Clubul mamicilor incepatoare - 9
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ella30
Scris: Sunday, July 21, 2019 1:59 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/21/2019
MaryPoppins wrote:
Fetelor, fontanela trebuie sa se inchida complet pana la 2 ani, deci la bebe asa micut e normal e sa fie super deschisa. La noi inca nu s-a inchis complet si toti dr au zis ca e foarte ok, am dozat vit D si e aproape de limita superioara.

multumescGossip
Ella30
Scris: Sunday, July 21, 2019 2:02 PM
Nivel

delia.c.yaya wrote:

Poate sa fie febra de la din?i. Giuli mia facut la canini ?i diaree ?i ce scandal pfff.

Al meu a cazut dintr-un vagon, de la 3m,si ca sa nu se duca în cap a bagat mâinile ?i picioarele, ?i practic ii lipse?te o bucata de carne de sub genunchi.. Lau cusut, acuma e mai bine. Prima saptamâna a fost mai rau, ca abia se mi?ca, avea piciorul vânat, mâinile, îl dureau toate de la cazatura, trebuia sa-l spal eu, nu era în stare nici sa manânce. A fost greu ?i cu el ?i cu giuli. Dar bine ca a trecut.

Ma bucur ca sunte?i bine. Bebe 2 ceva?! ras

Insanatosire grabnica ! pupici
fluturash26
Scris: Sunday, July 21, 2019 2:33 PM
Nivel

Inregistrat: 9/9/2017
Ella30 wrote:

Mi a fost recomandata de o colega de serviciu si m a atras faptul ca daca se intampla ceva ea nu se arunca la antibiotice din prima si merge mai mult pe naturale.
Da, cred ca la cea posterioara se referea in principal pt ca m a pus sa o pipai si eu si sa ma conving ca e foarte mare.
Sincer ma si tem sa mai merg la altcineva, ca cine stie ce mai gaseste si imi mai zice si iar cedez psihic. Am ajuns in asa hal incat cand o vad ca se uita crucis ma bufneste plansul.
Mai nou azi am avut o criza de colici, si burtica e foarte tare. Sa fie de la baby guard ? I a dat 2 pe zi dar pe prospect scrie ca 2 pe zi de dau de la 1 an in sus.

Eu te-as sfatui sa stai chill..noi am avit probleme mult mai grave inca din sarcina si nu am ppecat urechea la tot ce mi-a zis un singur medic. Am intrebat la al medic si tot asa. Am facut analize, controale etc. Astea sunt mai concludente decat spune unu altu.
Si in plus de asta eu cand luam o decizie dupa ce spunea medicul imi asumam chestia aia.. nu ma consumam aiurea.luam decizia care consideram eu ca e mai buna pentru copilul meu.
MirelaD
Scris: Sunday, July 21, 2019 3:13 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/16/2019
Alle.p wrote:
Mirela, exacta asa facea si micu?ul meu. Mie mi-a zis medicul ca alimenta?ia mea nu conteaza chiar asa de mult si sa manânc de toate, fara a face însa excese de nici un aliment.
Noi am început saptamana aceasta sa-i dam colief, dupa ce am incercat Bonnisan, Espumisan, infacol. Cu toate ca Patrick are acum diaree din cauza antibioticului (rosu in gat si probabil otita) vad îmbunata?iri. Nu mai e atât de balonat, nu se ma strânge toata ziulica. Astazi am terminat antibioticul si sper ca in 2-3 zile dupa ce ii trece diareea sa fie si mai bine. Am fost reticenta în a cumpara colief pt ca e destul de scump si am zis ca il dau degeaba, ca celelalte picaturi.

