Concursuri-Cum ar trebui sa fie un concurs de crosetat/tricotat?

Options Concursuri-Cum ar trebui sa fie un concurs de crosetat/tricotat?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
alimami
Postat: Thursday, September 8, 2011 8:06 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
Indraznesc sa deschid acest topic pt a propune un fel de restructurare a ideii de concurs. La Lucru de mana au existat mai demult concursuri creative,in care fiecare putea sa faca lucruri originale, nu copii dupa un model dat.Acum toate concursurile sunt la fel.Se da un model si toata lumea trebuie sa-l faca identic..Dupa mine,la Lucru de mana ideea de "fabrica" si lucrurile de serie nu ar trebui incurajate.
Mai am semnale si de la alte fete care nu mai participa la concursuri pt ca nu au nevoie exact de acelasi lucrusor cum mai au nush cati. Si in magazine gasim lucruri fix la fel, ideea lucrului de mana e dupa mine ORIGINALITATEA. Adica nu o sa avem haine lucrate de mana identice, ci unice!Pe mine la Lucrul de mana ma atrage chiar unicitatea, de asta nu cumpar din magazine lucrusoare tricotate la masini, ci-mi fac eu cand pot ceva deosebit,unic.
De asta cred ca si concursurile la tricotat/crosetat ar trebui sa incurajeze unicatele,nu lucrurile de serie.
Sper sa nu supar pe nimeni cu acest topic,dar chiar vreau parerea cat mai multor membre despre cum ar trebui sa fie concursurile de la tricotat/crosetat.
carmenalina
Postat: Thursday, September 8, 2011 10:02 AM

Intrat: 12/3/2008
Postari: 2197
Locatia: Arad
eu nu cred ca a face un anumit articol de vestimentatie dupa un model dat, inseamana lucru in serie, si apoi exista o diferenta intre concursurile de aici si cele de site-ul mentionat de tine. aici invatam sa crosetam, dar si modele noi, care poate nici nu ne treceau prin minte.....pentru mine fiecare concurs a fost o provocare, o abordare a limitei pana la care pot merge, acolo unde am considerat ca nu imi trebuie acea tinuta, sau nu se potriveste cu stilul meu, sau poate ca n-aveam fir suficient pe a aborda modelul, am invatat modelul si l-am retinut pentru cand va fi nevoie. eu apreciez aceste concursuri, care de fapt sunt mai mult decat un concurs de unde poti primi ceva cadou, a fost o metoda eficienta de a comunica intre noi, de a ne cunoaste mai bine.
regret ca nu toate fetele se pot regasi printre doritoarele de provocari noi. dar niciun concurs nu a fost obligatoriu, iar cine doreste sa faca altceva decat ce avem aici, se poate inscrie si alte concursuri de pe alte site-uri....
si apropo, fiecare piesa e unicat, e lucrat individual.... ca nu stiu daca ne putem intalni toate in acelasi loc ca sa semanam la tinuta....
Ana
Postat: Thursday, September 8, 2011 10:14 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Eu am fost tot timpul multumita de ceea ce s-a propus,asa ca nu vad rostul discutiei,cine vrea face,cine nu,nu este obligat.

si daca facem mai multe persoane la fel dar care difera nuanta nu inteleg care este problema?fiecare lucru este unicat in felul sau,nu?

plus ca au fost destule doritoare mai tot timpul,mai putin la concursul organizat de mine,dar eu am fost multumita,uite asa mi-am dat si mie impuls sa-mi fac rochita mult dorita.
deci cu parere de rau nu vad rostul discutiei si nu vad ce am putea schimba.sorry
ingerash
Postat: Thursday, September 8, 2011 10:27 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
alimami,imi plac "provocarile"de "lucru unicat"thumright deschide un concurs asa cum doresti sigur m-ar tentapupici
georgyana
Postat: Thursday, September 8, 2011 12:10 PM

Intrat: 12/9/2009
Postari: 4771
Locatia: constanta
Ali draga mea nu face nimeni lucruri in serie se da un model dar fiecare il face in stilul ei propriu daca am pune lucrurile facute de toate una langa alta se vad foarte bine diferentele ....cine vrea face cine nu asta e
nu e obligat ...sunt de acord si cu genul tau de concurs ....propune si cine vrea se inscrie ...dar daca tin eu bine minte au fost si astfel de concursuri sa dat doar tema si fiecare a facut ce model a dorit ....nu cred ca a fost batut in cuie numai concursuri cu model dat ras dance
alimami
Postat: Thursday, September 8, 2011 12:30 PM

carmenalina wrote:
eu nu cred ca a face un anumit articol de vestimentatie dupa un model dat, inseamana lucru in serie, si apoi exista o diferenta intre concursurile de aici si cele de site-ul mentionat de tine. aici invatam sa crosetam, dar si modele noi, care poate nici nu ne treceau prin minte.....pentru mine fiecare concurs a fost o provocare, o abordare a limitei pana la care pot merge, acolo unde am considerat ca nu imi trebuie acea tinuta, sau nu se potriveste cu stilul meu, sau poate ca n-aveam fir suficient pe a aborda modelul, am invatat modelul si l-am retinut pentru cand va fi nevoie. eu apreciez aceste concursuri, care de fapt sunt mai mult decat un concurs de unde poti primi ceva cadou, a fost o metoda eficienta de a comunica intre noi, de a ne cunoaste mai bine.
regret ca nu toate fetele se pot regasi printre doritoarele de provocari noi. dar niciun concurs nu a fost obligatoriu, iar cine doreste sa faca altceva decat ce avem aici, se poate inscrie si alte concursuri de pe alte site-uri....
si apropo, fiecare piesa e unicat, e lucrat individual.... ca nu stiu daca ne putem intalni toate in acelasi loc ca sa semanam la tinuta....

