Clubul mamicilor incepatoare - 9
Subiectul anterior · Subiectul urmator
fluturash26
Scris: Sunday, July 21, 2019 11:10 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 9/9/2017
Eu stiu asa ela, de strabism nu se pune problema pana undeva pe la 6 luni, carla pana pe la 4 luni se uita strambLol si nu mi-am pus problema asta pentru ca stiam ca e normal. La fontanele cred ca se referea la cea posterioara ca ar fi trebuit sa fie inchisa dar chiar si asa e devreme. Cea anterioara se va inchide pana in maxim 2ani. Noi inca avem ditai gauroiu, ce-i drept a inceput sa se mai inchida dar greu, dureaza mai ales daca e mare.
Nu stiu sincer ce pediatru ai gasit dar n-are nici o treaba cu profesia lui. E pe langa total din ce ai zis...eu zic sa mai ceri o opinie cu toate ca eu is lamurita cu majoritatea pediatrilor cica renumiti din Iasi.
fluturash26
Scris: Sunday, July 21, 2019 11:14 AM
Nivel

MirelaD wrote:
Mamici am avut o noapte grea tare:(
Fetita mea s-a chinuit de pe la 1 cu gazele din burtica sau cu caca, nu stiu exact. Se chinuie sa elimine ceva, se strange, apoi se intinde toata si se intateste ca si cum vrea sa scoata ceva dar nu poate:( partzuri a facut putin de tot, dar in rest se screme si plange:( se uita la mine cu ochisorii ei si ii vad durerea..ma omoara;(
E 6 jumate, e la mine in brate si tot se chinuie, e prima data cand se intampla asa mult. Si cu o seara inainte a facut asa, dar a facut caca ( care era chiar f moale, deci nu e constipata) si s-a mai limistit.
Acum saraca e epuizata, nici nu poate adormi nici nu se poate elibera:( mai si geme, suspina, tipa de durere si eu plang langa ea:((
Ce sa fac, sa o.duc la spital?
In fiecare zi ia si espumisan ,pe langa protecis, si de vreo 2 zile i-am introdus debridat la recom pediatrei( a zis ca daca nu observam mari imbunatatiri cu regimul meu alimentar+espumisan+protectis, sa mai incerc debridat iar in ultima instanta colief. Toate astea pt colici:( nu prea vroiam debridat ca are zahar, dar incep sa ajung la disperare, iar noaptea asta a pus capac:(
Oare faptul ca am mancat eu diverse lucruri in ultimele zile cum ar fi pepene rosu si galben, cate o piersica si un mar crud( de regula le mananc compot sau la cuptor) cateva curmale uscate sa o fi deranjat asa tare?uff plans

Si inca o chestie: e asa multa agitatie in burtica ei, se aud bolboroseli asa:( e drept ca si cand papa ingjite aer, dar incerc sa il scot de fiecare data. Nu imi iese mereu:(

Astea sunt manifestari de colici mai agresivi. Noi am trecut prin asta, a mea a urlat timp de 3 luni aproape nonstop din cauza lor, doar noaptea si ce dormea ziua nu urla. Pe la 3 luni au trecut, am incercat de toate dar cred ca cel mai util a fost feonu care statea deschis si noaptea pana adormea bine bine. Tot felul de siropele care nu stiu cat efect au avut.
MaryPoppins
Scris: Sunday, July 21, 2019 11:25 AM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2017
delia.c.yaya wrote:

Noi bine. Am scapat de nervi. Acuma toata ziua e cu degetul pe sus ?i întreaba "ce?". Vad ca iar are o pauza ceva, nu mai zice nici mama, nici tata, nici apa. În schimb vorbe?te de legea ei de ne înnebune?te.
În rest, doarme toata noaptea inca 10_12 ore, la amiaza 1_2 ore, manânca de rupe, însa nu se vede unde se depune mâncarea aiahohot, deja alearga, greu o prinzi mai ales afara.
Înca mai baga în gura tot ce prinde. Deja au crescut mari maselele ?i caniniiras