Da, legat de alimentatie si eu am auzit ambele pareri. Dar sincer cand vad cat sufera vreau sa exclud orice posibilitate de a-i agrava burtica:(
Si la fetita mea parca observ scaune mai lichide, nu stiu daca diareice( cu rusine spun ca nu stiu inca diferenta intre un scaun diareic si unul al unui copil alaptat doar la san care stiu ca are o consistenta moale)
Pai o sa ii dau o sansa si colief-ului. Stiu ca e scump si sincer nu ma dau banii afara din casa, dar cand i-am vazut ochisorii aceea plini de durere azi dimineata, as incerca oriceuff
MirelaD
Scris: Sunday, July 21, 2019 3:21 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/16/2019
fluturash26 wrote:

Astea sunt manifestari de colici mai agresivi. Noi am trecut prin asta, a mea a urlat timp de 3 luni aproape nonstop din cauza lor, doar noaptea si ce dormea ziua nu urla. Pe la 3 luni au trecut, am incercat de toate dar cred ca cel mai util a fost feonu care statea deschis si noaptea pana adormea bine bine. Tot felul de siropele care nu stiu cat efect au avut.

Off imi pare rau ca ai trecut prin asta dar ma bucur ca nu e ceva mai grav, imi faceam tot felul de ganduri. O sa folosesc mai des feohnul atunci..orice ajuuta. Multumesc
Irinan
Scris: Sunday, July 21, 2019 4:00 PM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2018
Bella_Tm wrote:

La muuulti ani pt baietelul tau, Irina! Si pt fetita DistanceKiss
Si Eric face azi 4 luni Love. Sarbatorim cu un tort. Am zis ca pana la 1 an ii facem in fiecare luna cate un tortulet. Lumanari

Multumesc, Cheek Kiss la multe lunite si la baietelul tau.. eu la fetita inca numar saptamanileras
Irinan
Scris: Sunday, July 21, 2019 4:01 PM
Nivel

Ella30 wrote:

La multi ani !!!! topai sa creasca mari si voinici si sa o bucure pe mami !

Le: ti a zis cum sa faci masajul ? Mie mi a zis sa trag de labute in afara foarte usor , iar apoi s a razgandit si a zis sa mergem la kineto.

Multumim EllaCheek Kiss nu mi a zis cum, mi a zis doar sa ii fac masaj la laba piciorului ca are tendinta sa calce pe interior din cauza ca a stat rau in burtica
Ella30
Scris: Sunday, July 21, 2019 5:10 PM
Nivel

fluturash26 wrote:

Eu te-as sfatui sa stai chill..noi am avit probleme mult mai grave inca din sarcina si nu am ppecat urechea la tot ce mi-a zis un singur medic. Am intrebat la al medic si tot asa. Am facut analize, controale etc. Astea sunt mai concludente decat spune unu altu.
Si in plus de asta eu cand luam o decizie dupa ce spunea medicul imi asumam chestia aia.. nu ma consumam aiurea.luam decizia care consideram eu ca e mai buna pentru copilul meu.

O sa incerc sa ma linistesc si sa mi fac curaj sa mai mergem la inca un pediatrucomputerlove multumesc pt sfaturihearts
Ella30
Scris: Sunday, July 21, 2019 5:12 PM
Nivel

Irinan wrote:

Multumim EllaCheek Kiss nu mi a zis cum, mi a zis doar sa ii fac masaj la laba piciorului ca are tendinta sa calce pe interior din cauza ca a stat rau in burtica

Mie mi a aratat si sa trag cumva de labuta piciorusului in exterior dar ma tem sa nu ii fac rau uff
Nela
Scris: Sunday, July 21, 2019 8:22 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 6/18/2018
Ella30 wrote:

Ai primit azi una calda si una rece Lol despre resigilate nu stiu, ti am zis ce cred eu, altfel cum ar avea ei atatea resigilate ? Par avantajoase unele oferte, dar cred ca tine si de noroc aici, depinde ce nimeresti.
Ce fain ! Ce dulce tre sa fie ea toata bucuroasa in noul ei scaunel!computerlove
Ce sticlute/ tetine ati folosit pana acum ? Noi avem de la nuk.

