Clubul mamicilor incepatoare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andreea06
Scris: Sunday, December 3, 2017 11:45 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Am intrebat de sora mea de scurgerea la ochisor ca vad ca si noi avem azi.. m/a intrebat de culoare daca e alba sau galbena. La noi e galben verzui si a zis ca e conjunctivita si tre niste picaturi cu antibiotic. Tobrex picaturi Sau betabioptal solutie oftalmica.

Poti sa le cauti si tu Alina sa citesti de ele daca se potrivesc.
Dana_
Scris: Sunday, December 3, 2017 11:52 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/23/2017
Sorina , cum i-ai dat cocktailul ...pus in laptic sau pe sani? Mi-a zis si mie sora mea de ceva asemanator cu protectis dar al ei pici a scapat de colici si ma gandeam ca asta ajuta...Zici ca avea colici chiar si cu cocktailul asta?
Andreea06
Scris: Sunday, December 3, 2017 11:56 AM
Nivel

alina89 wrote:

Da, deja il pot ridica singura, schimba. Mai greu cu mutatul de la un san la altul. Il las pe pat ma pun langa el si apoi il ridic. Cand e el langa mine ma fac comoda intre perne si mi-l pune el direct in brate. Imi e tare ciuda pe sot ca nu doarme cand ma rog de el, trebuie sa ne facem un program ca o sa fie tare greu asa cu noptile nedormite cand incepe munca.

Eu ziua nu dorm pot sa crap de oboseala si asa mi-as dorii sa pot, sper sa reusesc cu timpul. Si langa bebe e tare greu ca ii simt orice tresarire. Dar na.. sigur cu timpul ne vom invata cu ei si o sa fie mai bine. Sper ras

Ce de furca o sa ai daca faci fetita urmatorul, hahaha o si vad pe soacra ta mutandu-se la bucuresti si cum o sa fie fata eeeei.

Sotul de luni isi ia concediul deci o sa il prinda craciunul.. si la noi socrii or sa mearga acasa saptamana viitoare, le-a zis al meu ca din moment ce sta el acasa n-are rost sa ramana, am vorbit cu ei de masa de craciun ca o sa faca tot felul si le aduc la noi atunci cand vin. I’m happyyyy. A fost ok soacra zilele astea oricum, a incetat cu toate cele si insistentele, pacat ca mi-a ramas gust amar de la prima zi acasa pe care mi-a stricat-o dar mna.. m-am calmat. A inteles ca oricat ar vrea sa ma mai ajute acum, in afara de chestii ale casei mancare, spalat hainute si eventual sa il ia ea pe bebe sus jos pe scari, nu prea are ce ca eu tre sa stau cu bebe, de mine e lipit si depinde.. aseara a fost sora cu cumnatul si copiii pe la noi si bebe dormea asa ca am rugat-o pe ea sa stea cu el in dormitor ca n-avea rost sa il duc la zgomot in living. A fost fericita sa ajute, l-a si schimbat o tura..

O sa va faceti un program sigur cand picati de oboseala, al meu era ff voinic, ca el sta peste noapte, 2 nopti l-a tinut asa ca a 3a era rupt si am tot insistat ca stau eu. A fost fresh apoi ca a dormit..
alexutza_88
Scris: Sunday, December 3, 2017 12:18 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/16/2017
La noi au inceput colicii la 1 saptamana jumate.si ne sacaie si acum bineinteles. Plus ca s-a invatat in brate , daca o tinem cand are colici, vrea continuu. E o mica profitoare. Am comandat si eu un baby nest sa vedem daca ma ajuta, ca am mai pus-o sa doarma pe o perna mai mare la noi in pat. Sotul oricum si-a mutat domiciliul in cealalta camera, e obositor sa doarma cu noi. Ca si picaturi, ii dau bonisan protectis si espumisan. La recomandarea medicului. Acum a adormit pe picioarele mele , rastignita, nu a acceptat alt loc :)))
alina89
Scris: Sunday, December 3, 2017 12:20 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Andreea06 wrote:
Am intrebat de sora mea de scurgerea la ochisor ca vad ca si noi avem azi.. m/a intrebat de culoare daca e alba sau galbena. La noi e galben verzui si a zis ca e conjunctivita si tre niste picaturi cu antibiotic. Tobrex picaturi Sau betabioptal solutie oftalmica.

Poti sa le cauti si tu Alina sa citesti de ele daca se potrivesc.

