Clubul mamicilor incepatoare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lili Eu
Scris: Sunday, November 5, 2017 11:04 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/23/2015
Andreea06 wrote:
O sa vad ce imi recomanda si mie.. asa voi scoate si eu treptat cate putin in curte/prin complex, am un sling cu inele, dar aproape de craciun o sa aiba o luna si ma gandeam la cumparaturi.. dar cred ca il las pe sot cu el in masina, sa se plimbe prin oras (ca la sot ii plaaace maxim sa conduca si sper bebe sa stea in scaun ok..) si fac eu repede cadourile. Ca mi-e groaza de atata lume intr-adevar..

Nici eu nu cred ca tre izolat, chit ca e iarna, e bine sa se caleasca asa usor usor.. sper sa prind niste zile cu soare sa ii bata pe piele un picut, obrajori, fatuca.
Asa e cel mai bn sa ceri un sfat de la dr...dar eu mereu am avut grija sa nu il racesc...Domy are 8l si 2s si nu a recit pana acum si nici nu as vrea sa ma vad cu el prin spital doamne fereste...mai vad mamici si pe vremea asta cu bebelusi in parc cu capusoru gol...si mi se pare prea deplasat ca vrea sa ii caleasca apoi ajung la spital .... mai ales acum ca sunt tot felu de boli si epidemii....acum fiecare face cum crede cu copilu lui...
Andreea06
Scris: Sunday, November 5, 2017 11:25 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Brrrr pe vremea asta fara caciulitaaaa?? Nu ma refeream la calit asa, ci sa nu il cocolosesc doar in caldura din casa, sa iasa si la aer. Infofolit cum trebuie bineinteles, fiind iarna, il imbrac normal ca pe mine + combenizon, caciulita.
Lili Eu
Scris: Sunday, November 5, 2017 11:38 PM
Nivel

Andreea06 wrote:
Brrrr pe vremea asta fara caciulitaaaa?? Nu ma refeream la calit asa, ci sa nu il cocolosesc doar in caldura din casa, sa iasa si la aer. Infofolit cum trebuie bineinteles, fiind iarna, il imbrac normal ca pe mine + combenizon, caciulita.
Eu una sincer m.am crucit cand am vazut....avea o fetita pana intr.o lunita in carut care nici macar acoperit nu era si bebelina cu capu gol si avea un costumas roz un pic plusat invelita pana la brau in paturica...si se plimba cu ea ...doua femei una mai tanara si alta mai invarsta...si pe la mine sunt blocurile de 10 et si e curent si cand e cald afata, acum nu mai zic...si eu cu Domi cu caciula pe cap si ii trasesem si gluga de la vestuta pe cap...in parc e mai bn si o dau jos dar pana trec strada ii pun si gluga ....si am ramas asa uimita de bebelina....NuImiPasa
Andreea06
Scris: Monday, November 6, 2017 11:16 AM
Nivel

Mai am o intrebare, ca sunt in pregatirile astea initiale cu hainutele.
Voi le spalati si apoi calcati? Sau macar primele dati asta?

Noi avem si masina de uscat dar am spalat albe si color momentan si le-am uscat normal, agatate pe umerase. M-am gandit sa nu se micsoreze.. acum in schimb regret, fiindca mi se pare ca au iesit mai .. rigide asa fata de cum erau, erau mooooi.. nu am pus decat dero teo bebe, nu balsam sau altceva. La uscator hainele ies caldute si f pufoase asa, moi, eu ador sa ma imbrac cu ele mai ales imediat dupa ce le scot. Mai am de spalat negre si dungi alb cu negre, 2 masini, cred ca le voi pune la uscator, ma risc.. si apoi masina cu lenjeriile si paturicile.

Astea deja uscate normal le-as calca poate se mai inmoaie asa de la abur, au acum niste cute mici chiar daca le-am asezat pe umerase. Nu cred sa il afecteze pe bebe.. nici nu sunt fana a calcatului, dar macar prima oara.

Poooot sa fac asa? Sa renunt la calcat apoi, sa bag la uscator si gata? Crazy ras

Andreea06 attached the following image(s):
20f18679-985d-41fe-be2f-f22c60192a6c.jpeg

Sorina_85
Scris: Monday, November 6, 2017 12:22 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/21/2017
Andreea06 wrote:
Mai am o intrebare, ca sunt in pregatirile astea initiale cu hainutele.
Voi le spalati si apoi calcati? Sau macar primele dati asta?