Nu am mentionat nici un site. Si nu stiu ce e unicat in faptul ca se fac de diferite marimi si culori,dar practic exact acelasi model.Ca si in magazine lucrurile apar in diferite culori si marimi exact aceeasi piesa de imbracaminte. Nu era vorba de alte site-uri,ci de acest site,unde mai demult era o varietate de concursuri..nu acelasi tip de concurs dupa model dat peste tot.Pt cele care nu stiu sau nu erau pe aici mai demult, atunci era ideea doar sa facem o anumita piesa vestimentara, nu se punea o poza ca sa copiem exact modelul din ea. Deci daca era de exemplu topicul sa zic :Costum de baie, nu punea nimeni poza ca sa facem acelasi tip de costum..fiecare facea dupa imaginatia ei,isi alegea singura tipul de costum,modelul/modelele, poate una prefera unul intreg.alta deux piece cu tanga,alta cu inchidere in fatza,alta in dungi cu nush ce..
mikaela
Postat: Thursday, September 8, 2011 12:46 PM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Pai si de cate ori se poate propune "Costum de baie" sau "Fusta tricotata" sau mai stiu eu ce fara sa se repete? angel

Intr-adevar, e o propunere sau o reluare a ideii care ofera flexibilitate, iti faci ce-ti place fara a urma un model anume, si asa poti participa si la concurs...cool

La masa de sedinte a tricotareselor sic Andrele grup
carmenalina
Postat: Thursday, September 8, 2011 1:15 PM

Intrat: 12/3/2008
Postari: 2197
Locatia: Arad
nu-mi place sa fac polemica, si nici sa ma repet sau sa repet ce au zis si fetele mai sus, cine vrea face, cine nu. asa cum se stie, concursul e lansat de cine castiga....noi daca vrem facem sau nu ce spune concursul, se ataseaza mai multe modele, ca reper.......in fine, daca doresti un alt concurs, propune, nu cred ca se opune cineva...
cand ai scris la <<Lucru de mana>> am crezut ca faci referire la pagina web cu acelasi nume, n-ai specificat la topicul cu numele respectiv. scuze inca o data....
spor la lucru fetelor...majoreta majoreta majoreta majoreta
oanamaria
Postat: Thursday, September 8, 2011 3:10 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Unde sunt doamnele nemultumite?!ras
alimami
Postat: Thursday, September 8, 2011 3:22 PM

oanamaria wrote:
Unde sunt doamnele nemultumite?!ras

Erau pe la "Ma enerveaza". Ideea era sa fie mai multe tipuri de concursuri.Si cu model,si fara si tot felul..sa se ragaseasca toata lumea undeva.
roxinthya
Postat: Thursday, September 8, 2011 3:33 PM

Nivel: Senior

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7233
Locatia: Bucuresti
Nu cred ca e o problema - n-am vazut nicio interdictie in acest sens.
Ingerash cand a vrut sa deschida concursul cu paturica, l-a deschis, eu am initiat modelul de concurs cu "propunere concurs".
Deci cred ca daca se vrea un concurs cu alte reguli nimeni nu va fi impotriva - ba din contra- fiecare va partcipa acolo unde i se va parea mai potrivit!
ingerash
Postat: Thursday, September 8, 2011 3:41 PM

Mi-ar placea concursuri de genul,capsunica,dovlecel,ghinda,floricica...etc si fiecare sa creeze o caciulita,gentuta,diverse ....care sa redea numele concursului...ar fi super rezultatulthumright
alimami
Postat: Friday, September 9, 2011 5:25 PM

mikaela wrote:
Pai si de cate ori se poate propune "Costum de baie" sau "Fusta tricotata" sau mai stiu eu ce fara sa se repete? angel

Intr-adevar, e o propunere sau o reluare a ideii care ofera flexibilitate, iti faci ce-ti place fara a urma un model anume, si asa poti participa si la concurs...cool

La masa de sedinte a tricotareselor sic Andrele grup

Nu neaparat asa.Se poate si,de ex: Inimioare(un obiect care sa aiba forma asta,sa contina in model asa ceva..etc), sau alte forme, Flori,stele..cate si mai cate.Sau cum a mai fost: dungi, diaagrame, Cadouri pt nush ce ocazie, accesorii pt baie/bucatarie, covoare,cuverturi,papucei, coliere,fular,caciula sub forma de...etc etc
alimami
Postat: Friday, September 9, 2011 5:27 PM

ingerash wrote:
Mi-ar placea concursuri de genul,capsunica,dovlecel,ghinda,floricica...etc si fiecare sa creeze o caciulita,gentuta,diverse ....care sa redea numele concursului...ar fi super rezultatulthumright

Da,exact..si sa aleaga fiecare de ce ar avea nevoie
ingerash
Postat: Friday, September 9, 2011 5:27 PM

Alimami,treci la fapte,deschide concurs,eu voi participa cu dragpupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed