12:35 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Cred ca trebuia scris la topicul cu DIU,dar nu l-am gasitsorry1 .Eu m-am decis la un sterilet fara hormoni,Nova 380 ,parca asa se numeste.Azi l-am pus la 2 zile dupa trecerea musafirilor.O saptamana abstinenta si trebuie sa fac o echo sa vedem cum sta acolo ,daca-i fixat bine luna viitoare dupa CM.Eu am CM destul de cantitativ in primele 3 zile,m-am tot gandit daca sa-mi pun DIU cu hormoni sua fara.Cel cu hormoni cica diminueaza cantitatea.Nu m-a durut si se pune destul de repede,dar mi-a curs putin sange.uff
Fetele la ce metoda v-ati decis?.pupici
cute_babies_of_mine
Postat: Wednesday, November 10, 2010 8:00 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Eu inca sunt in cautari... Am 100 de intrebari, temeri, etc.
Ely
Postat: Wednesday, November 10, 2010 1:51 PM

cute_babies_of_mine wrote:
Eu inca sunt in cautari... Am 100 de intrebari, temeri, etc.
pupici Si eu am avut ,dar a trebuit sa ma hotarasc ca asa nu mai merge,sa stau in fiecare luna stresata ...nu ca acum nu as fi ,dar macar psihic sunt acoperita.Uufff mi se pare o perioada destul de ciudata,oare care metoda o fi sigura si fara urmari... de fapt stiu dar nu se poatehearts .Ferice de barbati,la capitolul acesta...angel
Maria & Mario
Postat: Wednesday, November 10, 2010 5:22 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Eu am de 5 sapt sterilet simplu, fara hormoni ! Nu il simt , nu mi-a creat nici un discomfort - pana acum ! Prima menstra - foarte abundenta si vreo 8 zile ! Shoc ! Sa vedem cum continuam ! oare
ingerash
Postat: Wednesday, November 10, 2010 5:44 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Am si eu in plan o metoda contraceptiva,dar dupa ce trece CM.Sa vad ce aleg oare
Ely
Postat: Wednesday, November 10, 2010 9:04 PM

Maria & Mario wrote:
Eu am de 5 sapt sterilet simplu, fara hormoni ! Nu il simt , nu mi-a creat nici un discomfort - pana acum ! Prima menstra - foarte abundenta si vreo 8 zile ! Shoc ! Sa vedem cum continuam ! oare

Oana asa mi-a zis si mie medicul ca o sa am menstra abundenta,cica daca alegeam unul cu hormoni diminua cantitatea,la mine primele 2 zile este abundenta ,habar nu am cum o sa fac fata.Am o intrebare tie cand ti-a pus steriletul ai avut pierderi de sange,daca da cate zile ?
Maria & Mario
Postat: Thursday, November 11, 2010 7:11 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Vreo 5 zile , foarte putin cantitativ !
Si pe mine m-a cam terminat prima menstra , am luat si Fier o saptamana si Clorocalcin ! Sper sa se linisteasca in timp ! Te anunt eu .... cum v-a fi !
Pe mine nu m-a atras varianta cu hormoni doar pentru ca am hotarat metoda asta pt o perioada mai lunga .... si nu ma incanta ideea de a ma deregla hormonal toata viata ! sic

Ma gandesc eu ..... vb la un subiect nepotrivit. Poate mutam cumva postarile la sterilet ! grup
Ely
Postat: Friday, November 12, 2010 7:47 PM

Maria & Mario wrote:
Vreo 5 zile , foarte putin cantitativ !
Si pe mine m-a cam terminat prima menstra , am luat si Fier o saptamana si Clorocalcin ! Sper sa se linisteasca in timp ! Te anunt eu .... cum v-a fi !
Pe mine nu m-a atras varianta cu hormoni doar pentru ca am hotarat metoda asta pt o perioada mai lunga .... si nu ma incanta ideea de a ma deregla hormonal toata viata ! sic

Ma gandesc eu ..... vb la un subiect nepotrivit. Poate mutam cumva postarile la sterilet ! grup

Multumesc Oana pentru raspuns,tot din aceste cauze am ales si eu unul fara hormoni. Ai dreptate trebuiesc mutate postarile la topicul respectiv,dar trebuie gasit,eu nu la-am gasit sau poate nu am cautat cat trebuie.Sper sa ne ajute unul din moderatorii topicului.hearts
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed