Conflicte sociale
Subiectul anterior · Subiectul urmator
sousourel
Scris: Sunday, September 21, 2008 5:23 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/18/2006
Am citit cu atentie scopul subforumului...asa ca va provoc sa ma ajutati sa dezleg o situatie alambicata...sociala...conflictualaras

Situatia: la munca.
Personajele: je si inca o colega.
Descriere: isterica, paranoica, dar trebuie in anumite momente sa conlucram.
Istoricul relatieialcool : plin de conflicte provocate de persoana in cauza. Se simte amenintata, are impresia mereu ca cineva vrea sa-i fure "drepturile", se manifesta agresiv dpdv verbal in public, denigreaza si pe fata si pe la spate...o adevarata comoara la casa omului. Nu sunt o persoana violenta, dar cand vine vorba de aceasta colega duel guns boxing ... si marti urmeaza o noua runda, urmata de alte inca cateva. Si n-as vrea sa apar la stirile protv ca am bagat-o in spital:018: ... asa ca help?
Roxanel
Scris: Sunday, September 21, 2008 6:43 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/13/2006
Eu m-as adresa direct sefului meu direct si i-as prezenta situatia.

I-as cere sa vorbeasca cu ea, asta in caz ca aveti acelasi sef, si sa-i impuna sa aiba o atitudine profesionala la servici.

Mi se pare o situatie de hartuire verbala, total neprofesionala si ar fii de datoria sefului sa-i atraga atentia colegei tale ca asa ceva nu se accepta.

Pe mine m-ar afecta profesional si psihic. Aici asa ceva se numeste bullying si fiecare firma are reguli stricte in ceea ce priveste aceasta atitudine. Adica persoanei in cauza i se da avertisment verbal ptr prima data iar daca se mai intampla se desface contractul de munca.

Cere-i sefului tau sa-ti indice o alta colega cu care sa colaborezi si spune-i ca refuzi sa lucrezi cu ea mai ales ca aceasta colaborare nu este una in armonie si iti poate afecta rezultatele.
Cristy
Scris: Sunday, September 21, 2008 8:36 PM
Nivel

Inregistrat: 1/8/2007
Sunt de acord intrutotul cu Roxanel angel
oanalaurisa
Scris: Sunday, September 21, 2008 9:16 PM
Nivel

Inregistrat: 1/10/2007
Roxanel wrote:
Eu m-as adresa direct sefului meu direct si i-as prezenta situatia.

I-as cere sa vorbeasca cu ea, asta in caz ca aveti acelasi sef, si sa-i impuna sa aiba o atitudine profesionala la servici.

Mi se pare o situatie de hartuire verbala, total neprofesionala si ar fii de datoria sefului sa-i atraga atentia colegei tale ca asa ceva nu se accepta.

Pe mine m-ar afecta profesional si psihic. Aici asa ceva se numeste bullying si fiecare firma are reguli stricte in ceea ce priveste aceasta atitudine. Adica persoanei in cauza i se da avertisment verbal ptr prima data iar daca se mai intampla se desface contractul de munca.

Cere-i sefului tau sa-ti indice o alta colega cu care sa colaborezi si spune-i ca refuzi sa lucrezi cu ea mai ales ca aceasta colaborare nu este una in armonie si iti poate afecta rezultatele.

Si la noi in firma se aplica sanctiuni salariale in cazuri de hartuire intre colegi.
bulibuli
Scris: Sunday, September 21, 2008 10:28 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 3/17/2008
eu as zice in una din aceste situatii sa incerci sa vorbesti foaaaarte calm cu ea, si foaaarte politicos, insistand pe ideea ca nu trebuie sa va abateti de la ceea ce aveti de facut si ca atitudinea ei nu este deloc, constructiva... lucrul asta, desigur, dupa cum ai descris-o , o va scoate si mai tare din minti... in tot timpul asta tu sa inregistrezi dialogul.. mai departe vezi tu ce faci cu inregistrarea... ajuta si sa i-o dai ei sa o asculte sa vada cat e de isterica, absurda si penibila.... ca poate nu-si da seama..
Cristy
Scris: Sunday, September 21, 2008 10:58 PM
Nivel