Noi avem si masina de uscat dar am spalat albe si color momentan si le-am uscat normal, agatate pe umerase. M-am gandit sa nu se micsoreze.. acum in schimb regret, fiindca mi se pare ca au iesit mai .. rigide asa fata de cum erau, erau mooooi.. nu am pus decat dero teo bebe, nu balsam sau altceva. La uscator hainele ies caldute si f pufoase asa, moi, eu ador sa ma imbrac cu ele mai ales imediat dupa ce le scot. Mai am de spalat negre si dungi alb cu negre, 2 masini, cred ca le voi pune la uscator, ma risc.. si apoi masina cu lenjeriile si paturicile.

Astea deja uscate normal le-as calca poate se mai inmoaie asa de la abur, au acum niste cute mici chiar daca le-am asezat pe umerase. Nu cred sa il afecteze pe bebe.. nici nu sunt fana a calcatului, dar macar prima oara.

Poooot sa fac asa? Sa renunt la calcat apoi, sa bag la uscator si gata? Crazy ras

Si eu am uscator si e minunaaaat! Eu i le-am calcat numai prima data, cand inca era in burtica si ii pregateam hainutele, dar dupa aia, doar spalat si uscat la masina. Intr-adevar unele haine se micsoreaza, dar nu mult, mai tineam cont si de asta cand ii cumparam ceva. E tare practica masina asta de uscat, mi-a facut viata muuuult mai usoara!!!! Eu nu vad rostul calcatului. Daca ne mai binecuvanteaza Dumnezeu cu un copilas nu o sa ii mai calc nici o hainuta ras , doar spalat si uscat la masinasic
Andreea06
Scris: Monday, November 6, 2017 1:15 PM
Nivel

Super, ce bine. Adevarul ca daaaa, n-as mai putea sa revin la intins haine intruna. Inca acu mai asez cateva tricouri pe bara aia pe umeras, ale sotului, ca el greu isi gaseste tricouri lungi si i-am micsorat cateva cu uscatorul hainoroc si erau si de calitate, nike si astea, nu stiu cum se strang asa... dar doar alea le scot si restul le arunc acolo si gata. E o investitie super buna.
La fel si masina de vase si aspiratorul fara fiiiir.

Bun, deci le usuc atunci, oricum n-am mare lucru de marime 56, mai mult 62 si 68, pot intra putin la apa ras
Sorina_85
Scris: Monday, November 6, 2017 5:31 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/21/2017
Andreea06 wrote:
Super, ce bine. Adevarul ca daaaa, n-as mai putea sa revin la intins haine intruna. Inca acu mai asez cateva tricouri pe bara aia pe umeras, ale sotului, ca el greu isi gaseste tricouri lungi si i-am micsorat cateva cu uscatorul hainoroc si erau si de calitate, nike si astea, nu stiu cum se strang asa... dar doar alea le scot si restul le arunc acolo si gata. E o investitie super buna.

Bun, deci le usuc atunci, oricum n-am mare lucru de marime 56, mai mult 62 si 68, pot intra putin la apa ras

Si eu i-am micsorat niste pulovere care ii placeau lui tare mult maseluta si isi gaseste asa de greeu,e tare greu de multumit la haine, a bodoganit saracul putin dar no, eu am incercat sa le bag pe toate la uscat ca stam intr-o zona cu umiditate mare si daca usuc in casa risc sa fac mucegai. Acum am si program de lana deci pot usca ooorice chitara
Andreea06
Scris: Monday, November 6, 2017 5:33 PM
Nivel

La fel e si la mine Sorina, deci cand isi ia haine noi, cand gaseeeste, nu i le usuc la uscator in prima faza Lol Tricourile m-am invatat minte cel putin..
Barbatii astiaCrazy
Inawar
Scris: Monday, November 6, 2017 5:45 PM
Nivel

Inregistrat: 11/14/2016
Andreea06 wrote:
Mamici, voua ce v-a recomandat neonatologul sau pediatru legat de primele iesiri ale lui bebe?
Adica dupa ce ajunge acasa, e bine sa fie izolat o perioada, desi are vaccinul acela primul din maternitate? Sau puteti iesi in prima luna in lume asa?
Nu zic la o plimbare pe langa casa, ca ma gandesc ca aia e ok sa ia aer putin 2 min, dar cumparaturi, iesiri intr-un weekend la munte? Ma gandesc ca vine craciunul si o sa am de luat cadouri si una alta..