Ella, eu i-am cumparat fetei pana acum tot felul de sticlu?e ?i cu toate s-a împacat foarte bine, înafara de una care avea tetina cu fluxul mediu, dealtfel ?i prima cumparata ?i s-a înecat tare cu lapte, ?i de atunci n-am mai folosit tetina. Aceea era de sticla ?i apoi am cumparat la ea alta tetina fara renume, apoi am avut sticluta de plastic, o firma oarecare, am avut ?i de la avent, apoi am cumparat de la Tommy Tippe (nu mai ?tiu cum se scrie) ?i acum am luat de la.... nu mai re?in firma, ceva cu "L", tot nimic cunoscut foarte mult. Eu le-am luat de pe un site, pe toate înafara de cea de la avent.
Irinan
Scris: Sunday, July 21, 2019 9:56 PM
Nivel

MirelaD wrote:

La multi ani!!!Cheek Kiss sa fiti sanato?i si sa va bucurati unii de altii hearts

Multumimpupici
Irinan
Scris: Sunday, July 21, 2019 10:05 PM
Nivel

RalukM wrote:
Buna, desi is la a 3a ceza se pare ca de fiecare las in sala de op si cativa neuroniLol si intru intr o faza de uitare... Asadar help me, durerile post cezariana de data asta la mine sunt mai nasole. Am jena f mare la urinat, cand alaptez simt ca mi iese uterul cand ma ridix si ma asez in pat ma doare. Am reteta pt ketonal dar poate stiti ceva tips&tricks sa fie mai usor pana ma refac total. La voi ce a functionat?

Din pacate singurul lucru care te poate ajuta cat de cat e burtiera... si timpulCheek Kiss multa rabdare si recuperare cat mai lina
Irinan
Scris: Sunday, July 21, 2019 10:25 PM
Nivel

Ella30 wrote:

Mie mi a aratat si sa trag cumva de labuta piciorusului in exterior dar ma tem sa nu ii fac rau uff

Nu mi a aratat nimic, mi a specificat sa nu ma ingrijorez, ca nu e de mers la ortoped, e doar ca a stat intr o pozitie nu foarte confortabila, dar ca isi revine si eu sa o ajut cu putin masaj la talpi
Ella30
Scris: Sunday, July 21, 2019 11:51 PM
Nivel

Nela wrote:

Ella, eu i-am cumparat fetei pana acum tot felul de sticlu?e ?i cu toate s-a împacat foarte bine, înafara de una care avea tetina cu fluxul mediu, dealtfel ?i prima cumparata ?i s-a înecat tare cu lapte, ?i de atunci n-am mai folosit tetina. Aceea era de sticla ?i apoi am cumparat la ea alta tetina fara renume, apoi am avut sticluta de plastic, o firma oarecare, am avut ?i de la avent, apoi am cumparat de la Tommy Tippe (nu mai ?tiu cum se scrie) ?i acum am luat de la.... nu mai re?in firma, ceva cu "L", tot nimic cunoscut foarte mult. Eu le-am luat de pe un site, pe toate înafara de cea de la avent.

Cu cea cu flux mediu si a mea s a inecat, acum avem cu flux scazut marimea s.
Eram curioasa ce tip de sticlute ar fi mai bune pt ei , presupun ca cele de sticla ? pupici
Avent n am incercat dar ma bate gandul
Ella30
Scris: Sunday, July 21, 2019 11:57 PM
Nivel

Irinan wrote:

Nu mi a aratat nimic, mi a specificat sa nu ma ingrijorez, ca nu e de mers la ortoped, e doar ca a stat intr o pozitie nu foarte confortabila, dar ca isi revine si eu sa o ajut cu putin masaj la talpi

Si la mine din aceeasi cauza e asa, ca nu a avut loc in burtica (desi cred ca stiu toste fetele ce burtoi am avut)..
Intre timp m am mai linistit un pic multumita voua.
Mi se pare ca tratamentul dat ii agraveaza colicii..sau sa fie coincidenta ? Ieri l am inceput. Pana aseara fata mea n a urlat de durere..n am putut sa o alin cu nimic. Nu i as mai da baby guardul care cica poate sa constipe dar i l a dat pt fontanela si ochisori..nu stiu ce sa fac si mi se rupe sufletul ca nu stiu cum sa o ajut
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.