Clubul mamicilor incepatoare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MadaMadalyna
Scris: Saturday, December 2, 2017 3:36 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/22/2017
alina89 wrote:
Mada, cat de mica trebuie sa fie draga de ea. coeur cred ca trebuie sa fie tare greu sa stai asa separata de ea, dar e bine ca are o evolutie buna si recupereaza frumos.

Oare au gasit si motivul pentru care tot nasti prematur?

Uterul meu este mic si foarte rigid si nu creste odata cu copilul, de asta nu mai vreau alta sarcina pt ca acum poate pocni uterul in mine...

E mica, cat o papusa de 35cm.... Era langa ea un bebelus nascut la termen si mi se parea urias...
gummy bear
Scris: Saturday, December 2, 2017 3:43 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 12/15/2015
Si al meu are aproape 1 an si 3 luni si inca il mai alaptez. Doarme cu mine, si trezirile noaptea sunt pe banda rulanta, cum ai zis si tu, Sorina, la 40min, o ora, max 2 ore se trezeste. Ma bucur ca mai e cineva care a trecut prin asta si stie cat de epuizant poate fi, desi ma mai plang de oboseala sotului, se uita prin mine, nu ma intelege deloc si e frustrant. In fine, barbatii astia...NuStiu
Partea buna e ca ?i?i e salvatoare in multe cazuri, cum a zis si BabyGimi, daca e bolnavior si nu papa altceva, daca e nervos, il doare ceva, hop putina ?i?i si ai alt bebe. newclap
Si totusi eu nu doresc un al doilea copil prea curand, si nici nu as vrea sa depasesc cu mult 2 ani de alaptat, cred ca e suficient.
Dana, succes, sa reusesti sa alaptezi de data asta cat vrei tu de mult!
alina89
Scris: Saturday, December 2, 2017 5:06 PM
Nivel

Inregistrat: 3/21/2017
Piticu meu s-a trezit azi dimineata cu ochisorul drept lipicios si de atunci tot are o scurgere usor galbuie. V-a-ti confruntat cu asa ceva? E ingrijorator? pale il tot sterg cu comprese si ser..
Dana_
Scris: Saturday, December 2, 2017 6:16 PM
Nivel

Inregistrat: 2/23/2017
alina89 wrote:
Piticu meu s-a trezit azi dimineata cu ochisorul drept lipicios si de atunci tot are o scurgere usor galbuie. V-a-ti confruntat cu asa ceva? E ingrijorator? pale il tot sterg cu comprese si ser..

Al meu a avut probleme destul de mari cu scurgerea aceea la ochi , am ajuns si la urgente dar era urata treaba . Sa vb cu pediatra vezi ce iti recomanda . La voi nu vine acasa sa il vada pe bb?
Sorina_85
Scris: Saturday, December 2, 2017 8:10 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/21/2017
alina89 wrote:

Si al meu a avut probleme cu scurgerea aia la ochi, tin minte ca mi-a recomandat sa il sterg cu comprese sterile si ser dinspre coltul extern spre cel intern(mi se paruse ciudat pt ca eu as fi sters invers dar am facut cum mi-a spus). Alta data, cand secretiile erau mai abundente mi-a recomandat sa il sterg tot asa dinspre coltul extern spre cel intern cu ceai de albastrele, si a insistat destul de mult ca e de sters nu de baut :))) si a mers tare bine. Chiar zilele astea l-am dat pe sot cu ceai de albastrele ca avea un ulcior si a functionat.
Eu zic ca sa il stergi cu ser si daca vezi ca se inrautateste treaba mers la dr( intreaba si de ceaiul asta de albastrele daca ti-l recomanda).
Pupici
Andreea06
Scris: Saturday, December 2, 2017 8:32 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/28/2017
Sanatate multa la micut Alina! Sper sa ii treaca usor!

Al meu n-a reactionat la termometru, asa ca in seara asta am pus jumatate de supozitor de copii, si taiat inca un sfert din el. A avut efect imediat, a facut muuult, schimbat de 4 ori deja, era verde, deci e ok.. fara sange sau ceva. De acum o sapt pot sta linistita daca cumva nu mai face.
alina89
Scris: Saturday, December 2, 2017 8:49 PM
Nivel

Dana_ wrote:

Al meu a avut probleme destul de mari cu scurgerea aceea la ochi , am ajuns si la urgente dar era urata treaba . Sa vb cu pediatra vezi ce iti recomanda . La voi nu vine acasa sa il vada pe bb?

