Clubul mamicilor incepatoare - 9
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AlexandraRr
Scris: Friday, July 19, 2019 8:25 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/13/2017
Mamici, aproape toti bebelusii au reflux. Este fiziologic si pe majoritatea copiilor nu ii deranjeaza. Daca bebe e agitat cand mananca/dupa, nu doarme, plange de nu-l puteti consola, somnul nu e odihnitor, daca se trezeste plangand, nu ia ingreutate corect sau are un disconfort vizibil va recomand sa mergeti la un gastroeneterolog pediatru, poate fi vorba de un reflux mai sever si exista tratament pentru asta pupici
Daca regurgiteaza mai mult nu inseamna ca e mai sever neaparat, exista si reflux silentios de aceea e mai bine sa fie investigat bebe.
Iulia13
Scris: Friday, July 19, 2019 8:30 AM
Nivel

Inregistrat: 11/8/2017
Ella30 wrote:

Acum am inteles ce e cu cei 90 mlLol pe cutie scrie 90 ml apa si cu lp ul ajungi in final la 100 ml de aici confuzia mea alcool
Topfer papam si noi , varianta precomputerlove

Exact asa am luat si eu tot varianta Pre . Hilar si cum e ? Se împaca bine cu aceasta formula? La mine sunt doar câteva zile de cand am inceput sa-i fac trecerea. Aseara i-am dat 60ml doar topfer si vad ca e ok ,sper sa nu fie probleme si sa-i priasca in continuare caci am inteles ca e cel mai bun lp.
AlexandraRr
Scris: Friday, July 19, 2019 8:33 AM
Nivel

RalukM wrote:

buna, de unde ai luat bexsero?se gaseste in ro sau il confund cu nimenrix?thx

In tarile mai civilizate este in schema de vaccinare obligatorie :D
Nu sunt acelasi lucru, baxsero este impotriva meningitei grup B, nimenrix a,c, w-135 si y.
Si eu vreau sa-l cumpar cand va fi cazul, poate stiu fetele de unde se poate comanda :D
Iulia13
Scris: Friday, July 19, 2019 8:34 AM
Nivel

Inregistrat: 11/8/2017
MirelaD wrote:

Te-ai hotarat pana la urma pt un pediatru? Sau tot la cel care are cabinet aproape de tine?
Si eu trebuie sa ajung, aseara a fost asa de rau:( s-a chinuit mititica cu durerile de burta, se strangea asa tare:( pe la 3 dim a reusit sa faca caca, cam moale ca a patat si body-ul dar banuiesc ca si de la cat si-a foit/tras la piept piciorusele. Nu a reusit sa adoarma nici acum si e 7:( cum da sa atipeasca cum plange de durere:( sanii imi sunt plini si tari ca piatra:( i-am dat la 3 sa pape dar a vomitat si nu a mai vrut :(

Mamici cate ati folosit infacol, ati observat sa ii fie mai rau lui bebe de la el? Mie mi se terminase espumisanul si am zis sa alternez cu el, ca doar tot simeticona are. Poate e o coincidenta, dar durerile ei devin din ce in ce mai mari, nu se mai odihneste, papa si apoi vomita:(
Pediatra la care am fost la inceputul lui iulie mi-a zis si de debridat sau colief, in caz ca nu ne ajuta aceste pic pt gaze+regimul meu alimentar. Cred ca azi o sa schimb directia de actiune si incerc una din cele 2. De colief am auzit lucruri bine, si de debridat, dar iarasi mecanismul lot de actiune e diferit. O sa mentin regimul in continuare, chiar daca a zis sa incerc 2 sapt. Offf mamici mi se rupe sufletul uff plans

Mirela eu am incercat infacol prima data , dupa espumisan + protectis, Bonisan ,colief si din pacate niciunul nu ne-a ajutat foarte mult . La noi in Sv este o farmacie care prepara suspensie anticolici, o folosim de saptamana trecuta si intr-adevar nu se mai strânge asa tare si e mult mai ok de la ea. Însa stiu ca si purtatul in brate ajuta foarte mult ,de aceea am început sa o port mai mult in brate sa scoata tot aerul .
Ella30
Scris: Friday, July 19, 2019 9:16 AM
Nivel

Inregistrat: 2/21/2019
fluturash26 wrote:

semnele de foame sunt inselatoare toate. Daca isi baga mainile in gura nu inseamna neaparat ca ii e foame..si le descopera si tot le tin asa..a mea si acum e cu ele prin gura.si chiar nu are nici o legatura cu mancarea.

Mie asa mi a zis mf, cand e agitata si misca capul dintr o parte in alta si duce manuta la gurita cica ii e foame NuStiu
Acum na..m am gandit si eu ca n are treaba si ca manuta o poate duce la gurita si din curiozitate, dar.....
Ella30
Scris: Friday, July 19, 2019 9:20 AM
Nivel

AlexandraRr wrote:
Mamici, aproape toti bebelusii au reflux. Este fiziologic si pe majoritatea copiilor nu ii deranjeaza. Daca bebe e agitat cand mananca/dupa, nu doarme, plange de nu-l puteti consola, somnul nu e odihnitor, daca se trezeste plangand, nu ia ingreutate corect sau are un disconfort vizibil va recomand sa mergeti la un gastroeneterolog pediatru, poate fi vorba de un reflux mai sever si exista tratament pentru asta pupici
Daca regurgiteaza mai mult nu inseamna ca e mai sever neaparat, exista si reflux silentios de aceea e mai bine sa fie investigat bebe.

A mea e agitata dupa ce mananca dar nu ca ar fi nervoasa, ci jucausa. Adica mie nu mi se pare nervoasa.
Regurgitarea de cateva ori in ultimele zile s a transformat in varsatura si din cate stiu eu pt asta trebuie sa o vada un dr alcool
Ella30
Scris: Friday, July 19, 2019 9:24 AM
Nivel

Iulia13 wrote:

Exact asa am luat si eu tot varianta Pre . Hilar si cum e ? Se împaca bine cu aceasta formula? La mine sunt doar câteva zile de cand am inceput sa-i fac trecerea. Aseara i-am dat 60ml doar topfer si vad ca e ok ,sper sa nu fie probleme si sa-i priasca in continuare caci am inteles ca e cel mai bun lp.

N am auzit nimic rau despre el, noi ne intelegem cu el. Nu stiu daca are legatura, dar nu ne supara colicii, avem scurte perioade de plans dar trec repede.
Deci trecerea se face treptat, nu ? Ca in spital mi s a spus ca acasa ii dau ce vreau eu, ca nu trebuie facuta nici o trecere. In spital a primit tot topfer, dar cel pt copilasi alergici.
Nu stiu daca procedez bine sau nu, eu ii fac mereu 90 ml (conform varstei)si ea papa cat vrea. Am observat ca daca se strange oleaca de laptic in san papa mai putin lp.
AlexandraRr
Scris: Friday, July 19, 2019 9:47 AM
Nivel

Ella30 wrote:

A mea e agitata dupa ce mananca dar nu ca ar fi nervoasa, ci jucausa. Adica mie nu mi se pare nervoasa.
Regurgitarea de cateva ori in ultimele zile s a transformat in varsatura si din cate stiu eu pt asta trebuie sa o vada un dr alcool

Cel mai bine e sa mergi la medic de fiecare data cand simti sau ai anumite intrebari, chiar daca totul e bine macar esti cu inima impacata si linistita dupa aceea pupici
MirelaD
Scris: Friday, July 19, 2019 12:17 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 5/16/2019
Iulia13 wrote:

Mirela eu am incercat infacol prima data , dupa espumisan + protectis, Bonisan ,colief si din pacate niciunul nu ne-a ajutat foarte mult . La noi in Sv este o farmacie care prepara suspensie anticolici, o folosim de saptamana trecuta si intr-adevar nu se mai strânge asa tare si e mult mai ok de la ea. Însa stiu ca si purtatul in brate ajuta foarte mult ,de aceea am început sa o port mai mult in brate sa scoata tot aerul .

Crede-ma ca o tin cat de des pot in brate, stiu ca e f imp sa scoata aerul.insa cateodata cand o ridic adoarme pe umar, se face moale si nu mai am cum sa o fac sa elimine aerul:(
Farmacia aceea face parte dintr-un lant? Adica as putea face rost de acea suspensie si aici in iasi? Cam ce contine, daca imi poti spune?
AlexandraRr
Scris: Friday, July 19, 2019 12:29 PM
Nivel

MirelaD wrote:

Crede-ma ca o tin cat de des pot in brate, stiu ca e f imp sa scoata aerul.insa cateodata cand o ridic adoarme pe umar, se face moale si nu mai am cum sa o fac sa elimine aerul:(
Farmacia aceea face parte dintr-un lant? Adica as putea face rost de acea suspensie si aici in iasi? Cam ce contine, daca imi poti spune?

Este si in IAsi, in Cug o farmacie care face la fel dar aceea contine atropa belladonna (matraguna). Intr-o cantitate mica zic ei dar eu nu am avut incredere sa ii dau Lol
Ella30
Scris: Friday, July 19, 2019 2:50 PM
Nivel

Fetelor cunoasteti un kinetoterapeut in iasi ? Trebuie sa mergem cu pitica..
fluturash26
Scris: Friday, July 19, 2019 5:34 PM
Nivel

Inregistrat: 9/9/2017
Ella30 wrote:
Fetelor cunoasteti un kinetoterapeut in iasi ? Trebuie sa mergem cu pitica..

Ce a patit? Intreaba pe grupul de facebook La primul bebe Iasi.
Ella30
Scris: Friday, July 19, 2019 5:37 PM
Nivel

fluturash26 wrote:

Ce a patit? Intreaba pe grupul de facebook La primul bebe Iasi.

Ne a recomandat pediatra. A zis ca a stat rau in burtica si labutele picioarelor sunt oleaca intoarse.
AlexandraRr
Scris: Friday, July 19, 2019 5:50 PM
Nivel

Ella30 wrote:

Ne a recomandat pediatra. A zis ca a stat rau in burtica si labutele picioarelor sunt oleaca intoarse.

Asa au majoritatea bebelusilor, si a mea avea la fel dar i-am facut eu masaj acasa, ii masam marginea externa a talpii de mai multe ori pe zi. Intreaba ortopedul cand mergeti la eco de sold, eu nu stiu cum arata piciorutele fetei tale dar in majoritatea cazurilor e doar din cauza pozitiei din burtica si isi revine. A mea merge corect
Ella30
Scris: Friday, July 19, 2019 6:03 PM
Nivel

AlexandraRr wrote:

Asa au majoritatea bebelusilor, si a mea avea la fel dar i-am facut eu masaj acasa, ii masam marginea externa a talpii de mai multe ori pe zi. Intreaba ortopedul cand mergeti la eco de sold, eu nu stiu cum arata piciorutele fetei tale dar in majoritatea cazurilor e doar din cauza pozitiei din burtica si isi revine. A mea merge corect

Asta e alta problema, ca echo de sold nu ne a recomandat nimeni. Pediatra a zis ca ii face echo peste o luna , oare nu e prea tarziu?
Pediatra asa a zis, ca e de la pozitia din burtica problema.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.