Concursul ClockWise - Granita dintre copilarie si adolescenta
Subiectul anterior · Subiectul urmator
katy_lumika
Scris: Wednesday, June 24, 2009 7:44 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 1/14/2008
coeur Cat de profundmajoreta
fdianamaria
Scris: Thursday, June 25, 2009 9:53 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/17/2006
Zorii unei noi zile imi gadila nasul si pleoapele. Azi ma simt mai bine, chiar daca am adormit greu, plina de ganduri si vise. In sfarsit stiu ce vreau sa fiu peste cativa ani, stiu ce drum sa urmez.
Ma ridic fericita din patul meu moale si-mi privesc distrata camera plina de jucarii de plus. "Da, clar, aici voi schimba totul !!" imi spun in gand si incerc sa-mi amintesc unde am vazut de vanzare posterele cu acea minunanta cantareata X ce-mi inspira in ritmuri muzicale fiecare seara. Ma uit in oglinda si-mi privesc mandra parul lung si balai. Imi musc incet buzele (am vazut eu la televizor ca asa fac vedetele sa para ca au buzele mari si rosii) si-mi exersez zambetul cuceritor. Pana ieri nici n-am observat cum EL imi tragea cu ochiul pe furis cand stateam cu fetele in curtea scolii.
Of, iar sunt in acea perioada delicata a lunii. Imi explicase mama ca e ceva natural si ca de acum sunt mare (cel putin din punctul asta de vedere). Chiar daca burta ma doare putin, am sa imi iau azi blugii mulati si tricoul albastru stramt. Va fi prima zi cand imi iau sandalutele cu toc cumparate in weekend de la mall. Voi fi in centrul atentiei si lumea va fi la picioarele mele...
Plutind, ma duc la baie sa-mi fac toaleta de dimineata. Nu uit, desigur, sa pun putin fard de obraz din cosmeticele mamei, pentru a parea vesnic imbujorata. Apoi cobor la masa unde ma asteapta mama cu...un sandwich !!!! Mai, sa fie !! Ii explic mamei ultimele noutati in domeniul asta (furate desigur din revista de tineret de sub perna mea) si o rog frumos sa-mi dea portia de cereale cu lapte pentru a fi in forma la scoala (scria acolo ca au fibre si sunt ideale pentru micul dejun, mai ales ca sa ma mentin in forma).
Dupa ce mananc mai mult de nevoie decat de pofta, ii aranjez parul mamei si-o sfatui sa si-l lase pe-o parte cum i l-am pus eu, ca doar asa aratase aseara si pe Fashion tv in ultimele tendinte.
Tata imi ureaza bafta si pleaca grabit la lucru. Inafara de cafeaua de dimineata (pe care nu vrea nici in ruptul capului s-o imparta si cu mine) timpul impreuna s-a racit brusc si abia apuc sa-l mai vad. As fi vrut sa-i cer parerea despre EL, dar mi se pare asa de "invechit", asa de serios !!! Asa e tata de-o vreme. Inainte ne jucam impreuna, imi citea povesti, ma lua in brate...acum parca e alt om...sau poate eu m-am schimbat??
Inainte de-a pleca spre scoala incerc sa abordez cu mama subiectul fierbinte al petrecerii de sambata. Colega mea isi tine ziua intr-un club super si a invitat pe toti tipii cool din clasele mai mari. Ca sa inteleaga ca nu mai sunt "mica" (cum imi spune mereu) mi-am dat ieri toate papusile Barbie verisoarei mele si i-am promis cu lacrimi ca vineri nu ma culc pana nu-mi termin toate temele pe saptamana urmatoare.
Vai cate compromisuri si cate sacrificii doar pentru o zi de nastere !! Oare ce va mai trebui sa fac pentru iesirea la padure pe care si-o planifica gasca noastra?
bereea
Scris: Thursday, June 25, 2009 9:59 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
DIANA, FRUMOS SI...ADEVARATnewclap newclap
fdianamaria
Scris: Thursday, June 25, 2009 10:25 AM
Nivel

Inregistrat: 2/17/2006
da, din pacate...trecerea mea spre adolescenta a fost mult mai lina si mai dulce, doar ca personajul de aici e cel prezent in zilele noastre.
ingerash
Scris: Thursday, June 25, 2009 1:10 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
fdianamaria newclap newclap newclap super!firstprize coeur
raly
Scris: Thursday, June 25, 2009 11:05 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
Diananewclap newclap newclap
dya
Scris: Friday, June 26, 2009 7:02 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 5/12/2006
Kiki , Diana foarte frumos ce ati scris voi aici , felicitari.newclap newclap newclap pupici pupici pupici
AdrianaC
Scris: Friday, June 26, 2009 10:56 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Bravo fetelor !