Inca nu avem pediatru si medic de fam. I-am facut abonament la RM si asteptam sa se activeze sa il putem inscrie. Dar din ce stiu nu vin acasa cei de aici.
alina89
Scris: Saturday, December 2, 2017 9:04 PM
Nivel

Sorina_85 wrote:

Si al meu a avut probleme cu scurgerea aia la ochi, tin minte ca mi-a recomandat sa il sterg cu comprese sterile si ser dinspre coltul extern spre cel intern(mi se paruse ciudat pt ca eu as fi sters invers dar am facut cum mi-a spus). Alta data, cand secretiile erau mai abundente mi-a recomandat sa il sterg tot asa dinspre coltul extern spre cel intern cu ceai de albastrele, si a insistat destul de mult ca e de sters nu de baut :))) si a mers tare bine. Chiar zilele astea l-am dat pe sot cu ceai de albastrele ca avea un ulcior si a functionat.
Eu zic ca sa il stergi cu ser si daca vezi ca se inrautateste treaba mers la dr( intreaba si de ceaiul asta de albastrele daca ti-l recomanda).
Pupici

Asa ne-au zis si noua in maternitate, din exterior spre interior. A avut secretiile de dimineata, dupa care pana dupa masa nu a mai avut si acum au reaparut si ma sperie cand il vad asa mititelu cu ochisoru semideschis si secretiile alea. Initial m-am speriat ca ma gandeam la tot ce mi-a zis si soacramea si bunica ca ii e frig si curent la copil si o sa vad eu cum o sa le dau dreptate ca nu le ascult. Ii trimisesem o poza din prima zi de nastere cand avea si ochisorii mai umflati si a zis ca ii era frica ca s-a nascut bolnav copilu si ca e urat tare in pozele alea si sa fac bine sa le sterg. Asa mie ciuda ca sunt cu moralu la pamant si mai vorbeste si ea prostii ca sa ma simt "incurajata". Uff, trecem noi si peste asta.. Cheek Kiss
alina89
Scris: Saturday, December 2, 2017 9:07 PM
Nivel

Andreea06 wrote:

Al meu n-a reactionat la termometru, asa ca in seara asta am pus jumatate de supozitor de copii, si taiat inca un sfert din el. A avut efect imediat, a facut muuult, schimbat de 4 ori deja, era verde, deci e ok.. fara sange sau ceva. De acum o sapt pot sta linistita daca cumva nu mai face.

Fix de 4 ori a facut si al meu, apoi odata pe zi, acum vad ca nu a mai facut iar de ieri de la 5 de dim. Dar nu ma mai panichez si de data asta, ii fac masaj pe burtica, incerc putin bicicleta si il las in ritmul lui. Pipi face o groaza, tre sa mai fugim dupa scutece ras
Andreea06
Scris: Saturday, December 2, 2017 9:19 PM
Nivel

alina89 wrote:

Fix de 4 ori a facut si al meu, apoi odata pe zi, acum vad ca nu a mai facut iar de ieri de la 5 de dim. Dar nu ma mai panichez si de data asta, ii fac masaj pe burtica, incerc putin bicicleta si il las in ritmul lui. Pipi face o groaza, tre sa mai fugim dupa scutece ras

Da, pipi si noi asa.. am o app Glow si notez pe ea cand papa, doarme si scutece ca vreau sa vad o statistica o vreme asa. Altfel nu retiiiin..

Sfarcul mi-e format macar.

Pampersi momentan folosesc huggies si ne plac, am desfacut si happy si sunt ok, la fel ca marime ca huggies dar nu i-am pus lui inca. Iar pampers am luat premium care mar 2 pt 3-6 kg si sunt mari. E pachet de 22 buc oricum, 3 zile is gata cand le-o fi vremea.
Aproape ce termin si happy vad ce mai comand sau cumpar din magazin.
BabyGimi
Scris: Saturday, December 2, 2017 10:26 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 7/4/2016
alina89 wrote:

Asa ne-au zis si noua in maternitate, din exterior spre interior. A avut secretiile de dimineata, dupa care pana dupa masa nu a mai avut si acum au reaparut si ma sperie cand il vad asa mititelu cu ochisoru semideschis si secretiile alea. Initial m-am speriat ca ma gandeam la tot ce mi-a zis si soacramea si bunica ca ii e frig si curent la copil si o sa vad eu cum o sa le dau dreptate ca nu le ascult. Ii trimisesem o poza din prima zi de nastere cand avea si ochisorii mai umflati si a zis ca ii era frica ca s-a nascut bolnav copilu si ca e urat tare in pozele alea si sa fac bine sa le sterg. Asa mie ciuda ca sunt cu moralu la pamant si mai vorbeste si ea prostii ca sa ma simt "incurajata". Uff, trecem noi si peste asta.. Cheek Kiss

Cred c-am citit de 3 ori ce ai scris ca poate nu am inteles. Na, sunt obosita... Soacra ta a zis ca era urat copilul la nastere si sa stergi pozele cu el?! Pe bune?! In loc sa pretuiasca fiecare amintire cu nepotelul. Cu asa ajutor si sustinere, nu e de mirare ca ajungi sa pui la indoiala capacitatile tale de mamica.
BabyGimi
Scris: Saturday, December 2, 2017 10:31 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 7/4/2016
Andreea06 wrote:

Sa fii atenta la scaunul copilului de acum incolo, ar trebui sa aiba culoarea mustarului, cu bobite albe, iar consistenta sa fie pastoasa.

Scaunul verde inseamna ca bea mai mult lapte de inceput si nu ajunge la cel gras, bogat in nutrienti.
Andreea06
Scris: Saturday, December 2, 2017 11:07 PM
Nivel

BabyGimi wrote:

Sa fii atenta la scaunul copilului de acum incolo, ar trebui sa aiba culoarea mustarului, cu bobite albe, iar consistenta sa fie pastoasa.

Scaunul verde inseamna ca bea mai mult lapte de inceput si nu ajunge la cel gras, bogat in nutrienti.

Papa cam 15 min la un san.. si incerc sa il tin treaz ca uneori adoarme si mai molfaie asa. Dar folosesc si pompa o data pe zi sa mai golesc si ii dau asa un biberon cu cati ml are nevoie..
o sa urmaresc sa vad daca e mustar de acum. Poate a fost si mult timp trecut...

Uite aici scrie ca scaunul verde poate fi si de la icter, el are inca icter, a fost la lampa in spital dar ne-au externat totusi si inca avem asa pe fata si la ochisori..

http://www.qbebe.ro/bebelusul/sanatate/scaunul_verde_la_sugari
gummy bear
Scris: Saturday, December 2, 2017 11:16 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 12/15/2015
Alina, exact asa patisem si eu cu bebe la cateva zile dupa nastere, iar neonatologul ne-a recomandat servetele sterile Iridium, sa ii stergem ochisorii dinspre exterior inspre interior cu servetele diferite, apoi cate o picatura de Tobrex in fiecare ochisor, repetat la 8 ore timp de o saptamana parca..sper sa imi amintesc bine pt ca a trecut mai bine de 1 an de atunci. Oricum, i-a trecut in 2 zile. Sterge-l macar cu servetelele la ochisori. Sanatate!
Sorina_85
Scris: Saturday, December 2, 2017 11:45 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 9/21/2017
alina89 wrote:

Ioi, cum sa zica asa ceva? Doamne fereste! Imi vine greu sa cred ca poate sa iti zica asa ceva o femeie care a nascut si ea si stie ce inseamna sa fi mamica proaspata....pfff... Asta e, sincer eu nu cred in curent si ca o sa raceasca copilul ca e mai racoare, raceala vine de la virusi iar curentul doar plimba niste aer. Eu am aerisit in camera la copil cu tot cu copil inauntru(vara) si, ce sa vezi? copilul nu a patit nimic, ce ciudat..... Sa sti ca tu esti singura persoana care stie cel mai bine cum sa creasca copilul tau, poate sa vina o mama care a crescut 10 copiii, tot nu va sti mai bine ca tine cum sa il creasca(doar va schimba scutece mai repede :)))) )
Nu te descuraja, o sa vezi ca toate o sa vina natural, nu trebuie sa ai impresia ca trebuie sa citesti 27 de carti de parenting si sa faci cursuri de prim ajutor, trebuie doar sa il iubesti si totul o sa vina de la sine, ca doar Dumnezeu ne-a construit si a facut o treaba buna :)
:*
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.