Atata timp cat inregistrarea in nestiinta este legala... eu nu mi-as pune mintea cu cineva de genul acesta... sa nu ma trezesc ca sunt data in judecata maseluta
bulibuli
Scris: Sunday, September 21, 2008 11:04 PM

Cristy wrote:
Atata timp cat inregistrarea in nestiinta este legala... eu nu mi-as pune mintea cu cineva de genul acesta... sa nu ma trezesc ca sunt data in judecata maseluta

no.. nu m-am gandit la varianta asta.. scratch
Roxanel
Scris: Monday, September 22, 2008 8:28 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/13/2006
Cristy wrote:

Ce inseamna inregistrarea in nestiinta?

Pe de a;ta parte de ce cineva ar trebuii sa taca si sa inghita?
bulibuli
Scris: Monday, September 22, 2008 9:14 PM

Roxanel wrote:

Ce inseamna inregistrarea in nestiinta?

adica persoana respectiva nu stie ca este inregistrata in clipa aia si face ca toti dracii cum e obisnuita, ca daca ar sti s-ar controla.. sa nu se faca de rusineuff
sousourel
Scris: Friday, September 26, 2008 4:27 PM
Nivel

Ce dragute sunteti ca mi-ati raspunspupici pupici pupici

Adevarul e ca: am vorbit cu seful nostru, din anii trecuti...dar degeaba, am discutat "la rece" cu persoana asta, dar degeaba... din fericire, am reusit sa abordez problema din alta perspectiva si am lasat-o sa faca ce vrea, cum vrea...si a facut asa de bine in ceea ce ma priveste, incat, dupa ce-si va da seama ce prost a ales, pentru ea, poate sa se dea mult si bine cu fundul de pamant ca ea a ales, intaihainoroc Inseamna mult sa am rabdare...sa nu reactionez la impuls... e o lectie de viata pretioasa pentru mine, pe care sper sa mi-o reamintesc si sa o aplic mereu, atunci cand e nevoie.
ingerash
Scris: Friday, September 26, 2008 11:17 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
sousorel,off!ce femeie dotatasic .Ai mare grija,din cate am inteles ea te provoaca .Incearca,invata sa eviti discutiile.Am trecut si eu prin asa ceva cu mai multe colege deodata cand lucram in croitorie.
Ideal ar fi in timp ce ea "se manifesta"sa vina intamplator sefulras
Iti doresc rabdare multa si nervi taripupici
sousourel
Scris: Saturday, September 27, 2008 9:31 PM
Nivel

Le evit cat pot... si seful stie ce poama are la casa...da' n-are ce faceras
ingerash
Scris: Saturday, September 27, 2008 10:21 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
sousourel wrote:
Le evit cat pot... si seful stie ce poama are la casa...da' n-are ce faceras

Ar putea sa o penalizeze la salariu,dar poate ca nu vrearas ,poate este o angajata buna sau are o placere ascunsa pentru easic Stiu cum te simti am trecut si eu prin situatie,multa rabdare si arata-i ca nu-ti pasapupici
Cristy
Scris: Sunday, September 28, 2008 12:20 AM
Nivel

bulibuli wrote:

adica persoana respectiva nu stie ca este inregistrata in clipa aia si face ca toti dracii cum e obisnuita, ca daca ar sti s-ar controla.. sa nu se faca de rusineuff

Mai mult de atat, inregistrarile/fotografiile/filmele facute unei persoane si folosirea lor impotriva acestei persoane se numeste santaj angel si nici acesta nu este legal uff

Sousourel este un proverb care spune "prostul nu-i prost destul, pana nu este si fudul! " sic
MA bucur ca ai rezolvat cumva pupici
sousourel
Scris: Sunday, September 28, 2008 1:51 PM
Nivel

Cristy wrote:

Sousourel este un proverb care spune "prostul nu-i prost destul, pana nu este si fudul! " sic
MA bucur ca ai rezolvat cumva pupici

thumright

Sunt convinsa ca e doar o perioada de bine...va mai tin eu la curentpupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.