Clubul mamicilor incepatoare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andreea06
Scris: Sunday, December 3, 2017 3:04 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
alina89 wrote:

Pe care l-ai luat? ras si eu ma uit de 2 zile pe oferte si nu ma decid ori sa dau comanda pe emag ori sa il trimit pe sot in bebetei sa aleaga singur ceva.. nummai eu stiu cum s-ar termina a doua varianta Lol

Eu vazusem in vara in bebetei unul de la ingenuity f fain asa parea. Mi se pare ca avea si 2 pozitii ori agatat ori asezat partea mai mica/mai joasa. sa vad daca ii gasesc poza in tel..
https://ibb.co/hjFoFG
https://ibb.co/hbkYhw
MadaMadalyna
Scris: Sunday, December 3, 2017 3:50 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/22/2017
Buna!!!

Aseara cand am fost la fetita isi sugea degetelele de numai si prin somn si cand dormea.

Pe mine nu ma mai doare deloc operatia, e prinsa, se vede doar un fir intr.o parte "nodul de soacra"

Aseara am maturat prin casa, tot eram singura si ma plictiseam, am sters praful ca am eu niste fixuri sa fie casa luna si cum de 2 saptamani eu nu am facut nimic am profitat de moment ca ma simt bine, imi era si urat singura ca sotul era la botez, trebuia sa botezam amundoi, dar a botezat doar el, eu cu mulsul sunt legata de casa....

Dimineata am vrut sa ma duc sa imi faca preotul molifta de 8 zile, dar a spus sotul sa stau linistita sa nu conduc inca, dar eu ma simt de parca nici nu am fost operata. Iar el a ramas pt baita la 120km de noi, ca acolo a fost botezul.

Voi cum ati facut cu molifta?
MadaMadalyna
Scris: Sunday, December 3, 2017 3:58 PM
Nivel

laura513 wrote:

Vai tampesc cand aud placa cu plamanii!! Si-i foloseste la respirat destul, nu are nevoie sa urle ca sa-i dezvolte. Imi vine sa le trag una peste cap la astia cu replicile lor inteligente, incerc sa tac ca altfel devin un pic cam prea sarcastica cu ei si se cam supara. Nu stiu de ce imi pasa, dar nah, incerc sa nu le ranesc sentimentele ca is fata finuta Lol Mai bine ma inarmez cu o tigaie, e mai simplu de redus cineva la tacere in felul asta Lol

Si eu spuneam ca sunt contra la faza cu plamanii si nu credeam, plangeam langa incubator ca plangea fata si doctortia a spus ca plansulbface bine pt plamani si e nevoie sa planga ca se desfunda canalele. A spus ca si nou nascutii la termen in primele saptamani trebuie lasati sa planga sa se desfunde plamanii si mai explica ea de ce.
Iar ca cata aparatura ei si cum sunt ei fara superstitii si ritualuri ca romanii, tin sa cred ca stie ce spune.
Inawar
Scris: Sunday, December 3, 2017 4:11 PM
Nivel

Inregistrat: 11/14/2016
laura513 wrote:

Vai tampesc cand aud placa cu plamanii!! Si-i foloseste la respirat destul, nu are nevoie sa urle ca sa-i dezvolte. Imi vine sa le trag una peste cap la astia cu replicile lor inteligente, incerc sa tac ca altfel devin un pic cam prea sarcastica cu ei si se cam supara. Nu stiu de ce imi pasa, dar nah, incerc sa nu le ranesc sentimentele ca is fata finuta Lol Mai bine ma inarmez cu o tigaie, e mai simplu de redus cineva la tacere in felul asta Lol

Mie mi-a zis pediatra chestia asta cand a facut prima vizita la 10 zile. Cand incepe sa planga sa deschid geamul sau sa ies cu el afara ca tot sunt la casa , asa vreo 5 minute. Ideea ar fi ca isi dezvolta bine plamanii si ii umple de aer.
Nu stiu ce sa cred, ca nu am dat fuga cu el afara, cand plange am tendinta sa-l linistesc, imi pare rau de el.
Inawar
Scris: Sunday, December 3, 2017 4:18 PM
Nivel

alina89 wrote:
Ce stiti despre usturoi in timpul alaptarii? Am de facut niste ficatei la cuptor si vreau sa pun usturoi in sos, imi e asa pofta, dar acum citesc ca refuza bebe laptele daca consum uff

