Constipatia
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kali
Scris: Friday, November 17, 2006 10:58 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Sigur depinde de copil... Alexia a papat struguri, fara coaja si samburi, bineinteles, si nu a avut nimic. Capsuni nu i-am dat -si nici nu-i voi da prea curand- pentru ca sunt alergica si mi-e frica sa nu aiba si ea si sa dau in alte belele.
MNiko
Scris: Friday, November 17, 2006 11:04 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Stiu ca depinde de copil. Ai noroc ca nu a patit nimic. Dar mie mi-a fost frica sa incerc. Cand era sezonul capsunilor avea doar 4-5 luni si am considerat ca e chiar prea mica. Acum are 11 luni si am mai incercat cate ceva, dar la albus de ou si struguri a avut reactii nenorite, asa ca mai asteptam cu ele
Ely
Scris: Friday, November 17, 2006 11:36 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2006
Si eu stiu cca morcovul crud ajuta la constipatie si cel fiert la diaree.Am sa mai incerc si cu suc de morcov .
TatyKS
Scris: Friday, November 17, 2006 12:16 PM
Nivel

Inregistrat: 3/1/2006
Ely wrote:
Si eu stiu cca morcovul crud ajuta la constipatie si cel fiert la diaree.Am sa mai incerc si cu suc de morcov .

Ely eu stiu ca e inverssic...
MNiko
Scris: Sunday, December 3, 2006 2:29 PM

Tocmai am aflat ca un alt aliment care previne constipatia este fructul de Kiwi.
Lilly of the valley
Scris: Saturday, June 30, 2007 12:05 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
AdrianaC wrote:
FRUCTE UTILE IN CONSTIPATIE

Merele, consumate cu coaja cu tot, au efect laxativ. Siropul de mere de asemenea este laxativ (se pregateste din suc de mere si zahar in parti egale, fierte pana capata consistenta).

Prunele, indiferent daca sunt proaspete sau uscate, sunt de asemenea laxative. Daca dimineata ii dai unui copil constipat 3-4 prune, sigur va cere la olita in cursul zilei.

Perele, sunt recomandate mai ales in cazul digestiei dificile si au si ele efect laxativ. se pot consuma ca atare sau sub forma de suc inainte de masa.

Agisele si coacazele rosii, consumate de 3-4 ori pe zi, dupa masa, sunt laxative

Piersicile, usureaza digestia si relaxeaza travaliul musculaturii aparatului digestiv, stimuleaza secretia glandelor digestive. Sunt laxative si depurative.

Migdalele, sunt bogate in fier, calciu, vitamina A, B1, B2, C si o enzima, emulsina. Au actiune antiseptica intestinala si sunt tonico-reconstituante generale, inclusiv ale sistemului nervos. Nu se recomanda copiilor sub 3 ani pentru ca se pot ineca.

Cu Leea am avut probleme serioase cu constipatia cand am facut trecerea de la Humana2 la Humana3 (cu banane si mar), ajunsese si la fisura anala, desi iesea cu supozitor de glicerina si ajutor cu masaj pe burtica si stimulare cu termometru.

Dupa o igiena alimentara stricta si medicatie cu lactuloza (Duphalac 5ml/zi), hidratare intensa (nu ni s-a indicat in nici un caz merele), in schimb foloseam prune si piersici din compot la greu am reusit sa scapam de constipatie. Si cum meniul ei preferat la micul dejun sunt fructele, dam batai ca tare bine mai e.
greieras
Scris: Sunday, November 25, 2007 6:58 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 11/25/2007
puiutzul meu are dureri mari, isi strange piciorusele la piept, cand trebuie sa faca kka.banghead
folosesc supozitoare cu glicerina 1 data pe zi, dar pe parcursul zilei continua sa faca la fel , plange si se screme de mie se rupe sufletul.
cum sa-l ajut?[plans
kali
Scris: Sunday, November 25, 2007 7:09 PM
Nivel

Inregistrat: 5/27/2006
greieras wrote:
puiutzul meu are dureri mari, isi strange piciorusele la piept, cand trebuie sa faca kka.banghead
folosesc supozitoare cu glicerina 1 data pe zi, dar pe parcursul zilei continua sa faca la fel , plange si se screme de mie se rupe sufletul.
cum sa-l ajut?[plans

