Clubul mamicilor incepatoare - 8
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AndreeaCD
Scris: Thursday, April 11, 2019 3:01 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 4/26/2018
Mul?umesc! Nu nu are febra, e activa, doar somnul e diferit. Eu sper sa nu tina mult sau sa nu se strice, ca ea chiar adormea singura, ?i dormea bine. Ma cam nelinistesc foielile astea. Ce e drept sta ?i cu mâinile sau cu girafa în gura foarte mult. Poate trebuie sa apara vreun dinte. Mie mi-e asa frica de regresie... M-am înva?at cu ea cuminte, fara asocieri de somn ?i mi-e ca nu as face fata cum trebuie. So?ul meu trece ?i printr-o perioada mai aiurea, emo?ional vorbind ?i efectiv sunt doar eu cu ea, iar eu îmi împart rabdarea între ea ?i sot, ca fizic oricum eu stau cu ea 100%.
fluturash26
Scris: Thursday, April 11, 2019 3:07 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 9/9/2017
AndreeaCD wrote:
Mul?umesc! Nu nu are febra, e activa, doar somnul e diferit. Eu sper sa nu tina mult sau sa nu se strice, ca ea chiar adormea singura, ?i dormea bine. Ma cam nelinistesc foielile astea. Ce e drept sta ?i cu mâinile sau cu girafa în gura foarte mult. Poate trebuie sa apara vreun dinte. Mie mi-e asa frica de regresie... M-am înva?at cu ea cuminte, fara asocieri de somn ?i mi-e ca nu as face fata cum trebuie. So?ul meu trece ?i printr-o perioada mai aiurea, emo?ional vorbind ?i efectiv sunt doar eu cu ea, iar eu îmi împart rabdarea între ea ?i sot, ca fizic oricum eu stau cu ea 100%.

Ehehe, nu iti imagina sau spera ca ramane asa tot timpul cu somnul. Lol in decursul timpului se vor schimba multe, atat la somnul pe timp de zi cat si de noapte.
Cu mainile sau cu jucarii in gurita sta si a mea de pe la 3 luni si inca nu avem nici un dintisor, poate sa fie inselator faptul asta.
Regresia noi am simtit-o pe timp de zi cand dormea maxim 45 min pe somn dar de cele mai multe ori 30 min si ma chinuiam o gramada sa o adorm seara, plangea de numa cand sa o pun la somn si doar in brate. Ea inainte de asta adormea rapid la titi in pat. Nu si-a mai revenit de dupa regresie, adoarme in pat seara dar dupa cam 1 ora de incercari.
Se trezea la ora 2 noaptea si se foia prin pat panaaa dimineata, abia dormeam.. asta a trecut.
Dar adoarme destul de greu acum si niciodata in aceeasi pozitie sau acelasi loc.
GeorgianaB
Scris: Thursday, April 11, 2019 3:18 PM
Nivel

Inregistrat: 6/15/2018
AndreeaCD wrote:

Nu sta cu frica in san si ia lucruri le treptat, bucura-te de liniste si nu te gandi la lucruri negative care poate ca nici nu se vor intampla.
Nu uita sa ai grija si de tine :* este tare greu sa stai numai tu cu copilul eventual sa mai faci si treaba prin casa.
AlexandraRr
Scris: Thursday, April 11, 2019 3:49 PM
Nivel

Inregistrat: 5/13/2017
La fel am fost si eu,Andreea, cand vedeam ca se apropie norul sau alt salt incepeam sa fiu stresata asa ca eu am renuntat sa mai citesc despre salturi,regresii etc, iau lucrurile exact asa cum vin, incerc sa ma.adaptez cat pot de repede si sa tin pasul cu ea. Tare greu trebuie sa iti fie, sotul a fost plecat saptamana trecuta si am.fost doar eu cu ea 7 zile si s-a simtit lipsa lui. Sper sa isi revina sotul cat mai reoede si sa ai putere si rabdare sa treci oeste aceasta perioada, eu zic ca va fi din ce in ce mai bine, la noi asa e, chiar daca somnul.nu e extraordinar ziua reusesc sa fac impreuna cu ea absolut tot ce vreau :*
AndreeaCD
Scris: Thursday, April 11, 2019 4:33 PM
Nivel

Mul?umesc mult de sfaturi! Da, nu e tocmai u?or, dar încerc sa ma concentrez mai mult pe achizi?iile ei, sa facem exerci?ii, sa ne jucam, sa o fac sa rada ?i parca trece mai u?or ziua. Mai nasol când am ?i lucruri prin casa de facut ca atunci seara efectiv mi-e greata de oboseala, dar mi-am luat ?i un multicooker sa îmi usurez viata.
maria2013
Scris: Thursday, April 11, 2019 9:23 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Întrebare pentru mamicile purtarete : a folosit vreuna Marsupi Breeze? E ok? Noi vom fi înca mici pe perioada verii si vreau un sistem de purtare în care bebe sa nu transpire. Mi-am facut curaj si o port în wrap elastic, dar nu o iau în calcul ca varianta pt la vara...
fluturash26
Scris: Thursday, April 11, 2019 9:58 PM
Nivel

maria2013 wrote:
Întrebare pentru mamicile purtarete : a folosit vreuna Marsupi Breeze? E ok? Noi vom fi înca mici pe perioada verii si vreau un sistem de purtare în care bebe sa nu transpire. Mi-am facut curaj si o port în wrap elastic, dar nu o iau în calcul ca varianta pt la vara...