Am sa vad noua pediatra cum e. O sai zic de antigripal sa ni-l faca, mai ales ca din primavara e posibil sa ne-o ia la gradi. Pe cealalta am bagat-o undeva, am facut cerere so schimbam. Mia chinuito o gramada so masoare ?i so cântareasca pe cantarul de bebelu?i. Ma luase ca fiemea nu manânca nimic. Ca cica sa nui mai dau lp deloc. Ca luase pu?in în ultimele luni. Ei ia dat 9.200gr,acasa îmi da 10.300grhohot, de vreo 3 ori o masurase, mereu ii dadea altceva, are 80cm in final. Ca cica deja la vârsta ei trebuia sa zica 20 de cuvinte.. Dusa cu capu ?i asta. Pa!
Al meu e de o luna acasa, accidentat la munca, luni începe munca. Se duce 2 saptamâni, apoi 3 iar acasa. Nu cred ca reu?im sa mergem acasa nici anu asta. Pa?aportul giuliei înca nu e gata. Am zis sa facem prin casa una alta, un var, o mobila Nah..

Voi marry cum sunte?i?!

Haha, noi n-am scapat de nervi, mai nou ne articuleaza si pe noi cand are momente de maxima frustrare hohot in rest e foarte linistita si blanda, toata lumea se mira de ea. Si s-a schimbat total, e asa de sociabila si prietenoasa, pe toata lumea imbratiseaza si pupa, desi noi n-am invatat-o sa faca chestia asta. Inca e in faza in care imparte/da chestii/jucarii la alti copii, se baga peste ei, chiar daca de cele mai multe ori o imbrancesc :)) dar ea nu se lasa, insista :))

Cu mancarea stam foarte prost de cateva saptamani, acum ii ies trei canini deodata si e jale. Dar recupereaza cu suptul, zici ca e nou nascut,asa mult suge :D Primul a erupt singur si e mare deja :)) la masele a fost lejer, acum inteleg de ce se plangea toata lumea de eruptia caninilor. Si da, baga in gura tot ce prinde. Inca :))

Cuvinte ioc si la ea, numai ingana, arata cu degetul si boscorodeste pe limba ei hohot dar nu-i stres, toate la timpul lor. Are mai multi prieteni de varsta ei si unii zic mai multe cuvinte, altii is in acelasi stadiu ca ea :))

Tot 80cm are si ea. Si 10.5 kg. A mai scazut un pic de cand nu mananca, plus ca miercuri-joi-vineri a fost cu febra, nu stie nici dr de la ce, ca alte simptome nu are. Posibil caninii, vreo viroza eruptiva sau infectie urinara, desi asta din urma putin probabil, ca febra n-a fost foarte mare. Am stricat 10 pungi din alea de recoltare si tot n-am reusit sa recoltam pipi :)) in febra de la dinti eu nu prea cred, asa ca o pazesc sa vad daca ies ceva bube :))

Cat de tare s-a accidentat al tau? Sper ca nu e nimic grav pale
MaryPoppins
Scris: Sunday, July 21, 2019 11:28 AM
Nivel

Fetelor, fontanela trebuie sa se inchida complet pana la 2 ani, deci la bebe asa micut e normal e sa fie super deschisa. La noi inca nu s-a inchis complet si toti dr au zis ca e foarte ok, am dozat vit D si e aproape de limita superioara.
MaryPoppins
Scris: Sunday, July 21, 2019 11:32 AM
Nivel

Ella30 wrote:

Multumesc frumos pt raspuns pupici incerc sa ma linistesc dar e cam greu. Pediatra a zis ca secom si vigantol nu se asimileaza la fel de bine ca baby guard, care sincer si mie imi place mai mult ca pare mai natural si se da foarte usor.
La mine manca san (nu stiu niciodata cat anume) plus lp cantitatea de pe cutie, adica 100 ml, dar pediatra a zis sa ramanem doar pe san si lp doar cand sanul e ff gol si n are ce sa traga. Ma tem ca va ramane flamanda asa, dar cred ca am sa respect ce zice ea pana la controlul de peste 30 zile.

Sanul nu se goleste niciodata, pt ca laptele coboara in fluxuri, nu se stocheaza efectiv in san. Daca poti, apeleaza la un consultant in alaptare. Inainte sa scoti lp sau sa reduci, trebuie sa te asiguri ca ea suge eficient iar lactatia ta e suficienta.
AriaM
Scris: Sunday, July 21, 2019 11:57 AM
Nivel

Inregistrat: 10/1/2017
bine ai revenit Mary Cheek Kiss cum a fost in concediu?
fluturash26
Scris: Sunday, July 21, 2019 12:14 PM
Nivel

MaryPoppins wrote:

Haha, noi n-am scapat de nervi, mai nou ne articuleaza si pe noi cand are momente de maxima frustrare hohot in rest e foarte linistita si blanda, toata lumea se mira de ea. Si s-a schimbat total, e asa de sociabila si prietenoasa, pe toata lumea imbratiseaza si pupa, desi noi n-am invatat-o sa faca chestia asta. Inca e in faza in care imparte/da chestii/jucarii la alti copii, se baga peste ei, chiar daca de cele mai multe ori o imbrancesc :)) dar ea nu se lasa, insista :))

Cu mancarea stam foarte prost de cateva saptamani, acum ii ies trei canini deodata si e jale. Dar recupereaza cu suptul, zici ca e nou nascut,asa mult suge :D Primul a erupt singur si e mare deja :)) la masele a fost lejer, acum inteleg de ce se plangea toata lumea de eruptia caninilor. Si da, baga in gura tot ce prinde. Inca :))

Cuvinte ioc si la ea, numai ingana, arata cu degetul si boscorodeste pe limba ei hohot dar nu-i stres, toate la timpul lor. Are mai multi prieteni de varsta ei si unii zic mai multe cuvinte, altii is in acelasi stadiu ca ea :))

Tot 80cm are si ea. Si 10.5 kg. A mai scazut un pic de cand nu mananca, plus ca miercuri-joi-vineri a fost cu febra, nu stie nici dr de la ce, ca alte simptome nu are. Posibil caninii, vreo viroza eruptiva sau infectie urinara, desi asta din urma putin probabil, ca febra n-a fost foarte mare. Am stricat 10 pungi din alea de recoltare si tot n-am reusit sa recoltam pipi :)) in febra de la dinti eu nu prea cred, asa ca o pazesc sa vad daca ies ceva bube :))

Ce simpatica e din ce povetesti tu cu copiii...hearts abia astept sa ajungem si noi la stadiul asta.
Poate nu are nimic si o fi doar febra de la dinti. Sa stii ca nici eu nu cred dar cine stie...noi nu avem nici un dinte momentan deci nu ma pot pronunta.ras
delia.c.yaya
Scris: Sunday, July 21, 2019 12:18 PM
Nivel

Inregistrat: 5/4/2017
MaryPoppins wrote:

Poate sa fie febra de la din?i. Giuli mia facut la canini ?i diaree ?i ce scandal pfff.

Al meu a cazut dintr-un vagon, de la 3m,si ca sa nu se duca în cap a bagat mâinile ?i picioarele, ?i practic ii lipse?te o bucata de carne de sub genunchi.. Lau cusut, acuma e mai bine. Prima saptamâna a fost mai rau, ca abia se mi?ca, avea piciorul vânat, mâinile, îl dureau toate de la cazatura, trebuia sa-l spal eu, nu era în stare nici sa manânce. A fost greu ?i cu el ?i cu giuli. Dar bine ca a trecut.

Ma bucur ca sunte?i bine. Bebe 2 ceva?! ras
MaryPoppins
Scris: Sunday, July 21, 2019 12:22 PM
Nivel

AriaM wrote:
bine ai revenit Mary Cheek Kiss cum a fost in concediu?

Cheek Kiss hai ca pun si niste poze sic

https://ibb.co/RCmzWBz
https://ibb.co/YTFh9wG
https://ibb.co/271MM22
https://ibb.co/8gFPG8X
https://ibb.co/JcJ00Pt
https://ibb.co/7Y2hm85
https://ibb.co/wcyRmW8

Foarte fain a fost, ne-am balacit, bronzat - noi ars, mai mult :)) o surpriza foarte placuta Macedonia, si lacul si orasul Ohrid is superbe. Si ieftin ca braga! Dar scurt mi s-a parut o saptamana. Oh, eu tot intr-o visare traiesc, numai prin vacante ma poarta gandurile :)) si pana in septembrie mi se pare ca mai e asa muuult :D

Voi, ati fost sau urmeaza sa mergeti in vacanta? Ca nu mai retin :D Mai poveste-ne si despre Karin cand ai timp love
MaryPoppins
Scris: Sunday, July 21, 2019 12:34 PM
Nivel

delia.c.yaya wrote:

Poate sa fie febra de la din?i. Giuli mia facut la canini ?i diaree ?i ce scandal pfff.