Cat are puiul? Cate scaune pe zi face?
Mi se pare ca e vorba de colici din cate zici tu...
... oricum, nu-i ok sa folosesti supozitoarele in fiecare zi...
tabmirela
Scris: Sunday, November 25, 2007 7:10 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 9/19/2007
cand fetita mea era mica(acum are 7 ani),a avut o problema asemanatoare si o farmacista mi-a zis ca nu e bine sa devina obisnuinta supozitorul cu glicerina,ci mai bine sa incerc cu ceai de musetel si putina miere. acum nu mai stiu de la ce varsta e voie la miere.mai intreaba si pe altii.ceaiul n-are ce rau sa-i faca.
sa fiti sanatosi si sa auzim de bine pupici
oanalaurisa
Scris: Sunday, November 25, 2007 9:32 PM
Nivel

Inregistrat: 1/10/2007
greieras wrote:
cum sa-l ajut?[plans

Intr-adevar,nu e bine sa folosesti des supozitoarele cu glicerina , pentru ca in timp glicerina irita mucoasa intestinala si dupa aia va plange de durere.
Ce varsta are puiutul tau? Cate scaune are pe zi si cum sunt scaunele,tari sau ca de obicei?
Fialka
Scris: Friday, June 13, 2008 11:20 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 9/7/2007
si matteo are costipatie de 1 saptamina, a facut in a patra zi kk, si maine dimineata e iar a patra de cind nu face...speram sa vie.N-are dureri...dar n-o face.Sa fie ceva normal? pediatru mi-a zis sa-i au piure de para si prune, prima data a luat-o cu para...dar azi iam dat pruna si inca nimic.Are doar 4 luni si jumate...ce pot face?
MNiko
Scris: Saturday, June 14, 2008 6:24 AM

E destul de mic si nu prea ai multe variante alimentare. Ati schimbat cumva laptele inainte sa apara constipatia? poti sa-i dai ceai de musetel indulcit cu zahar(miere nu - se da dupa 1 an). Daca nu-ti accepta ceaiul sa-l bea il poti folosi pentru prepararea laptelui formula. La fel poti sa-i dai sa bea sucul de la compotul de prune/pere in loc de apa.
Daca alaptezi, atunci mananca tu cat mai multe alimente laxative. Am inteles ca prunele sunt printre alimentele care trec foarte repede in laptele matern
petro
Scris: Saturday, June 14, 2008 10:00 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/31/2008
Cand Darius se mai constipa il ajuta un piure de para cu piersica. Incearca! Din cate am mai auzit, oricare combinatie de doua fructe cu P ajuta la constipatie.
Darria
Scris: Sunday, June 15, 2008 9:49 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 5/20/2006
Fialka wrote:
si matteo are costipatie de 1 saptamina, a facut in a patra zi kk, si maine dimineata e iar a patra de cind nu face...speram sa vie.N-are dureri...dar n-o face.Sa fie ceva normal? pediatru mi-a zis sa-i au piure de para si prune, prima data a luat-o cu para...dar azi iam dat pruna si inca nimic.Are doar 4 luni si jumate...ce pot face?

daca este alaptat: da, poate avea scaun la cateva zile fara sa fie considerat constipat atata timp cat nu sunt probleme. Depinde si de aspectul kk.
daca este pe formula: nu tb. sa treaca mai mult de 2 zile de la ultimul scaun. Il poti ajuta cu ceai de musetel slab facut si dat rece(pt. bb sa fie la temp. camerei), nu cald. Cand am avut probleme i-am indulcit ceaiul de musetel cu baby drink.
Mai poti folosi un pilculet/zi de biotics baby - este dulce si poate fi dizolvat in ceai de musetel.
Fiindca este diversificat poti incerca sucul de morcov si/sau mar crud.
stele_pe_cer
Scris: Tuesday, June 17, 2008 9:25 AM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Noi nu avem probleme cu constipatia deloc. O portocala pe zi (in general sucul de la 1-2 portocale), un alt gen de fruct pe langa sucul asta, cereale si gata o digestie buna!Neaparat legume in fiecare zi.

Fructele, legumele si cerealele contin fibre, care ajuta mult la digestie.
Un consum adecvat de apa iarasi ajuta mult.
Reducerea consumului de carne si paste fainoase ajuta.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.