Este alb-galbuie secretia. In maternitate ne-au zis ca are un canal lacrimal putin infundat, dar nu am inteles atunci ce vrea sa zica pentru ca nu avea nimic atunci sau nu vedeam eu. Abea aseara tot citind pe net am facut legatura. Sper sa ajute servetelele doar, oricum vom intreba medicul cum ajungem la consult, sper sa fie ok pana atunci.
Andreea06
Scris: Sunday, December 3, 2017 12:30 PM
Nivel

alexutza_88 wrote:
La noi au inceput colicii la 1 saptamana jumate.si ne sacaie si acum bineinteles. Plus ca s-a invatat in brate , daca o tinem cand are colici, vrea continuu. E o mica profitoare. Am comandat si eu un baby nest sa vedem daca ma ajuta, ca am mai pus-o sa doarma pe o perna mai mare la noi in pat. Sotul oricum si-a mutat domiciliul in cealalta camera, e obositor sa doarma cu noi. Ca si picaturi, ii dau bonisan protectis si espumisan. La recomandarea medicului. Acum a adormit pe picioarele mele , rastignita, nu a acceptat alt loc :)))

Of, scumpa de ea.. poate un leagan sa va ajute cu tinutul in brate.. babynest e bun ca si cosleeping ca sa ai siguranta ca nu te rostogolesti peste ea, are marginile alea f ok. dar altfel nu cred ca se simte ca in brate in el..
Andreea06
Scris: Sunday, December 3, 2017 12:31 PM
Nivel

alina89 wrote:

Este alb-galbuie secretia. In maternitate ne-au zis ca are un canal lacrimal putin infundat, dar nu am inteles atunci ce vrea sa zica pentru ca nu avea nimic atunci sau nu vedeam eu. Abea aseara tot citind pe net am facut legatura. Sper sa ajute servetelele doar, oricum vom intreba medicul cum ajungem la consult, sper sa fie ok pana atunci.

Da da, f bine daca va vede medicul, sper sa le treaca la micuti Hands hearts

LE: mi se pare ca tickerele mele nu avanseaza cu contorizarea..
Sorina_85
Scris: Sunday, December 3, 2017 1:09 PM
Nivel

Inregistrat: 9/21/2017
Dana_ wrote:
Sorina , cum i-ai dat cocktailul ...pus in laptic sau pe sani? Mi-a zis si mie sora mea de ceva asemanator cu protectis dar al ei pici a scapat de colici si ma gandeam ca asta ajuta...Zici ca avea colici chiar si cu cocktailul asta?

La inceput de tot i-am dat Protectis( o data pe zi 5 picaturi, cu lingurita) pt ca o prietena mi l-a recomandat si ca ai ei copii nu au facut colici, ea le-a administrat tot la fel imediat ce au iesit din maternitate. Al meu a facut colici si doar Protectis nu functiona. Apoi doctorita lui mi-a recomandat sa le luam pe rand sa vedem ce functioneaza, de la cel mai rentabil la cel mai scump(Colieful....) Dupa Protectis a urmat Bonisan cred ca se dau 5 picaturi de 3 ori pe zi, nici asta nu a functionat, am incercat Infacol, nimic, si am ajuns la Colief , parca parca incepea sa fie mai bine. Daaar, mama lui cea isteata..... , s-a gandit ca poate nu e linistit de la Colief ci pentru ca a mai crescut si avea aproape 3 luni, si s-a gandit mama lui inteligenta sa il scoata inainte de Pasti.......treaba asta combinata cu faptul ca am bagat sarmale cu varza murata, salata de boeuf cu maioneza, si multe din astea, au dus la o criza de colici de imi venea sa o iau la fuga. Am sunat de urgenta la doctorita lui si i-am explicat ce minunatie am facut si mi-a spus ca pot sa ii dau Protectis Bonisan si Colief(fiecare are alta substan?a activa si actioneaza altfel, deci se pot combina) , fiecare cum se administreaza in parte. La Colief e mai dificil ca trebuie muls o cantitate mica( eu o lingurita) si puse picaturile acolo, dat la copil dupa care continui cu alaptatul iar daca faci asta de 3,4,5 ori pe noapte trebuie facut de fiecare data la fel, si e destul de anevoios(plus ca trebuie tinut in frigider....). Scrie pe prospect ca daca le dai direct in gurita se inactiveaza parca de la aciditatea salivei. Mie imi pare rau ca nu am incercat si Espumisa( are aceeasi substanta activa ca Infacolul, simeticona) ca mi-au spus mai multe mamici ca a functionat, e mai concentrat ca Infacolul.
Sper sa nu faca piciuletii colici!
:*
alina89
Scris: Sunday, December 3, 2017 1:11 PM
Nivel