Cel mai bine e sa incerci, poate nu refuza. Eu am mancat putin la inceput pus in mancare si nu a refuzat lapticul. Apoi am mancat si mujdei si la fel, nu l-a deranjat. M-am gandit ca eu am consumat si in sarcina mujdei la gratare si poate e familiarizat cu gustul si intradevar la el a fost ok.
Inawar
Scris: Sunday, December 3, 2017 4:35 PM
Nivel

alexutza_88 wrote:
La noi au inceput colicii la 1 saptamana jumate.si ne sacaie si acum bineinteles. Plus ca s-a invatat in brate , daca o tinem cand are colici, vrea continuu. E o mica profitoare. Am comandat si eu un baby nest sa vedem daca ma ajuta, ca am mai pus-o sa doarma pe o perna mai mare la noi in pat. Sotul oricum si-a mutat domiciliul in cealalta camera, e obositor sa doarma cu noi. Ca si picaturi, ii dau bonisan protectis si espumisan. La recomandarea medicului. Acum a adormit pe picioarele mele , rastignita, nu a acceptat alt loc :)))

La noi in prima saptamana acasa au inceput colicii si se calma in brate, asa ghemuit ca o broscuta. Uneori plimbat sau eu asezata si el la mine pe piept adunat pana adormea. Il alintam brotacel :)
Am luat Infacol si ii dadeam inainte de masa cand vedeam ca plange si e de nestapanit. In rest nu i-am dat. Dupa o luna am aruncat sticluta pe jumatate consumata ca avea valabilitate 28 zile si nu am mai luat nimic. Dar nici el nu prea a mai avut colici. Cand il vad ca se screme si partaie ii fac bicicleta la picioruse dupa care i le strang usor la piept si mai scoate niste gaze. Chiar ii place sa ne jucam cu piciorusele :)
Andreea06
Scris: Sunday, December 3, 2017 4:48 PM
Nivel

Madalina la mine vine maine preotul, sa ne citeasca ce rugaciuni trebuie si apoi putem iesi din casa..
La 9 zile stiu eu ca se face.
alexutza_88
Scris: Sunday, December 3, 2017 6:12 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/16/2017
alina89 wrote:

Pe care l-ai luat? ras si eu ma uit de 2 zile pe oferte si nu ma decid ori sa dau comanda pe emag ori sa il trimit pe sot in bebetei sa aleaga singur ceva.. nummai eu stiu cum s-ar termina a doua varianta Lol

In prima faza il luam pe asta https://www.emag.ro/leagan-portabil-bright-starts-safari-smiles-multicolor-074451604032/pd/DMW4RMBBM/

Sunt multi copii care nu stau in leagan/balansoar, si nu imi vine sa investesc prea mult , intai sa ma conving ca ii place si ii luam ceva mai fancy , numai sa fie fata fericita :))) Acum fac actele de sfarsit de luna pentru firma, iar taica-so incearca sa o linisteasca, e suparata nevoie mare :)))
laura513
Scris: Sunday, December 3, 2017 6:54 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 2/8/2017
Inawar wrote:

Cel mai bine e sa incerci, poate nu refuza. Eu am mancat putin la inceput pus in mancare si nu a refuzat lapticul. Apoi am mancat si mujdei si la fel, nu l-a deranjat. M-am gandit ca eu am consumat si in sarcina mujdei la gratare si poate e familiarizat cu gustul si intradevar la el a fost ok.

Cred ca ai dreptate, si eu am mancat enorm de mult mujdei si ceapa in sarcina si vad ca nu ii fac rau, dar cica in uter ei simt gusturile puternice si probabil se obisnuiesc cu anumite substante... Dar trebuie incercat, altor bebei le poate dauna.

Cat despre faza cu plamanii, o fi pe undeva adevarat dar nu ma lasa inima sa o vad plangand, mai ales ca ea nu plange degeaba deloc :(
Inawar
Scris: Sunday, December 3, 2017 8:59 PM
Nivel

laura513 wrote:

Cred ca ai dreptate, si eu am mancat enorm de mult mujdei si ceapa in sarcina si vad ca nu ii fac rau, dar cica in uter ei simt gusturile puternice si probabil se obisnuiesc cu anumite substante... Dar trebuie incercat, altor bebei le poate dauna.

Cat despre faza cu plamanii, o fi pe undeva adevarat dar nu ma lasa inima sa o vad plangand, mai ales ca ea nu plange degeaba deloc :(

Mai ales in ultimul trimestru incep sa se familiarizeze cu anumite gusturi. Am mancat ceapa verde si usturoi prin diverse mancaruri si acum fac la fel.
Mancam si ciocolata ca in ultimele saptamani tot aveam pofta de dulce si alegeam ciocolata cu 50% cacao si tot asa pap si acum. Din cauza alaptarii am o pofta de dulceee. Am pofta si de cafea dar imi fac o cana de ciocolata calda cu lapte. Suntem ok, la inceput am urmarit sa vad daca e mai agitat si nu e.
Total de acord cu plansul, am citit ca bebelusii transmit nevoi cand plang asa ca nu plange degeaba. Mai tarziu e deja rasfat sau cum se invata, vedem... ras
Andreea06
Scris: Sunday, December 3, 2017 10:16 PM
Nivel

Vai si eu asa as manca dulce intruna si as bea cafeeea... i-am zis la sot de 2 zile ca voiam dulce si nu mai aveam in casa nimic si nu intelegea ce e cu pofta asta, dar mi-a adus saracu o plasa intreaga de napolitane, ciocolati, twixuri si din astea + chipsurile mele preferate.