Noua ne-a zis in primele 10 zile sa nu-l scoatem apoi incepem treptat, si asa am facut.
Prima zi 10 min, apoi 15, 30, etc.
Iesim cu el la pranz cand e mai placut. De altfel ne-a recomandat sa evitam zilele cu vant rece, taios.
Noi o data pe saptamana mergem cu el la mall sa facem cumparaturile, imi place ca au si zona amenajata "mama si copilul" si il poti schimba de scutec sau canapele retrase, intime unde poti alapta.
Inawar
Scris: Monday, November 6, 2017 5:48 PM
Nivel

Inregistrat: 11/14/2016
Andreea06 wrote:

Ce uscator de rufe folosesti? Eu tot pe suport le usuc natural, dar acum as merge pe unul automat ca necesita timp sa tot intind hainutele astea mici, pe langa alte treburi...
Andreea06
Scris: Monday, November 6, 2017 5:54 PM
Nivel

Inawar wrote:

Ce uscator de rufe folosesti? Eu tot pe suport le usuc natural, dar acum as merge pe unul automat ca necesita timp sa tot intind hainutele astea mici, pe langa alte treburi...

Al meu e whirlpool 6th sense. Is multumita de ea, dar cand am cumparat-o nu ma pricepeam la marci asa mult, masina de spalat am luat beko si pot zice ca e cea mai faina si silentioasa masina ever... daca aveau si uscator atunci pe stoc luam tot beko, dar imi trebuia urgent si am luat alt brand. E buna oricum, doar nu is aceeasi gama Crazy
Sigur o sa te ajute mult, hainele mari le mai asezi cum le asezi dar astea mici de bebei, pff, cat mi-a luat si mie sa le pun pe umerase...
Andreea06
Scris: Monday, November 6, 2017 5:55 PM
Nivel

Inawar wrote:

Noua ne-a zis in primele 10 zile sa nu-l scoatem apoi incepem treptat, si asa am facut.
Prima zi 10 min, apoi 15, 30, etc.
Iesim cu el la pranz cand e mai placut. De altfel ne-a recomandat sa evitam zilele cu vant rece, taios.
Noi o data pe saptamana mergem cu el la mall sa facem cumparaturile, imi place ca au si zona amenajata "mama si copilul" si il poti schimba de scutec sau canapele retrase, intime unde poti alapta.

De la ce varsta l-ai scos asa la mall? E safe de la 1 luna oare?
bereea
Scris: Monday, November 6, 2017 6:12 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Lili Eu wrote:
Eu una sincer m.am crucit cand am vazut....avea o fetita pana intr.o lunita in carut care nici macar acoperit nu era si bebelina cu capu gol si avea un costumas roz un pic plusat invelita pana la brau in paturica...si se plimba cu ea ...doua femei una mai tanara si alta mai invarsta...si pe la mine sunt blocurile de 10 et si e curent si cand e cald afata, acum nu mai zic...si eu cu Domi cu caciula pe cap si ii trasesem si gluga de la vestuta pe cap...in parc e mai bn si o dau jos dar pana trec strada ii pun si gluga ....si am ramas asa uimita de bebelina....NuImiPasa

In Italia vei vedea copii micicu capul descoperit aproape pe orice vreme. Nu imbracati copilul mai mult decat va imbracati pe voi, scoteti-l zilnic din casa.
Cu cat veti exagera cu imbodolitul , cu atat veti avea un copil mai friguros si bolnavicios.
Fetita mea nu s-a mai imbolnavit deloc de 7 ani.

Succes mamici!
Andreea06
Scris: Monday, November 6, 2017 6:20 PM
Nivel

bereea wrote:

In Italia vei vedea copii micicu capul descoperit aproape pe orice vreme. Nu imbracati copilul mai mult decat va imbracati pe voi, scoteti-l zilnic din casa.
Cu cat veti exagera cu imbodolitul , cu atat veti avea un copil mai friguros si bolnavicios.

Succes mamici!

Cand a scris lili mesajul, in cluj era un friiig, pana in 10 grade ziua si inghet noaptea, masina a trebuit dezghetata si azi dimineata. De asta si eu ii dau dreptate, mie mi s-a parut cam frig sa fie capul descoperit cand e aproape iarna.. Nu tre imbrobodit maxim, eu poate nu port caciula nici iarna uneori, dar poate mai pun gluga in cap, un copilas mic de max 2 ani nu e la fel ca un adult la partea asta..
Lili Eu
Scris: Monday, November 6, 2017 6:23 PM
Nivel

bereea wrote:

Succes mamici!
Nu il infofolesc dar am grija sa ii fie bn eu consider ca e mic si nu poate sa zica mami imi e cald sau rece...la o tep de 5-6° nu cred ca poti scoate un bebe de o luna cu capu gol in frig... si am stat si eu in it dar nu te supara e clina mult mai calda de cat e in romania... ultima dara am stat din octombrie pana in martie dar sincer din romania am plecat cu ghetute si haina groasa si in aeroport m.am dezbracat in gecuta subtire si adidas..si toata iarna nu am avut nevoie de haine de iarna...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.