Asteptam in continuare inscrieri ! Va fi foarte greu la votare computerlove
TeosOf
Scris: Thursday, July 2, 2009 9:48 PM
Nivel

Inregistrat: 3/4/2008
Jurnalul amintirilor...

Lumina argintie a lunii patrunde usor pe fereastra si se contopeste cu lumina slaba a lumanarii de pe biroul meu.
Deschid incet jurnalul, acest micut caiet, care ascunde in filele sale toata copilaria mea. Este prietenul meu ce-mi asculta fiecare cuvant. Lui i-am marturisit tot ce mi s-a intamplat, toate gandurile si sentimentele mele. La fel si acum, mana mea umple cu repeziciune paginile jurnalului meu. Ii destainui cum, in curand, voi lasa in urma perioada descoperirilor si voi pasi, poate cu timiditate, spre perioada cautarilor, a intrebarilor si nelinistilor.
Oh, minunata copilarie, ai fost un trandafir, care incet, incet si-a pierdut petalele! Dar asa cum pasarile trec de copilarie, la inceput mai greu, poticnindu-se, la fel voi trece si eu. Cu timpul voi invata sa zbor, gratioasa precum o lebada.
Viata e ca un val trecator in care calatorim neincetat. Varsta care vine imi da libertate in gandire, dar odata cu trecerea timpului, nimic nu se va intoarce, de aceea trebuie sa "calatorim" pentru a gasi marea cheie a timpului.
Viata ne pune in cale multe bariere, dar ne arata si caile luminate ce ne indruma prin drumul de la o varsta la alta, spre un nou inceput.
Pana acum, chipul meu inocent, ca al oricarui copil, a facut sa fie sterse cele rele si cele bune sa se pastreze. Si chiar daca am facut multe nazbatii, sufletul meu a ramas curat, auriu.
Adolescenta este varsta la care lasi jucariile deoparte, le lasi parintilor mana si iti deschizi aripile, ca o pasare pe cerul azuriu. Este varsta cand iubirea iti coloreaza gandurile, iti transfigureaza viata, varsta cand sufletul nazuieste catre nestiutele departari, cand nu-si afla linistea, cand vrea sa dezlege toate tainele si misterele...
Inchid jurnalul, il asez in locul secret si incet iau de pe raft, cartea primita in dar de la mama, "Romanul adolescentului miop".
Stiu ca niciodata nu-mi voi lasa amintirile sa zaca prafuite intr-un sertar, ci le voi lua cu mine, caci sunt cel mai de pret lucru pentru un om.
Ramas bun, dulce copilarie, bine ai venit frumoasa adolescenta!
Ana
Scris: Friday, July 3, 2009 12:19 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 11/9/2008
Teo felicitari fff mumos!!!bravo bravo
bereea
Scris: Friday, July 3, 2009 8:05 AM
Nivel

Inregistrat: 3/29/2007
Teo, newclap newclap
TeosOf
Scris: Friday, July 3, 2009 1:23 PM
Nivel

Anabella, bereeapupici pupici
oanamaria
Scris: Friday, July 3, 2009 1:59 PM
Nivel

Inregistrat: 4/22/2009
TEO cat de sensibil si cat de frumos si plin de incaractura emotionala.Felicitari !!!!!!!newclap
TeosOf
Scris: Friday, July 3, 2009 3:32 PM
Nivel

Oanamaria, multumesccomputerlove
teea09
Scris: Friday, July 3, 2009 4:04 PM
Nivel

Inregistrat: 10/31/2008
Tare emotinonante, adevarate si rascolitoare cele trei povestioare angel angel

Adriana avea perfecta dreptate o sa fie foarte greu la votare uff uff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.