Sper sa nu iau kilele in plus inapoi Lol
Tre sa tin evidenta un pic.

Nu stiu cum ar trebui sa functionam fara cafea, macar din aia gen lapte cu gust de cafea.. ras
alina89
Scris: Sunday, December 3, 2017 10:27 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Andreea06 wrote:

Eu vazusem in vara in bebetei unul de la ingenuity f fain asa parea. Mi se pare ca avea si 2 pozitii ori agatat ori asezat partea mai mica/mai joasa. sa vad daca ii gasesc poza in tel..p
https://ibb.co/hjFoFG
https://ibb.co/hbkYhw

Daaa, asta e fain, l-am vazut si eu, dar nu as da atatia bani pff ras tot ceva de genu la ce a luat alexutza as lua si eu maxim de 350-400 lei. Sunt bebei care nu stau orice le-ai face sau care stau la inceput apoi refuza sau care nu vor sa stea in el primele 2-3-4 dati apoi stau fara probleme. Prefer sa nu ma avant cu banii ca sunt atatea de luat. ras
alina89
Scris: Sunday, December 3, 2017 10:32 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Deci chestia asta cu dulcele e ceva obisnuit, credeam ca am eu o problema NuImiPasa noi am tot avut prajituri in casa cu atatea vizite si ma sacrificam eu sa termin ce ramanea ca era pacat de ele, dar s-au terminat si acum tot caut prin toate sertarele poate poate a ramas ceva ratacit Hilar pff, sper sa dau kg jos usor ca in ritmul asta doar o sa pun. Eu nu beau cafea niciodata, dar asa pofta am acum de un capuccino cu mult lapte sau o ciocolata calda, mmm Crazy
Dana_
Scris: Sunday, December 3, 2017 10:34 PM
Nivel

Inregistrat: 2/23/2017
alina89 wrote:

Daaa, asta e fain, l-am vazut si eu, dar nu as da atatia bani pff ras tot ceva de genu la ce a luat alexutza as lua si eu maxim de 350-400 lei. Sunt bebei care nu stau orice le-ai face sau care stau la inceput apoi refuza sau care nu vor sa stea in el primele 2-3-4 dati apoi stau fara probleme. Prefer sa nu ma avant cu banii ca sunt atatea de luat. ras

Asa e cum ziceti , nu toti agreeaza aceste leagane . La sora mea nu au stat bebeii deloc. Al meu a stat chiar de la inceput si mi s-a parut practic . Acum nu stiu cum va fi cu bb2 dar eu as lua un balansoar electric gen graco sweetpeace , stiu persoane multumite de modelul asta ...si mai era unu interesant de la fisher price , ma refer la cele care balanseaza si au melodii ...un pic mai sofisticate dar nu fff scumpe

Stati asa....ca nu inteleg cum e cu cafeluta....adica daca eu beau acum in sarcina ...nu pot sa beau si cand alaptez?Crazy NuStiu
MadaMadalyna
Scris: Sunday, December 3, 2017 10:48 PM
Nivel

alina89 wrote:
Deci chestia asta cu dulcele e ceva obisnuit, credeam ca am eu o problema NuImiPasa noi am tot avut prajituri in casa cu atatea vizite si ma sacrificam eu sa termin ce ramanea ca era pacat de ele, dar s-au terminat si acum tot caut prin toate sertarele poate poate a ramas ceva ratacit Hilar pff, sper sa dau kg jos usor ca in ritmul asta doar o sa pun. Eu nu beau cafea niciodata, dar asa pofta am acum de un capuccino cu mult lapte sau o ciocolata calda, mmm Crazy

Mie mi.a adus sotul de la botez tort si multe prajituri dar am mancat doar doua si cu frica ca am auzit ca face rau la bebei laotele daca mancam dulce, asa e? In spital o mamaica manca de pocnea bomboane de ciocolta cu alcool, nascuse natural. S.a internat pe tocuri, a stat in camera cat a stat apoi a spus ca ea se duce sa nasca si peate 4 ore a adus-o o asistenta in scaun cu rotile ca nascuse, iar a doua zi cu cafeluta, anca de toate...

Deci sa inteleg ca nu au treaba dulciurile cu laptele sa afecteze, ca as manca un tort mare mare de ciocolata!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.