Noi avem Marsupi,este ok, nu s-a incalzit cu el chiar daca a fost infofolita iarna. A fost super sistemul si inca este...noi il mai folosim. Am comandat o Radira si noi si astept sa ajunga. Is chiar curioasa cum va fi.ras
AlexandraRr
Scris: Thursday, April 11, 2019 10:17 PM
Nivel

fluturash26 wrote:

Noi avem Marsupi,este ok, nu s-a incalzit cu el chiar daca a fost infofolita iarna. A fost super sistemul si inca este...noi il mai folosim. Am comandat o Radira si noi si astept sa ajunga. Is chiar curioasa cum va fi.ras

Sigur marsupi breeze ai folosit? E diferit ca si compozitie si grosime de cel plus/clasic :D
AndreeaCD
Scris: Thursday, April 11, 2019 10:19 PM
Nivel

maria2013 wrote:

Noi avem un wrap tai mic, e ?esut materialul, ?i nu vine în 3 straturi pe spatele bebelinei, doar pe fund, se leaga diferit fata de cel elastic. Mi se pare un material ok pt vara ?i e u?or. Pana acum nu ne-am încins de la el ?i i-am pus ?i protec?ie când era mai frig.
maria2013
Scris: Thursday, April 11, 2019 10:24 PM
Nivel

Inregistrat: 7/29/2013
Fluturash, cred ca vorbesti de Marsupi plus tu. Asa cum zice Alexandra, e diferenta de material intre el si Breeze. Andreea, nu vreau wrap tai mic. Vreau ceva ce poate purta si sotul, iar el nu e amator de wrap.
AndreeaCD
Scris: Thursday, April 11, 2019 10:51 PM
Nivel

maria2013 wrote:
Fluturash, cred ca vorbesti de Marsupi plus tu. Asa cum zice Alexandra, e diferenta de material intre el si Breeze. Andreea, nu vreau wrap tai mic. Vreau ceva ce poate purta si sotul, iar el nu e amator de wrap.

Da, ce e drept wrapurile nu prea merg la barba?i. Noi mai avem ?i un Marsupi cred ca Breeze, ca mi l-a dat o vecina ?i zicea ca la ea a mers bine vara ?i într-adevar e sub?ire materialul. Am încercat sa o port în el prin casa când avea 2 luni dar nu a fost încântata. O sa mai încerc, noroc ca mi-ai amintit de el cu discu?ia. Ala sigur merge ?i la so?... Ia sa îl pun ?i pe al meu sa o care ras ca wrap taiul meu e roz, clar nu am cum sa pun asa ceva pe el hohot
fluturash26
Scris: Friday, April 12, 2019 7:18 AM
Nivel

AlexandraRr wrote:

Sigur marsupi breeze ai folosit? E diferit ca si compozitie si grosime de cel plus/clasic :D

Credeam ca aia e culoare.ras scuzele mele. Da eu am marsupi plus.
MaryPoppins
Scris: Friday, April 12, 2019 8:21 AM
Nivel

Inregistrat: 9/20/2017
maria2013 wrote:

La vara Ana va avea 4-6 luni, deci i se va potrivi cam orice sistem baby size standard. Insa chiar de la varsta asta te poti orienta catre un ssc wrap conversion, sustine incomparabil mai bine decat Marsupi breeze, are viata de purtare muuult mai lunga si categoric mai racoros decat Marsupi. Te poti uita la Luna evo plus, Radira Magic, Kokadi, Tula Free to grow, Bumboc reglabil din wrap, Isara wrap conversion etc.
Elena7
Scris: Friday, April 12, 2019 10:13 AM
Nivel

Inregistrat: 2/2/2015
Buna ziua mamicutelor,
Nu am scris pana acum pt ca cei doi pitici imi ocupa tot timpul, dar am si eu o intrebare. Am observat ca fetitei mele ii curge urechea dreapta, dar durere, adica o apas si nu schiteaza nimic. Doar ca secretia e mai abudenta, deci usor mai lichida. V-ati confruntat cu situatii de genul asta? Ea doarme bine, n-are febra sau dureri.
Multumesc!
O zi frumoasa!pupici
AlexandraRr
Scris: Friday, April 12, 2019 10:46 AM
Nivel

Elena7 wrote:
Buna ziua mamicutelor,
Nu am scris pana acum pt ca cei doi pitici imi ocupa tot timpul, dar am si eu o intrebare. Am observat ca fetitei mele ii curge urechea dreapta, dar durere, adica o apas si nu schiteaza nimic. Doar ca secretia e mai abudenta, deci usor mai lichida. V-ati confruntat cu situatii de genul asta? Ea doarme bine, n-are febra sau dureri.
Multumesc!
O zi frumoasa!pupici

Cred ca trebuie sa mergi la medic cu fetita, chiar daca nu are dureri sau febra nu e un simptom ce poate fi trecut cu vederea si nici ceva obisnuit pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.