Ce stiti despre usturoi in timpul alaptarii? Am de facut niste ficatei la cuptor si vreau sa pun usturoi in sos, imi e asa pofta, dar acum citesc ca refuza bebe laptele daca consum uff
alexutza_88
Scris: Sunday, December 3, 2017 2:05 PM
Nivel

Andreea06 wrote:

Of, scumpa de ea.. poate un leagan sa va ajute cu tinutul in brate.. babynest e bun ca si cosleeping ca sa ai siguranta ca nu te rostogolesti peste ea, are marginile alea f ok. dar altfel nu cred ca se simte ca in brate in el..

Si leaganul e comandat deja la emag :)) baby nestul m-am gandit ca ma ajuta noaptea mai mult.sa dorm cu ea in pat sa nu ma mai ridic de fiecare data cand plange. E asa maraita azi mititica...
alexutza_88
Scris: Sunday, December 3, 2017 2:10 PM
Nivel

alina89 wrote:
Ce stiti despre usturoi in timpul alaptarii? Am de facut niste ficatei la cuptor si vreau sa pun usturoi in sos, imi e asa pofta, dar acum citesc ca refuza bebe laptele daca consum uff

Am inteles ca e cam la risc, unii bebei resping laptele, pe cand altii nu sunt deranjati de gust.
Andreea06
Scris: Sunday, December 3, 2017 2:15 PM
Nivel

alexutza_88 wrote:

Si leaganul e comandat deja la emag :)) baby nestul m-am gandit ca ma ajuta noaptea mai mult.sa dorm cu ea in pat sa nu ma mai ridic de fiecare data cand plange. E asa maraita azi mititica...

Daca imi adoram salteaua inainte, acuma o iubesc la propriu, ca si eu si sotul (care e mai greu ras ) ne putem pune si ridica fara sa ii miscam partea lui sau sa simta.

Sunt tare curioasa daca o sa te ajute leaganul cand e maraita, ar trebui..

Si eu abia il astept, la mine e inca linistit, f putin asa sta treaz, doarme muuult. Dar in vreo 2 sapt posibil sa se schimbe treaba. Oricum leaganul nostru ajunge in ajun cu mosu’ :)) mai asteptam dupa el.

Azi i-am prins un zambeeeet pozat. hearts
laura513
Scris: Sunday, December 3, 2017 2:24 PM
Nivel

Inregistrat: 2/8/2017
alina89 wrote:

Am mancat 2 zile la rand cu ciorba radauteana si ciuperci si n-a avut nimic cocuta NuStiu Evident, nu trebuie exagerat, dar un pic in mancare nu face rau.

Vezi si tu, daca simti bebele agitat la burtica sau refuza laptele dupa ce ai mancat usturoi il eviti pe viitor si gata, dar nu cred sa patiti nimic rau ras
laura513
Scris: Sunday, December 3, 2017 2:31 PM
Nivel

Inregistrat: 2/8/2017
Andreea06 wrote:

Eu tot sper sa nu avem.. ca nu toti copiii fac nu? Chiar sper f tare ca asa nu imi place sa il aduc plangand, cat timp ma asezam eu pt alaptat si il tinea soacra mea dupa ce l-am schimbat de ex, el incepea sa planga ca ii era fomica si eu mereu is cu suzeta la schimbat ca sa aiba rabdare putin. Ea sa-l lasam sa mai si planga ca isi foloseste plamanii.. dar eu nu pot.

Vai tampesc cand aud placa cu plamanii!! Si-i foloseste la respirat destul, nu are nevoie sa urle ca sa-i dezvolte. Imi vine sa le trag una peste cap la astia cu replicile lor inteligente, incerc sa tac ca altfel devin un pic cam prea sarcastica cu ei si se cam supara. Nu stiu de ce imi pasa, dar nah, incerc sa nu le ranesc sentimentele ca is fata finuta Lol Mai bine ma inarmez cu o tigaie, e mai simplu de redus cineva la tacere in felul asta Lol
alina89
Scris: Sunday, December 3, 2017 2:52 PM
Nivel

alexutza_88 wrote:

Pe care l-ai luat? ras si eu ma uit de 2 zile pe oferte si nu ma decid ori sa dau comanda pe emag ori sa il trimit pe sot in bebetei sa aleaga singur ceva.. nummai eu stiu cum s-ar termina a doua varianta Lol
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.