Al meu a cazut dintr-un vagon, de la 3m,si ca sa nu se duca în cap a bagat mâinile ?i picioarele, ?i practic ii lipse?te o bucata de carne de sub genunchi.. Lau cusut, acuma e mai bine. Prima saptamâna a fost mai rau, ca abia se mi?ca, avea piciorul vânat, mâinile, îl dureau toate de la cazatura, trebuia sa-l spal eu, nu era în stare nici sa manânce. A fost greu ?i cu el ?i cu giuli. Dar bine ca a trecut.

Ma bucur ca sunte?i bine. Bebe 2 ceva?! ras

Vaiii, suna urat de tot, imi pare rau uff

Bebe 2 in nici un caz, la momentul asta sunt 99% convinsa ca nu va mai fi nici un bebe 2, ever :)) poate doar prin vreo greseala :D sau sa ma loveasca ceva dorinta arzatoare peste niste multi ani :))

Mi-am dorit-o pe ea atat de mult incat nu mai am nevoie de nimic acum, vreau sa ma bucur de ea si nu vreau sa ma imparta cu nimeni :D deci da, la mine e inchis robinetul momentan Lol
delia.c.yaya
Scris: Sunday, July 21, 2019 12:59 PM
Nivel

MaryPoppins wrote:

Vaiii, suna urat de tot, imi pare rau uff

Bebe 2 in nici un caz, la momentul asta sunt 99% convinsa ca nu va mai fi nici un bebe 2, ever :)) poate doar prin vreo greseala :D sau sa ma loveasca ceva dorinta arzatoare peste niste multi ani :))

Mi-am dorit-o pe ea atat de mult incat nu mai am nevoie de nimic acum, vreau sa ma bucur de ea si nu vreau sa ma imparta cu nimeni :D deci da, la mine e inchis robinetul momentan Lol

Deci înca e loc 1% de bebe 2hohot
Noi vrem clar, unu unu doi chiar, înca nu ne decidem pe când. Am zis sa mai facem unu acuma înainte de nunta ?i dupa înca unu, dar parca iam lasa dupa nunta. Suntem un pic indeci?i. ras

Ce fain trebuie sa fi fost în vacanta. Vreau ?i euplans nam reu?it nici macar la un restaurant sa ies de când sa nascut giuli, al meu e total pe dinafara cu din astea.
MaryPoppins
Scris: Sunday, July 21, 2019 1:20 PM
Nivel

delia.c.yaya wrote:

Deci înca e loc 1% de bebe 2hohot
Noi vrem clar, unu unu doi chiar, înca nu ne decidem pe când. Am zis sa mai facem unu acuma înainte de nunta ?i dupa înca unu, dar parca iam lasa dupa nunta. Suntem un pic indeci?i. ras

Ce fain trebuie sa fi fost în vacanta. Vreau ?i euplans nam reu?it nici macar la un restaurant sa ies de când sa nascut giuli, al meu e total pe dinafara cu din astea.

Mama, da ce curajoasa esti tu :)) mie pe cat de usor mi s-a parut cand era mica, pe atat de greu mi se pare acum, e asa de challenging totul cu un toddler Crazy jos palaria pt mamele care reusesc sa se descurce cu un toddler si bebe mic, de mine clar nu e treaba asta :D plus ca mie imi e dor si de job, simt ca incet incet imi mor neuronii de la atata stat acasa. Am mai lucrat de acasa din cand in cand, dar nu e acelasi lucru cu a merge la birou, a interactiona cu oamenii etc. Simt nevoia de timp pentru mine si uneori abia astept sa o trimit cu taica-su afara sau la bunici, dar apoi nu trece mult timp si ma apuc sa sun sau ma duc dupa ei :)) deci nu mi-a trecut de tot anxietatea de separare Crazy

Dar cine te opreste sa mergi la restaurant? Voi doua, ca fetele, nu puteti? La noi in familie eu am initiativa cu vacantele si eu planific totul, dar la restaurant mai des ies doar eu cu Ana (plus alte mamici si bebelusi) decat toti trei impreuna :))
delia.c.yaya
Scris: Sunday, July 21, 2019 1:28 PM
Nivel

MaryPoppins wrote:

Mama, da ce curajoasa esti tu :)) mie pe cat de usor mi s-a parut cand era mica, pe atat de greu mi se pare acum, e asa de challenging totul cu un toddler Crazy jos palaria pt mamele care reusesc sa se descurce cu un toddler si bebe mic, de mine clar nu e treaba asta :D plus ca mie imi e dor si de job, simt ca incet incet imi mor neuronii de la atata stat acasa. Am mai lucrat de acasa din cand in cand, dar nu e acelasi lucru cu a merge la birou, a interactiona cu oamenii etc. Simt nevoia de timp pentru mine si uneori abia astept sa o trimit cu taica-su afara sau la bunici, dar apoi nu trece mult timp si ma apuc sa sun sau ma duc dupa ei :)) deci nu mi-a trecut de tot anxietatea de separare Crazy

Dar cine te opreste sa mergi la restaurant? Voi doua, ca fetele, nu puteti? La noi in familie eu am initiativa cu vacantele si eu planific totul, dar la restaurant mai des ies doar eu cu Ana (plus alte mamici si bebelusi) decat toti trei impreuna :))

Da sa ?tii ca într-adevar e mai greu acuma decât a fost la început. Nu ?tiu de unde am curajul asta nebun=)) sper sa-mi treaca repede pe-o parte:))

Nu prea am cum sa ies fara el, daca el conduce. Aici suntem mor?i fara ma?ina, cum stam în Satu asta în mun?i, avem câ?iva km pana la un magazin sau restaurant, autobubuz nu e decât diminea?a.. E greu aici la noi cu ie?itul.
Ella30
Scris: Sunday, July 21, 2019 1:49 PM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
delia.c.yaya wrote:

Eu una nu ?tiu ce sa zic despre toata situa?ia asta. Nu cred ca exista ca un copil manânca prea mult. Fiecare manânca cât ii trebuie. ?i nu cred ca are legatura cm cu cât manânca. Giuli a luat un înal?ime doar în perioadele de pusee de cre?tere, în rest abia se vedea ca cre?tea. Iar la cum ai zis tu nici macar nu a masurato bine. ?i giuli in prima luna a luat aproape 1kg,chit ca slabise mult primele zile.
Despre strabism ?tiu ca nici nu se pune problema pana pe la 6l,e normal sa aibe la început, to?ii bebei au, ca înca nu au vederea formata.
Iar despre fontanela mi se pare chiar prea devreme sa se puna discu?ia daca e închisa sau nu. Lu giuli abia la 1 an sa închis ?i nu a zis nimic de calciu sau sarcina.

Exact asa stiam si eu si citisem si aici la voi de cand va tot urmaresc..bebele papa cat ii trebuie.
Ca s o masoare a pus o pe biroul ei si a trasat cu markerul 2 linii, dar cu gandul la ce mi spusese nu stiu daca i a intins piciorusele bine..
Nici eu nu mi faceam griji de fontanela si strabism pana acum. Stii cum e, cand vine un dr si ti spune ba una ba alta tor ce stiai se duce de rapa si cazi in tot felul de ganduri si ramai asa.....fara sa stii ce sa faci
Ella30
Scris: Sunday, July 21, 2019 1:56 PM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
fluturash26 wrote:
Eu stiu asa ela, de strabism nu se pune problema pana undeva pe la 6 luni, carla pana pe la 4 luni se uita strambLol si nu mi-am pus problema asta pentru ca stiam ca e normal. La fontanele cred ca se referea la cea posterioara ca ar fi trebuit sa fie inchisa dar chiar si asa e devreme. Cea anterioara se va inchide pana in maxim 2ani. Noi inca avem ditai gauroiu, ce-i drept a inceput sa se mai inchida dar greu, dureaza mai ales daca e mare.
Nu stiu sincer ce pediatru ai gasit dar n-are nici o treaba cu profesia lui. E pe langa total din ce ai zis...eu zic sa mai ceri o opinie cu toate ca eu is lamurita cu majoritatea pediatrilor cica renumiti din Iasi.

Mi a fost recomandata de o colega de serviciu si m a atras faptul ca daca se intampla ceva ea nu se arunca la antibiotice din prima si merge mai mult pe naturale.
Da, cred ca la cea posterioara se referea in principal pt ca m a pus sa o pipai si eu si sa ma conving ca e foarte mare.
Sincer ma si tem sa mai merg la altcineva, ca cine stie ce mai gaseste si imi mai zice si iar cedez psihic. Am ajuns in asa hal incat cand o vad ca se uita crucis ma bufneste plansul.
Mai nou azi am avut o criza de colici, si burtica e foarte tare. Sa fie de la baby guard ? I a dat 2 pe zi dar pe prospect scrie ca 2 pe zi de dau de la 1 an in sus.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.